Şimdi Ara

ne için yaşıyoruz / neden yaşıyoruz (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
2
Favori
617
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Zyx

quote:

Orijinalden alıntı: Black Wall Street

hocam bu saat için çok ağır bir konu olmuş.gerekli cevabı gerekli zamanda veririm

çomak sokacak "adamlar" uykudayken konuşmak gerek

hocam kendi çapımda bildiklerimle az katkıda bulunayım o zaman.İslam'dan başlayalım şimdi.Allah, bizi yarattığında dünya'ya değil, sonsuza kadar cennete veya cehenneme atabilirdi.ama atmadı.Allah'ın kudreti bizde olmadığı bu hep kafamızı yiyecek, neyse.Allah bizi yarattı, peygamberler gönderdi ve insanlardan iman istedi.neden? insanları buna göre yargılamak için.yoksa, Allah'ın aciz insanlara ihtiyacı mı var? hayır tabii ki.

demişsin ki bir ateist de yaşamak istiyor.bunun istemekle alakası yok.İslam dininde esas, imanlarla dünyada da huzuru bulmaktır.ve bildiğime göre bir müslümanın görevi soyunu devam ettirmektir.dünyada huzuru bulamadıktan sonra yaşamanın bir anlamı yok.

teknoloji olmasaydı sen bu kadar insana elma toplattıramazdın herhalde :) zaman ilerliyor ve ilerledikçe teknoloji gelişiyor.ama dünyanın şu anki halinde teknoloji psikolojik rahatsızlıkları beraberinde getiriyor.

başkasının otoritesi konusunda haklısın.ama bize verilen görev neticesinde katlanmalıyız.sistem ne kadar yıpratıcı olursa olsun elimizden geleni yapmalıyız ki aile kurduğumuzda rahat edelim.misal sen evlendin 2 çocuğun var.sistem yıpratıcı deyip çalışmadın atıyorum limon satıyorsun.bu şekilde ailenin devamlılığını sağlamak mümkün değil.ama çalışıp birinin otoritesi altında belirli bir maaşın olsa, kendini feda etsen bile bundan haz duyacaksın.çünkü sen babasın.

ee şeytan boş durmuyor.bir insanın daha çok para istemesi demek, nefsine hakim olamaması, şeytanın kucağına atlaması, diğer dünyayı değil, bulunduğu dünyayı sahiplenmesidir.Allah bizi böyle olmaktan korusun.farkındaysan, gerçek bir müslüman çok para değil, hayırlı para ister.

ben kendi inancıma göre yorumladım.bakın arkadaşlar bulunduğumuz zaman ahir zaman oluyor ve bu zamanda işleyeceğimiz sevaplar çok kıymetlidir.bir müslüman soyu ve ahiret için yaşar.yardımcı olabildiysem ne mutlu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kardeşim için yaşıyorum

Edit: Allahın varlığına inanmıyorum. O yüzden ölümden korkacak bir şeyim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LucidEresbos -- 18 Ocak 2012; 4:47:14 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oxilafyn -- 24 Ocak 2022; 22:25:27 >
  • Bulunsun.
  • sebebim yok,kafama gore..

• quote:

Orijinalden alıntı: eroon

quote:

Orijinalden alıntı: Alkolog

sebebim yok,kafama gore..

nedense senin mesaj atman sevindirdi ALKOLOG abimiz

neden aslanim ?

• Garip bir konu.Ne desek mat olacağız.

Ama Eflatun hikayesi güzel.Mesela ben hep 17 yaşında kalmak istedim.Para kazanmak için değil mutlu olmak için çalışıyorum.Yani çalıştıkça mutlu oluyorum.Yarından endişe etme olayı biraz daha farklı.Yani şöyle ki lise sonrası 1 yıl kadar aynen bu şekilde yaşadım, yarını düşünmeden günü yaşayarak.Harika zamanlardı ama o günlerden kalan enkazlar da oldu.Buraya kadar tamam ama şu ''Hiç ölmeyecek gibi yaşarlar. Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler...'' sözü son birkaç aydır aklımda..Yanlız kaldığımda düşünüyorum genelde, peki 30 yıl sonra ne olacak diye.Kocaman bir boşluk.Aile kurup çoluk çocuğa karışmak ? Mantıksız geliyor bana.Hayvanlardan tek farkımın düşünme yetisi olduğunu hatırlatıyor.Maddi olarak büyük bir servete sahip olmak ? Derler ya kefenin cebi yoktur..E yardım edersin ? O zaman niye köpek gibi çalıştın derler adama..Maneviyat ? Bu noktada da biraz tıkanıyor işler.O halde niye 70-80 yılımı dünyada geçiriyorum ? Bu eziyet niye ? Ya da güzel bir hayatın varsa bu hazzın bitmesi niye ? Ayrıca karmaya ve tanrıya da inanırım, belirteyim dedim.

Bazen bir gemi ile açılıp günlerce denizde kalmak istiyorum.Bazende skydiving yapmak istiyorum..Bazen saatlerce basketbol oynuyorum bazen saatlerce arkadaşlarımla muhabbet ediyorum..Birde şöyle bir örnek vereyim, hayatım tam rutine dönmek üzereyken sürekli beni şaşırtan bir şeyler oluyor hayatımda.Bir ölüm, eski bir arkadaş, hatta bir kız..

Nereden nereye geldik.Aslında çok şey var aklımda yazmak istediğim ama şu anda enerjim yok, gözlerim kapanıyor.Bir söz vardır ya ''bindik bir alamete gidiyoz kıyamete''..

• quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

Garip bir konu.Ne desek mat olacağız.

Ama Eflatun hikayesi güzel.Mesela ben hep 17 yaşında kalmak istedim.Para kazanmak için değil mutlu olmak için çalışıyorum.Yani çalıştıkça mutlu oluyorum.Yarından endişe etme olayı biraz daha farklı.Yani şöyle ki lise sonrası 1 yıl kadar aynen bu şekilde yaşadım, yarını düşünmeden günü yaşayarak.Harika zamanlardı ama o günlerden kalan enkazlar da oldu.Buraya kadar tamam ama şu ''Hiç ölmeyecek gibi yaşarlar. Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler...'' sözü son birkaç aydır aklımda..Yanlız kaldığımda düşünüyorum genelde, peki 30 yıl sonra ne olacak diye.Kocaman bir boşluk.Aile kurup çoluk çocuğa karışmak ? Mantıksız geliyor bana.Hayvanlardan tek farkımın düşünme yetisi olduğunu hatırlatıyor.Maddi olarak büyük bir servete sahip olmak ? Derler ya kefenin cebi yoktur..E yardım edersin ? O zaman niye köpek gibi çalıştın derler adama..Maneviyat ? Bu noktada da biraz tıkanıyor işler.O halde niye 70-80 yılımı dünyada geçiriyorum ? Bu eziyet niye ? Ya da güzel bir hayatın varsa bu hazzın bitmesi niye ? Ayrıca karmaya ve tanrıya da inanırım, belirteyim dedim.

Bazen bir gemi ile açılıp günlerce denizde kalmak istiyorum.Bazende skydiving yapmak istiyorum..Bazen saatlerce basketbol oynuyorum bazen saatlerce arkadaşlarımla muhabbet ediyorum..Birde şöyle bir örnek vereyim, hayatım tam rutine dönmek üzereyken sürekli beni şaşırtan bir şeyler oluyor hayatımda.Bir ölüm, eski bir arkadaş, hatta bir kız..

Nereden nereye geldik.Aslında çok şey var aklımda yazmak istediğim ama şu anda enerjim yok, gözlerim kapanıyor.Bir söz vardır ya ''bindik bir alamete gidiyoz kıyamete''..

Güzel cevap olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Raven

Eflatun'a iki soru sormuşlar.

Birincisi;

"İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan davranışları nedir?"

Eflatun tek tek sıralamış:

- Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler. Ne varki çocukluklarını özlerler...

- Para kazanmak için sağlıklarını yitirirler, sonra sağlıklarını geri almak için para öderler...

- Yarından endişe ederken bugünü unuturlar. Dolayısıyla ne bugünü ne de yarını yaşarlar...

- Hiç ölmeyecek gibi yaşarlar. Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler...

Sıra gelmiş ikinci soruya;

"Peki sen ne öneriyorsun ?"

Bilge yine sıralamış:

- Kimseye kendinizi "sevdirmeye" kalkmayın! Yapılması gereken tek şey, sadece kendinizi "sevilmeye" bırakmaktır...

- Önemli olan; hayatta "en çok şeye sahip olmak" değil "en az şeye ihtiyaç duymaktır".

Eflatun

Çok güzelmiş üstad nerden buldun acaba bu yazıyı çok hoşuma gitti her harfi harfine doğru teşşekürler

• quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

Garip bir konu.Ne desek mat olacağız.

film repliği gibi okudukca okusayım geldi

• mutlu olabilmek için, neslinin devamını sağlayabilmek için, iz bırakabilmek için... bir sürü sebep sayılabilir ve herkesin kendince bir sebebi vardır. kendi adıma konuşacak olursam şu an için yaşamamın amacı hayattaki birçok şeyi daha iyi algılayabilmek, daha derin şekilde düşünmek.
  • imtihan var yeğen ondan yaşıyoz
  • arkadaşlar bu soruları çok büyük üstadlarda sormuşlar.. Belli bir seviyeye ulaşmış önemli adamlar da Allah'a sık sık sormuşlar Allahım daha iyisini istiyoruz hep birşeyler eksik kalıyor, demişler. Diyeceğim araştırın, okuyun.. Bu konuda yazılmış AKIL TAŞI diye bir kitap var.. Okumanızı tavsiye ederim
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.