Şimdi Ara

Nasıl Delphi Öğrenebilirim? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
1.377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    O yüzden "umarım delphiye özel bir şeydir" demiştim. Elbette delphi ile yapılmıyor. Bahsedilen türden çalışmalar da yapılıyor elbette. Türkiye'de de yapılıyor, yurtdışında Türkler tarafından da yapılıyor. 2.si malum sebeplerden dolayı daha çok görülüyor. Kendi fakültemden biliyorum :)

Zaten derin matematik ve mühendislik ile ilgilenmek gerekmiyor ki. Hangi tip machine learning metodu hangi tip veriye uygulanır, temelde istatistik nedir, bunlar genel manada nasıl çalışır biliyor olsan, biraz da veri işleme ve genel hatlarıyla yazılım biliyor olsan kendi alanında veri bilimi araştırması yürütebiliyorsun. Halihazırda var olan metotları kendi alanına uygulamak için bunlar yeterli. Yeni metotları geliştirmek başkasının işi. Matematiği ile uğraşmak bilgisayarcının matematikçinin işi. Tensorflow'lar PyTorch'lar o yüzden var. Matematik vırt zırt ile uğraşmak istemeyen insanlara yüksek seviyeli API sunuyor adamlar işte.

Formülleri ve diyagramları bakınca anlayabiliyor olmak, implemente etmek için yeterli (şu günlerde buna bile gerek yok). Matematikten yeterince doğru yapmadan da tıp fakültesine girilmiyor malum. Anlarlar yani onları.

Ta en baştan yeni metotlar oluşturmak istiyorsa bilgisayar/matematik/istatistik okursun evet. Hayır ben geliştirilmiş olanı tıpa "apply" edeceğim diyorsan tıp okumanın artısı büyük. Çünkü hastadan veri toplama işini doktordan başka kimse yapamıyor. Başka alandan olsa sırf veri toplamak için yanına ekstra doktor bulması lazım + tıp fakültesinden izin alması lazım. Onun yerine zaten yüksek seviyeli olan API'ları kullanan araştırmacı doktor işi götürebiliyor. Ki götürüyor da zaten. Zaman öyle bir zaman artık. Tıp içeren her araştırmanın içinde en azından bir tıp lisanslı insan olması iyi olur. O da bu işlerden az buz da olsa anlayan biri olsa fena mı?

Ha gidip Rust ile Linux CLI uygulamaları yazıyorsa, SAP/ABAP kasıyorsa, ne bileyim alakasız alakasız şeyler yapıyorsa tamam hak vereceğim. Ama hiçkimsenin yazılımla uğraşmasının herhangi bir sakıncası yok, aksine artısı var. Oldu olacak Excel makrosu falan da öğren(e)mesinler, işlerini yapsınlar. Ona neymiş excel makrosundan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaramazovX -- 7 Mart 2019; 12:45:46 >

• KaramazovX kullanıcısına yanıt
    Yapılmışını kullanmak bize mahsus bir özellik zaten hatırlatmışsın

Ancak bahsettiğin gibi bahsi geçen şeyleri kullanmak ve bir şeyler üretmek için programlamaya falan gerek yok. Tıpçı olmaya da gerek yok. Meraklı olan normal herhangi birisinde de o kadarcık atraksiyon bulunur. Şu an o kadar yüksek seviyeli çözümler var ki... Programlama falan geçersiz kalıyor. Adamlar ne kural koymuşlarsa ona göre hareket etme zorunluluğu var. Üretmeyip üretileni kullanmak konusunda biraz çekimserim.

Tekraren; yukarıda bahsi geçen işlemler hazır paket program kullanmak gibidir ve yazılım bilgisine de gerek kalmamaktadır. Sonuçta üretilmiş şey kullanılacak.

Bir doktor Excel makrosunu da bilmesin ne olur! Belki bu konularda onlara yardımcı olabilecek bir kaç gariban da bu işlerden ekmek yer.

• Stack S kullanıcısına yanıt
    Birincisi neye bu kadar sinirlendin, anlayamadım? Her meslekte kötü çalışan olduğu gibi, doktorların da iyisi var kötüsü var. Ama sen şimdi burada bir genelleme yapmışsın, ayrıca resmen kin kusmuşsun. Nasıl ki her öğrenci 7/24 ders çalışmıyorsa, ben de öyleyim. Benim yaşıtlarım boş vakitlerini sosyal medya, maç vs. ile geçiriyor ki, bunlar benim ilgimi çekmiyor. Ben de hobi olarak programlama ile ilgileniyorum.

Algoritma herkes geliştiremez demişsin. İyi de kardeşim, yazılım işini kimse anadan doğma öğrenmiyor, bu bir; ikincisi ben amatörüm diye belirttim zaten, kimseye artistlik tasladığım falan da yok.

Burada bir forum üyesi yardım istediği için elimden geldiğince yardımcı olayım dedim, bu seni neden bu kadar rahatsız etti anlayamadım?

İşte bu agresif tutumunuz yüzünden kimse artık cerrahi, dahiliye gibi bölümlerde çalışmak istemiyor. Ben de istemiyorum. Bu fakülteye tamamen kendi isteğimle, doktor olmak için girdiğim halde artık kararımı değiştirdim. Sadece akademisyenlik yapmayı düşünüyorum.

Ayrıca beni tanımıyorsun bile, dolayısıyla derslerimle ne kadar ilgilendiğimi nereden biliyorsun?

Şunu da belirtmek isterim; bizim fakültede belki de en az devamsızlık yapan öğrenci benimdir.

Madem ki bu Tıbbın nasıl olması gerektiğini iyi biliyorsun, buyur o zaman kardeşim sen de doktor ol; sana olma diyen yok.

Bana lafını değil, icraatını göster; aksi taktirde laga luga yapma! Benim ne notlarım, ne de başkasına yaptığım yardım seni zerre bağlamaz.

Buradaki doktorları beğenmiyorsan, yurt dışına gidebilirsin, seni tutan yok.

Yeter artık yahu; yok doktorlar şöyle, yok doktorlar böyle deyip duruyorsunuz.

Mademki bizim hakkımızda böyle düşünüyorsun, içinde en ufak bir haysiyet varsa, bundan sonra ne kendin doktora git, ne de yakınlarını götür olur mu? Sen nasıl olsa işi iyi biliyorsun, kendini tedavi edersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DrakeMcCain -- 7 Mart 2019; 13:9:52 >

Bana kalırsa yapılmışını kullanmak ayıp değil (sektör dışı). Sonuçta doktor da git söğüt ağacı yaprağından salisilat ekstrakt et de ye onu demiyor. Eczaneden aspirin al diyor. Eczacı aspirini üretmiş, dozunu ayarlamış, optimal bir salım düzeyi bulmuş, ona göre paketlemiş falan sunuyor. Dünyada her şey yüksek seviye API'lar ile yürüyor artık birnevi :D

Tabi aslen gerek yok ne lisanslı tıpçı ne lisanslı bilgisayarcı olmaya. Ama işte bürokratik işler için tıp araştırması yapmak için tıpçı olmak daha avantajlı. Bir de tıp bilince, bu metotların birini görünce "aa bunla kanser teşhisi koyarım ben" demek daha kolay olur.

"yukarıda bahsi geçen işlemler hazır paket program kullanmak gibidir ve yazılım bilgisine de gerek kalmamaktadır" buna katılıyorum evet. Python veya R kodu yazıyoruz diye yazılım yapıyoruz demek doğru olmuyor çok. Yaptığımız iş yazılımdan çok makro gibi, 5-6 tane paketi kullanmayı öğreniyoruz. Ne bileyim bir design patterns, işte SOLID, OOP falan kasan tıpçı olmaz sanıyorum (kendim de kasmadım hiç, gereksiz benim için). Hatta R'ı paket yapamıyoruz sanırım. Ama işte tabirler tam oturmadı hala. SPSS yerine Python kullanıp (aynı işi yapıyoruz diyelim) birini kullanınca ekstra olarak yazılımcı olunmaz tabi. Doğru o kısım. Yazılımcı olmaya yaklaştıracak kısımlar; bunu ekstradan web'e deploy edebilmek, veri madenciliği sistemleri kurmak, bunları dizayn etmek ve ultimate olarak o core kütüphaneleri yazabilmek (DNA sekanslama falan gibi işler için biopython vardı mesela böyle bir sürü genetik şeyini implemente etmişti adam) vb. olabilir.

Üst paragraftan yola çıkarak, tıpçının yazılımı böyle böyle öğrenmesinin kendi işine çok da şeyi olmayacağını çıkarabilirim ben. Çok zor işlerle uğraşmıyor hobi niyetine bunlara bakanlar. Plug-and-play mantığında artık her şey.

Excel de bilsin canım nedir ki, hasta kaydı falan tutuyordur adam belki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaramazovX -- 7 Mart 2019; 13:30:27 >

Kardeşim sen ağır bir trollsün.Gerçek hayatta silik ve yıkık bir karakterin olduğuna o kadar eminim ki.İçinize attığınız duyguları gelip burada kusuyorsunuz.Nedir bu delphi düşmanlığı bana bir açıklasana.Her şeyden en önemlisi algoritma olduğunu bilmiyor musun? Ben delphide algoritmamı senden daha fazla oturtmuşsam senin iyi olduğun dilin seviyesine bir ayda geleceğimi bilmiyor musun? Gelmiş burada milletin ne yaptığına karışıyorsun.Üç gram aklınla tıpçıları eleştiriyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaramazovX

Bana kalırsa yapılmışını kullanmak ayıp değil (sektör dışı). Sonuçta doktor da git söğüt ağacı yaprağından salisilat ekstrakt et de ye onu demiyor. Eczaneden aspirin al diyor. Eczacı aspirini üretmiş, dozunu ayarlamış, optimal bir salım düzeyi bulmuş, ona göre paketlemiş falan sunuyor. Dünyada her şey yüksek seviye API'lar ile yürüyor artık birnevi :D

Tabi aslen gerek yok ne lisanslı tıpçı ne lisanslı bilgisayarcı olmaya. Ama işte bürokratik işler için tıp araştırması yapmak için tıpçı olmak daha avantajlı. Bir de tıp bilince, bu metotların birini görünce "aa bunla kanser teşhisi koyarım ben" demek daha kolay olur.

"yukarıda bahsi geçen işlemler hazır paket program kullanmak gibidir ve yazılım bilgisine de gerek kalmamaktadır" buna katılıyorum evet. Python veya R kodu yazıyoruz diye yazılım yapıyoruz demek doğru olmuyor çok. Yaptığımız iş yazılımdan çok makro gibi, 5-6 tane paketi kullanmayı öğreniyoruz. Ne bileyim bir design patterns, işte SOLID, OOP falan kasan tıpçı olmaz sanıyorum (kendim de kasmadım hiç, gereksiz benim için). Hatta R'ı paket yapamıyoruz sanırım. Ama işte tabirler tam oturmadı hala. SPSS yerine Python kullanıp (aynı işi yapıyoruz diyelim) birini kullanınca ekstra olarak yazılımcı olunmaz tabi. Doğru o kısım. Yazılımcı olmaya yaklaştıracak kısımlar; bunu ekstradan web'e deploy edebilmek, veri madenciliği sistemleri kurmak, bunları dizayn etmek ve ultimate olarak o core kütüphaneleri yazabilmek (DNA sekanslama falan gibi işler için biopython vardı mesela böyle bir sürü genetik şeyini implemente etmişti adam) vb. olabilir.

Üst paragraftan yola çıkarak, tıpçının yazılımı böyle böyle öğrenmesinin kendi işine çok da şeyi olmayacağını çıkarabilirim ben. Çok zor işlerle uğraşmıyor hobi niyetine bunlara bakanlar. Plug-and-play mantığında artık her şey.

Excel de bilsin canım nedir ki, hasta kaydı falan tutuyordur adam belki
    Sana bir hayat tavsiyesi vereyim Türkçe cümleler içerisinde ingilizce kelimeler serpiştirerek daha bilgili ve modern görünmüyorsun.Bazı terimlerin türkçe karşılığı pek oturmaz ya da dilimize yerleşmiştir ama "ultimate olarak o core kütüphaneleri yazabilmek" ya da "web'e deploy etmek" tam bir plaza ağzıyla konuşuyorsun acayip itici.

Günümüzde egghead gözükmek isteyen author arkadaşlar neden hala available kullanılan dilimize başka dillerden add yaparak cool gözükmeye çalışmaktadır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melezolmayanprens -- 7 Mart 2019; 13:40:23 >

• DrakeMcCain kullanıcısına yanıt
    Dostum arkadaş troll'ün teki inan yanıt vermeye değmez.Delphi'ye kafayı takmış durumda her delphi konusuna yazıyor.Gerçek hayatta tutunamayan insanlara sanal alemde tutunma şansı verecek kadar iyi niyetli olmayalım bence.Bırakalım hiçlikte kaybolsun ben kötü biriyim bu siliklere karşı.
  • melezolmayanprens kullanıcısına yanıt
    Stack S kullanıcısına yanıt
    İsteyerek yaptığım bir şey değil.

"web'e deploy etmek" baya oturmuş bir terim. Özel bir şeyi ifade ediyor. "We're deploying" deyince dünyanın her yazılım çemberinde aynı şey anlaşılır. "core kütüphane" de baya oturmuş bir şey.

Hadi "ultimate" yerine "işin en zirvesinde" diyeyim tamam. O gözümden kaçmış gerçekten. "add yapmak" kadar abartılı tek bir şey yok ama mesajlarda. Gıcık olmuşsun açık arıyorsun işte.

Artı olarak ben de sana bir şey söyleyeyim, iş öğrenince anlarsın: Böyle kendi dili ve ekosistemi olan uğraşı alanlarında, özellikle kendi dilini kastıranlara sinir olunur asıl. Doktorların "kafa karışıklığı" yerine "konfüzyon", yazılımcının bu sözcüklerin yakın anlamları yerine "deploy", "core", "merge", "push" demesinin falan bir sebebi var yani. "cool" olalım diye yapmıyorlar onu. Öyle demediği zaman ekstradan iki üç soru cevaplaması gerekiyor her seferinde çünkü. Sokaktaki insana anlatmıyoruz bunları, en az bizim kadar iş bilen insanlara anlatıyoruz. Alışkanlık oluyor kusura bakma yani.

Bu arada @Stack de delphi konusunda haklı. Hobi niyetine iyi güzel de 10 yıl oldu delphi öleli. Olmayacak duaya amin demeye gerek yok. Miras kalan, eskiden gelen büyük programlar (bak buna da kısaca legacy code denir normalde) haricinde de yeni projelerde aktif olarak tercih edilmiyor çok fazla. Bugün yeni çıkmış gibi pazarlamaya kalksak rakipleri: C#, Java, C++, Swift/Obj-C, electron gibi şeyler. Şunların yanında çok şansı da yok, şansı olması için sebep de yok.

Artı olarak, algoritma geliştirebilmek zaten temel bir yetenek. Hani bunda dünya markası olunmuyor çok düşük seviye dillerle çalışmadıkça. Üstelik Delphi dil bile değil ki, Pascal dilin adı. Delphi = Visual Pascal + 2-3 tane daha işe yarar aracın birleşmesiyle oluşmuş bir araç. Pascal da zamanı geçkin bir dil. Onca öğretim üyesi içinden biri bile dememiş mi yahu biz ne yapıyoruz diye?

ek: bir de plug-and-play demişim onu da yaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaramazovX -- 7 Mart 2019; 14:52:46 >

• melezolmayanprens kullanıcısına yanıt
    Melez kardeş sana Delphi tavsiye ediyorum tamam mı? Süper bir dil ve geleceği de çok parlak. Sakın o yoldan geri dönme. Aynen bu şekilde devam et.
    Şimdi oldu sanırım
  • KaramazovX kullanıcısına yanıt
    KaramazovX; üslubun ve teknik dil kullanmadan dolayı seni tebrik ederim. Ancak cevap verdiğin bazı kimseler maalesef yazdıkları anlayacak yetide değiller. Boş ver gitsin kim ne yapıyorsa yapsın. Yaşasın Delphi
  • Çoğunlukla insanları delphiyi gömerken görüyorum. Delphi bu kadar kötü mü ya da geri mi kaldı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • https://www.monster.com/jobs/search/?q=Delphi aramasında 941 Delphi pozisyonu çıkıyor, hepsi Amerika'da. Kanada, Japonya, Almanya falan dahil değil sadece ABD içinde 941 pozisyon. Amerika birşeye bitti demeden o şeye bitti denilmez.
  • İlgili sitede ülke filtresi uygulanmadan Delphi yazınca o sayı geliyor. Doğrudan ilgili pozisyon sayısı çok daha az. Bunlardan bazılarında şirket ismi Delphi, bazılarında da teferruat kısmında diğer dillerle birlikte Delphi adı geçmiş. Yani o kadar bile değil! Diğer dillerle mukayese edilemiyor.

Delphi ye öldü veya kötü demiyoruz kullanan kullansın. Ancak en fazla değişimin ve yeniliğin olduğu bilişim alanında geride kalınmak istenmiyorsa daha mantıklı farklı alternatifler mevcut diyoruz ama ısrarla anlaşılmıyor. O yüzden artık Delphi tavsiye ediyorum herkese
    Monster 'da advanced search secenekleri arasında sektör seçenekleri yok o yüzden net rakam yok fakat yarısını sil at, 450 Delphi işi olsun, bu iş Amerika'da devam ediyor. İngiltere'de de net 6 Delphi pozisyonu var, birinde £67152 - £75546/annum şeklinde senelik ücret belirtmişhttps://www.hiredonline.co.uk/job/5608941/senior-delphi-developer-dublin
  • 2002'den-2010'a kadar Delphi ile aktif olarak yazdım,Projeler ürettim.
    VB ile de aynı şekilde ürettik.

Şu anda otomasyon yazılımlarını güncel teknoloji ye dönüştürmeleri ile uğraşıyorum. [C#,MSSQL , Oracle vs]
    1999 da yazılan yazılımların hala sağlıklı ve düzgün şekilde çalıştığını gördükçe ve bunların kaynak kodlarını inceledikçe VB- Delphi tercihlerini neden yaptığını anlıyor insan.
    [Bu yazılımlar sayesinde japonca ve italyanca öğrendim.]

Özellikle Delphi 7 gibi bir IDE zamanında harikaydı. Hatasız bir yazılım örneği yoktu o zamana kadar. Visual Studio vs.

Türkiye içinde de bir çok Delphi ilanı ve projeler var.
    Sağlık alanında
    Endüstride
    Otomasyon da
    Standart Muhasebe ve ihtiyaç yazılımlarında

Kısıtlı olsa da hala tercih nedeni olabiliyor Delphi

Phyton ve daha farklı bir dil daha mantıklı geliyor Üniversite için bana

Delphi yi lisede öğrenmiş olduğumdan dolayı

• quote:

Orijinalden alıntı: Gabriel.Espaso

2002'den-2010'a kadar Delphi ile aktif olarak yazdım,Projeler ürettim.
    VB ile de aynı şekilde ürettik.

Şu anda otomasyon yazılımlarını güncel teknoloji ye dönüştürmeleri ile uğraşıyorum. [C#,MSSQL , Oracle vs]
    1999 da yazılan yazılımların hala sağlıklı ve düzgün şekilde çalıştığını gördükçe ve bunların kaynak kodlarını inceledikçe VB- Delphi tercihlerini neden yaptığını anlıyor insan.
    [Bu yazılımlar sayesinde japonca ve italyanca öğrendim.]

Özellikle Delphi 7 gibi bir IDE zamanında harikaydı. Hatasız bir yazılım örneği yoktu o zamana kadar. Visual Studio vs.

Türkiye içinde de bir çok Delphi ilanı ve projeler var.
    Sağlık alanında
    Endüstride
    Otomasyon da
    Standart Muhasebe ve ihtiyaç yazılımlarında

Kısıtlı olsa da hala tercih nedeni olabiliyor Delphi

Phyton ve daha farklı bir dil daha mantıklı geliyor Üniversite için bana

Delphi yi lisede öğrenmiş olduğumdan dolayı
    Hocam ben delphi'yi nasıl öğrenebilirim yardımcı olur musunuz? Şimdi ben delphinin çok çok az kullanıldığı konusunda arkadaşa katılıyorum ama şu var okulda bu dersi vermem lazım akademik anlamda delphi ile ilgili bir hedefim yok zaten.Ben java,python gibi dillerde ilerlemek istiyorum bu sene ikinci sınıfım okulum uzadı özel hayatımda bir takım sorunlar oldu okula gidemedim ilk dönem.Şimdi dgs derdi vs var bir tane kitap sipariş ettim zeydin pala hocanın kitabı ama 1200 sayfa kitap nasıl bitiririm diye gözümde büyüyor bu kitaba vakit ayırsam başka hiçbir şeye vakit ayıramam var mı bir öneriniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: melezolmayanprens

Hocam ben delphi'yi nasıl öğrenebilirim yardımcı olur musunuz? Şimdi ben delphinin çok çok az kullanıldığı konusunda arkadaşa katılıyorum ama şu var okulda bu dersi vermem lazım akademik anlamda delphi ile ilgili bir hedefim yok zaten.Ben java,python gibi dillerde ilerlemek istiyorum bu sene ikinci sınıfım okulum uzadı özel hayatımda bir takım sorunlar oldu okula gidemedim ilk dönem.Şimdi dgs derdi vs var bir tane kitap sipariş ettim zeydin pala hocanın kitabı ama 1200 sayfa kitap nasıl bitiririm diye gözümde büyüyor bu kitaba vakit ayırsam başka hiçbir şeye vakit ayıramam var mı bir öneriniz?

Alıntıları Göster
    Zeydin Pala'nın kitabı gayet akıcıdır.
    Gözünüzde büyütmeyin.
    Kafanızı rahatlatın öyle bakın, zor olmayacaktır.

Ben 2007 senesinde hem DGS ye çalışıyordum hem 8-5 işe gidiyordum, Yazılım ofisinde, hemde 5 ten sonra üniversiteye gidiyordum.

• deploy etmek = yazılımı dağıtmak

Türkçe yerine İngilizce kullanmak yanlış. Bu yanlışın sonu yok:

compile etmek
    build etmek
    push etmek
    merge etmek
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.