Şimdi Ara

MÜZİKTE STEREO ANFİMİ YOKSA KALİTELİ BİR AVR Mİ..? bir nevi acil yardım..!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
1.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzman arkadaşlara sesleniyorum gerekirse hesap numaranızı verin,emeğinizin karşılığını parayla ödemeye bile razıyım,yeterki yardım edin,beynim bulandı..

Konu şu,,,1 TANE ESKİ MODEL DİYEBİLECEĞİM PHILIPS FW-V785 MÜZİK SETİM VARDI.BUNU JAMO VE MAGNAT KABİNLERDE FARKLI ZAMANLARDA KULLANDIM VE KULLANMAYAN BİLEMEZ MÜTHİŞ BASSLAR VE ORTA SESLER VERİYORDU,AYNI KABİNLERDE 3-5 ARKADAŞIN YENİ NESİL SAYILABİLECEK STEREO VE AVR LERİNİ DENEDİM VE AYNI SES RENGİNİ ALAMADIM.KOMİK GELEBİLİR AMA PHILIPS FW-V785 İN YANINA BİLE YANAŞAMADILAR.KULLANDIĞIM MODELLER,Technics SA-DX-940--DENON AVR-3300--YAMAHA STEREO AX-730--TECHNİCS SU-V 500...4 KİŞİ TEST ETTİK ONAYLADIK.PHILIPS EZDİ GEÇTİ.DENON AVR-3300 Ü OLAN ARKADAŞ BENDEN BU MÜZİK SETİNİ SATIN ALDI ŞİMDİ ELİMDEKİ DİĞER BASİT BİKAÇ ANFİLERE KALDIM.

YARDIM KONUSUNA GELİNCE,BİRAZ KARMAŞIK OLABİLİR AMA NE OLUR ANLAYIN BENİ.

birtane aıwa(japon) stereo anfim var kabinleride mevcut,1 adet de efsane LANİCO(çok iddalıdır) kafa hi-fi anfi var.1 adetde definitive aktif sub var.şimdi ise birtanede sattığım phılıps ın yerine stereo anfi almayı düşünüyorum...

BU stereo ANFİYİDE SATIN ALDIM DİYELİM; ELİMDE MeVCUT OLAN MEDIA PLAYER DARK RECORD MANIA 2 DKMPREC2PE VAR.BUNUN ARKASINDA AYRICA ANALOG 5.1 CIKIŞIDA MEVCUT OLAN GÜZEL BİR MAKİNA,ARKADAŞLAR,YUKARIDA BAHSETTİĞİM SİSTEM TAMAMIYLA STEREO,BEN BU M.PLAYERİ KULLANARAK BİRNEVİ O ANFİ TOPLULUKLARINA ANALOG 5.1 ÇIKIŞLARIMI BAĞLAYARAK HAZIR BİR AVR NİN 5.1 HOPARLÖRLERLE ARALARINDAKİ ÇALIŞMA PRENSİBİNİ SAĞLAMAYI PLANLIYORUM,HAZIR AVR YE GÖRE SES RENGİ FARKLILIK GÖSTEREBİLİR EVET AMA ARADIĞIM CEVAP ŞU,M.PLAYERDEKİ AC3 YADA DTS ÖZELLİĞİ ANALOG ÇIKIŞLARA YANSITILIYOR O KESİN DE,HER 2 UYDU BAŞINA KULLANDIĞIM ANFİLER PLAYERDEKİ DTS YADA AC3 SES DAĞILIMINA CEVAP VERECEKMİDİR..(((ben anfilerin çıkışlardan ne gelirse onu alır ve yükseltir diye düşünüyorum))))

filmden sonra tek tuşla stereo sisteme rahatlıkla dönüp müzik keyfine devam ederim. Yni müzik kadar 5.1 sinema sistemide hep hayalimdir.Bu durumda YOKSA BU ANLATTIKLARINI GEÇ VE DTS ÖZELLİĞİ OLAN BİR AVR AL MI DİYECEKSİNİZ. EVET LÜTFEN YARDIM..............!!!!

• CanCan67-61 C kullanıcısına yanıt
    merhaba hocam durum karışık ama anladığım kadarı ile stereo amfi ile sinema keyfi istiyorsun yanlış mı anlamışım ayrıca media playerların decoder özelliği yok üst modellerde var yani sinema ve müzik için bu kadar kablo ve bağlantı ile uğraşma onun yerine orta seviye bir avr al hem müzik hemde sinema işini hallet tabi kolonların tam olarak neler bilmiyorum ama onlarında elden geçmesi gerekebilir avr için forumda konu var bir göz at istersen
  • 5.1 analog çıkış varsa bunu 3 stereo amfi ve 1 subwoofer'a iletirsen 6+1 (bir amfinin tek kanalı boşta kalacak, o zaman 5+1) kanal ses olur. Ancak amfilerin line-in girişlerini kullanacağınız için ses seviyelerini tek tek elle ayarlamak zorunda kalacaksınız.

AVR kullanmadığınız için:

- AVR'lerde bulunan EQ vs. tarzı oda düzeltmesi, bass ses düzeltmesi olmayacak
    - Volume tek bir yerden kontrol edilemeyecek
    - Media player'ın çözmediği kodek olursa dinleyemeyeceksiniz

Bir ara ben de böyle birşeye niyetlenmiştim ama amfimin biri normal kullanımda bozulduğu için vazgeçtim. Deneysel ve az bütçe için yapılabilir ama böyle bir sisteme geçmeek için ekstra stereo amfi almazdım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: des_955

merhaba hocam durum karışık ama anladığım kadarı ile stereo amfi ile sinema keyfi istiyorsun yanlış mı anlamışım ayrıca media playerların decoder özelliği yok üst modellerde var yani sinema ve müzik için bu kadar kablo ve bağlantı ile uğraşma onun yerine orta seviye bir avr al hem müzik hemde sinema işini hallet tabi kolonların tam olarak neler bilmiyorum ama onlarında elden geçmesi gerekebilir avr için forumda konu var bir göz at istersen

KABİNLERİM Magnat QUANTUM 757 VE JAMO CORNET 95,,MERKEZ Quadral Platinum M10 Base,DİĞER UYDULARDA JAMO..
    YER SIKINTISI YOK,KABLOYLA UGRAŞMAKTA SORUN DEĞİL :) HURDACIYIZ Bİ NEVİ :) ..PEKİ USTAM M.PLAYER DA DECODER ÖZELLİĞİ TAM OLARAK NEDİR.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dustdevil

5.1 analog çıkış varsa bunu 3 stereo amfi ve 1 subwoofer'a iletirsen 6+1 (bir amfinin tek kanalı boşta kalacak, o zaman 5+1) kanal ses olur. Ancak amfilerin line-in girişlerini kullanacağınız için ses seviyelerini tek tek elle ayarlamak zorunda kalacaksınız.

AVR kullanmadığınız için:

- AVR'lerde bulunan EQ vs. tarzı oda düzeltmesi, bass ses düzeltmesi olmayacak
    - Volume tek bir yerden kontrol edilemeyecek
    - Media player'ın çözmediği kodek olursa dinleyemeyeceksiniz

Bir ara ben de böyle birşeye niyetlenmiştim ama amfimin biri normal kullanımda bozulduğu için vazgeçtim. Deneysel ve az bütçe için yapılabilir ama böyle bir sisteme geçmeek için ekstra stereo amfi almazdım.

EVET AYNEN ANLATTIĞINIZ GİBİ,FAKAT EXTRA STEREO ANFİDE VAR,,MAZEMEDE SORUN YOK EFENDİM:) MEDİA PLAYER İM HEMEN HER KODEKİ ÇÖZÜYOR.EN BASTA ANLATTIGIM GİBİ GAYET GÜZEL VE BAŞARILI Bİ CİHAZ,O KONUDA TAKIDIGIM BİŞEY YOK,FAKAT ANLATTIKLARIMI ANLADIĞINIZ GİBİ Bİ DURUM BU.
    DİĞER TARAFTAN,BEN O BAHSETTİĞİİZ SES AYARLAMALARINI 1 KERE YAPICAM,ANA SES OLARAK M.PLAYERDEN VOLUME YAPICAM.ANFİLERİN AUDİO İN GİRİŞLERİNE GİRCEM.YANİ SADECE 1 ANFİNİN,ODA CENTER I BAĞLADIĞIM ANFİNİN TEK ÇIKIŞI BOŞTA KALICAK,PROBLEM OLMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM,ÖRNEĞİN SADECE R KANALINA GİRCEM.

• Arkadas kendini asmış bi de su büyük harf le yazma alışkanlığı olmasa cok cevap yazan olurda sif bu yüzeden cevap yazmaz insanlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Siz Yterki cevap yazın ben hep küçük yazarım efendim
  • Bak ustat o elindeki leri uc aşağı bes yukarı sat temiz guzel bir sistem kur kendine eziyet etme. Olmaz mı olur dediğin pre +mono mono gibi istiyorsun sen ama meşakkatli sıkıntılı is

• quote:

Orijinalden alıntı: eraycelik80

Bak ustat o elindeki leri uc aşağı bes yukarı sat temiz guzel bir sistem kur kendine eziyet etme. Olmaz mı olur dediğin pre +mono mono gibi istiyorsun sen ama meşakkatli sıkıntılı is

Eevt üstadım dediğin gibi meşakatli bir iş,satmakta problem değil,satmadan başka bir cihaz almakda problem değil,diğer eviN Salonuna alıcam bi AVR zaten de,ben bu bodrum katta bu sistemle bu işi çözmek istiyorum.bilirsiniz,zevkli bir uğraş.o yüzden üstad lardan yardım istiyorum.
    merhaba hocam kabinlerin fena değil gibi bence 1 çiftini stereo olarak kullan hangisini seviyorsan geri kalanları elden çıkar veya takım ise bir adet avr al film işinide onda hallet zamanında bende senin gibi düşünüp bir sistem kurup hem müzik hem sinema işini hallettim ama pek randıman aldığım söylenemez sonra avr sisteme geçtim aradaki fark çok
    3 adet amfi ile bu iş olabilir fakat verimli olmaz.
    - amfilerin güçleri farklı olduğu için sesi dengelemek çok zor. Sesi tek noktadan ayarlasanız bile her kanal eşit artmayacak.
    - AVR 'nin yaptığı her hoparlor için gecikme sürelerinin eşitlemesi olmayacak.
    - her kanalın ses rengi farklı olacak.
    - AVR 'nin yaptığı speaker calibration yapılamayacak ve sub 'a yönlendirilmesi gereken alt Frekanslar doğru kesilmeyecek.
    Bence giriş seviye bir AVR alın ve o şekilde çözün derim. Mutlaka stereo amfi istiyorsanız line out çıkışları olan bir AVR alıp, Line çıkışları stereo amfi ye vererek film izlerken AVR ve stereo kombinasyonu ile müzik dinlerken ise sadece stereo amfi ile kullanabilirsiniz. Fakat elinizdeki aiwa için bu çözüm değmez. Diğer amfinin stereo performansini bbilmediğim için birsey diyemem.

• quote:

Orijinalden alıntı: des_955

merhaba hocam kabinlerin fena değil gibi bence 1 çiftini stereo olarak kullan hangisini seviyorsan geri kalanları elden çıkar veya takım ise bir adet avr al film işinide onda hallet zamanında bende senin gibi düşünüp bir sistem kurup hem müzik hem sinema işini hallettim ama pek randıman aldığım söylenemez sonra avr sisteme geçtim aradaki fark çok

evet dediğiniz gibi fark mutlaka çoktur,yukarıdada yazmıştım renk farkı olacak farkındayım diye,bundan kaçamayız.dediğiniz gibi ,bir AVR alınacak fakat almış oldugumda bile diğer ampli leride yine kullanarak o kombinasyonu bi deniycem ya:) ,,ürünleri satma durumu ise,muhtemelen jamoları front olarak kullanırım,magnata göre daha derin bass ve midler baya başarılı.satma durumu olmaz herhalde,dururlar..
    peki ustam,6ohm 140w olan bir çift kabin için avr marka modeli..? benim aklımdan gecen marka ONKYO..Modeli araştırmak lazım diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: enerji78

3 adet amfi ile bu iş olabilir fakat verimli olmaz.
    - amfilerin güçleri farklı olduğu için sesi dengelemek çok zor. Sesi tek noktadan ayarlasanız bile her kanal eşit artmayacak.
    - AVR 'nin yaptığı her hoparlor için gecikme sürelerinin eşitlemesi olmayacak.
    - her kanalın ses rengi farklı olacak.
    - AVR 'nin yaptığı speaker calibration yapılamayacak ve sub 'a yönlendirilmesi gereken alt Frekanslar doğru kesilmeyecek.
    Bence giriş seviye bir AVR alın ve o şekilde çözün derim. Mutlaka stereo amfi istiyorsanız line out çıkışları olan bir AVR alıp, Line çıkışları stereo amfi ye vererek film izlerken AVR ve stereo kombinasyonu ile müzik dinlerken ise sadece stereo amfi ile kullanabilirsiniz. Fakat elinizdeki aiwa için bu çözüm değmez. Diğer amfinin stereo performansini bbilmediğim için birsey diyemem.

Sesli bir demo kullanarak avr lerin ses dengelereni yapmayı planlıyordum,yani tam olmasada yakın degerler.diğerinin ses potunu örn.20 yaptıgımda bir diğerinin mesela rearların amlisi pot olarak 15 yapıldıgında dengelenmiş duyumu aldığım noktada sabitlemek falan.ama üstedlara sorduk madem:) karmaşaya girmemelerimi soluyolar,dinlemeliyim artık.ugrasmak bir yandan zevk hani...! evet,,AVR Alınacak sanırım,,
    sizede sorayım üstadım, 6ohm 140w RMS değerlerinde kabinlere bir AVR.STEREO da da başarısı olsun azda olsa.benim aklımdaki marka ONKYO.model saptayamadım suan. fakat bu sistemi evin bodrumundaki odaya kuracağım için fazla maaliyet yapmak istemiyorum,ziia diğer evdeki sistem için pahalı ürünleri sizlere danışacağım üstadım,,yardımlarınızı bekliyorum.

• İnsan kulağı teorik olarak 20-20000 hz frekans aralığını duyar. Ancak 20 yaşını aşan insanların özellikle yüksek frekansa duyarlılığı hızla azalır. Ayrıca fonksiyon jeneratörü ve osiloskopla yapılan ölçümlerde analog-dijital farkının insan kulağı tarafından fark edilmesinin mümkün olmadığı ispatlanmıştır. Belli kalitenin üstünde bildik markaların direkt amplifikasyonunda fark olduğunu söylemek azıcık şehir efsanesine girmektedir.

• egyozede E kullanıcısına yanıt
    Mesela somut olarak örneklendirebilrmisiniz,şunla şunun arasında, bununla bunun arasında diye mesela...

• quote:

Orijinalden alıntı: egyozede

İnsan kulağı teorik olarak 20-20000 hz frekans aralığını duyar. Ancak 20 yaşını aşan insanların özellikle yüksek frekansa duyarlılığı hızla azalır. Ayrıca fonksiyon jeneratörü ve osiloskopla yapılan ölçümlerde analog-dijital farkının insan kulağı tarafından fark edilmesinin mümkün olmadığı ispatlanmıştır. Belli kalitenin üstünde bildik markaların direkt amplifikasyonunda fark olduğunu söylemek azıcık şehir efsanesine girmektedir.

İnsan kulağı 20- 20000 Hz aralığını duyabildiği doğrudur fakat bu durum tıbbi ölçümlerden ibaret. İnsan bu aralığın dışındaki frekansları hissedebilir. Düşük frekanslar sadece kulakla duyulmaz, titreşimler deri yoluyla hissedilebilir, nette onlarca süper tweeter testi var, bu cihazlar 100.000 hz yüksek frekanslara çıkabiliyor. Bunun sonucunda sahnede genişleme, müzikte akıcılık ve düşük frekans mid bass seslerde düzelme, genişleme (yanlış yazmadım) olduğu biliniyor.

Ayrıca dijital analog farkını, evinde denk analog ve dijital sistemi barındıran herkes farkına varabilir, bunun için bilimsel ölçümlerle ispata gerek yok.

• "Perde arkası" tabir edilen testlerde aktüel olarak müzikle uğraşan kişilerin bile çok azı aynı kaynak hoparlörden çıkma dijital ve analog sesi çok seyrek olarak ayırabildikleri görülmüştür. Amplifikasyonda tüm sinüsü doğrudan kuvvetlendiren A tipi amlifikatörlerin bazı denekler tarafından ayırd edildikleri gözlenmiştir. Bu da kulak dışı etkenlerin olabileceğini düşündürmektedir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.