Şimdi Ara

Mühendislik Programları ve Oyun için Laptop Önerisine İhtiyacım Var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
1
Favori
793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Başlıkta da belirttiğim gibi beni 2 3 sene rahat bir şekilde idare edecek bir laptopa ihtiyacım var. Program olarak Rhino, Maxsurf, Autocad vb. programlarla zaman zaman projeler yapıyorum. Bunların dışında Cs:go, Pubg, Valorant gibi online oyunlar(online oyunları monitöre bağlayarak oynayacağım) ve bazen de single player(Red Dead Redemption 2, Assasins Creed serisi gibi) oyunlar oynuyorum. Bu işlerimi görebileceğim bir laptop arıyorum. Aklımda bazı bileşenler var onları yazayım. Sizin de fikriniz doğrultusunda bir laptop alacağım.

Ryzen 5 5600h, Ryzen 7 4800h, Ryzen 7 5800h, i7 9750h, i7 10750h-10870h, i7 11800h

Gtx 1660ti, Rtx 3050ti, Rtx 2060

144hz ekran

İşlemci olarak yukarıda yazdığım işlemcilerden bir tanesini düşünüyorum fakat i7 9750h konusunda bi tık eski olması açısından biraz düşüncelerim var. Ekran kartı olarak da aşağı yukarı performansları aynı olan bu 3 karttan birini düşünüyorum. Ekran konusunda oyun da oynayacağım için 144hz olmasını tercih ediyorum. Elimde m2 ssd olduğu için laptopta olacak ssd çokta önemli değil. Ram konusunda çoğu laptop arttırılabilir olduğu için 8 veya 16 diye belirtmedim ama olursa tabii ki de 16GB olması daha iyi olur.

2.el garantili bir laptop almayı düşünüyorum. Bütçem 8-9 bin lira civarında olacak ama 9 bin lira vermek beni bi hayli zorlayacak.

Kafama takılan sorulardan bir tanesi şu : Rtx 2060'lı laptoplar bir tık daha pahalı(testlere göre 3 kart arasında en iyi performansı veren kart 2060 olduğu için) diğer ekran kartlı modellere göre. Yani atıyorum 1660ti'lı bir laptop 8 bin lira civarına bulunurken 2060'lı bir laptop minimum 9 bin liradan başlıyor(sadece ekran kartı farklı olan diğer bileşenleri aynı olanlar). Sizce 2 3 sene kullanacağım düşünülürse bu aradaki bin lira farka değer mi?

Farklı bir soru olarak da soğutma ve soğutmaya bağlı olarak düşen performans hakkında olacak. Bazı laptopların soğutmaları ödüllü vs oluyormuş(Asus tuf, Asus rog serisi gibi). Bu laptoplarda sıcaklığa bağlı olan performans düşüşleri minimum seviye de oluyormuş. Bazı laptopların da soğutma sistemleri pek iyi değilmiş(Casper Excalibur, Monster gibi). Soruma gelecek olursak, soğutması iyi olan laptopların bileşenleri diğerlerine göre bir tık düşük ama aynı fiyatsa ne yapmamı önerirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Soğutması iyi olan bir laptop: İ7 10750h + 1660ti + 16GB ram 9 bin lira ve soğutması kötü olan : İ7 10870h + 2060 + 16GB ram(diğer bütün bileşenler aynı) 9 bin lira. Bu iki laptoptan performans düşüşlerini de göz önüne alırsak hangisini tercih etmeliyim. Bu arada laptopu 4 fanlı laptop soğutucu ile kullanacağım.

Daha düşük bir sistem de ihtiyaçlarımı karşılayabilir fakat 2 3 sene sonunda satmayı düşündüğümde de ölü fiyatına gitmesini istemiyorum açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alopo94 -- 30 Eylül 2021; 13:19:42 >

• Msi Alpha 15 rx 5600m ikinci elde bulabilir isen bütçene uygun tavsiye edebilirim performans konusunda da benchmark testlerine bakabilirsin garantili ikinci el alır iken garanti kapsamı dışına çıkmış olup fakat garantisi kağıt üstünde devam eden ayıplı ürünler olabilir buna dikkat etmeni tavsiye ederim garantiyi kontrol ettirip almanda yarar var. 1650 ti ve i5 10.nesil işlemci de işini görücektir.

• Yorumunuz için teşekkür ederim, bilgisayar olmadığı için foruma bakamadım. Ekran kartında nvdia düşünüyorum. Fanatiklikten değil de arayüzüne aşinayım, oyunlarda yaptığım ayarları kolayca yapabiliyorum. 1650ti ve i5 işlemci düşünmememin sebebi, şimdilik iş görebilirler fakat 2 3 seneye sıkıntı yaşayabilirim. Birde ileride cihazı satmayı düşündüğümde değerini çok fazla kaybetmesini istemiyorum. Garanti kapsamı konusu dediğiniz gibi önemli husus, o konuda dikkat edeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alopo94 -- 10 Ekim 2021; 0:43:24 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.