Şimdi Ara

Mühendis Olmak İsteyenlere Tavsiyeler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
9
Favori
2.234
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: FİKİRCİBEY

Mühemdis olup bişey bilmeden kasılacağınıza tekniker olup tekniği bilin hakkıyla paranızı kazanın

Evet staj yaptığım yerdeki teknikerde öyle diyodu.Bildiklerim doğru olsa bile kabul etmeyip illa o kafasında doğru bildiği "benzer şeyleri" anlatır beni ve diğerler stajerleri cahil yerine koyardı.Yani teknikerlerdeki mühendisleri ezme çabasını anlamıyorum.O kadar çalışıyoruz yinede adamlar bizden daha az şey bilip, bize artislik yapmaya çalışıyor.
  • jo_be kullanıcısına yanıt
    Çapla ilgili birşey soracağım,

Şimdi diyorlar ki cs okuyanlar genelde yandal , yönetim bilişim sistemleri veya işletme gibi çap yapıp şirketlerde yönetici pozisyonunda çalışabilir. Ne dersin , sence ybs mi işletme mi ( veya bu tarz tavsiye ettiğin bölüm)?

Yada çap olarak( şunu da belirteyim daha çap hangi bölümlerle yapılır fazla bilmiyorum ) sence ee yapılabilir mi? Ybs veya işletmeden daha mı iyi olur ?

Birde mba eğitimi hakkında bilgin var mı? Varsa gerekli midir ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam ben de mühendis olmayı istiyorum şuan kontrol otomasyon okuyorum 2 yıllık.Dgs ile mekatronik mühendisliği istiyorum. Memnun musun bölümden, gelecek görüyomusun bu meslekte ?

• Hocam olsa ne olacak sanki? Yazık günah gidecek paralara. Ne anlatacaklar ki bu ülkede. Daha doğru bir şekilde ana dersler anlatılmıyor. Bir de gidip bize temelden yazılım bilgisi mi verecekler?

Neyse hocam boşverin. Ben sorularımı sorayım
    12. sınıfım. YGS-LYS,YGS'ye son 26 gün. Bu konuda son günler için tavsiyeleriniz var mı?

Sizce üniversite ne kadar önemli?

Üniversitelerin teknik olup olmaması bir şey değiştirir mi?

Kampüste ne kadar güzel,ne kadar vakit geçiriyorsunuz?

Kütüphaneniz nasıl?

Ben makine mühendisi olmayı hedefliyorum. ODTÜ düşünüyorum. Sizce çok mu yanlış hedefim var?

Hocam bir de çok merak ediyorum ama olayla biraz da olsa alakalı. Laptop almayı düşünüyorum ama,pil ömrü mü beygir gücü mü? Yani laptoba okulda çok ihtiyacım olacak mı?

Bildiğiniz,duyduğunuz çift vatandaş olup da erasmusa daha rahat giden var mı?

Akademisyenler nasıl? Çok mu egoistler.

Geçen bizim okula Süleyman Demirel Üniversitesinden gelen bir akademisyen bizim İTÜ,ODTÜ ve Boğaziçi ile hiç farkımız yok dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Centaurus A

Hocam olsa ne olacak sanki? Yazık günah gidecek paralara. Ne anlatacaklar ki bu ülkede. Daha doğru bir şekilde ana dersler anlatılmıyor. Bir de gidip bize temelden yazılım bilgisi mi verecekler?

12. sınıfım. YGS-LYS,YGS'ye son 26 gün. Bu konuda son günler için tavsiyeleriniz var mı?

Kütüphaneniz nasıl?

Ben makine mühendisi olmayı hedefliyorum. ODTÜ düşünüyorum. Sizce çok mu yanlış hedefim var?

Hocam bir de çok merak ediyorum ama olayla biraz da olsa alakalı. Laptop almayı düşünüyorum ama,pil ömrü mü beygir gücü mü? Yani laptoba okulda çok ihtiyacım olacak mı?

Geçen bizim okula Süleyman Demirel Üniversitesinden gelen bir akademisyen bizim İTÜ,ODTÜ ve Boğaziçi ile hiç farkımız yok dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Diğerlerini bilmiyorum ama o süleyman demirelden gelenlerin söyledikleri tamamen yalan bu her üniversitede söylenen birşey bayburt üniversitesine git ordakiler bile boğaziçi üniversitesinden bi farkımız yok der hadi canım bak sen şuna nasıl oluyor diye sor cevap belli aynı ders içeriklerini görüyorsunuz der tabi tabi diyip geç

• Marco Luigi kullanıcısına yanıt
    Biliyorum hocam anladım zaten adam konuşurken kıskançlıktan çatlıyordu baya bir hissettim.
  • Konudaki en iyi tavsiyeyi vereceğim şimdi. Mühendislik öldü, okumayın, 3 üni dışında okunmaz diyen insanlara hiçbir konu hakkında fikrini sormayın.

• juckle kullanıcısına yanıt
    Hocam benden,öğretmen olmaz,veteriner olmaz,teknisyen olmaz,avukat olmaz,polis olmaz,işletmeci olmaz,doktor olmaz.

Benim ruhumda Mühendislik var. Ben sayılarla içli dışlı biriyim. Önümde sayılar olunca rahatlıyorum. Yazıları gördükçe uzaklaşıyorum. Bana bir kelime söyleseniz bir kaç saat sonra sorsanız unutmuş olurum. Anayasada 177 madde var onu mu ezberleyeceğim.

Yani bu dönemde ne olalım? Alalım elimize tası toprağı köye mi taşınalım? Hayvancılık mı yapalım?

Niye işi sadece paraya götürelim ki. Ben sevdiğim için yapacağım. Ben hatta yurtdışında okumayı düşünüyorum. Ki hala fırsatım var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oğuzhaan

Çapla ilgili birşey soracağım,

Şimdi diyorlar ki cs okuyanlar genelde yandal , yönetim bilişim sistemleri veya işletme gibi çap yapıp şirketlerde yönetici pozisyonunda çalışabilir. Ne dersin , sence ybs mi işletme mi ( veya bu tarz tavsiye ettiğin bölüm)?

Yada çap olarak( şunu da belirteyim daha çap hangi bölümlerle yapılır fazla bilmiyorum ) sence ee yapılabilir mi? Ybs veya işletmeden daha mı iyi olur ?

Birde mba eğitimi hakkında bilgin var mı? Varsa gerekli midir ?

1- yandal veya çap yapmadan da çalışabilir
    2- yandal ve çap önemli şeyler değildir.
    3- yandal ve çap csye başlamadan veya ilk seneyi bitirmeden düşünülecek şeyler değildir
    4- yandal veya çap yapıp sonra ciddi ciddi ikinci alana zaman ayırırsanız potansiyelinizden daha kötü bir kariyer yapma ihtimaliniz fazlasıyla mevcuttur
    5- eeyle çap yapmak ölümdür
    6- eeyle çap yapmak hiçbir işe yaramaz.

umarım net konuşmuşumdur. tabii üniversiteye gelmeden önce hevesliydim buna sorsan en çapçı bendim.

not: bu dönem mezun oluyorum ve felsefe yandalını bitiriyorum. felsefe hocaları derse çok uğraştırsaydı ilk dönemde bırakırdım neyse ki uğraştırmadılar.

• Türkiyedeki en iyi 3 devlet üniversitesine giremiyorsanız büyük şehirlerdeki akademik kadrosu iyi olan özel üniversitelere gitmek daha mantıklı. Bilişim alanında bir bölüm okumak bu zamanda daha mantıklı bence.
  • jo_be kullanıcısına yanıt
    Valla hocam bende bisene kırıkla şuan hazırlıktayım işte etraftan ne duyarsam sorguluyorum , herkes çap map yap diyor. Ama kesin yapacağım sanırım erasmus , sonrasını sonra düşünürüz artık.

• Valla hocam şuan sınava hazırlanıyorsun sanırım , varsa fırsatın git yurtdışına kesinlikle. En kötü Metü ye falan gitmeye bak. Arkadaşım çok rezil puanlar aldı gitti Kıbrıs'ta ücretli okuyor , hiç gelecek kaygısı yok. ODTÜ ile aynı kefeye koyuyor kendisini. Ne kadar gerçekçi bir yaklaşım tabi muamma. Ama sen yurtdışına kesin git .

• Zor bir okulda okumayın. Sinir stres hep

• quote:

Hocam olsa ne olacak sanki? Yazık günah gidecek paralara. Ne anlatacaklar ki bu ülkede. Daha doğru bir şekilde ana dersler anlatılmıyor. Bir de gidip bize temelden yazılım bilgisi mi verecekler?

Kütüphaneniz nasıl?

@Deatwarm kendini geliştirirsen çalışırsan tabi gelecek var.Staj yaptığım yerde bir mekatronik müh. vardı.İmza yetkisi yok ama onun yaptığını yapabilen yetkinlikte baska biri yok.Fakat mekatroniği çap veya yandal olarak yapmanız en mantıklısı tabi yazılım alanındada kasmanız çok işinize yarar.

@centarus bol deneme yap,eksik önemli konularını tamamla ygs de zaten çok iyiysen lys konularına çalış zaman önemlidir

Üniversitenin ismi önemli ben erciyesteyim,mezuna kalsam top 3e girerdim ama zaman kaybetmeden birşeyler yapmaya hayata başlamak istedim artık lise baymştı.Ama hazırlık muafiyet sınavndan geçmek aklınızda bulunsun

Tabi ki teknik olanlar uygulama açısından çok önemli.Fakat eğer istediğiniz üni çok kalabalıksa teknik olmasının faydasını göremezsiniz.Erciyeste bile her dönem uygulamalı dersimiz var 1.sınıf hariç.Üni bölüm nüfusunun az olması ciddi önemli

Kampüs ise idare eder(öğrncilik namına birşey yok ama öğrnci faaliyetleri baya iyi kulüpler vs.)

İlk 4 senede yüksek beygir gücüne sahip laptop hiçbir işine yaramayacak.Onun yerine kullanışlı ve pili iyi giden hafif ama performanslı birşey al.

Hocalar arasında inanılmaz kaliteli olanlar var.Zaten erciyes üni en fazla akedensyene sahip üni.Fakat lanet hocalarda var.Kolay ders çok az

***Herkes Üniversitesi ismine takmış.Kolay bir üniversitede mükemmel bir gano ile çap yapıp abd de yüksek lisans yapıp orda çalışmaya başlamış arkadaşımın akrabası var.Erciyesten bile kolay olan sakarya üniversitesiden mezun.Yani kendinizi geliçtirin heryer imkan dolu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1BilimAdamı -- 14 Şubat 2017; 23:47:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Oğuzhaan

Valla hocam bende bisene kırıkla şuan hazırlıktayım işte etraftan ne duyarsam sorguluyorum , herkes çap map yap diyor. Ama kesin yapacağım sanırım erasmus , sonrasını sonra düşünürüz artık.

yanlış diyorlar. kendi bölümüne odaklan. bilkent bölüm başkanından + bilkent 4. sınıf öğrencisinden tavsiye.

anca çok zekiysen belki matematikle yapabilirsin ama onun dışında nanay bir durum çağ
  • quote:

Hocam benden,öğretmen olmaz,veteriner olmaz,teknisyen olmaz,avukat olmaz,polis olmaz,işletmeci olmaz,doktor olmaz.

Benim ruhumda Mühendislik var. Ben sayılarla içli dışlı biriyim. Önümde sayılar olunca rahatlıyorum. Yazıları gördükçe uzaklaşıyorum. Bana bir kelime söyleseniz bir kaç saat sonra sorsanız unutmuş olurum. Anayasada 177 madde var onu mu ezberleyeceğim.

Yani bu dönemde ne olalım? Alalım elimize tası toprağı köye mi taşınalım? Hayvancılık mı yapalım?

Niye işi sadece paraya götürelim ki. Ben sevdiğim için yapacağım. Ben hatta yurtdışında okumayı düşünüyorum. Ki hala fırsatım var.

Size kimse ne olmanız gerektiğini söyleyemez bence, ne yaparken mutlu oluyorsan o işi yapacaksın. işini düzgün yaptıktan sonra,zevk aldıktan sonra gerisinin pek bir önemi yok.olay para ise o da olur.
    Tostçu erolu biliyorsundur kendisi çok güzel bir örnek,baktığın zaman adam çok ekstrem bir iş yapmıyor ama işine değer veriyor,yükselmek için çabalıyor ve durum ortada.

• Teşekkür ederim cevaplarınız için :) .

Mühendislik yıllardır hayalimde olan bir meslek. Şuan makine mühendisi olmayı düşünüyorum. Tabi bu fikrim sonra değişebilir. Onu da okul seçerken ve puanıma göre değerlendireceğim.

Aslında yurtdışı düşünüyorum. Delft TU Aerospace Engineering(Nam-ı diğer Uzay ve Uçak mühendisliği) girebilirim diye düşünüyorum zira Hollanda doğumluyum. Niye geldiniz derseniz memleket işte burası memleket hasretine geldik 2008'de. Orada okuyan arkadaşlarımdan sadece 1-2'si doğru düzgün bir şekilde Üniversiteye girmiş. Buradaki gibi herkes üniye giremiyor.

Tabi bu hedefim seneye. Seneye SAT'ye de girmeyi düşünüyorum. Belki bir ihtimal olur da ABD'ye gidebilirim. Tabi 1 sene burada üniversitede okumuş olmam gerekiyor. MIT olmazsa bile,belki güzel bir yere girebilirim. Fakat SAT sınavına baktıkça,şu çalıştıklarım ne diyorum zira,SAT soruları o kadar basit geliyor ki.

• juckle kullanıcısına yanıt
    Nusr-et hakkında konuşmamışsınız bile hocam. .

Benim gözüm parada değil. Görüyorum ki zaten yeterince para düşünen bir sürü mühendis var.

Gözüm parada olsa zaten mühendis olmam. Niye onca çileyi çekeyim ki?
  • quote:

Nusr-et hakkında konuşmamışsınız bile hocam. .

Benim gözüm parada değil. Görüyorum ki zaten yeterince para düşünen bir sürü mühendis var.

Gözüm parada olsa zaten mühendis olmam. Niye onca çileyi çekeyim ki?

Bu kafa lazım işte ülkeye, işini güzel yaptıktan sonra para zaten gelir.para odaklı ilerlersek pek bir yere varacağımızı düşünmüyorum,zaten baktığımız zaman çoğu üst düzey zengin insan üniversite okumamış.
  • Gayet güzel hedefleriniz var umarım başarılı olursunuz :)
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.