Şimdi Ara

MSI Optix MAG274QRF-QD Oyuncu Monitörü İncelemesi (1440P 165HZ 1MS GTG)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
2.515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, bugün sizlerle beraber MSI'ın üst düzey monitörlerinden MSI Optix MAG274QRF-QD monitörünü inceliyoruz.

Kullanım tecrübelerimi kısaca özetlemem gerekirse, MSI Optix MAG274QRF-QD profesyonel oyuncular için tasarlanmış üst düzey bir oyuncu monitörü.

1440p çözünürlüğünde 165hz verebilen 1ms GTG Rapid IPS panel, içinde barındırdığı teknolojilerle oldukça düşük giriş gecikmesi ve hareket akıcılığı sağlıyor.

Beraberinde gelen stant ergonomik olarak kullanıcılara gayet rahat bir deneyim sunmakta.

Şimdi gelin konu başlıklarına göre ürüne detaylıca bakalım:

- Panel

İncelemeye tabii ki bir monitörde en önemli faktör olan panele göz atarak başlıyoruz. Monitörümüz 27" Quantum Dot IPS teknolojisine sahip düz yapıda bir panele sahip.

Panel mat bir yüzeye sahip, bu sayede yansımaları direkt güneş altında olmadığınız sürece büyük ölçüde kesmekte.

Quantum Dot, monitöre DCI-P3 renk gamutu desteği kazandırmakla beraber renk kararlılığını arttıran bir teknoloji olduğu MSI tarafından belirtiliyor.

1440p 165hz çözünürlüğündeki bu panel, MSI'ın Rapid IPS ismini verdiği ve normal IPS panellerden 4 kat daha hızlı olduğunu ifade ettiği özel bir IPS panele sahip. Griden griye 1ms tepki süresine sahip, hayli iddiali bir değer.

Giriş gecikmesini detaylı test edebilecek ekipmanım yok ama yıllardır shooter oyunlarda edindiğim tecrübeye dayanarak monitörün oldukça tepkisel ve akıcı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 240fps yaptığım ağır çekimlerde de kare başına 4mslik hata payını koyarsam 8 ila 12 ms arasında bir click to photon latency değeri elde ettim. Keşke daha yüksek kareler yakalayabilen bir cihazım olsaydı da hata payını minimize ederek size bu değeri verebilseydim.

HDR Ready özelliğiyle gelen monitör, HDR modunda 400 nite yaklaşan bir parlaklıkla pek de fena sayılmayacak bir HDR deneyimi yaşayabilirsiniz, ancak monitörün hedefi HDR içerik tüketmek olmadığını söyleyebilirim.

Monitörde ayrıca NVIDIA sertifikalı GSYNC teknolojisi de bulunmakta, bildiğiniz gibi bu teknoloji zaman içerisinde iki ekran kartı üreticisinin anlaşmasıyla evrensel bir standart oldu ve haliyle AMD sistemlerde de FreeSync'i sorunsuzca kullanabiliyorsunuz.

Kontrast başarımı olarak son kullanıcıyı gayet memnun eden panel, profesyonel kullanımda bir kalibrasyon gerektirebilir, fotoğraflarda görebileceğiniz üzere mavi renk diğer renklere göre biraz daha ayarsız kalıyor.

Cihazda bir bölgesel aydınlatma teknolojisi mevcut değil ancak yaptığım testlerde herhangi bir ışık taşması vs görmedim. Çok daha pahalıya satılan ve direkt profesyonelleri hedefleyen Apple XDR monitörlerde dahi bölgesel aydınlatmanın çok sağlıklı çalışmadığını düşünürsek bölgesel aydınlatma bulunmaması bence isabet olmuş. Bence bu teknolojinin biraz daha yolu var.

IPS panele sahip bu cihaz, daha önceden 10'dan fazla IPS monitör deneyimlemiş birisi olarak IPS glow konusunda gördüğüm en başarılı panele sahip. Işıksız bir ortamda maksimum parlaklıkta simsiyah bir ekrana bakmadığınız sürece fark etmeniz mümkün değil. Fotoğrafın pozlama ve enstantane değerinden dolayı yanıltıcı olmamak adına IPS glow fotoğrafı çekip sizinle paylaşmadım.

Elimde bir glossmetre olmadığı için parlaklık konusunda fabrika verisini ne kadar tutturduğunu net bir rakamla yazamayacağım, ancak sizler için odama 1200 lümen ampulümü takıp sizler için görünürlüğü fotoğrafladım.

Fotoğrafı çekerken parlaklık düzeyi %100'deydi, tamamen ışık altında olmadığınız sürece görünürlük konusunda herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Quantum Dot teknolojisinin faydasını pikseller arasındaki renk geçişleri konusundaki başarısında da görebiliyoruz.

Yandan ve üstten bakış açıları IPS panellerden beklediğimiz üzere gayet yeterli.

Sizler için 6 saat kadar Steam arayüzünü açık bırakıp dışarı çıktım, geri döner dönmez beyaz bir sayfa açıp sizler için fotoğrafladım. Görüldüğü gibi herhangi bir gölgelenme vs durumu yok.

- Stand ve malzeme kalitesi

27 inçlik monitör, standıyla beraber 6.1 kilo, standı olmadan 3.5 kilo ağırlığında. Boyutuna göre hafif olduğunu söyleyebilirim.

Yüksek malzeme kalitesine sahip metal stand, hoş gözükmesiyle beraber düz hatlara sahip tasarımı sayesinde masada çok fazla yer kaplamadan monitörü sabit tutabiliyor.

30cm x 21cm boyutundaki bu stand büyük boy bir mousepad kullanmama rağmen masanın üstünde herhangi bir şekilde mousepadimi engellemedi. Daha önceden kullandığım bir kaç monitörde ilginç stand tasarımları yüzünden mousepadimi yeniden konumlandırmam gerekmişti.

Standın ortasında kablo yönetimini gayet kolaylaştıran bir oyuk mevcut.

Fiyatından ve monitörün segmentinden dolayı beklediğim üzere, monitörün malzeme kalitesi oldukça iyi. Hiçbir hareketimde en ufak bir çıtırtı, esneme hissetmedim.

Ayrıca, cihazın arkasında ambiyans aydınlatması olabilecek bir RGB ışıklandırma mevcut, rahatsız edici parlaklıkta veya abartılı efektler olmadan yumuşak renk geçişleri yapıyor. Dilerseniz bunu da OSD üstünden ayarlayabiliyorsunuz.

- Ergonomi ve fonksiyonelite

Ergonomik olarak ise bu stand sayesinde 25 derece aşağı yukarı eğim ayarı, sağa-sola 75er dereceden toplamda 150 derece açı ayarı, 10cm aşağı-yukarı yükseklik ayarı yapabiliyoruz. Ayrıca bu monitörü stand üzerindeyken pivot modunda da kullanabilirsiniz.

Fonksiyonelite ve ergonomik olarak gayet başarılı olan bu stand sayesinde inceleme sürem boyunca bu monitörü VESA standıma bağlama ihtiyacı hiç duymadım. Ama dilerseniz monitör 10x10cm VESA standardını da destekliyor.

Monitörümüz yandan baktığınızda stant üzerindeyken kalınlığı 20cm, bu 20cm fark edeceğiniz üzere standın genişliğinden dolayı, stant olmadan ise en kalın noktada 5cm kalınlığında.

- Köşe boşlukları

Köşe boşlukları çoklu monitör kullanımında göze batmayacak kadar ince, plastik çerçevesi yanlarda aşırı ince, plastik çerçeve ile panelin başlangıcı arasında toplamda 8mm kadar bir boşluk var.

Monitörün alt kısmında ise yaklaşık 2cmlik bir kalınlık mevcut.

- Giriş portları

Monitör port bakımından da gayet yeterli;

1x DisplayPort

2x HDMI (2.0)

2x USB A

1x USB C

1x USB B

1x AUX

1440p 165hz kullanım için DisplayPort üzerinden bağlamanız gerekiyor, nitekim HDMI 2.0 portlarının bant genişliği burada bir darboğaz oluşturacaktır. HDMI girişini konsollarda kullanmak daha mantıklı gibi duruyor, keza cihazın panelinde çözünürlüğü ve tazeleme hızını konsollarla uyumlu hale getiren bir konsol modu bulunmakta.

Type C çıkışı ile de görüntü alınabiliyor, benim laptopum olmadığı ve ekran kartımda da Type C çıkışı olmadığı için deneyimleyemedim, bendeki telefonlarda da Type C üstünden görüntü almak sanıyorum mümkün değil. MSI Optix MAG274QRF-QD Oyuncu Monitörü İncelemesi (1440P 165HZ 1MS GTG) 

- Kutu içeriği

Monitör gayet büyük ve sağlam paketlenmiş şekilde elime ulaştı.

Kutu içeriğinden 1 adet DisplayPort, 1 adet HDMI ve 1 adet USB A to B (upstream) kablo gelmekte.

Monitörün güç kablosu da harici bir adaptöre bağlanmakta. Kablonun uçtan uca uzunluğu 3 metreye yakın boyutta, oldukça uzun bir kablo.

Stant bağlantısı haricinde ayrıca duvara montaj için gerekli vidalar da kutu içeriğinde sunulmuş.

- Panel arayüzü ve kontrol

Monitörün üzerinde güç açma kapama için sağ alt köşede bir güç tuşu ve sağ arka tarafta konumlandırılan joystick harici hiçbir fiziksel düğme bulunmuyor. Bu sebeple ayarlaması ve kullanması gayet içgüdüsel ve kolay. Güç açma kapama tuşunu karanlıkta rahatlıkla bulabilmeniz için hemen yan tarafında bir LED aydınlatma mevcut, monitörünüz uyku modundayken bu LED loş bir sarı ışık veriyor, monitörünüz çalışırken beyaz ışık veriyor. Bu LEDin parlaklığı ne rahatsız edici ne kendini kaybettiren cinsten, parlaklığı gayet iyi ayarlanmış.

Joystick ile ulaşabildiğimiz bu menüde ön tanımlı oyun ayarları, panel tepki süresi, karanlık oyunlarda siyahların kontrastını arttıran gece görüşü modu, göz koruma modu, adaptive sync, sanal crosshair (1.6 oynarken reddot isimli uygulamadan dolayı ban yiyen arkadaşların yüzünde bir gülümseme oluşmuştur), desteği gibi ayarlar haricinde tabii ki monitörün parlaklık, kontrast, renk sıcaklığı tarzı ayarlarını yapabildiğimiz ayarları da mevcut.

Ayrıca bu menüden yapılabilen bütün ayarları upstream kablosu ile monitörünüzü bilgisayarınıza bağlarsanız MSI'ın kendi programı üstünden de yönetebiliyorsunuz. Bu program aynı zamanda monitöre firmware güncellemesi atmanızı da sağlıyor. Forumlarda okuduğum kadarıyla son firmware güncellemesi ile renk gamutunda bir takım iyileştirmeler yapılmış, alacak arkadaşların göz atmalarını tavsiye ederim.

Son söz olarak, MSI Optix MAG274QRF-QD, bütçeniz el veriyor ve üst düzey bir oyuncu monitörü arıyorsanız göz atmanızı tavsiye edeceğim bir monitör olmuş.

İncelemeden bu kadardı, umarım faydalı olmuştur. Atladığım bir kısım varsa yorumlar kısmında sorabilirsiniz.

Video incelemesi de aşağıda:

MSI Optix MAG274QRF-QD Oyuncu Monitörü İncelemesi (1440P 165HZ 1MS GTG)Emre Akmanyoutube
    MSI'ın üst düzey oyuncu monitörlerinden MSI Optix MAG274QRF-QD isimli oyuncu monitörünün incelemesi. https://tr.msi.com/Monitor/Optix-MAG274QRF-QD
    https://www.youtube.com/watch?v=Xp7d6ZuEgJ8

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Decent -- 19 Aralık 2021; 16:15:45 >

• öncelikle bu güzel inceleme ve akıcı anlatım için teşekkür ederim. Samsung g7 monitörümü 11 günde yani bugün iade etme kararı aldım yarın kargoya vereceğim sebebi ise ışık sızması ve 1 adet ölü piksel. Bu monitörü önerir misin ?

• KaplanGiray K kullanıcısına yanıt

Ben teşekkür ederim hocam güzel yorumunuz için. Amacınız tamamen rekabetçi oyunlarsa bu monitör daha iyi performans verecektir zannımca.

• Mr. Decent kullanıcısına yanıt

Hocam genelde rekabetçi ve hikayeli oyunlar oynuyorum arada netflix farklı bir amacım yok.

Anladım hocam, incelemede belirttiğim gibi HDR içerik tüketme kısmında bu monitör harikalar yaratmıyor, o kısımda G7 daha iyi sonuç verecektir büyük ihtimalle. Ama bu monitör 165hz olmasına rağmen 1ms gtg ve rtings'in detaylı benchmarklarına göre bile aşırı düşük giriş gecikmesi değerleri alabilen bir monitör. Diğer taraftan curved monitörlerin gözü yorduğunu ve rekabetçi oyunlar için iyi olduklarını düşünmüyorum. G7'yi deneyimleme şansım olmadı ama özellikleri karşı karşıya koyunca tüketim alışkanlıklarına göre sizin karar vermeniz daha doğru olacaktır.

27'de genelde curved kullandım bu zamana kadar göz yorgunluğu konusuna tamamen katılıyorum keza gözlük kullanan biri olarak bir süre sonra gözlerimde ağrı sızı yaşadım hep.Bu yüzden düz monitöre tekrar geçme kararı aldım. HDR aslında benim için pek birşey ifade etmiyor hocam yani delisi değilim olmasa da olur açıkcası.

rtings'in incelemelerine de baktım az önce viewsonic'in bu monitörünü de inceledim fakat kararsız kaldım açıkçası fiyatları da 100-200 +- aynı bu konuda ki görüşlerinizi de alabilir miyim rica etsem?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaplanGiray -- 15 Aralık 2021; 0:37:39 >

• İnceleme için eline sağlık süper olmuş.

Ben ofiste kullanıyorum bu monitörü akıyor maşallah. Renleri en iyi doğru veren monitör filan seçildi aslında hem oyuncular acısından mantıklı

• Muten Baba kullanıcısına yanıt

Dün akşam ben de sipariş verdim hocam :) Umarım sorunsuz bir monitör ulaşır elime.

Hayırlı olsun ben az ekonomim düzelsin ofistekinin yanına 2. yi alacağım çift kullanmak istiyorum

• Muten Baba kullanıcısına yanıt

Sizin de memnun kaldığınızı duymak mutlu etti açıkçası sanıyorum baya memnun olan kişi var :)

Bu neyden ne beklediğinle alakalı hocam , benim araba 1.33 toyota atmosferik , yanımdan rampada 2000 model transit basıp geçiyor zoruma gidiyor diye uzerine kırmıyorum sağa çekiliyorum paşa paşa 5.5 - 6lt benzinle konforlu bir seyahatin keyfini çıkarıyorum MSI Optix MAG274QRF-QD Oyuncu Monitörü İncelemesi (1440P 165HZ 1MS GTG)  Bütçe el verse mutsuz olurum ama hep daha iyisi var çünkü.

Hayırlı olsun hocam, inanın bu tarz monitörün ötesine nasıl geçilebilir pek fikrim olmadığı için diğer sorduğunuz modelle kıyas yapamadım. MSI Optix MAG274QRF-QD Oyuncu Monitörü İncelemesi (1440P 165HZ 1MS GTG) Sonsuz bütçe olsa o zaman eksikleri incelemede belirttiğim gibi muhakkak var ama bu haliyle bile son kullanıcıya fazlasıyla yetecektir.

• Yeni firmware ile srgb, adobe rgb ve p3 modları geliyor. Mutlaka yapın

• Selamlar tekrar'dan bugün monitör geldi ışık sızması minimum fakat ghosting sorunu yaşıyorum BTF 2042'de oyuncular koşarken golgelenme oluşuyor yanlarında arkalarında.

Panel üstünden tepkime süresini normale çekerseniz sorun çözülecektir hocam

Rica etsem hangi bölümde yer alıyor bu ayar söyleyebilir misiniz hocam ?

edit : buldum hocam teşekkürler test ediyorum şimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaplanGiray -- 16 Aralık 2021; 22:21:23 >
  • Hocam ürünün ayak dahil yüksekliği kaç cm. ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • korayakbiyik kullanıcısına yanıt

Hocam ürün 10cm aşağı yukarı ayarlanabiliyor, en yüksek ayarda iken 53cm, en düşükte 43-43.5cm

O zaman tam sınırda.

Pc masası raflı olduğu için 44 cm mesafe var. Rafı kaldırma imkanı da yok. Sabit raf.

Monirör masada estetik açıdan nasıl durur bilemedim.

• korayakbiyik kullanıcısına yanıt

Gayet sade ve şık hocam, geceleri arkadaki RGB de loş bir ambiyans ışığı veriyor. Bence hoş durabilir, az sonra en düşük konumda bir fotoğrafını sizin için çekeceğim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.