Şimdi Ara

Ms Sql Sorunlarınızın Cevapları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Her tür Mssql sorunuzu vaktim oldukça çözmek isterim.Çok farklı olanlar yada uzun kod gerektirenlerden ücret alırım :) sıradan olanlar için paylaşım mantığıyla buraya yazacağım yine.

• fsh77 kullanıcısına yanıt
    Hocam benim merak ettigim bir konu var,

Şöyle ki,Form1den kayit yapıyorum. form2den gridview kontrolunde kayitlarimi görüntülüyorum.Sonrasında gridview sağ tıklayıp düzenle dediğimde form1'e ilgili alanlara bilgilerimi yüklüyorum. Ama şöyle bir durum var, şimdi kullanıcı bazen isimi güncellemek ister, bazen soyadi, bazen adeti.. Yani kullanıcının o anki istegine göre update işlemi gerçekleştirecek. O doğrultuda

Update tablo set =yenideger where ...

Where şartını öyle bir yazmam lazım ki kullanıcı neyi update etmek isterse sorgu çalışmalı, kullanıcı ilk düzenlemede ismi güncelledi aradan 20sn geçti bu sefer adeti güncelledi. Yani güncelleyeceğim kolon değişiklik gösteriyor. Bu sekildeki sorguların mantıgı nedir, nasil yazilir ?
  • Burda yapıcagın neyi guncellemek istiyorsan ona ait eşsiz olan tek bir Id olmalı senin durumunda kisinin bu Id si isini gorur kayıt yaparken otomatik artırımlı Id kullanırsan guncellemede yine aynı Id ile isini yaparsın.
  • merhaba. Mesela bir tabloda bir kayıt var mı yok mu kontrol edip, varsa onu getirmek istiyoruz.

ilk olarak if exists ile aratıp sonra select çekmem gerekiyor.

Bu işlemi tek adımda yapabilir miyim?
  • Where kısmına sorgunuzu yazıp eger varsa ana select uzerinden cekersiniz ,sunu unutmayın SQL küme bazlı işlemleri destekler adımlanmış işler yazılım işlerinde olur o yuzden yazılımla kolayca yapılan şeyler sql ile dahada uzayabilir...
  • yazılıma baslamak icin uygun bir dil midir
  • Hayır,yazılım dili mantıgını SQL ile ogrenemezsin onca bir dil ogren kendini gelistir paralel olarak SQL ogrenmeye devam et.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.