Şimdi Ara

Motorun yağ yakması ne demek? (Teknik olarak anlatacak) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
25.956
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Alttan eksantrikli motor eksantriği yağlamıyor mu?

bence mantıksız bir tahmin.... eksantrik yağlanıyor... krank mili yağlanıyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: mississippi

quote:

Orjinalden alıntı: vatoz00

Teşekkürler arkadaşlar peki bu yağ yakma olayı yağın özelliğini kaybetmesi ve de aşırı incelmesi ile de yanma odalarına sızıp yanması gibi bi ihtimal de olabilir mi? Yani Mekanik problemden değil de yağdan kaynaklanan bi durum olabilr mi?

Şimdi Ustam motorun yağ yakması ile motorun yağ eksiltmesi ayrı şeylerdir.

Üstten eksantrikli motorlar yağ eksiltirler eşyanın tabiati gereği bu böyledir. Sizin bu tip bir sorununuz varsa eğer miktarı belirtirseniz bir fikir verilebilir.

Bunun yanında uzun süre zarfında yağ incelirse motor eski bir motorsa buda miktarı arttırır. Eski motorlara madeni yağlar kullanılırken yeni bazı motorlarda 0 yağ fab. tarafından tavsiye ediliyor yani motor ile alakalı bir olay.

selam..
    yağ eksiltme-yakma konusundaki yazılarını okudum, bayağı bilgi sahibisin..benim arabam 97 model hunday accent 1.5 sıralı lpg var..150 bin km.de..çekişi, gücü perfomansı iyi sayılır aracımın..eksoza bakıyorum kara duman olayı falanda yok..ama lpg taktıktan sonra yağ eksiltmeye başladı..yaklaşık olarak 1000-1500 km.de 1 litre yağ ekliyorum..çoğu arkadaş normal diyor ama doğrusu nedir öğrenmek istiyorum..bu konuda senin fikrin nedir ?

teşekkür ediyorum...

• bütün eksantirikler ve kranklar yağlanır.yağsız metal metal sürtünme dolayısı ile anında yüzeyler kavrulur ve mekanik hasar dolayısı ile motor nalları diker.Yağın sadece soğutma işlevi dşında yağlama görevi de esas görevleri arasındadır.
  • quote:

Arkadaşlar araç hyundai accent gls 1.5 1997 model ve 75.000 de. Araca yaklaşık 3-4 ay önce sıralı sistem lpg taktırdım. Aracın bu süre zarfında biraz yağ eksilttiğini gördüm. Ayrıca araç egsoztan mavi duman atmaya başladı. Aracın performansı iyi kompresör ve çekişi iyi bu da kafamı karıştırıyo

işte kardeşim benim dert ortağım...

araba aynı, sorun aynı...sanki benim duygularımı dile getirmişsin...tebrik ediyorum ve heyecanla gelecek yanıtları bekliyorum..herkeze teşekkürlerrr...

• quote:

Orjinalden alıntı: demirel71

quote:

Arkadaşlar araç hyundai accent gls 1.5 1997 model ve 75.000 de. Araca yaklaşık 3-4 ay önce sıralı sistem lpg taktırdım. Aracın bu süre zarfında biraz yağ eksilttiğini gördüm. Ayrıca araç egsoztan mavi duman atmaya başladı. Aracın performansı iyi kompresör ve çekişi iyi bu da kafamı karıştırıyo

işte kardeşim benim dert ortağım...

araba aynı, sorun aynı...sanki benim duygularımı dile getirmişsin...tebrik ediyorum ve heyecanla gelecek yanıtları bekliyorum..herkeze teşekkürlerrr...

şöyle bi ihtimal daha varmış kardeş

Subap lastiklerine bir baktırın Orjinalde LPG li olmayana araçlarda LPG subap lastiklerin kurumasına ve bozulmasına yol açıyor ve bu sebeple yag yakabilir diye bir bilgi almıştım zamanında. 75.000 km deki bir araç kolay kolay aşınmadan yağ yakmaz

• Merhabalar,

yazılanları okudum ve ufak bir katkı da ben yapayım dedim.. motorlarda kullanılan yağlar genelde 3 gruba ayrılırlar:

1-Mineral yağlar örnek olarak 20w-50
    2-Yarı sentetik yağlar örnek olarak 10-30 veya 40 gibi
    3-ve tam sentetik yağlar örnek olarak 0-40 veya 60 gibi

şimdi tam sentetik yağların yapıları gereği 1500 km de 400 ml ile 1000 ml arası yağ eksiltmeleri doğaldır.. bazı arkadaşlarımız 1500 kmde 1 litre yağ eksiliyor demişler eğer araçları yeni nesil bir araçsa ve kullanılan yağ tam sentetik ise normal bir durumdur. yani aracınızda bir sorun olduğu anlamına gelmez.. yapılması gereken eksilen seviyenin tamamlanmasıdır.

bu yüzden içiniz rahat olsun eğer hakikaten yağ eksiltme olursa o zaman zaten araç eksozdan mavi duman atar, veya yağ çok kısa sürlerde 2-3 gün içinde ciddi olarak eksilir.

sizlere önerim bagajınızda 1 litrelik bir yağ bulundurun her zaman ...

umarım biraz açılayıcı olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meteg -- 28 Mayıs 2008; 11:05:58 >

• çok sağol metek...içime su serptin valla...zaten çoğu arkadaşta senin sözlerini doğruluyor..1500 km.de yaklaşık 1 litre normal olarak kabul ediyoruz o halde..
    quote:

Orjinalden alıntı: meteg

Merhabalar,

yazılanları okudum ve ufak bir katkı da ben yapayım dedim.. motorlarda kullanılan yağlar genelde 3 gruba ayrılırlar:

şimdi tam sentetik yağların yapıları gereği 1500 km de 400 ml ile 1000 ml arası yağ eksiltmeleri doğaldır.. bazı arkadaşlarımız 1500 kmde 1 litre yağ eksiliyor demişler eğer araçları yeni nesil bir araçsa ve kullanılan yağ tam sentetik ise normal bir durumdur. yani aracınızda bir sorun olduğu anlamına gelmez.. yapılması gereken eksilen seviyenin tamamlanmasıdır.

bu yüzden içiniz rahat olsun eğer hakikaten yağ eksiltme olursa o zaman zaten araç eksozdan mavi duman atar, veya yağ çok kısa sürlerde 2-3 gün içinde ciddi olarak eksilir.

• quote:

Orjinalden alıntı: meteg

Merhabalar,

Teşekkürler ama aracım önceden yağ eksiltme yapmıyodu mavi duman yoktu ne olduysa lpg taktırınca oldu ve lpgden önce hangi yağ mevcutsa şuan o yağ var motorda ve lpgden önce eksilme olmuyodu

• Konuyu biraz daha netleştirmek adına şunu da ilave edeyim.. benim aracım ve ailedekilerin araçlarında lpg yok.. bu yüzden lpg kullanımı sonucunda yağ eksilmesi artar mı yoksa artmaz mı ya da başka sorunlar çıkabilir mi bilmek zor.. bunu lpg kullananlar daha iyi anlatacaklardır, ama 1500 km de eksilen 1 litrelik yağ muhakkak tamamlanmalıdır. bu konu ihmal edilmemelidir. zira eksilen seviye tamamlanmazsa çok ciddi sorunlar çıkabilir ve bu defa motor hakikaten yağ yakabilir..
  • Ustaya götürdük araçta bişey yok dedi hadi hayırlısı bakalım inş... usta yanılmamıştır....
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.