Şimdi Ara

Motor yağı arıza lambası ile ilgili bir sorunum var ( Opel Astra) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
64
Cevap
1
Favori
10.760
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam bunu ben kafama göre söylemiyorum elbette.. Firmaların motor tasarımı ile alakalı bir durum bu, Mitsubishi'nin servis kitapçığında bu 1.5 DI-D motorun yeterli yağ seviyesi hatta 5.3 litre olarak belirtilir. tabii filtre ile değişim yapıldıığında. Bu tamamen mühendislerin motor tasarımları ile alakalı. Ben size servisin verdiği bilgiyi verdim, kendi görüşlerim sadece viskozite ile ilgilidir.
  • teşekkür ederim
    1.6 ve 1.9 motorlu araçların yap filtrelerini değiştirmemiştim
    bu arada lpg li motora 5-30 yağ konduktan sonra 300 km yol gittim ama hiç siyahlaşma olmamıştı, ayçiçek yağı gibi berraktı
    normalmi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MaVu! kullanıcısına yanıt
    Hocam yağın nerden aktığını buldum yağ çubuğunun hemen solunda kablolu bir tıpa gibi bi şey var o yerinden çıkmış ama takılmıyor takıyorum yerinden çıkıyor problem ordadır inşallah yağ pompası temizdir

• quote:

Orijinalden alıntı: MaVu!

Tamirciye gitmene gerek yok, en yakın benzin istasyonundan 4 litre yağ al yukarıda bir arakşada da belirtmiş 10-40 almanızda yarar var ancak içindeki yağ 5-40'sa 5-40 alın. ve en az 2,5 litresini araca ekle. Ekledikten 10 dk sonra yağ cubuğuna bak ve duruma göre tekrar ekleme yap. bu şekilde kullanma :)

Bundan sonraki değişimde de 10-40 kullanın 5-40 ilk çıktığı zamanlarda bu araçlar için tavsiye edilirdi ancak 10 yaşını geçmiş ve yol yapmış bu motorlarda servisler bile 10-40'a geçtiler.

5-40 ekledim ama şu an gidip bir daha baktım aracın yağ kapağını açtığımda o dönen şeylerden ses geliyor kapağı kapattığımda gelmezdi ama şimdi tak tak tak diye ses geliyor sorun ne olabilir sizce

• video alabilir misiniz? egzantriklerden ses geliyordur muhtemelen, tak tak tak sesi egzantriklerin sürtünme sesi de olabilir, arıza sesi de bilemeyiz ki, umarım hasar yoktur.
  • Tamam hocam video ekleyeceğim birazdan

• BatuKır B kullanıcısına yanıt
    Benzinli motorlarda kararma geç olur, 300km'de kararmasını bekleyemeyiz yağın.
    dizel motorlarda yağ hemen siyahlaşır. Bu normaldir . :)
  • Süpaplardan geliyor olabilir ses horozun biri dağılmış olabilir. Yağsız kaldıysa o da yapabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaVu!

Benzinli motorlarda kararma geç olur, 300km'de kararmasını bekleyemeyiz yağın.
    dizel motorlarda yağ hemen siyahlaşır. Bu normaldir . :)

hocam kararma yağın kirlenmesinden kaynaklıysa bu durumda dizellerde daha erken yağ değişimi motor ömrü açısından faydalı olmazmı

Aksine dizel motorların yağ değişim aralıklarında biraz daha toleranslı davranılıyor.

Benzinli motorlara göre Dizel motorlardaki kararma motor yapısından da kaynaklanır, patlamalı çalışan bir makine (dizel motor), yanma ile çalışan motordan(benzinli) daha çabuk yağı karartır. Bununla beraber, dizel motorlar için geliştirilmiş yağlar da özel formüller içeriyor yağın çabuk bozulmaması ve motor içindeki karakteri düşünülerek.
    Standart kullanılan bir otomobilde 10.000 km, agresif kullanılan motorlarda ise en geç 7.000 kmde motor yağı değişimi otoriteler tarafından da önerilir.

Bir yağın 'sürekli' erken değişime uğraması da motor açısından iyi değildir, çünkü motor güzel yağlama kadar biraz da kurumlara ihtiyaç duyar. O yüzden minimum 5.000 km olmadan sürekli yağ değiştirmek de sağlıklı gelmiyor çoğu zaman.
  • Gecmis olsun aynisi su an kullandigim astra g aracimizda basimiza geldi pek onemsemedi k.peder. 1 hafta falan o isik yandi sondu goturmedi servise sonuc 3500 tl ye motor rektefiye edildi..

• rampa aşağı veya yukarı uzun süre inişlerde de yanabilir şayet benim eski aracım da yağ ile ilgili hiç bi sıkıntı olmamasına rağmen bir kez yanmıştı tekrar yapmadı

• MaVu! kullanıcısına yanıt
    http://teknolojiti.com/det.aspx?no=12

hocam güvenilirmi
    alsammı

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgur_gs_91

Süpaplardan geliyor olabilir ses horozun biri dağılmış olabilir. Yağsız kaldıysa o da yapabilir.

Hocam horoz dediğiniz yağ kapağını açtıktan sonra dönen şeylerse ses onlardan geliyor birazdan video yükleyeceğim belki problemi tam olarak anlayabiliriz video sayesinde
    Bu genelde ağır vasıtalarda kullanılan bir yağ. yukarıda da söyledim .

http://www.n11.com/shell-helix-hx7-diesel-10w-40-41-litre-kampanyali-P35816852?cid=604001&gclid=Cj0KEQiA1NWnBRDchObfnYrbo78BEiQA-2jqBd_42juo2Fg0nektTBd-GdO_Ejk3Ai9ln8enjKCACioaAvio8P8HAQ

Shell helix HX7 DIESEL 10-40 çok daha işinize gelir :) ayrıca castrol RX serisinden daha kalitelidir. İlla castrol düşünüyorsanız , Castrol Magnatec 10-40 DIESEL'i öneririm

http://www.n11.com/castrol-magnatec-10w-40-4-litre-dizel-motor-yagi-ut09072014-P19023426?cid=604001&gclid=Cj0KEQiA1NWnBRDchObfnYrbo78BEiQA-2jqBVQnp21MTgHpCcxw__OaWHXoJk-7tSGHn9V_kgpOBN8aAudm8P8HAQ

• quote:

Orijinalden alıntı: sametsamett

rampa aşağı veya yukarı uzun süre inişlerde de yanabilir şayet benim eski aracım da yağ ile ilgili hiç bi sıkıntı olmamasına rağmen bir kez yanmıştı tekrar yapmadı

yok hocam ben hiç yokuş ya da rampa çıkmadım yukarda anlattığım gibi oldu. Bi anda ışık yandı sağa çektim stop ettim çalıştırdım bi daha yandı gaz verince sönüp tekrar yanmaya devam etti bende aracı yaklaşık 50 km daha sürdüm eve geldim ve yağ eksilttiğini farkettim zaten sesi iki gündür daha kalın gibi gelmişti yani tak tak tak ses geliyordu daha doğrusu. Akşam olmasaydı tamirciye gidecektim ama bakalım inşallah ucuz atlatırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: ttfvol

Gecmis olsun aynisi su an kullandigim astra g aracimizda basimiza geldi pek onemsemedi k.peder. 1 hafta falan o isik yandi sondu goturmedi servise sonuc 3500 tl ye motor rektefiye edildi..

İnşallah aynı sonuç başıma gelmez hocam çünkü maddi durumum 3500 tlyi kaldıramaz
  • Supapları hareket ettirmek için kullanılan parçadır horoz ismi kullanılıyo süpaplara egzantrikten aldığı kuvvetle baskı yapar ama kafası ağılmış olabilir onun.
    Neden 15w-40 yağda ısrar ediyorsunuz fiyatı ucuz olabilir ancak gerekli korumayı sağlamayabilir ve performansı azaltır bu yağlar. Siz en azından 10w-40 yağ kullanın hatta 5w-40 yağ kullanırsanız hem motorun sesi azalır hemde performansı artar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur_gs_91

Neden 15w-40 yağda ısrar ediyorsunuz fiyatı ucuz olabilir ancak gerekli korumayı sağlamayabilir ve performansı azaltır bu yağlar. Siz en azından 10w-40 yağ kullanın hatta 5w-40 yağ kullanırsanız hem motorun sesi azalır hemde performansı artar.

50-60 tl civarı 4+1 litre tavsiye edebilirminiz

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.