Şimdi Ara

Montaj/Render için M2 SSD Tavsiyesi (Acil)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
1
Favori
585
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2015 yılında topladığım bilgisayarımı yıllarca Windows 7 ile kullandım.

adobe Premiere, Photoshop ve After Effects gibi programlar kullandım ve kullanmaya devam ediyorum.

özellikle After Effects ve Photoshop'a gelen bazı yeni özelliklerden dolayı 2020 ve üstü sürümleri kullanabilmek için Windows 10'a geçmem gerekiyordu.

2 ay önce sistemi windows 10'a taşıdım. Başta çok etki etmiyordu fakat son zamanlarda gelen güncellemelerle birlikte bilgisayarım inanılmaz kasmalar yaşıyor. Bu programların menülerinde bile takılıyor hiçbir işlem yapamıyorum.

sistemi bu donma ve kasmalardan kurtartmak için olabilecek tüm yazılımsal çözüm yollarını(sistemi, ekran kartını vs yorabilecek her şeyi kapattım) denedim. sonuç olarak faydasını görmediğim gibi, windows 7'de rahatlıkla kullandığım 2018 adobe program sürümlerini bile kullanamıyorum şu an.

Bilgisayarı 1-2 gün içinde yeniden formatlayacağım ve bugüne kadar hep ertelediğim SSD alımını yapmak durundayım acilen.

Bana M2 SSD İçin verilebilecek tavsiyelere ihtiyacım var.

sistem özelliklerim şu şekilde:

işlemci: intel i5 4460(4.nesil) 3.20

ekran kartı: evga geforce gtx 760 2 gb.

anakart: MSI Z97 Gaming 3 intel soket 1150 ddr3 3200Mhz hdmı/dvi

Harddisk: WD 3.5 1 TB SATA 3.0 7200 RPM 64 MB cash

ram : 8+8 Crucial ballistix tactical ddr3 1600 mhz cl8 1.5v

en azından beni 2 yıl kadar daha idare edebilecek, adobe programlarının 2020 ve sonrasındaki versiyonlarını kullanabilmeme yardımcı olacak 250-500 gb M2 SSD alırken hangisini önerirsiniz?

şimdiden teşekkür ederim.

• a-f-h A kullanıcısına yanıt

Tavsiye için teşekkür ederim.

Birçok deneme ve araştırmadan sonra önce işlemci macunumu yeniledim. fark ettim ki Bios penceresinde işlemci sıcaklığım 99 derece olarak görünüyor. Macundan sonra sıcaklık 37-42 derece arasında dolaşıyor.

İkinci adım olarak Vatan'dan 3 taksitle Samsung 500GB 970 EVO NVMe M.2 SSD adlım 1120 liraya.

ardından bilgisayara format atıp yeni sistemi bu almış olduğum SSD'ye taktım.

tek kelime ile inanılmaz bir sonuç aldım.

Bilgisayarın açılması 15 saniye civarında sürüyor :) artık Kasma donma takılma yok.

Premiere Pro'nun 2021 sürümünde sadece videoyu hızlı sararken takılma oluyor. Onun sebebi de Premiere Pro vb montaj programlarının işlemciye yüklenmesi ve benim işlemcimin 4 çekirdek ve 4. nesil işlemci olması.(i5-4460) ilginç olan şey, bu hızlı ileri sarma sırasındaki takılmaları aynasız kamera görüntüsünde yapması(tüm codec paketleri ve driverlarım güncel)

Bunun dışında resmen gençleştim :)

Ek olarak, bu SSD'yi m2 portuma taktığım zaman ram yuvalarından birisi devre dışı kaldı ve 16 GB olan ram 8 gb'ye düştü. Sonrasında ramleri çıkartıp boştaki yuvalara tek tek denedikten sonra ekrana bir hata kodu geldi ve sonuç kısmında " dilerseniz default ayarlara dönülsün mü" gibi bir soruya evet butonuna tıkladım.

Devre dışı kalan diğer 8 GB ram bu işlemden sonra geri geldi.

Harddisklerim eski olduğu için UEFI MBR Windows 10 kurmuştum. İkinci kez MBR format atmak istediğimde izin vermedi. Diskim sanal olarak 2'ye bölünüp komut istemi pencerisinde tek disk olarak göründüğü ve D diskimde özel dosyalarımı depoladığım için diskpart işlemi sonucunda diski temizle kısmını yapmadım.

Verilerimi silmeden Windows 10 kurmanın yöntemi olarak; yeni aldığım bu SSD'ye direkt UEFI GPT kurdum.

Şu anda her şey yolunda.

çok uzattım ama benzer sorunu yaşayabilecek arkadaşlara süreci paylaşmak istedim.

tekrar teşekkür ederim.

• Premiere'de RAM'i disk sürücü olarak kullansam dahi takılma yapıyor yani sorun CPU veya disk ile alakalı değil playback motoru ile alakalı. Eğer iyi bir GPU varsa özellikle CUDA destekli ise Premiere'de Mercury playback engine kullanılırsa playback akıcılığı farkeder. Yıllardır 970 EVO kullanıyorum ne 3D rendering'de ne de video kurguda SATA SSD'den bir farkını görmüyorum, belki 4-8K çok yüksek bitrate'li videolarda biraz fark hissedilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.