Şimdi Ara

Mint'e geçiş Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Evdeki laptopumu formatlayıp mint'e geçmeye karar verdim, forumdan okuduğum kadarı ile genelde tavsiye edilen mint 13 maya edition. Ben daha net,nokta atışı bir kaç soru ve cevap istiyorum, tecrübeli arkadaşların yardımcı olacağını umuyorum,öncelikle notebook configrasyonunu vereyim :
    Sony Vaio vpcsb1z9e
    İşlemci : Intel® Core™ i5-2410M İşlemci
    Ram : 8gb ddr3
    Ekran kartı : AMD Radeon™ HD 6470M + Intel® HD Grafikler

Sorularım
    1. Laptop Configirasyonuma göre hangi versiyon mint indirmeliyim tabii ki 64 bit?
    2. Laptopumda dahili 3g bağlantı istasyonu(yani laptop içerisine simkart takıp direk 3g bağlantı yapabiliyorum),bluray sürücü ayrıca usb 3.0 var bunların hepsinin driver ını bulup mint'te kullanabilir miyim?
    3. Ekran kartımı doğru düzgün tanıtabilmek için ne yapmalıyım? buna paralel olarak laptopta oynadığım iki adet oyun var birisi football manager 14 diğer Lord of the rings online, bu iki oyunu oynayabilmem için mint üzerinde ne gibi bir işlem yapmalıyım, sanal bir sürücü üzerinden vs çalıştırsam ekran kartımı görecek mi? sıkıntısız oynar mıyım yani?
    4. Sony nin kendi uygulamaları var misal sony control center vs gibi,bunun sayesinde fan hızını tek tuşla ayarlayabiliyorum, veya biliyorsunuz laptop üzerinde speed stamina modları var,tuşu stamina'ya çekerseniz onboard ekran kartına geçiyor,speed'e çekerseniz ati devreye giriyor, bu tarz atraksiyonları mint destekleyecek mi?
    5. Adobe Dreamweaver cs6,PhotoShop,reader vs kullanıyorum bunları kullanmaya devam edebilecek miyim?

Şimdiden herkese saygılar,cevaplar için teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: luckyjackal

Arkadaşlar selamlar
    Evdeki laptopumu formatlayıp mint'e geçmeye karar verdim, forumdan okuduğum kadarı ile genelde tavsiye edilen mint 13 maya edition. Ben daha net,nokta atışı bir kaç soru ve cevap istiyorum, tecrübeli arkadaşların yardımcı olacağını umuyorum,öncelikle notebook configrasyonunu vereyim :
    Sony Vaio vpcsb1z9e
    İşlemci : Intel® Core™ i5-2410M İşlemci
    Ram : 8gb ddr3
    Ekran kartı : AMD Radeon™ HD 6470M + Intel® HD Grafikler

Sorularım
    1. Laptop Configirasyonuma göre hangi versiyon mint indirmeliyim tabii ki 64 bit?
    2. Laptopumda dahili 3g bağlantı istasyonu(yani laptop içerisine simkart takıp direk 3g bağlantı yapabiliyorum),bluray sürücü ayrıca usb 3.0 var bunların hepsinin driver ını bulup mint'te kullanabilir miyim?
    3. Ekran kartımı doğru düzgün tanıtabilmek için ne yapmalıyım? buna paralel olarak laptopta oynadığım iki adet oyun var birisi football manager 14 diğer Lord of the rings online, bu iki oyunu oynayabilmem için mint üzerinde ne gibi bir işlem yapmalıyım, sanal bir sürücü üzerinden vs çalıştırsam ekran kartımı görecek mi? sıkıntısız oynar mıyım yani?
    4. Sony nin kendi uygulamaları var misal sony control center vs gibi,bunun sayesinde fan hızını tek tuşla ayarlayabiliyorum, veya biliyorsunuz laptop üzerinde speed stamina modları var,tuşu stamina'ya çekerseniz onboard ekran kartına geçiyor,speed'e çekerseniz ati devreye giriyor, bu tarz atraksiyonları mint destekleyecek mi?
    5. Adobe Dreamweaver cs6,PhotoShop,reader vs kullanıyorum bunları kullanmaya devam edebilecek miyim?

Şimdiden herkese saygılar,cevaplar için teşekkürler

1. Merhaba 32 bit yada 64 bit her ikisini de işlemciniz destekler fakat ekran kartınız AMD olduğundan 64 bit kurmanızı tavsiye ederim.

2. Linux bütün driverları otomatik olarak tanır kurulum sırasında internetten indirir yada siz kurulum sonrası eğer KDE masaüstü kurarsanız tanınmayan driverları hardware manager yardımıyla da kurabilirsiniz usb 3.0 çalışmazsa mint 14 de kurabilir siniz o da gayet başarılıdır ama usb 3.0 desteği de vardır diye düşünüyorum

3. Linux ilk kurulumda ekran kartını tanıyacaktır eğer tanımazsa yada sorun yaşarsanız

http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Linux+x86 burdan edinebilirsin Oyunlar için ise wine ya da playonlinux kurmanız gerekiyor linux exe dosyalarını bu programlar olmadan çalıştırmaz. Bu uygulamalar yazılım merkezinde bulunur tek tıklamayla yüklenir

4.ekran kartını kurmadan opsiyonlar çalışmazsa driverı kurduktan sonra tüm opsiyonlar çalışır.

5.Oyunlar için yazdıklarım bunlar için de geçerli ayrıca linux da windows da kullandığınız bir çok programın benzeri vardır hepsine aynı şekilde yazılım merkezinden ulaşabilirsiniz ücretsiz olarak biraz araştırma yaptıktan sonra

son olarak ekran kartını kurmak isterseniz indirdiğiniz klasöre gelin dosyaya sağ tıklayın buraya çıkar deyin daha sonra

konsolu açın

cd /home/kullanıcı adınız/indirilenler komutu ile driver ın bulunduğu dizine gelin

daha sonra

sudo sh ./dosyanıntamadı.run enter

daha sonra next next zaten kurarsınız diye düşünüyorum kolay gelsin saygılar .

• the jaja kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkürler mint 13 64 bit cinnamon iso dosyasını indirmeye başladım, türkçe klavuzu da indirdim. Artık takıldığım yerlerde yine yardımınızı isterim. Kurulum sonrası faydalı programlar vs gibi bir listeniz varsa bunu paylaşabilirseniz bu da benim için çok faydalı olur.
    saygılar
  • luckyjackal L kullanıcısına yanıt
    ------------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dumprep -- 7 Mayıs 2020; 22:32:58 >
  • quote:

Cevap için teşekkürler mint 13 64 bit cinnamon iso dosyasını indirmeye başladım, türkçe klavuzu da indirdim. Artık takıldığım yerlerde yine yardımınızı isterim. Kurulum sonrası faydalı programlar vs gibi bir listeniz varsa bunu paylaşabilirseniz bu da benim için çok faydalı olur.
    saygılar

ihtiyacın olan bir çok şey kurulumla birlikte gelir. Gerisi sana kalmış extra birşeyler istersen yazılım merkezini açtığında değişik kategorilere ayrılmış menüler var. Oradan faydalanabilirsin. Cinnamon kuruyorum demişsin KDE yi denemeni de tavsiye ederim.
    şu anda mint 13 den bildiriyorum :) baya çözdüm hoşuma gitti fn tuş kombinasyonlarım bile çalışıyor,henüz win uygulamalarını denemedim. iki tane problemim birincisi, fan sürekli yüksek devir çalışıyor, ikincisi sanırım ekran kartını kuramadım o yüzden sürekli harici ekran kartında çalışıyor. birde çift ekran kartlı laptoplar için kartlar arası geçiş yaparken kullanabileceğim bir koda ihtiyacım var sanırım, çünkü @the jaja speed-stamina tuşum çalışmıyor.
  • quote:

şu anda mint 13 den bildiriyorum :) baya çözdüm hoşuma gitti fn tuş kombinasyonlarım bile çalışıyor,henüz win uygulamalarını denemedim. iki tane problemim birincisi, fan sürekli yüksek devir çalışıyor, ikincisi sanırım ekran kartını kuramadım o yüzden sürekli harici ekran kartında çalışıyor. birde çift ekran kartlı laptoplar için kartlar arası geçiş yaparken kullanabileceğim bir koda ihtiyacım var sanırım, çünkü @the jaja speed-stamina tuşum çalışmıyor.

Burdan yardım alarak ekran kartı kurulumunuzu yapabilirsiniz ======> http://www.upubuntu.com/2012/08/install-amd-catalyst-128-on-ubuntu.html

Şimdi deniyorum teşekkürler, bu arada fan problemide sanırım ekran kartı yüzünden
  • quote:

Şimdi deniyorum teşekkürler, bu arada fan problemide sanırım ekran kartı yüzünden

Aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırıp aldığınız çıktıları paylaşınız.

lspci | egrep 'VGA|3D'
    glxinfo | grep render
    fglrxinfo
    inxi -F

Linux Mint 13 kurdu iseniz aşağıdaki konuda anlatıldığı biçimde masaüstü ortamı sürümünü yükseltebilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/m_85329540/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 7 Şubat 2014; 3:13:24 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.