Şimdi Ara

Mini ITX Sistemim İçin Öneriler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
1.354
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: L.J

Yanlisin var Tomahawk'tan bile iyi aslinda B450i Gaming Plus'in VRM'leri. Crosshair VII Hero ile ayni. Ha sogutucusu ufak oldugu icin cok bir sey beklememek lazim ama durum bu.

Alıntıları Göster
    İşte benim aklımı kurcalayan da bu zaten. Çok güzel VRM var MSI'da, AsRock'da yerlerde. 105W 2700X'de işler ciddi şekilde değişir ama 65W 3600'de bir eksiklik hisseder miyim diye düşünüyorum. Asıl beni düşündüren MSI'ın Türkiye'de Nanokatalog dışında satışı ve resmi garantisi olmaması. Siz nasıl temin ediyorsunuz MSI'ları?

• 8 LT bir PC'si olan biri olarak yorum yapayım.

Kasayı almışsın ama bence daha küçük boyutlara inebilirsin. Ben 11.5 LT SG13'ü keserek bu boyuta indim ama 4-7 LT arası kasalar var.

Kesinlikle SFX PSU kullanmanı öneririm. ATX ve SFX-L alma. Kesinlikle modüler al. Ben Silverstone'un SFX 450W PSU'sunu kullanıyorum fanı 80 mm ses sorunu çok kötü onun dışında memnunum, kablolarını uzun geldiği için tek tek söküp yeni kablo yaptım ama bu işlem kolay bir işlem değil, kablo satın da alamıyorsun söküp aletle yapman gerekiyor. Ama sonuca değdi. (Ben kasamda ne kelepçe ne tel kullanıyorum. Normal bir kasanın 10'da 1'i oranda kablo ve dağınlıklık var. Ne yaptığını bilirsen daha zarif bir sonuç elde etmemen için hiçbir sebep yok.)

7-8 LT boyutta SFX PSU kullanabiliyorsun. 4-5 LT boyutlara ineceksen ki bence in, zira benim hedefim de bu, SFX PSU yerine HDPlex PSU ile harici adaptör kullanman gerekiyor. Skyreach 4 Mini gibi kasaları araştırabilirsin.

Mini ITX kullanma amacını bilmiyorum ama sonuçta taşınabilirlik ön planda bu sistemlerde. Ben hala 8 LT kasa boyutunu taşınabilir görmüyorum. Bir PS4 hacmi 4.5 LT civarı bir şey, ondan büyüğü sorun yaratır. Uçağa falan koymayı düşünüyorsan o boyutlara inmen gerek.

Bence 4-5 LT üstü boyutta mini ITX sistem yapmışsın normal tower kasa yapmışsın çok da fark etmiyor.

Ekran kartını yazmamışsın bende 970 Mini var, Mini olmayan kartları destekliyorsa bile takma derim. Eskiyse GPU değiştirebilirsin bu bahaneyle. Şu an en iyi mini GPU'lar 2070 normal versiyon ya da 2060 Super. Onun üstünde küçük kartlar yok.

Wifi alıcı ve bluetooth gibi özellikler mutlaka anakartta olsun, zaten ITX anakarta ekran kartı dışında ürün takamazsın, M.2 veya USB falan üzerinden bir ürün var mı bilmiyorum. Anakartta wifi olması bence şart, benim anakartımda yok, ama şu an kullandığım anakartı biraz mecburiyetten aldım önceki tercihimde vardı.

Gbit hatta 10 Gbit LAN da bence aranabilecek bir özellik. 10 Gbit ITX var mı bilmiyorum ama. Ben şu an çok güncel olmayan bir Intel sistem kullanıyorum, Ryzen ITX planım var 10 Gbit LAN kesinlikle arayacağım bir özellik. Wifi ax de yine başka bir önemli özellik.

PCI-E 4.0 kullanmak istiyorsan B450 anakartlar işini görmez. Yeni 4 GB/s hız veren M.2 SSD'ler PCI-E 4.0.

İşlemci olarak da render gibi çoklu çekirdek yükü isteyen işler yapacaksan en az 3700X öneririm. Hatta ben şahsen 4 çekirdek 4 izlek ile masaüstünde bile yavaşlığı yaşıyorum. 6 çekirdek 12 izlek çok daha iyi olacaktır ama yine eksiklik yaşatabilir. Çok çekirdek olduğunda aynı anda hem render yapıp hem oyun oynayan adamlar var.

RAM kesinlikle 2x16 GB sistemle birlikte al. Ben tek 16 aldım hala 2. yi almaya çalışıyorum. Aldığımda 350 TL'ydi uzun süre 1000 TL oldular şimdi 500-550 TL'ler. Benim RAM'im Corsair 3000 MHz CL15. Bu RAM şu an Türkiye'de pek yok. Amazon.com'da falan var. Ben ya bunu ya da 3200 CL16'yı öneririm. Türkiye'de 3000 MHz CL16 adım başı karşına çıkıyor ama o daha kötü performans verecektir. Aralarında çok bir fiyat farkı yok. Ryzen sistemde 3600 ve üstü bile aslında gerekli bildiğim kadarıyla, o RAM'lere de bak derim. CL timing*2000/MHz değeri tam 10 olan RAM'ler iyidir. Üstüne çıkma derim. Yani bu hesaba göre 3600 MHz CL18 ile 3000 MHz CL15 aynı 10 değerini veriyor. Ama tabii yüksek frekans RAM genelde daha avantajlı.

Bu arada TDP muhabbeti olmuş biraz ama ben imkanım olursa 3950X'i alır bir ITX anakarta takarım, sorun olacağını da sanmıyorum. Şu an kullandığım Intel işlemci 14nm ve 95W. OC yapmadım ama yapmayı düşünüyorum ve sorun yaşayacağımı sanmıyorum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, tecrübemle ilgili sorun olursa özelden de yazabilirsin. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.P.E.C.I.A.L. -- 19 Ekim 2019; 18:19:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: S.P.E.C.I.A.L.

8 LT bir PC'si olan biri olarak yorum yapayım.

Kasayı almışsın ama bence daha küçük boyutlara inebilirsin. Ben 11.5 LT SG13'ü keserek bu boyuta indim ama 4-7 LT arası kasalar var.

Kesinlikle SFX PSU kullanmanı öneririm. ATX ve SFX-L alma. Kesinlikle modüler al. Ben Silverstone'un SFX 450W PSU'sunu kullanıyorum fanı 80 mm ses sorunu çok kötü onun dışında memnunum, kablolarını uzun geldiği için tek tek söküp yeni kablo yaptım ama bu işlem kolay bir işlem değil, kablo satın da alamıyorsun söküp aletle yapman gerekiyor. Ama sonuca değdi. (Ben kasamda ne kelepçe ne tel kullanıyorum. Normal bir kasanın 10'da 1'i oranda kablo ve dağınlıklık var. Ne yaptığını bilirsen daha zarif bir sonuç elde etmemen için hiçbir sebep yok.)

7-8 LT boyutta SFX PSU kullanabiliyorsun. 4-5 LT boyutlara ineceksen ki bence in, zira benim hedefim de bu, SFX PSU yerine HDPlex PSU ile harici adaptör kullanman gerekiyor. Skyreach 4 Mini gibi kasaları araştırabilirsin.

Mini ITX kullanma amacını bilmiyorum ama sonuçta taşınabilirlik ön planda bu sistemlerde. Ben hala 8 LT kasa boyutunu taşınabilir görmüyorum. Bir PS4 hacmi 4.5 LT civarı bir şey, ondan büyüğü sorun yaratır. Uçağa falan koymayı düşünüyorsan o boyutlara inmen gerek.

Bence 4-5 LT üstü boyutta mini ITX sistem yapmışsın normal tower kasa yapmışsın çok da fark etmiyor.

Ekran kartını yazmamışsın bende 970 Mini var, Mini olmayan kartları destekliyorsa bile takma derim. Eskiyse GPU değiştirebilirsin bu bahaneyle. Şu an en iyi mini GPU'lar 2070 normal versiyon ya da 2060 Super. Onun üstünde küçük kartlar yok.

Wifi alıcı ve bluetooth gibi özellikler mutlaka anakartta olsun, zaten ITX anakarta ekran kartı dışında ürün takamazsın, M.2 veya USB falan üzerinden bir ürün var mı bilmiyorum. Anakartta wifi olması bence şart, benim anakartımda yok, ama şu an kullandığım anakartı biraz mecburiyetten aldım önceki tercihimde vardı.

Gbit hatta 10 Gbit LAN da bence aranabilecek bir özellik. 10 Gbit ITX var mı bilmiyorum ama. Ben şu an çok güncel olmayan bir Intel sistem kullanıyorum, Ryzen ITX planım var 10 Gbit LAN kesinlikle arayacağım bir özellik. Wifi ax de yine başka bir önemli özellik.

PCI-E 4.0 kullanmak istiyorsan B450 anakartlar işini görmez. Yeni 4 GB/s hız veren M.2 SSD'ler PCI-E 4.0.

İşlemci olarak da render gibi çoklu çekirdek yükü isteyen işler yapacaksan en az 3700X öneririm. Hatta ben şahsen 4 çekirdek 4 izlek ile masaüstünde bile yavaşlığı yaşıyorum. 6 çekirdek 12 izlek çok daha iyi olacaktır ama yine eksiklik yaşatabilir. Çok çekirdek olduğunda aynı anda hem render yapıp hem oyun oynayan adamlar var.

RAM kesinlikle 2x16 GB sistemle birlikte al. Ben tek 16 aldım hala 2. yi almaya çalışıyorum. Aldığımda 350 TL'ydi uzun süre 1000 TL oldular şimdi 500-550 TL'ler. Benim RAM'im Corsair 3000 MHz CL15. Bu RAM şu an Türkiye'de pek yok. Amazon.com'da falan var. Ben ya bunu ya da 3200 CL16'yı öneririm. Türkiye'de 3000 MHz CL16 adım başı karşına çıkıyor ama o daha kötü performans verecektir. Aralarında çok bir fiyat farkı yok. Ryzen sistemde 3600 ve üstü bile aslında gerekli bildiğim kadarıyla, o RAM'lere de bak derim. CL timing*2000/MHz değeri tam 10 olan RAM'ler iyidir. Üstüne çıkma derim. Yani bu hesaba göre 3600 MHz CL18 ile 3000 MHz CL15 aynı 10 değerini veriyor. Ama tabii yüksek frekans RAM genelde daha avantajlı.

Bu arada TDP muhabbeti olmuş biraz ama ben imkanım olursa 3950X'i alır bir ITX anakarta takarım, sorun olacağını da sanmıyorum. Şu an kullandığım Intel işlemci 14nm ve 95W. OC yapmadım ama yapmayı düşünüyorum ve sorun yaşayacağımı sanmıyorum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, tecrübemle ilgili sorun olursa özelden de yazabilirsin. Kolay gelsin.
    İlginiz için teşekkürler, güzel bir yazı olmuş. Güzel deneyimler yaşamışsınız bu kasalar ile ilgili.

Öncelikle makinayı öncelikli olarak Premiere Pro, After Effects vb işler yapmak için, sonrasında çok iddialı olmasam da oyun oynamak için topluyorum. Kasa çok fazla evden çıkmayacak fakat 2-3 ayda bir çıktığımda da yanımda götürebilmek için Mini ITX tercih ettim.

Benim kasa tercihim için kriterlerim ileriye yönelik yapacağım donanım güncellemesi(özellikle uzun ekran kartı), sıvı soğutma takılabilmesi(240mm radyatör takılabiliyor) vb. gibi konularda ileride beni üzmemesi, havalandırmasının güzel ve ferah olması ve motosikletime sığmasıydı. Bu kasa şu anda benim tüm ihtiyaçlarımı karşılayan bir kasa olduğu için bunu tercih ettim. Uçağa binmiyorum, ya motosiklet ya da araba ile seyahat ediyorum. Kendi kolisi de baya güzel el taşıma çantası gibi olduğu için metroya vs binmem gerekirse de beni üzmeyecek bir yapıda :)

Anakart konusunda da 1000TL bütçeyi aşamayacağım için başlıkta belirttiğim AsRock veya MSI anakartlar arasında gidip geliyorum şu anda, ciddi bir indirim denk gelmez ise 11.11 kampanyalarından faydalanıp satın almayı düşünüyorum.

Ram 2x16 alacağım fakat hemen mi olur yoksa 2.sini sonrasında mı alırım o anki bütçeme göre değişecek bir durum.

FSP'nin 600W Modüler SFX PSU'su F/P olarak dikkatimi çekti, onu tercih edeceğim fakat o da bütçeyi şu an aştığı için şimdilik yeterse 420W olan, yetmezse 600W olan ATX PSU'mu takıp devam edeceğim.

Ekran kartı da RX460 var, küçük OEM bir kart. Günlük ihtiyaçlarıma cevap veriyor.

Takıldığım bir yer olursa mutlaka danışırım, ilginiz için tekrar teşekkürler.

• Hocam anakart seçimi yaptığında belirtirsen sevinirim.Bende Phanteks enthoo evolv itx kasa var.Anakart seçimi yapamadım.MSI,Asrock,Gigabyte arasında kaldım :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gigabyte b450l auros ülkede ki nadir seçeneklerden. Bende r1200 lü mini itx sistem toplamak istiyorum, 3000 bütçe ile,
  • FA5T kullanıcısına yanıt
    AsRock ve MSI arasında acayip kararsızım ama OC yapmayacaksanız MSI’a gerek yok diye düşünüyorum. İleride yapar mıyım diye şüpheye düştüğüm için MSI’ı kafamdan atamıyorum :)

• quote:

Orijinalden alıntı: napolyon94

Gigabyte b450l auros ülkede ki nadir seçeneklerden. Bende r1200 lü mini itx sistem toplamak istiyorum, 3000 bütçe ile,
    Gigabyte yerine AsRock’u tercih ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: PSDN915

Gigabyte yerine AsRock’u tercih ederim

Alıntıları Göster
    Hocam yurt içi piyasa da am4 mini itx hep x570 var. Sadece b450l auros gigabyte var nispeten uygun fiyata. İntel tarafinda h310 chipsetli mini itx var çok sayida. Onlara da 600-700 lira verip bir işe yaramayan chipset almak manrikli gelmiyor.

• @PSDN915

Hocam intele dönerek az evvel Asrock h310M itx anakart aldım, 441 tl ye uygun geldi. İ3 9100f ile kombine edeceğim.
  • Flex atx psu kullanan var mı aranızda? Boyutları çok iyi 40.5x
    Varsa eğer çok sesli çalışıyor mu?
    350w güç tüketen sisteme 400w veya 500w flex atx psu almak istiyorum ancak fanları 40mm olduğu için korkmuyor değilim sesinden dolayı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mini ITX anakart önerilerinizi bekliyorum. Sistem topluyorum. Ancak boyutlarda olmasını istediğim için, ITX kasa ve ona uygun anakart seçeceğim. Fazla seçenek de yok. En azından ATX seçimlerine göre her markada X570 için bir model var. ASUS mu Gigabyte mı seçemiyorum. İki ana kartın özellikleri ve donanımları hemen hemen yakın gibi. MSI'da mini ITX yok. Siz olsanız hangisini seçerdiniz? Sistemim Ryzen 7 3700X 16 GB G.Skill Trident RAM Samsung 1TB 970 Evo Plus olacak.

ASUS ROG STRIX X570-I GAMING 2100 TL Amazon
    Gigabyte X570 I Aorus Pro Wi-Fi. Türkiye'de 1957 TL, Amazon 1772TL
    ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 Türkiye satışını bulamadım. Amazon 2300 TL
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.