Şimdi Ara

Mini İTX Sistem Toplama REHBERİ [Adım Adım Montaj+İncelemeler] (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
550
Cevap
54
Favori
37.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu aralar bir ITX sistem toplamayı düşünüyorum. Genel kullanım şekli salonda projeksiyona bağlı olarak Netflix, arada Kodi ve oyun makinemden Steam In-Home Streaming ile oyun oynamak olacak. Direk bu makine üzerinde oyun oynama işi fazla olmaz ama belki Fifa gibi oyunları direk bunda oynarım. Bu işler için daha ucuz yollu seçenekler var. Örneğin J5005 SoC NUC. Ama aklımda bir süre sonra bu makineye hallice bir ekran kartı takip salonda VR için de kullanmak var. VR fiyatları da güzel seviyelere geldi. o yüzden en azından güncellenebilir ve ekran kartı takilabilir bir ITX HTPC toplamak istedim.

Ryzen sistem düşünüyordum. İşlemci fiyatları uygun ve APU seçenekleri de var ama B450 ITX anakartlar 1000TL civarı. İlk etapta 2200g veya 2400g bir APU alıp ileride VR set alınca ekran kartı takabilirim. Ancak H310 ITX anakart fiyatları yarı seviyede. İşlemci olarak i3 9100F de 2200g'den ucuz ya da çok daha güçlü 9400F gibi bir işlemci Ryzen 3400G ile aynı fiyatta. Yolu Ryzen kadar açık olmasa da bu anakarta ileride 9.nesil daha güçlü işlemciler de takabilirim.

H310i+i3 9100F 1100TL civarı iken B450i+2400G 2000TL civarı yapıyor. Aradaki fark ile 2.el 6 GB GTX 1060 veya 8GB RX 580 kart oluyor. Oculus Rift S için tavsiye edilen ekran kartı GTX 1060/RX 480 (minimum gereksinim ise 1050Ti/RX 470)

Açıkçası VR harici bu sistemin çok fazla güçlü olmasına gerek yok. Projeksiyon 1080P/60Hz. Takabileceğim kartların performansı direk bunda oyun oynasam bile yeterli gelir.

ITX kullanıcılarının tecrübelerini almak isterim.

• Hocam bütçe önemli , bütçe verirseniz bir akıl aşındıralım
  • Hocam mini sistem için 2500TL'yi çok geçmek istemiyor(d)um açıkçası. Ancak bu bütçeye ancak Asrock Deskmini A300 tabanlı bir APU olur.

Aslında ilk önce J5005 NUC ile yola çıktım. Sonra dedim biraz güçlüce olsun i3 8109u NUC alayım. Baktım 2000TL üzerine çıkıyor. Bu durumda bir de ITX sistem değerlendireyim demeye başladım.

2000TL üzerine çıkınca yükseltilebilir bir ITX kutu kurayım moduna geldim. Açıkçası VR bu aşamada aklıma geldi. Zaten VR için (Oculus Guest hariç) hallice bir GPU gerekeceğinden direk tek seçenek ITX sistem oluyor. Bunun için maliyet tabi ki artacaktır. İçine ATX PSU sığan güzel ITX kasalar var. Bu açıdan PSU masrafı biraz daha düşük olur. SSD zaten elimde var.

Aslında güzel bir H61 ITX anakart bulsam bulup üzerine Xeon 1240 V2 de çakabilirim. Eski bir sistem olsa da yeterli güce sahip. 1240 V2'ler i7 3770 dengi ve AliExspress üzerinde 70 USD civarı fiyatı.

AMD tabanlı ITX sistem için kafadan B450i anakart için 900-1000TL anakart masrafı var zaten. B450 itx anakartlar biraz daha ucuz olsa hiç düşünmeden alacaktım.

Intel tarafında H310 ITX anakart indirim zamanı 500TL ve altına satılıyor. i3 9100F 580TL şu an. Bu ikili de fena durmuyor.

Baktıkça kafa iyice karıştı. En sonunda asıl oyun makinem gibi bir sistem de salona kurmaktan korkuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 14 Eylül 2019; 16:34:13 >

• https://www.teknobiyotik.com/donanim/pc-kasa/silverstone-sugo-sg13b-q-micro-atx-mini-itx-performans-kasasi.html

Şu kasa üzerine bir sistem kurulabilir bence , 2.elde mutlaka denkgelir hocam. Açıkçası ben ekran kartı olan bir sistemi şu devirde daha çok öneririm.
  • Hocam kasa o olacak zaten eger kuracak olursam. Elimde SSD var. Soyle biraz sesli ve detayli dusunecek olursam :)

PSU olarak 600 Watt dusunuyorum zira olasi bir harici ekran karti takma durumunda kisitlanmak istemiyorum. Bu acidan PSU alternatiflerim SFX olarak Corsair SF600 (Amazon veya Almanya MediaMarkt) ve FSP Dagger 600W (Turkiye) ile kompakt ATX olarak Seasonic Focus 650 (Turkiye veya Almanya MediaMarkt)

Ekran karti alacak olursa 2.el GTX 1060/RX580 olur yeterli olur. Sonuc olarak parcalari yurtdisi/2.el/TR indirim gunlerinde almak kaydi ile;

Harici GPU Alternatiflerim:
    -----------------------------

1. Secenek--> H310 ITX + i3 9100F + 16GB RAM + Sugo Kasa + GTX 1060/RX580 + PSU--> 3200-3400TL
    2. Secenek--> Islemciyi i5 9400F yaparsam--> 3700-800TL
    3. Secenek--> B450 ITX mobo ve R5 1600/2600 olursa --> 3700-4000TL.

Sadece APU Alternatiflerim
    ----------------------------
    1. Secenek--> Asrock A300 Mini+ 16GB RAM (3000Mhz Sodimm DDR4)+ Ryzen 2200g--> 2000-2100TL
    2. Secenek--> APU 2400G olursa-->2300-2350TL

APU veya Harici GPU Takilabilir Alternatiflerim
    ------------------------------------------------
    1. Secenek--> B450 ITX mobo+ Ryzen 2200g+ 16GB RAM+Sugo Kasa+PSU--> 2600-2700TL+Ilave GPU
    2. Secenek--> APU 2400g olursa--> 2900-3000TL + Ilave GPU

Biraz detayli olarak sesli dusundum galiba:

Soyle bir bakinca sadece APU takilabilecek mini sistem cok aklima yatmadi. Olasi degisen ihtiyaclarima (VR set kullanmak gibi) cevap verme ihtimali yok.

VR goz onunde bulunduracaksam islemci olarak i5 4590 ve GPU olarak GTX 1060/RX480 oneriyor ureticisi. Bu durumda da mantikli set harici ekran karti takilabilir ITX oluyor.

Once APU kurup sonradan VR set aldigimda GPU kart takmaktansa direk harici kartli set kurmak sanirim en mantiklisi oluyor.

Bu durumda sisteme 3300-4000TL arasi bir harcama gerekiyor.

Aslinda bir alternatifim daha var. J5005 NUC ve 8GB DDR4 bellek alip HTPC/Medyabox olarak onu kullanmak. Bu setin maliyeti 1300TL gibi oluyor. VR set alip kullanacagim zaman oyun kasasini salona goturup getiririm artik :)

Aradaki fonu da direk VR sete aktarip bir an once VR set de alabilirim aslinda. Zaten VR set alacak olursam direk gidip Almanya'dan alacagim sanirim. Oculus Rift S su an Amazon US uzerinden her sey dahil 645USD'ye, Amazon Almanya'dan ise 550 Euroya geliyor.

Cihazin MediaMarkt fiyati 450 Euro. Non-EU oldugumuzdan 50 Euro vergi iadesi var. Rastgele Ekim/Kasim ayina Hamburg'a bilet baktim. 85-100 Euro civari. Pasaport ve vize sorunum olmadigindan kendim gidip 1 gece kalip alsam Amazon.DE ile ayni fiyata geliyor.

Eh gitmisken birkac parca daha kendime/arkadaslara birsey alsam kara bile geciyoruz Nasil bir hale geldi memleket. Neleri dusunuyoruz artik.

Bakalim benim bu mini sistem isi nerede sonlanacak

Bir hayli de uzun yazmisim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 15 Eylül 2019; 13:52:17 >

• Manta bitti ekran karti iadeden geldi ancak ayri satacagim icin takmadim. Idareten ucuz bir ekran karti taktim calistirmak icin. Satilik oldugundan oturu sokmedim jelatinlerini:)
    Ryzen 3600
    MSI B450i
    RM750x
    Deepcool AIO
    Ballistix 3200 CL16 16gb kit
    var.

Mini İTX Sistem Toplama REHBERİ [Adım Adım Montaj+İncelemeler]

Mini İTX Sistem Toplama REHBERİ [Adım Adım Montaj+İncelemeler]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 15 Eylül 2019; 14:48:13 >

• biri silverstone ld03 alsa da biz de ondan görüp alsak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • psleda kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba. Dan case A4-sfx kasa hakkında birkaç soru soracaktım. Bende bu mini kasalara biraz meraklıyım hatta bu aralar A4-sfx üzerinde baya bi takıldım. Almayı düşünüyorum. Biraz maliyetli olacak fakat kargo süreci, gümrük sıkıntısı vs yaşadınızmı diye soracaktım. Bende sfflab üzerinden almayı düşünüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kimliksiz92 K kullanıcısına yanıt
    O parayı kesinlikle hakeden bir kasa değil. Daha ucuza aynı tipte Kolink Rocket var aynı kalite düzeyinde denebilir. İkisi de CNC kesim.
    Dan Case boyutunda kasaların bir diğer sorunu soğutma. Cryorig C7 veya Noctua L9 tarzı bir soğutucu kullanmak zorundasın daha büyükleri sığmıyor. Bu soğutucular stock soğutucudan nerdeyse daha az soğutuyor. Bu durumda overclocku geçtim stock hızları bile unut. Öyle Ryzen veya K lı intel kullanılamaz bu kasalarda. Tek çare asetek 92mm su soğutma sistemi ve o da aşırı pahalı. Yine ebatlarından ötürü soğutma kapasitesi düşük ama en azından idare ediyor. Gürültü kısmına girmeyelim çıkamayız. Bu kasaları sessiz ya da kabul edilebilir ses düzeylerinde kullanmak çok zor ve çok maliyetli.

Biraz daha büyük olan ama daha iyi soğutucular kullanılan kasalar öneririm. Yoksa fiyat / performans oranı yerin dibine giriyor. Düşük performanslı komponentler kullanınca da bu sefer kasa fiyatı parça fiyatını geçiyor çok saçma oluyor :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Manta bitti ekran karti iadeden geldi ancak ayri satacagim icin takmadim. Idareten ucuz bir ekran karti taktim calistirmak icin. Satilik oldugundan oturu sokmedim jelatinlerini:)
    Ryzen 3600
    MSI B450i
    RM750x
    Deepcool AIO
    Ballistix 3200 CL16 16gb kit
    var.

ağabey rm850x pc kapalıyken buzzing yapıyor. tam adını bilmiyorum ama ses iste. sizde var mı. rm serisinde yabancı forumlarda bir kaç vaka daha gördüm

• L.J kullanıcısına yanıt
    bu biraz daha büyük ama soğutması iyi dedikleriniz hangileri oluyor hocam?

Hocam doğru diyorsun fakat ben bu bilgisayarı aslında max performans almak için kullanmak istemiyorum. Küçüklüğü , taşıması ve arada bir 1-2 saat oyun geri kalan sadece program vs kullanımı için. Eğer gürültü diyorsan o beni rahatsız eder haklısın ama soğutma da aşırı sıkıntı yaşamam herhalde. Şöyle bir kasa var bir de a4 sfx e göre biraz büyük fakat stok soğutucu sığabiliyor.https://www.nanokatalog.com/RAIJINTEK-Ophion-Mini-kasa-Siyah-Bilgisayar-Kasasi-0R20B00097,PR-1201114.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=swMI93IN9_Y&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kimliksiz92 -- 22 Ekim 2019; 8:12:15 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Bekir YENİKARAMURAT B kullanıcısına yanıt
    Bende öyle bir sorun olmadı. Rm750x bendeki. Sattım gerçi.

• Omara kullanıcısına yanıt
    Streacom DA2
    Ncase M1
    InWin A1 Plus
    Raijintek Ophion ve Evo
    Fractal Design Node 304
    Fractal Design Core 500
    Cougar Qbx
    Çok var hepsi aklıma gelmiyor şimdi. Bunlar Kolink Rocket, Louqe Ghost ve Dan Case'den biraz daha büyük kasalar. Louqe Ghost gerçi su soğutma eklentisi ile genişletilebilir ama en pahalısı da o.

• kimliksiz92 K kullanıcısına yanıt
    Merhaba,kargo ve gümrük konusunda bir sıkıntı yaşamadım.Çıkan gümrük vergisini paketi adresime getiren ptt görevlisine kapıda ödedim.Bendeki kasa V3 modeli.Düşük profilli Cryorig ve Noctua işlemci soğutucular dışında 92mm AIO uyumlu.Yeni versiyonda itx ekran kartı kullanım şartıyla 120mm AIO desteği de var diye biliyorum.Ben 02.02.18 tarihinde önsiparişle almıştım.24.05.18 kargoya verilmiş ve 01.06.18 de bana ulaşmıştı.
    Redditte small form factor başlığını devamlı takip ediyorum,bu konuya meraklı insanlar rakamı pek göz önünde bulundurmuyorlar(kendim dahil) zevk aldıkları için bu tip kasalara yöneliyorlar.Neticede fiyat performans kasaları değil bunlar.Bende Ncase m1 v5 - dan cam A4 v3 - Salvosstudios S401 - Sliger Cerberus X - Nouvolo Steck sff kasalar mevcut.Bir tür koleksiyon yapmaya başladım diyebilirim.Kurduğum sistemin görüntüsünden sıkıldıkça kasa değiştiriyorum,bu yüzden de bu tip kasaları elimin altında bulunduruyorum.Kasım sonunda Thor MJOLNIR isimli kasa Kickstarter da satışa açılacak.O da güzel bir tasarım,incelemenizi öneririm.Dan case formatında ekstra olarak tg panelleri de var.
    Bunların arasında en uygun fiyatlı seçenek Nouvolo Steck.Expansion ünitesini de alarak 240mm AIO kullanılabiliyor veya 70mm e kadar işlemci soğutucu deteklediği için Noctua NH-L12S seçeceği de var..Bu kasayı kendi sitesi üzerinden alabiliyorsunuz.Fedex ile gönderdiler.Paket TR ye gelince mail üzerinden Fedex ile yazışıp gümrük vergisi tutarını belirttikleri hesap numarasına yatırdım.Sonrasındaki 2 gün içinde TNT kargo adresime getirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psleda -- 22 Ekim 2019; 10:34:40 >

psleda kullanıcısına yanıt
    ben yeri gelmişken bir soru sorayım o zaman. ablam önümüzdeki ay isveç’e gidiyor. şu anda 279mm bir ekran kartı kullanıyorum. hem işlemci hem de ekran kartı üzerinde 120mm sıvı soğutma var. bunları hangi kasaya sığdırabilirim acaba? gitmişken oradan kargosuz ve nakliyesiz güzel bir kasa alayım diyorum. önerileriniz benim için değerli.

Radyatörlerin ve pompa bloğunun ölçülerine dikkat ederek Ncase M1 en uygunu gibi görünüyor.Tabi bir de Sliger SM570 veya 3 slot gpu yuvalı Sliger SM580 (2 x 140mm veya 280mm e kadar destekliyor) seçenekleri var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psleda -- 22 Ekim 2019; 11:9:4 >
    Custom loop sistem için hiçbir şey diyemem duruma bağlı. Ama ncase m1, Raijintek Evo, Louqe Ghost extended top, da2 falan 240 mm aio destekliyor. İsveç'te bunların çoğunu ya bulamazsın ya da fahiş fiyata alırsın. Streacom yok mesela. M1 de yok. Raijintek sadece inet.se de var kalırsa o da. Mahrumiyet bölgesi İsveç aslında bakma sen

• Son olarak; kendimde olduğu için rahatlıkla önerebilirim.

InWin A1 Plus
    650w gold psu ile geliyor 225 euro civarında. Be Quiet Dark Rock Pro 4 takarsanız sığıyor tek fanla. Görüntü olarak da hoş oluyor. Şöyle;
    https://www.google.com/imgres?imgurl=https://i.imgur.com/DcvsKvx.jpg&imgrefurl=https://imgur.com/gallery/I67satt&tbnid=N9PXiEVjFiKyGM&vet=1&docid=txrDan0bSLdA3M&w=4298&h=2973&q=inwin+a1+plus+dark+rock+pro+4&source=sh/x/im

120mm Aio da sığıyor ancak randımanlı olmuyor bunun kadar. Gayet şık, kaliteli.

psleda kullanıcısına yanıt
    hocam öncelikle 2 adet aio soğutucu kullanıyorum. sizin konuyu görmüştüm zaten hocam ama m22 kullandığım için eğip bükmeye cesaretim yok önerdiğiniz kasalar arasından louqe ghost’a bayıldım ama gerçekten pahalı. ophion da 2 adet 120mm aio için yeterli değil.

aslında sabah thor-zone’u ziyaret etmiştim ama sanırım o tarihten önce dönmüş olacak. sliger kasaları ilk defa duydum, şu an kafamdaki kasa tam da öyle bir şey ama temin etmek kolay olacak mı emin değilim.

paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.