Şimdi Ara

Microsoft, Xbox One'ın grafik işlemci hızını yükseltiyor (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
0
Favori
2.224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: birmezun

dediğime gelmiş ms
    2 ay önce demiştim bunu.. bu cihazın her şeyi değişecek bu gidişle diye...
    kötümü değişmesi ?? HAYIIIRR
    AMA MADEM DURUM BU ŞEKİLDE : O ZAMAN YÜKSELTİLEBİLİR DONANIM EKLENEBİLİR PC GİBİ BİR KONSOL YAP .. çok mu zor
    gidişat aslında bunu gösteriyor.. ille neden sabit bir konsol yapacaksınki...
    5 sene sonra upgrade yapılır olur biter...
    bu şekilde pc gibi konsollar üretilse fenamı olur yani ??

UYUZ OLDUĞUM ŞEY : KONSOLA ÖZEL APARATLARR AKSESUARLAR ÇOOOKK PAHALIII

Konsolların upgrade yapılması gibi bir durum için pazar hazır değil. Konsol oyuncularının çoğunluğu zaten upgrade olmaması nedeniyle konsol derken al sana konsolunu güncelle dersen aforoz edilirsin.

Kendin bile konsol aksesuarları pahalı diyorsun birde düşün ki konsol donanım parçalarının ayrı ayrı satıldığında ki fiyatı ne olacaktır.

• kast ettiğim şeyi tam ifade edemiyorum .. hani anlatmaya çalışsamda anlatamıyorum .. garip bişi...yaşınızda müsait olmayabilir...nası anlatsam nası anlatsamm...aslında yaşamış olsan anlardın ama şöyle söliim..
    amigalara 1 mb ram takılması gibi düşün...
    anladın sen onu? anlamadıysan da anlatamıyorum çünkü bildiğim başka bir örnek yok :(((
  • Sıvı soğutmayla gelsin bari, bir önceki nesildeki ısınma ve 3k sorunlarını daha unutamadı millet.
  • yaa kardeşim 8 gb ddr3 ram yerine 8 daha eklenip 16 olsun
    ekran kartı, çipi değiştirilebilsin...
    nasıl olsa al birini vur ötekine ps4 ONE aynı mimari aynı donanım... ee oldu olcak upgrade te edilsin
    battı fish yan going

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 3 Ağustos 2013; 17:11:24 >
  • iyi etmiş

• quote:

yaa kardeşim 8 gb ddr3 ram yerine 8 daha eklenip 16 olsun
    ekran kartı, çipi değiştirilebilsin...
    nasıl olsa al birini vur ötekine ps4 ONE aynı mimari aynı donanım... ee oldu olcak upgrade te edilsin
    battı fish yan going

Maliyet sorununu kabul ettirebilirsen son kullanıcıya, yada geliştrici olarak kendin bunu alırsan olur. Buna özel farklı tasarım yapman da lazım.
    Kasası kolay sökülebilir çiplere kolay ulaşılabilir olmalı (çok büyük tasarım masrafı mı, değil). Enterge çipler yerine Soketli yapılmak zorunda. BGA mesela LGA'ya göre üretim olarak daha ucuz, daha uygun elektriksel değerler kullanmaya müsade ediyor. Yerine göre frekans sönümlenmesi faln gibi şeyleri engellediği için bi OEM ciye BGA mı LGA mı büyük sipariş verecem desen direk BGA denir. Maliyeti ne kadar diyeceksin, alt tarafı soketi, ilave voltajı düzenleyicisi ne farketçek 3-5-20$ mı? Bunun da argesi tasarım şeysi var. Benzeri başka şeyler de olabilir ilave çıkacak. Topladığın zaman konsolda anlamlı bi fiyat farkı oluşturmayacaksa olabilir. Onun dışında kar maksimizasyonu için entegre sistemleri tercih ederler.

Diğer taraftan konsolların konumu tehlikede olduğu için(PC, mobil cihazlar vs. açısından) olabildiğince uygun maliyetli ve çabuk çözüm üretmek zorundaydılar. Döne döne bu haline geldi. Devkitlerde ayrık CPU ve GPU'lu sistemler de varmış.

60$ civarında çip fiyatını düşünürsek, daha iyi donanım konsol fiyatına üstel olarak artan oranda yansıma durumu var. AMD'nin üretimi verimli de olsa, çipin büyüklüğü mesela 300mm2'yi geçmeye başlayıp yield oranlarına göre sorunlu çipler de çöpe gideceğine bu artan şekilde maliyete yansıyacak.

Şimdilik bellerini bi doğrultsunlar, ucu ucuna yetişsinler, sonrasında düşünebilirler.

Diğer taraftan Mark Cerny 2015'den itibaren GPU Compute temelli şeyleri yaygın / yoğun olarak kullanılmaya başlanacağını söyledi. Aynı şekilde o tarihleri konsolun ömrünün orta noktaları olarak söyledi. Üzerine 1.5-2 sene daha eklesek 2017 ler eder. Şimdiden konumları sağlam bi noktaya gelsin, tren kaçmadan tutunabilsinler tekrardan, yeni konsolu yine geriye uyumlu x86 + AMD GCN temelli yaparlarsa o zmandan sonra düşünebilirler.

Steambox için modüler olma gibi şeyler vardı eskiden mesela.

Diğer taraftan sana 400-500$ lık yeni konsol satmak yerine, sade çiipi ucuza satıp daha az kar edecekse zaten işlerine gelmez. Yeni çip mimari olarak uyumlu olsa da (x86 + GCN şeklinde), aynı pin konfigürasyonuna uydurulmakta zorlanılırsa anakart / soket değiştirmeye benzre bu.

Uyumlu soket yapısı ile 2 senede bir güncelleme yapılsın mesela 100$ 100$ derken 400-500 $lık konsoldan fazlasını kazansınlar. Mimari yapısı sabit kalarak, kullanıcılara da ilave seçenek sunusunlar, grafik yapısında, işlem gücünde, ilave başka şeyler anlamında vs. vs., buna uygun tam bi ekosistem yaratmak şu anki konsolların karşılaştıkların zorluklardan biraz daha fazlasını ister gibime geliyor. Bu tarz şeyleri tekrarlarsam ancak ve ancak şu anki konumlarını geri gidişlerini sabitlerlerse kendilerini güvene alabilirlerse düşüneiblirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackBeasT

quote:

Orijinalden alıntı: Team NINJA

quote:

Orijinalden alıntı: BlackBeasT

komplike oyun konsolunda o/c bunuda gördük modlanmış gpu'nun saat hızlarını yükseltmek hane X1 10 yıl ömrü vardı ? bu saat'den sonra yeni gpu hazırlayamazlar sene sonuna yetişmez, yazılımla 53mhz'lık artış...kutu içeriğine o/c yazımlım CD eklesinler o/c biz yapalım...

Yumurta kapıya dayanmış MS next-gen oyun konsolu hazırlamak şimdi akıllarına gelmiş , Bulut'dan X1 performans sağlayacaktı neden konsolun donanıma o/c çekiyor ki ? oda yalan görünüyor.

daha dur bakalım elimizi bi geçsin cihaz ozaman modifiye ile o.c belini kırıcaz

la o.c la felan uğraşıcana kökten değiştir kartı daha iyi.

Xone O/C ver. havalı isim x86 olsa PC değil konsol mimarisi nerde konsol mimarisi adamlar şimdiden zaten modlanmış x86 Apu'ya o/c yapıyor.

hayır isim yanlış aslında şöyle çok havalı olur.

xbox one clock ismi daha iyi bence

onlar yapabiliyosa bizde yaparız.özel fan ve soğutucu felan alıp olmadı su soğutma felan akar valla xoc

• Rubisco kullanıcısına yanıt
    eline emeğine yazına kuvvet kardeş
    aslında upgrade edilebilir konsol şu anda tamda yapılacak bir şey..
    yani sony ms birleşip böyle bir karar alsa hani kimse buna hayır demezdi...sadece adı konsol ama yine şu andaki gibi belli konfigurasyonlu bir pc yapacaklardı ...
    denemediler bence böyle bir şansı teptiler.. denenbilecek bir durumdu.. şu anda her koldan teknoloji hızla ilerliyor.. böyledurumlarda ortamın bir gereği olarak upgradeli bir secenek bana daha mantıklı gelirdi..
    ama firmalar 3-4 sene sonrası için bir konsol üretelim demişler... ne diyelim..tercih meselesi işte...
    oysa ben eski konsolların çıktığı dönemlerdeki şaşalı yeni teknoloji getiren cihazları beklerdim...
    ilk defa böyle tuhaf bişi oluştu..
    keşke son teknolojik donanımlı bir cihaz çıkartsalardıdaaa... o süper konsola ait exc. oyunları 3 sene sonra görseydikkk.. ben bunu isterdim şahsenn.. ama piyasa böyle dönmüyor... pc nin epey gerisinde yarışa başlıyorlar... aslında bu durum bile başlı başına bir fiyasko.. kimsenin bunu böyle anlattığıda yokk.. komikk ama gerçekk..
    yeni nesil diye hayal ettiğim hiç bunlar değildi.. üzüldüm yani.. birde oyunlar falan hepten ortalık malı olunca.. yeni konsolar ne gerek var al pc bak keyfine diyenlerede hak veriyorum artık..
    saygılar..

• upgrade işi boş kim ne derse desin kesinlikle sonradan tek bir parça bile ekleyemezler konsol içine.
  • su fx 57 de ammada cok donanima obem veriyor, yok ps4 daha guclu bilmemne... ulen ben 25 yasindayim bugune kadar cagin ilersinde of aman aman kalitede bir oyun gormedim. bilgisayarlardaki ve konsollardaki teknoloji hep oyun teknolojisinden cok ilerde... peki ama bu neden boyle yapiliyor? hic dusundunuzmu... cevabi cok basit, insandaki dogustan varolan egodan, benimki seninkini dover dusuncesinden bunu bilen yapimci sirketlerde koyuyorlar transistoru koyuyorlar transistoru... eee hanii % kaci kullaniliyor?? bence hep makina gucu olarak bakmamak lazim oynanan zevk veriyormu ona bakmak lazim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Xbox bence bir düz model bir de ''Xbox one ghz Edition" olarak çıkmalı

• quote:

eline emeğine yazına kuvvet kardeş
    aslında upgrade edilebilir konsol şu anda tamda yapılacak bir şey..
    yani sony ms birleşip böyle bir karar alsa hani kimse buna hayır demezdi...sadece adı konsol ama yine şu andaki gibi belli konfigurasyonlu bir pc yapacaklardı ...
    denemediler bence böyle bir şansı teptiler.. denenbilecek bir durumdu.. şu anda her koldan teknoloji hızla ilerliyor.. böyledurumlarda ortamın bir gereği olarak upgradeli bir secenek bana daha mantıklı gelirdi..
    ama firmalar 3-4 sene sonrası için bir konsol üretelim demişler... ne diyelim..tercih meselesi işte...
    oysa ben eski konsolların çıktığı dönemlerdeki şaşalı yeni teknoloji getiren cihazları beklerdim...
    ilk defa böyle tuhaf bişi oluştu..
    keşke son teknolojik donanımlı bir cihaz çıkartsalardıdaaa... o süper konsola ait exc. oyunları 3 sene sonra görseydikkk.. ben bunu isterdim şahsenn.. ama piyasa böyle dönmüyor... pc nin epey gerisinde yarışa başlıyorlar... aslında bu durum bile başlı başına bir fiyasko.. kimsenin bunu böyle anlattığıda yokk.. komikk ama gerçekk..
    yeni nesil diye hayal ettiğim hiç bunlar değildi.. üzüldüm yani.. birde oyunlar falan hepten ortalık malı olunca.. yeni konsolar ne gerek var al pc bak keyfine diyenlerede hak veriyorum artık..
    saygılar..

Upgrade olayını, yeni konsol çıkışını reklam PR kampanyalarını vs.'yi baltalamayacak şekilde yapabilirsen olur. Ps3 güncellenebilir bi yapıda olacaktı mesela, çipini değiştirecektin ve bu sana 400$'a mal olacaktı, çoğunluğu PS4 ile aynı özelliklere sahip olacaktı diyelim, ancak bu tarz yapı ile mantıklı olabilir. Geri kalan eski parçalar, daha az verimli güç kaynağı, yıllar boyunca bi miktar yıpranmaya maruz kalmış board vs. gibi şeyler olacaktı. Risk alıp upgrade edenlerin cihazları (eski PS3'ler mesela) 2.5 sene sonra arıza yapmaya başlarsa bunlar da ya yeni cihaza yönelecek yada tamir ettireceklerdi vs. gibi. Buna benzer bakış açısıyla kurarsan upgrade edilebilir sistemi o zman mantıklı olur.

Sen sadece kendi açından bakarsan kısmen haklısın (farklı konfigüre edilebilir konsol kısmı değil mesela). Firmayı, geliştricileri yok sayarsan eksik bakmış olursun çünkü.

Ana temel yapıyı değiştrilebilir yapıp, CPU-GPU gibi yani, ortak olmayan farklı yapılara çevirip aralarında işlem gücü farkı oluşursa o iş olmaz. O zaman geliştricilere ekstradan yükler bindirmiş olursun. Farklı donanım güçlerine göre, farklı akıcı bi deneyim oluşturmak için farklı kalite ayarlarına göre optimize edilmesi gereken dünya kadar problem çıkar karşımıza.

Konsol için oyun yapılırken, sahne tasarımı / tasarımcıları / artisler oyun motorunun yeteneklerine göre kurar. Eğer motorun yapısı ve sahne yapısı, işlenen veri ile, mesela elde 40 Gtexel /s donanım kapasitesi varken sahne yapısı vs. nedeniyle bu aşılıyorsa, sahne tasarımında modellerde vs. donanım limitine geri inilene kadar değişiklik yapılabilir. PC'de bu tarz şeyleri göremeyiz zaten. Oyun belli bi donanım gücüne göre ayarlanırken (GOW 'daki sahne yapısı vs. mesela), farklı güçteki donanım seçenekleri ile karşımıza farklı donanım limitleri gelecek. Geliştrici ne yapacak bu durumda? En düşük donanımı hedef alırsa daha iyi donanımların anlamı kalmaz. Yüksek donanımı hedef alırsa düşük donanım oyunda sorun ve konsol aynı cümlede kullanılmaması gereken kelimeler(yani düşük donanım oyunu iyi oynatamaz).

Eldeki tek seçenek o zman farklı donanıma göre değişen kalite demek. Farklı kalite seçeneklerine göre, yukarda bahsettiğim mesela mesela artis sahne / model'de değişikliğe gidebilirken işlem gücünden tasarruf sağlamak için belli kısımlardaki poligon / işlenecek texture vs. değiştiriebilirken elimizde şu an farklı donanıma göre farklı şekilde tasarlalanabilen sahne gibi şeyler olacak.

Bu kabul edilebilir mi? Oyuncu tarafından edilebilir belki, 300$ ile 600$ arasında donanımları farklı konsollar oalcak. Hepsi aynı oyunu çalıştıracak, ama farklılık oyunun görsel kalitesinde olacak. Geliştrici açısından mesela 4 farklı kalite seviyesi demek. Her biri için ince ayar yapacak şekilde tasarım demek. Ölçeklenebilir sistem yerine farklı sistemlere özel ince optimizasyon farklı sonuçlar yaratabiliyor çünkü. İlave geliştrme zamanı demek bu, farklı optimizasyona ihtiyaç duyan cihazlar için farklı optimizasyona gitmeye çalışmak ve / veya bunun sonucunda kalite farkının rahatsız edici seviyede olabilmesi geliştricileri de memnun etmez.

Diğer bi durum, kimi geliştricilerin zamanla kalite farkını iyice açmaya başlamaları olabilir. Sonuçta düşük donanımın da belli bi akıcılık zorunluluğu var. PC gibi 15 FPS olsun geç durumu olamaz. 300$ lık konsol ile 30FPS için 600$ lık konsol arasında çok fark oluşmaya başladığında oyuncular için de kabul edilebilir bi halden çıkabilir bana göre.

Herkesin sırtına yük yükleyen bi durum bu, o yüzden bi şans değil. Kaçan bişey yok sonuçta ileride şartlar daha müsait olduğunda denenilebilir belki. Şu an hem PC tarafından hem de mobil cihazlar tarafından sıkıştırılıyor konsol. Ps3 almaktan vazgeçip tablet alanlar da var biliyorsundur. PC'deki oyun oynatabilme imkanı ile konsol arasında fark da açılıyor iyice. O yüzden tren hepten kaçmadan bi yerden yakalamaları gerekiyordu, bu yüzden müsait değil ortam.

Diğer taraftan en yüksek gelirin elde edilebileceği ve herkesin kabul edebileceği bi fiyat aralığı var ve herkes bunun donanımı nasıl etkilediğini anlamak istemiyor. Belli seviyede kalite sunan her ürün grubu için bi optimal nokta vardır (sweet spot gibi). 400$ civarı bu konuma giriyor. Daha iyi donanım konsol fiyatının 600$ lara çıkmasını sağlar. Ana hesaplama birimlerindeki maliyet artışı lineer olarak yansımıyor çünkü, onların da farklı açıları var (çiplerin yield oranları, sorunlu çiplerin ekran kartındaki gibi alt model olarak kullanılamaması gibi). Wafer başına çıkan sağlam çip oranını daha büyük çip istediğin zman farklı küçük çip istediğin zman farklı bi değer alıyorsun. Büyük çip için çok küçük çip için az para alıyorsun. Belli seviyenin üstünde perf istersen bu direk CPU / GPU büyüklüğü ile alakalı. CPU GPU direk üretim maliyeti açısından bakarsak, GPU'ların kart üreticilerine maliyetine vs. bakarsak (gtx580 için GPU maliyeti 120-150$ mesela), son ürünlerin fiyatlarının nerelere kadar yukarı çıktığını görebiliriz.

Yani sırf daha iyi donanım olsun demekle, APU tarzı tarzı yapıya daha iyi bi GPU tasarlamakla olmuyor. Bunun direk maliyet olarka dönüştüğünü görüyoruz. O zman niye APU yapıyorlar ayrı ayrı CPU GPU kullansın olayına gelirsek, bunun hem farklı soru / sorunlara yol açabilir, hemde direk daha büyük maliyet olarak geri dönüşü var. İş dönüp dolaşıp ana hesaplama birimlerinin maliyeti ve bunun konsol üstündeki fiyata etkisi, konsol fiyatının da tüketiciler tarafından kabul görmesi ile alakalı.

300 $ konsol fiyatı için 7 milyar $ tahmini gelir
    400 $ konsol fiyatı 15 milyar $ tahmini gelir
    500 $ konsol fiyatı 10milyar $ tahmini gelir
    600 $ konsol fiyatı 6 milyar $ tahmini gelir

gibisinden bi senaryo ile karşılaşıyorlarsa direk 2. seçenek üstünden gidilir. 400$ konsol fiyatı içinde de verilebilecek en optimum ana işlem yapılarıları kurulmaya çalışılır. Yani hepsi bi kısır döngü. Kaliteyi belli bi seviyenin üstünde tutmak lazım, bu kalite için gereken donanımın maliyetinin konsol fiyatını yukarı çekmemesi lazım, kullanıcıların da bu fiyatı benimsemesi lazım. Firmanın da elde edilecek geliri beğenmesi lazım. Bi tanesinin dengesi bozulursa diğerlerini etkiler. Eski konsollardan daha iyi , ama şimdi açıklanan özelliklerden daha düşük, fiyatı 300$ olacak, ama verebileceği oyun deneyimi açısından insanları kısa sürede homurdanmasına yol açacaksa olmaz. Yada iyi deneyimi yüksek fiyata verirse yine olmaz bunlr gibi. Hepsi birbiri ile bağlantılı.

Piyasa böyle dönmüyor dediğin gibi ama hem herkes buna mecbur, hemde maliyet / verebildiği deneyim / tüketicinin vermeye razı olduğu fiyat arasındaki dengeyi kendi karları açısından ele almak zorundalar. 400$lık konsola Titan seviyesinde işlem gücü isteyen gerçekdışı bakış açısı ile, 1000$ lık konsol olsun ama iyi olsun diyen bakış açısı da yanlış.

Eğer yeni konsolun PC'den tamamen ayıran özelliklerine göre iyi tasarımlar iyi oyunlar, özgün tasarıma imkan veren şeyler çıkarsa ne ala. Aksi olursa PC daha temiz olayları gerçekten haklı olur.

• mahvettiler güzelim konsolu
  • Klavyen sağlam mı hocam

• Rubisco yazılarını keyifle okurum taraf olmadan arada cümle arası bazılarına giydirmeden bilgisi ve düşüncesi doğrultusunda mantıklı yazıyor...
  • PS4 çok daha iyi donanımı çok daha küçük kasada sunarken, 53 MHz farktan çekinmek saçma olur zaten.

Bana kalsa 1200 MHz çalıştırsınlar, PS4'ün GPU'yu yakalasın.. Mümkünse.
  • Rubisco kullanıcısına yanıt
    çok etkilendim kardeş hani konuya yaklaşımınla falan resmen mest oldum.. teşekkürler çok detaylı bir konsol analizi yapmışsın diyecek kelime bile bulamadım tekrar teşekkürler..
    konuya dönecek olursak ;
    upgradeli bir konsol yerine kompackt bir konsol olma fikri daha güzelmiş şu durumda... peki tmm anladım..
    peki sony MS şu andaki ps4 ve ONE için donanımlarını hazırladılar ürünlerini ortaya çıkardılar ve bizde aldık... oyunlar çıktı aldık...eee tüm bunları zaten sıradan bir insan planlayabiliyor...o zaman bu büyük firmalar 2-5 sene sonra neyi planlıyorlarki biz henüz bunu bilmiyoruzzz...
    örneğin, MSin şu andaki geri adım olarak bildiğimiz pek çok şeyi yenilikçiydi... belki bu jenerasyonda değil ama 3-5 sene sonraki yeni nesil konsollarda bunu pekala görebileceğiz media olarak disklere ihtiyaç olmayabilir...
    burda anlamadığım olay sony cephesinde ki aslında... yani sony 3-5 sene sonraki öteki jenerasyon konsolunda neyi hedeflemiş olabilir..??? yani diyelimki bu ps4 ve ONE jenerasyonu bitti... ee bir sonraki jenerasyonda sony, MSin şu anda vaad edipte geri adım attığı alanlardan farklı ne vaad edecekti biz oyunculara??
    5 sene sonra şimdiki yazdığımız konuya geri dönüp vaybee MS amca meğer 5 sene öncesinden bize ileri teknoloji vaad etmiş ,ama biz anlamamışıkmı diyeceğiz ? ne olacak yani 5 sene sonra ms ve özellikle sony cephesinde??

• ps 4 yetişebilmesi 53 mhz yetmez , 2 kat hızlandırmalılar. ama o zamanda 40 nm tarihi eser gpu yanabilir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FRAPS

ps 4 yetişebilmesi 53 mhz yetmez , 2 kat hızlandırmalılar. ama o zamanda 40 nm tarihi eser gpu yanabilir

Bakıyorum da yine başlamışsın faaliyetlere...
  • quote:

Orijinalden alıntı: VESRAP

quote:

Orijinalden alıntı: FRAPS

ps 4 yetişebilmesi 53 mhz yetmez , 2 kat hızlandırmalılar. ama o zamanda 40 nm tarihi eser gpu yanabilir

Bakıyorum da yine başlamışsın faaliyetlere...

Evet hava sıcak , evde takılı kaldım : )

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.