Şimdi Ara

Microsoft son çeyrekte 20 milyar dolar gelir elde etti, 525 milyon Windows 7 kopyası satıldı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
4.817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Rainbow6

quote:

Orijinalden alıntı: sefau571

Windows 7 canavar gibi bir sistem.Herşeyi bulmak çok kolay ne diye linux ile uğraşayım.Normal bir bilgisayar kullanıcısı hele hayatta uğraşmaz.

senin canavar gibi dedigin sistem nerdeyse service pack 2 si yayinlanacak bi ton yamayla doldurdular buda o kadar cok acik var demektir... gerci arada bi cok zararli yazilim engelleme updateleri var ama olsun o yazilim engelleme updatelerinide yine orjinal satabilmek icin yapiyolar yoksa umrunda olmaz en son loderler falan onlari engellemek icin update ediyolar engellesin tabi lafim yok ama savunma sistemi diye cikardiklari sey daha cok kendilerini savunmak icin senin sistemini savunmak icin degil gibi gozukuyo.. yani senin anlayacagin antivirus ve firewall olmadan internette tutunamassin bu yazilimlarla .. linuxde ise hic biseye ihtiyacin yoktur ben windowsu sirf program cesitliligi yuzunden kullaniyorum oyunlarda dahil bu programlara

linuxta hiç birieye ihtiyaç yok tabi. binde bir belki milyonda bir kullanılan bi sistem. öyle bi konuşuyorsunuzki windows sanki galaxy s2 gibi bi cihazın çakma çin kopyası. android yerine java işletim sistemli gibi. linux da sanki tamamiyle mükemmel kesinlikle virüsün ve trojanın giremeyeceği zaten kırmak hayal. yok böyle bişi arkadaşlar windows da en az linux kadar güvenlidir.

yama işine gelince. bi ton yama çıktı ise bu sistemin düzenli bi bakım içinde olduğunu gösterirki linuxda çok daha fazladır. şuan bile ubuntu 11.10 kursak bir ton güncelleme isteyecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oktayakgoz -- 22 Ocak 2012; 9:22:21 >

• money it!
  • quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz

quote:

quote:

Windows 7 canavar gibi bir sistem.Herşeyi bulmak çok kolay ne diye linux ile uğraşayım.Normal bir bilgisayar kullanıcısı hele hayatta uğraşmaz.

senin canavar gibi dedigin sistem nerdeyse service pack 2 si yayinlanacak bi ton yamayla doldurdular buda o kadar cok acik var demektir... gerci arada bi cok zararli yazilim engelleme updateleri var ama olsun o yazilim engelleme updatelerinide yine orjinal satabilmek icin yapiyolar yoksa umrunda olmaz en son loderler falan onlari engellemek icin update ediyolar engellesin tabi lafim yok ama savunma sistemi diye cikardiklari sey daha cok kendilerini savunmak icin senin sistemini savunmak icin degil gibi gozukuyo.. yani senin anlayacagin antivirus ve firewall olmadan internette tutunamassin bu yazilimlarla .. linuxde ise hic biseye ihtiyacin yoktur ben windowsu sirf program cesitliligi yuzunden kullaniyorum oyunlarda dahil bu programlara

linuxta hiç birieye ihtiyaç yok tabi. binde bir belki milyonda bir kullanılan bi sistem. öyle bi konuşuyorsunuzki windows sanki galaxy s2 gibi bi cihazın çakma çin kopyası. android yerine java işletim sistemli gibi. linux da sanki tamamiyle mükemmel kesinlikle virüsün ve trojanın giremeyeceği zaten kırmak hayal. yok böyle bişi arkadaşlar windows da en az linux kadar güvenlidir.

yama işine gelince. bi ton yama çıktı ise bu sistemin düzenli bi bakım içinde olduğunu gösterirki linuxda çok daha fazladır. şuan bile ubuntu 11.10 kursak bir ton güncelleme isteyecektir.

windowsun en az linux kadar guvenli oldugunu dusunuyorsaniz tamamen yaniliyorsunuz insanlari yanlis yonlendirmeyin ...virus trojen dunyasinda bu programlarin %90 dan fazlasi windows sistemler icin yazilir bunlarin hicbiride linux de calismaz bu yuzden dolayi 100 kusur dolara aldiginiz isletim sistemine birde gidip antivurus gibi hersene masrafi olan bi yazilima ihtiyac duymassiniz , ubuntu gibi hazir linux kullaniyosaniz bunlarin kendi yazilim yukleme programlarini kullanirsaniz yada birazcik linux isletim sistemini ogrenirseniz hemen hemen hic kimse sisteminize zarar veremez ... ubuntunun en az windows kadar updatesi oldugundan bahsetmisssiniz eger ubuntuyu, pardusu biraz incelerseniz linux grublari tarafindan bedava cabalarla yillar icerisinde gelistirilmis son surumleriyle hrkesin kullanabilecegi bi isletim sistemi haline getirilmistir bu haliyle cok yeni bir isletim sistemidir ve bana gore yakinda win7 den bile iyi olacaktir bu hali bile cok iyidir .. microsoft gibi her yil milyarlarca dolari cebe indirip birde isletim sistemi yapmanin ne kadar zor ve pahali olduguyla ilgili aglayip duran bi firmayla bedevaya bu hale gelmis ubuntuyu karsilastirirsaniz ubuntu 10 kat daha iyi kalir

• quote:

quote:

quote:

quote:

windowsun en az linux kadar guvenli oldugunu dusunuyorsaniz tamamen yaniliyorsunuz insanlari yanlis yonlendirmeyin ...virus trojen dunyasinda bu programlarin %90 dan fazlasi windows sistemler icin yazilir bunlarin hicbiride linux de calismaz bu yuzden dolayi 100 kusur dolara aldiginiz isletim sistemine birde gidip antivurus gibi hersene masrafi olan bi yazilima ihtiyac duymassiniz , ubuntu gibi hazir linux kullaniyosaniz bunlarin kendi yazilim yukleme programlarini kullanirsaniz yada birazcik linux isletim sistemini ogrenirseniz hemen hemen hic kimse sisteminize zarar veremez ... ubuntunun en az windows kadar updatesi oldugundan bahsetmisssiniz eger ubuntuyu, pardusu biraz incelerseniz linux grublari tarafindan bedava cabalarla yillar icerisinde gelistirilmis son surumleriyle hrkesin kullanabilecegi bi isletim sistemi haline getirilmistir bu haliyle cok yeni bir isletim sistemidir ve bana gore yakinda win7 den bile iyi olacaktir bu hali bile cok iyidir .. microsoft gibi her yil milyarlarca dolari cebe indirip birde isletim sistemi yapmanin ne kadar zor ve pahali olduguyla ilgili aglayip duran bi firmayla bedevaya bu hale gelmis ubuntuyu karsilastirirsaniz ubuntu 10 kat daha iyi kalir

bana şunu söyle linux %100 güvenli mi ? yada isteseler windowsu hackledikleri gibi linux hacklenmez mi ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

bana şunu söyle linux %100 güvenli mi ? yada isteseler windowsu hackledikleri gibi linux hacklenmez mi ?

Alıntıları Göster

Eger bu soruyu ciddi olarak soruyosaniz cevaplayim ama yok benim yazdiklarimdan bisey cikariyosaniz once aciklama yapayim ... benim yukarda yazdiklarimdam %100 guvenlidir gibi bisey akliniza geldiyse elektronik ve bilgisayar dunyasinda %100 guvenlidir diye bisey yoktur kaldiki yukardaki yazdiklarimda oyle bi idda yok .. gecenlerde burada bi video seyrettim kaspersky sirketinin merkezinde geciyodu oradaki adam kantinlerinde duran kahve makinasinda bi guvenlik acigi buldukarini soyledi :)

ben bu isin profesyoneli degilim ama sunu rahatlikla soyleyebilirim linux %100 guvenli degildir ama windowsu hackledikleri gibi linuxu hackleyemezler (isteseler bile) windowsta isletims sistemlerinin hacklemek icin bu isten anlamayan bi kisi bile biraz forumlarda gezinip birazda sansla windows isletimsistemlerine virus bulastirabilir.. eger linux windows kadar yaygin olsaydi ,gelistirmek ve aciklarini kapamak icin microsoftun yarisi kadar caba ve para harcansaydi bundan 4 yil once falan antivirus sirketleri batmaya baslardi :)

• emin olun windows u hackleyebilmekde o kadar kolay değil. bir yazıda okumuştum şayet windows kullanıyorsan bu yolu denemeni öneririm. windows daki hacklenmenin %90 sebebi herkesin windows u administrator olarak kullanmasından kaynklanıyor diye. bu doğrumu ? bak etrafına herkes windows u administrator(root) olarak kullanır. o yazıdan sonra artık iki kullanıcı olarak kullanıyorum windows u. bu sadece bi örnek kimbilir daha neler vardır. sonrasında linux bir mucize değildir. oda bir işletim sistemidir. yani birşey kırılacaksa oda öncelikle windows dur mantığı çok yanlış. windowsu kullanan insanlarla linuxu kıyaslarsanız linux kullanıcıları belli bir seviyede olmak zorundadır. windows u herkes kullandığı için güvenlik konusu herkes tarafından bilinmemekte. en basit örneği yukarıda verdiğim herkesin root olarak kullanması. bu arada şunu da belirteyim bir etkinlik vardı adını unuttum onda sistemi kırmak ve kod çalıştırma yarışması yapıldı. çok güvenli diye bilinen mac os ilk kırılandı. ikinci kırılan ile arasında dakika farkı vardır. yani ilk olsun ikinci olsun sonuçta kırılıyor. genede işletim sistemi üzerinden değil diğer prgoramlar üzerinden safari explorer gibi yazılımları kırıyorlar. meselenin özü açıklar ne kadar hızlı kapatılıyor. microsoft çok iyi bu konuda.

uptadeler için bir çok insanın madem sağlam neden sürekli uptade çıkıyor demeside çok yanlış. sürekli birşeyler araştırılıyor yada yeni bulunan açıkların kapatılması sistemin ne kadar iyi teknin desteğinin olduğunun göstergesidir. bu konuda şimdiye kadar microsoft için eleştri yazısı okumadım. çok hızlı bir şekilde sürekli yamaları çıkıyor. bu anlamda linuxda çok iyi.

yaklaşık 15 sene önce ilk linuxumu kurmuştum. o zamandan beri bi aç edebiyatıdır yapılır. yok şöyle olsa yok böyle olsa o destek verse o yazılım çıkarsa. hatta ileri gidenler 10 sene sonra windows diye bir şeyin kalmayacağını bile söylerlerdi. ne oldu ? hiç bir şey hala belki %1 dir. şu haliyle linuxdan bi halt olmaz. yazılımı yazmak çok basittir işletim sistemi bile olsa. tabi basit derken şunu kastediyorum google tarayıcı yarışında yılların firefoxunu bile geçti. mesele sitemi yazmak güvenli yapmak değil sadece. herşeye özgürlük olarak bakıp şuan bile 4 5 çeşit arayüzün olması bir kaç çeşit kurulum paketinin olması bunlar yanlış. sen belki birşeyleri araştırıp yapıyorsun buna bilgin ve zamanın yetiyor. normal bi insan ? kesinlikle linux kullanmaz. adam arayüzün ne demek olduğunu bilmiyor sen karşısına 5 seçenek ile çıkıyorsun. neyse bu konu uzar gider.

kıasacası şunu söyleyim tamam linux daha güvenli olsun. kullanım oranlarına bak. sence hem bedava hem iyi olan neden hala yerlerde sürünüyor.

• 250 tl yazilim satarsa tabii kar yapar.tanidigim herkes korsan kullaniyor ama yine de karda microsoft.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.