Şimdi Ara

Megane 2 Otomatik Vites Sorunu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
127
Cevap
7
Favori
228.802
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    yaklaşık 2 senedir kullandığım megane 2 aracım, 2 ay önce soğuk motorda yokuş yukarı çıkarken, vites kutusunu kontrol ettirin uyarısı verdi, hemen sağa çektim ve arabayı stop ettim, tekrar çalıştırdığımda sorun düzelmişti. Geçen hafta otoyolda 100 KM hızla giderken bir TOK diye ses geldi ve ekranda aynı arızayı verdi, arabayı N konuma alıp uygun bi yerde sağa çektim. stop edip tekrar çalıştırdığımda sorun gene düzeldi. Konuyla ilgili araştırma yaptım ve aşağıdaki gibi sorun lar ve çözümler olmuş.
    buji değişimi ve bobin kontroü sonrası sorunu düzelenler var,
    şanzıman yağ basınç sensörü değişimi sonrası sorunu düzelenler var,
    Şanzımanın içindeki elektro vana ların değişimi sonrası düzelenler var.
    akünün altından geçen şanzıman yağ basınc sensörleri ile alakalı çıkmış olan soketleri yerine takınca düzelenler var....

Şimdi ben ne yapmalıyım dün akşam dan bu yana 300 KM yol yaptım fakat henüz bir arıza vermedi... bi arkadaşıma sordum renolarda bu arızayı veriyor, devamlı bir arıza ışığı yanmadığı sürece bişi olmaz dedi. varmı konu hakkında yardımcı olabilecek birileri...

• SELCUK34 S kullanıcısına yanıt
    usta sorun OTOMATİK ŞANZIMAN ELEKTROVANA SELENOİD SENSÖRÜ de bunlar internetten temin et birde yağcıya git bana şanzuman yağı ver de bunları al iyi bir renault özel servisine götür bilgisayarı olan bunları bana değişin ytakın de sorun düzelecektir
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafagorhan

usta sorun OTOMATİK ŞANZIMAN ELEKTROVANA SELENOİD SENSÖRÜ de bunlar internetten temin et birde yağcıya git bana şanzuman yağı ver de bunları al iyi bir renault özel servisine götür bilgisayarı olan bunları bana değişin ytakın de sorun düzelecektir

Merhaba arkadaşlar, geçen hafta ben bu araçla uzun yola gittim. gitmez olaydım, yolda en az 20 kere yapmıştır. bu arızası olan arkadaşlar, sakın ama sakın uzun yola çımayın. Dün yetkili servise bıraktım. Elektrovana denen parçayı değiştirecekler ve şanzıman yağını değiştirecekler. 530 TL fiyat aldım. Bakalım aracı yarın alacağım. kullandıktan sonra sonuçları sizin le paylaşırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetak5337

ARKADAŞLAR BENİM 2006 MODEL OTOMATİK VİTES 150 BİN KM ARACIM VAR. ARACI ALDIĞIMDAN BERİ ZATEN SES VARDI ARAÇDA FAKAT SON 3 AYDIR ARAC GİDERKEN TOK DİYE SES GELİYOR VE VİTES KUTUSU YOK DİYE HATA VERİYOR USTAYA SORDUM İŞÇİLİĞİ 2 000 TL TUTAR DEDİ BENDE KORKUYORUM PARCASIDA PAHALIYMIŞ AYNI SORUNLARI OLAN ARKADAŞLAR OLMUŞ Bİ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER

Arkadaşım merhaba, sorun düzeldimi? nasıl tamir ettirdin? Kaça Mal oldu.
  • Arkadaşlar ben yeniyim. Bir derdim var. 2006 megan 2 dinamik 1.6 otomatik vites var. Otomatik vites topuzunu sökmek istiyorum ama nasıl sökülür bilmiyorum. Resimli olarak bana yardım edebilecek var mı? Hadi bir el atıverin, otomatik vitesin serenoidlerini değiştirdim, ordaki elemana da sordum yok arkadaş. Alttaki tablası çatlamış tamir ve bakımı için sökeyim diyorum yok. Allah rızası için bi yardım....
  • Kusura bakmayın, ben de aynı arıza durumunu yaşadım. Şanzumancı arkadaş bakıyor, eğer stop edip tekrar çalışmada lamba sönüp normale dönüyorsa, tok diye arkadan vuruluyormuş gibi bir şey hissettiriyorsa ŞANZUMAN SERENOİDLERİNden dedi. Gittim şanzumanın serenoidlerini değiştirdiler. Çok şükür bir aydır sıkıntı yok. Tabi çok yaptıysa balataları yalıyor ve yağda toz çıkıyor. Bir kaç bin km. sonra yağı bir daha değiştirelim dediler. Yokuşta denediler, çok şükür iyi. Kaça maloldu derseniz, sanayide 600. selamlar
  • Arkadaslar meehaba benimde 2004 megane 2 aracim var bikdim usandim ben bu arabaya para harcamakdan skintim su vites kutusunu kontrol ettirin uyarisi verdi 1den ikiye geverken sarsintili bi sekilde geciyordu sanayiye goturdum elektro vanalar degisti sanziman yagi deisti 600tl para odedim 3 hafta sonra ayni arizayi tekrar verdi ayni sikayetlerle goturdum suan yine goturdum ayni yere bakiolar bakalim nolacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar otomatik vites topuzunun sökülüşünü öğrendim. Teşekkürler
  • benim arabam clio 3 1.2 brv. araçta kalkışlarda silkeleme oluyordu. zaman zamanda vites kutusunu kontrol ettir yazısı çıkıyordu. Bir beyinci, bir kaç yarı otomatikçi dolaştım. sonra sorunun devriyaj ve dev. merkezinden kaynaklanacağı sonucuna vardığımız için yetkili serviste ikisini de değiştiler. Bunlarla beraber oring diye bir conta varmış onuda değiştiler. 1260 tl %25 indirimli olarak ödedim. Şuana araç iyi. durumu takip edeceğim.
  • arkadaşlar bu sorun bendede oluyor ve ben KOCAELİ' den yazıyorum. burada bu otomatik şanzumandan anlayan yok. sorununa çözüm bulan arkadaşlar a@dres, isim ve mümkünse telefon verebilirlermi acaba.
  • Arkadaşlar hafta sonu bu vites kutusunu kontrol edin sorununu çözdüm. Adapazarında Samet Otomotivde hallettim arkadaşlar 600 tl masraf tuttu çözemeyenler varsa burada çözebilirler orada Emrullah ve Orhan usta var ikiside konuya vakıflar. kazasız belasız Hayırlı sürüşler .
  • 2005 model megane 2 dinamik aracımda yağ değişimi sonrasında vites kutusunu kontrol edin uyarısı vermeye başladı. Bu uyarıyı vermeden önce düz yolda giderken bir anda büyük bir vuruntu yaparak bu uyarı çıkıyordu. Piyasada 75 ile 120 TL arasında satılan selonoid ile durumu çözdük. İhtiyacımız olan 3 lt otomatik şanzıman yağı ve selonoid. Tabi birde işten anlayan usta. Ben teyze oğlu ile bu işi yaptık. Öncelikle şanzıman beynine ulaşmak için ön tampon dahil söktük. Daha sonra 3 litre yakın eski yağı boşalttık. Boşaltılan yağı koklayarak sorunun daha derinde olup olmadığını anlamaya çalıştık. Çok şükür 1 yıl önce değiştirdiğimiz yağda yanık kokusu gibi unsurlar bulunmuyordu.daha sonra selonoidi güzelce ve dikkatlice değiştirdik. Gerekli ayarlamayı yaptık. 3 litre yeni aldığımız yağı doldurup aracı geri topladık. Şuan için arıza ya rastlamadık. Maliyet. 60TL'ye Mobil AFT 320 yağ. 75TL'ye selonoid. Selonoid için dikkat etmeniz gereken piyasada original diye satılan Çin malı ürünlere dikkat edin. Ben pejo orjinal yedek parça satan bir dükkanda kutulu olarak aldım. Renault olarak alırsanız hem fiyatı yüksek söylüyorlar hemde basit bir poşetin içinde satıyorlar.

• Megane II Otomatik vites arızasına sebep olan selenoidler bunlar (Güncel 2'li tek paket fiyatı 180 TL 20 Eylül 2015 ). Demir bazlı olduğundan vites kutusundaki yağ ile etkileşerek mıknatıs etkisi oluşuyor ve vites geçişlerinde teklemeler zamanında geçişte gecikmeler oluşuyor. Bunların yerine üstün (!!!) Fransız Mühendisleri ABS Plastikten yapılan parçaya geçerek bu problemi çözmüşler. Bize de test pilotu olmak düşmüş. Ayrıca Megane II'lerde sağa çekme problemi olduğunu bununda yazılımla direksiyon sisteminin güncellenerek düzeltildiğini öğrendim. Allah Megane kullananlara sabır versin...
     Megane 2 Otomatik Vites Sorunu Megane 2 Otomatik Vites Sorunu
     Megane 2 Otomatik Vites Sorunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DJlogic -- 2 Ekim 2015; 11:15:55 >

• megane 2 130.000 de otomatik vites 26000 tl almalı mıyım tavsiye edermirsiniz??
  • 2009 model megane 2 dizel otomatik aracı yeni aldık 3 ay oluyor. alınca bakımlarını kendimiz yaptırdık triger yağ filtre akü değiştirdik. 20 gün önce sıkışık trafikte bir hayli dur kalk yaptıktan sonra yokuş çıkarken vites 2. Viteste takılı kaldı manuel e de geçmedi vites. Stop edip 15-20 dk bekleyince normale döndü. Dün yine dur kalk ve sonrası yokuş çıktım yine aynı sorun oldu. 2.Viteste kaldı araç kırmızı ışıkta stop edip yeşilde yeniden çalıştırınca normale döndü şanzımancı bir usta ile görüştüm ekranda bir hata çıkmadıysa gelsende birşey bulamayız dedi. Kendi ustamıza götürdük bilgisayara bağlattık herhangi bir hata çıkmadı. Sebebi ne olabilir fikri olan var mı? Şanzıman yağı eski olabilirmi yada yağ sıcaklığı fazla artınca yapıyor olabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi photer -- 13 Kasım 2015; 12:24:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gercekkaragoz

megane 2 130.000 de otomatik vites 26000 tl almalı mıyım tavsiye edermirsiniz??

Merhaba; hangi donanım araç dinamik mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: photer

2009 model megane 2 dizel otomatik aracı yeni aldık 3 ay oluyor. alınca bakımlarını kendimiz yaptırdık triger yağ filtre akü değiştirdik. 20 gün önce sıkışık trafikte bir hayli dur kalk yaptıktan sonra yokuş çıkarken vites 2. Viteste takılı kaldı manuel e de geçmedi vites. Stop edip 15-20 dk bekleyince normale döndü. Dün yine dur kalk ve sonrası yokuş çıktım yine aynı sorun oldu. 2.Viteste kaldı araç kırmızı ışıkta stop edip yeşilde yeniden çalıştırınca normale döndü şanzımancı bir usta ile görüştüm ekranda bir hata çıkmadıysa gelsende birşey bulamayız dedi. Kendi ustamıza götürdük bilgisayara bağlattık herhangi bir hata çıkmadı. Sebebi ne olabilir fikri olan var mı? Şanzıman yağı eski olabilirmi yada yağ sıcaklığı fazla artınca yapıyor olabilir mi?

İlgilenenler için: tesisatta kısa devre sorunu nedeniyle yağ sıcaklığını tespit eden Sensörler arızalanmış. sensör değişikliği ve kısa devre sorunu ortadan kaldırılınca sorun çözüldü.

• tombfan T kullanıcısına yanıt
    Ayni sorun 2001 1.6 megan coupe otomtik bende de var ne yapmamı onerirsiniz.Okudum diğer cevapları 2 madde çıkıyor ortaya.1.basınç sensoru 2.pilotlar hangisine girmek lazim acaba.teşekkürler.

• 1.5 dci 2009 otomatik te geçen haftada aynı arızayı verdi sanayide 500 e yaparız dedi usta ben ordu servisinde 700 e cumaya yaptıracağım inşallah hiç olmazsa garantili yer bilgisayara baglayinca hatayı gostermez diyen arkadaşlar vardı. Bilgisayar gün saat dakika şekilde hata kaydını tutmuş 2 sayfa çıktı aldık serviste elektrovana ve monitörü değişecek bide conta şanzıman yağı inşallah düzene girer aracı kullanamaz olduk. Birsey olacak diye

• İnşallah allah kaza bela vermesin sonucunu da yazar misiniz sonra.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.