Şimdi Ara

'Matematik, Fizik' bilmek gereksiz mi sizce?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yazılım işindeydim. 1 yıl bir yerde çalışıyordum. Sonra birkaç bilim insanın hayatını okuduğumda ne kadar cahil olduğumu anladım. Matematik ilkokul seviyesinde. Fizik hiç yok. Adamlar sayfalarca formülün içinde kaybolurken ben en basit formüle bile yabancıyım.

Bende gaza geldim. Dedim bu yıl kendimi geliştiricem. Matematiği su gibi öğrenicem. Fiziğide aynı şekilde. Hemde üniversiteye girerim.

Buradan anlaşıldığı gibi yola üniversite hedefi ile başlamamıştım. Çünkü aklımda yoktu. Tamamen sayısal zekamı geliştirmek amacıyla başladım. Ama istediğim gibi gitmedi. Fizik baya zorladı. Mat1'in yarısını bitirebildim. Mat2ye bakamadım.

Boş bir hevese mi girdim sizce? Bunları bırakıp para kazanmaya mı baksam? Bu dersleri halletsem bile iyi bir sıralama yapıp üniversiteye gitmem mümkün değil gibi. Çok zor görünüyor. Haliyle gereksiz zaman kaybedeceğim gibi..

• Jean Jacques Rosso der ki; fizik boş meraktan, astronomi batıl inançtan, felsefe insan kibrinden doğmuştur. Bilim bizim kötülüklerimizden ortaya çıkmıştır.

Doğru mu bilmem ama böyle bir görüş de var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Forbearing

Jean Jacques Rosso der ki; fizik boş meraktan, astronomi batıl inançtan, felsefe insan kibrinden doğmuştur. Bilim bizim kötülüklerimizden ortaya çıkmıştır.

Doğru mu bilmem ama böyle bir görüş de var.
    İlginç bir yaklaşım hocam. Aslında içimde evreni anlama isteği var. Bilime merakım var. Biyolojiye de hakim sayılırım. Ama matematik ve fizik sıfır. Gerçekten boş bir merak mı benim ki bilmiyorum.
  • Edebiyat kadar degil. Tarih neyse de edebiyat acayip gereksiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kendisine yazılımcıyım diyebilen birisinin matematik ve fizik konularında en az lisans düzeyinde olması lazım. Yazılım geliştirdiğin makine bile bu temel bilimler sayesinde ortaya çıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi patatessiz patso -- 24 Haziran 2018; 12:6:14 >
  • Fiziği matematiği sular seller gibi bilmek derken? Hangi seviye fizik - matematik, lise mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: patatessiz patso

Kendisine yazılımcıyım diyebilen birisinin matematik ve fizik konularında en az lisans düzeyinde olması lazım. Yazılım geliştirdiğin makine bile bu temel bilimler sayesinde ortaya çıktı.
    Onun bende farkındayım. Ama sizin bu dediğiniz üniversite de geçerli. Şuan mühendislik okuyor olsaydım zaten iyi derece matematik öğreniyor olacaktım. Onun dışında iş hayatında matematik-fizik bilgisi gerekmiyor.
  • Matematik fizik değilde biyoji bullshit tarih gibi meraklısına öğretilmeli

• quote:

Orijinalden alıntı: Mad_Jak

Fiziği matematiği sular seller gibi bilmek derken? Hangi seviye fizik - matematik, lise mi?
    Lisans düzeyinde hocam. Yani ilk olarak üniversite sınavında fulle yakın çekebilecek kadar hakim olmak diyebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-05C9F9077 -- 24 Haziran 2018; 12:23:1 >
  • Fizik pratik hayatta pek işinize yaramaz ama matematik,yazılımda gelişmek isterseniz lazım olacaktır.önemli olanı hallettikten sonra diğerlerini de incelersiniz isterseniz

• Fizik ve matematik gereksiz gibi gözüken ama insanın zekasını pratikleştiren geliştiren derslerdir. Beynin çözüm yolu bulmasını geliştirir. Mühendislikte bize derslerden çok dersi nasıl geçeriz yolunu öğretiyorlar. Buda pratik yollar kısa yol bulmamızı ve çalışmamızı ön görüyor diyebilirim. Fizik matematik bilmesen olurmu olur ama kendini bilenler kadar geliştiremezsin diye düşünüyorum.
    Sadece kendi düşüncemdir şahsi algılamayınız

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Matematik-fizik bilgim olmasaydı Robotik'in R'sini bilemezdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-05C9F9077

Lisans düzeyinde hocam. Yani ilk olarak üniversite sınavında fulle yakın çekebilecek kadar hakim olmak diyebilirim.

Alıntıları Göster
    Lisans düzeyi fizik ile lise düzeyi fizik çok farklı, üniversite sınavındaki fizik bölümünü fulle yakın yapmak için derin fizik bilgisi gerekmiyor. Eğer amacın sadece genel kültür olması içinse bence çok ileri gitmeye gerek yok. Hayattaki hedeflerin neler, şu anki durumun ne, üniversiteye gitmek mi istiyorsun bu gibi bilgileri verirsen daha iyi yorum yapabilirim.

• Lisans düzeyinde türev integral hatta RLC devreleri için 2. mertebeden diferansiyel denklemler kullanılır.

Lys fizik için ağır matematiğe gerek yok. Hatta ilk basamak için birim analizi yapmak yeterlidir.

2015 LYS'de fizikte 28 net yapmış biri olarak söylüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1DFD8C17B -- 24 Haziran 2018; 13:39:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1DFD8C17B

Lisans düzeyinde türev integral hatta RLC devreleri için 2. mertebeden diferansiyel denklemler kullanılır.

Lys fizik için ağır matematiğe gerek yok. Hatta ilk basamak için birim analizi yapmak yeterlidir.

2015 LYS'de fizikte 28 net yapmış biri olarak söylüyorum.
    RLC devreleri için 2. mertebeden diferansiyel denklemler kullanılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mad_Jak

RLC devreleri için 2. mertebeden diferansiyel denklemler kullanılır.

Alıntıları Göster
    Düzelttiğiniz için teşekkür ederim sayın hocam :)
  • Yaş kaç kardeşim? Hiçbir şey için geç değil bak ben de yazılım işindeyim 7-8 yıldır. 25 yaşındayım.

Matematik severim ama eskiden okul hayatım pek iyi değildi. Açıktan bir lisans bir önlisans bitirdim, önlisans yeni bitti benim. Şimdi DGS hazırlanıyorum bu yaz gireceğim mühendislik için. Orada göreceğim eğitim için de daha fazla sosyallik için de mühendislik diploması için de bu yola değeceğini düşünüyorum.

Mesela lise ya da ilkokul yılları fizik dersim'in fena sayılmaz diyeceğim zamanlarım da oldu ama pek bir şey hatırlamıyorum şu anda, matematik2den de pek bir şey hatırladığım söylenemez aradan uzun yıllar geçti.

Ama mat1 temelim olunca şimdi çalışmaya başladım tekrardan ve programcı adamın seveceği derslerden biridir bu bence. Artık üniye geçince zorlanır mıyım ne derece zorlanırım bilmiyorum ama çalışıp bekleyip göreceğiz.

Ve sakın parama bakayım ben eğitimle derslerle gereksiz vakit kaybetmeyim diye düşünme çünkü ben şimdiki kafamda lise1'e falan dönsem sırf iyi bir üniversite kazanmak için derslere odaklanırdım o yıllar. Hatta onu bırak lise bitmiş halime dönsem yine parayı düşünmeyip derslere bakarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PacTyson -- 24 Haziran 2018; 13:48:15 >

• Bro sana tavsiye

Fizik: Lidibu.com

Mat:Once Nejdet Kirpi Sonra Behzat R. Yap

2 sini harika ogr3ceksin hele fiziği 0 dan zirveye gelirsin

• Forbearing F kullanıcısına yanıt
    Neyden doğdu bilinmez ama doğmasaydı sadece avlanıp çırılçıplak gezerdik. Şimdi bilmem kaç ışık yılı uzaklıktaki yıldızları inceliyoruz.
  • Tıp okuyup sinav haftalarında mühendislere fizik anlatıyorum çok zekiyim xd

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.