Şimdi Ara

Manyetik bant depolama üniteleri hakkında bilgisi olan var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Son kullanıcıya gelir mi bu cihazlar? Alınırsa hangi marka model cihaz almak lazım. Hard disk ile depolama yapmak çok masraflı oluyor. İşle ilgili dosyalarım, film ve müzik diğer arşiv dosyalarım gittikçe şişiyor. Daha geçen 8tb hard disk aldım, hemen doldu, dosyalarımı daha ucuza nasıl depolarım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 24 Ağustos 2018; 15:13:58 >

• Bi' süre önce tesadüfen görmüştüm bunları. Yanlış hatırlamıyorsam depolama birimleri görece uygun ama o birimleri okuyacak parça pahalıydı. Veri güvenliğini de dikkate almakta fayda var.

Ekleme:

Sürücü 795 Dolarhttp://www.mgtape.com/EB635A.aspx

6 TB native/15 TB sıkıştırılmış manyetik kartuş 75 Dolarhttp://www.mgtape.com/16456574.aspx

İş ve kazanç durumunuza göre değerlendirmek lazım. Fiyatlar değişkenlik gösteriyor, özellikle yabancı sitelerde araştırmak lazım. Vakit bulursam bi ara ben de araştırayım bunları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kırmızımercimek -- 25 Ağustos 2018; 16:7:39 >

• kırmızımercimek kullanıcısına yanıt
    Bu sürücü gönderdiğiniz diğer linkteki kartuşla uyumlu değil. Sürücü dat160 kartuşları için.

LTO7 sürücüsü 2900 dolar. 6Tb lık kartuşlarsa n11 'de 600-700 liraya satılıyor.https://www.amazon.com/StoreEver-LTO-7-Ultrium-External-BB874A/dp/B019DMRFSA

LTO6 (3TB) ve LTO5 (1.5TB) cihazları ve kartuşları belki daha ucuza bulunabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DocZ -- 25 Ağustos 2018; 20:52:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DocZ

Bu sürücü gönderdiğiniz diğer linkteki kartuşla uyumlu değil. Sürücü dat160 kartuşları için.

LTO7 sürücüsü 2900 dolar. 6Tb lık kartuşlarsa n11 'de 600-700 liraya satılıyor.https://www.amazon.com/StoreEver-LTO-7-Ultrium-External-BB874A/dp/B019DMRFSA

LTO6 (3TB) ve LTO5 (1.5TB) cihazları ve kartuşları belki daha ucuza bulunabilir.
    Sıkıştırma yapmadan kullanılırsa gb başına çok büyük fiyat avantajı olmuyor, ama bu işin esprisi de bu. Sıkıştırma yaparken başta zaman kaybediliyor fakat sonuçta arşivlemek için ve görevi verdikten sonra ne kadar beklediğinin bir önemi yok. Tabi çıkarma yaparken eğer sıkıştırma yaptıysak hız iki katına çıkıyor ve bu da baştaki dezavantajı, avantaja çeviriyor. 10-20 kartuşta kalırsak eğer hard diskle arşılaştırsak: 4tb hdd'yi bugün 500 lira gibi fiyatlara bulmak mümkün. Bununla tasarrufunu etmeye başlamak için çok daha fazla tape lazım ki bugün büyük firmaların neden tercih sebebi olduğunu ufak bir hesapla anlıyoruz. Cihaz fiyatlarını gördükten sonra küçük işletme ve son kullanıcı için baştan büyük bir yatırım kalıyor gibi, o yüzden şuan için pek aklıma yatmadı. Bir de eski versiyonların cihazlarına bakayım, temiz ikinci el de olabilir ama bunun piyasası nerededir, Türkiye'de kimden nereden alınır bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 25 Ağustos 2018; 22:32:54 >

• tostumm kullanıcısına yanıt
    Cihaz "donanımsal" sıkıştırma yaptığı için hızın problem olacağını sanmıyorum. Ancak medya dosyalarını da (ses, görüntü) mesela sıkıştırabiliyor mu? Zaten sıkıştırılmış bir dosya bu cihazın sıkıştırma özelliğinden de faydalanabiliyor mu? Bana pek olası gelmiyor ama bilmiyorum.

Bir de cihazın yedeğinin olması veya yedeğine kolayca erişebiliyor veya teknik destek alabiliyor olmalısınız. Arıza durumunda kasetlerle ortada kalmamak için. Büyük işletmeler, film prodüksiyon stüdyoları vs.. bu sorunları kolayca halledebilir ama son kullanıcı için problem olabilir. Bunları da düşününce bence bluray çok daha ekonomik bir çözüm.

Ben bluray kullanıyorum ama piyasada kaliteli disk bulmakta zorlanıyorum. Benim anlamadığım şey, piyasada neden boş bluray disklerden daha fazla lto7 kartuş satılıyor? Bluray yazıcılar daha yaygın değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: DocZ

Cihaz "donanımsal" sıkıştırma yaptığı için hızın problem olacağını sanmıyorum. Ancak medya dosyalarını da (ses, görüntü) mesela sıkıştırabiliyor mu? Zaten sıkıştırılmış bir dosya bu cihazın sıkıştırma özelliğinden de faydalanabiliyor mu? Bana pek olası gelmiyor ama bilmiyorum.

Bir de cihazın yedeğinin olması veya yedeğine kolayca erişebiliyor veya teknik destek alabiliyor olmalısınız. Arıza durumunda kasetlerle ortada kalmamak için. Büyük işletmeler, film prodüksiyon stüdyoları vs.. bu sorunları kolayca halledebilir ama son kullanıcı için problem olabilir. Bunları da düşününce bence bluray çok daha ekonomik bir çözüm.

Ben bluray kullanıyorum ama piyasada kaliteli disk bulmakta zorlanıyorum. Benim anlamadığım şey, piyasada neden boş bluray disklerden daha fazla lto7 kartuş satılıyor? Bluray yazıcılar daha yaygın değil mi?
    Kartuşların üzerinde yazılan sıkıştırılmış değerler garanti edilen değerlerdir ve kurumsal pazar için üretilirler, yani dikkatinizi çekerim noktası virgülüne kadar o değeri vermek zorunda. Mesela 6tb native olan 15tb veriden daha fazlasını bile alabilir. Dediğiniz gibi donanımsal bir sıkıştırma yaptığı için bizim zip-rar programları :) mantığıyla düşünmememiz gerek. Bu konuyu daha fazla araştırıp edindiğim bilgileri bu başlık altında yazacağım. Öte yandan bluray son kullanıcı için sürülen bir medya, bu tapeler kurumsal pazar için ama dediğiniz gibi bütün sitelerde bir çok çeşitini bulmak mümkün. Bluray arşivcilik için güzel bir seçenek, nispeten hızlı, kaliteli bir medya düşük nem ve ışıksız bir ortamda rahat 20 yıl saklanabilir ama bir türlü yaygınlaştırmadılar, altında ne sebep yatıyor bilemiyorum, ama birim maliyeti veya üstün cihaz teknolojisinin bir türlü ucuzlamaması gerçerli nedenlerin arasında değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 25 Ağustos 2018; 23:27:39 >

• DocZ kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirme için teşekkürler, pek bilgim yok ve kabaca gözatmıştım, biraz incelemek lazım bunları.
  • LTO manyetik bantlar kurumsal kullanum için. USB Blu-ray sürücüler de halen ekonomik sayılmazlar. Diskler uygun ama sürücüler sıkıntı. Bu nedenle taşınabilir HDD'ler halen en uygun yöntem.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.