Şimdi Ara

makrolar buraya (61. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.626
Cevap
1
Favori
138.793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5960616263
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bi tane daha...
  • Bilin bakalım bu ne? veya nereden çektim
     makrolar buraya

Bile çıkacak mı çok merak ediyorum. Bir ipucu size: Kağıt paranın birinden çektim.

makrolar buraya

Neyse fazla yormayım sizi 10 YTL nin arkasındaki Piri Reisin Dünya haritasındaki bir ayrıntı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HIGH FIDELITY -- 3 Aralık 2005, 0:24:04 >

• bende başladım macroya a510 umla

makrolar buraya
  • macro2

makrolar buraya
  • farukbaba; herzamanki gibisin
    yav bakmadım değil baktım da senin olayı ne boyutta aldığını hesaba katmamışım
    ya senin o gösterdiğin lensi mikroskoptan felan mı çıkarttın ya? bir de direk üstüne mi koyuyorsun çekeceğin resmin yani makro mesafen ne:D
    saygılarr
  • waa cım yaw birebir görsen nasıl çektiğimi bu resimleri afedersin k.çınla gülersin. Yaptığım sadece merceği objektifin önüne tutmak olay bu kadar. Mesafe olayı da LCD ekranda netlik oluştuğunda denklanşöre basmak. Bazen çok çekim yapıp arasından en iyisini seçip yayınlıyorum. YAni mantık basit ama asıl olan bunu düşünüp keşfetmek. Merceği dürbünden söktüm :). Ama buna da gerek yok. Mesela ben eski fotoğraf makinelerinin makro objektiflerinden birini fotoğraf makinesi parçası satanların birinden zar zor buldum. Şimidki çekimlerimi bununla yapıyorum . Esas olay şudur aslında: Eğer bende digital(3.3x) X optic(3x) zoom oranı 11x den büyük bir fotoğraf makinesi olsaydı bu fotoğrafların bile büyütülmüşünü çekebilirdim. Ama naparsın durum müsait değil.(Hem ortam, hem nakit)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HIGH FIDELITY -- 3 Aralık 2005, 2:12:26 >
  • faruk baba senin mantıkla yakında ayın güneşin makro resimlerini çekerler teleskopun önüne korlar makinayı.
  • Aslında olmaz değil hani dermişim... Ya esasen kimse bununla uğraşmaz ama imkanlara buna zorluyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: FARUKBABA

Aslında olmaz değil hani dermişim... Ya esasen kimse bununla uğraşmaz ama imkanlara buna zorluyor

niye olmasın teleskop olsa ben denerdim. tabi birde canon a610 olması gerek.
  • yahu olmasına olursa bu sefer mercek ön tarafa değil de arka tarafa konulacak. FAkat Mercek cinsleri de iyi ayarlanmalı(kalın kenarlı - ince kenarlı). YAni her mercek olmaz.
  • Bunlarda çekirdek Makroları
     makrolar buraya

makrolar buraya
  • bir ara bende büyüteçle denedim ama olmadı.
    bir türlü hem büyük hemde net hale getiremedim.
    ( pro-1 ile )
  • Mikroskop+510=

makrolar buraya
  • quote:

waa cım yaw birebir görsen nasıl çektiğimi bu resimleri afedersin k.çınla gülersin. Yaptığım sadece merceği objektifin önüne tutmak olay bu kadar. Mesafe olayı da LCD ekranda netlik oluştuğunda denklanşöre basmak. Bazen çok çekim yapıp arasından en iyisini seçip yayınlıyorum. YAni mantık basit ama asıl olan bunu düşünüp keşfetmek. Merceği dürbünden söktüm :). Ama buna da gerek yok. Mesela ben eski fotoğraf makinelerinin makro objektiflerinden birini fotoğraf makinesi parçası satanların birinden zar zor buldum. Şimidki çekimlerimi bununla yapıyorum . Esas olay şudur aslında: Eğer bende digital(3.3x) X optic(3x) zoom oranı 11x den büyük bir fotoğraf makinesi olsaydı bu fotoğrafların bile büyütülmüşünü çekebilirdim. Ama naparsın durum müsait değil.(Hem ortam, hem nakit)

Ya bende Panasonic FZ20 var, 12x optik ve 4x digital zoom. Ama makro çekerken zoom yapmaya müsade etmiyor, daha doğrusu yakın mesafeden zoom yapınca bir türlü netlik yapmıyor. Başka birşey yapmam mı gerekiyor? Merak ettim şimdi..

• Ha gayret olacak gibi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: coxackie

quote:

waa cım yaw birebir görsen nasıl çektiğimi bu resimleri afedersin k.çınla gülersin. Yaptığım sadece merceği objektifin önüne tutmak olay bu kadar. Mesafe olayı da LCD ekranda netlik oluştuğunda denklanşöre basmak. Bazen çok çekim yapıp arasından en iyisini seçip yayınlıyorum. YAni mantık basit ama asıl olan bunu düşünüp keşfetmek. Merceği dürbünden söktüm :). Ama buna da gerek yok. Mesela ben eski fotoğraf makinelerinin makro objektiflerinden birini fotoğraf makinesi parçası satanların birinden zar zor buldum. Şimidki çekimlerimi bununla yapıyorum . Esas olay şudur aslında: Eğer bende digital(3.3x) X optic(3x) zoom oranı 11x den büyük bir fotoğraf makinesi olsaydı bu fotoğrafların bile büyütülmüşünü çekebilirdim. Ama naparsın durum müsait değil.(Hem ortam, hem nakit)

Ya bende Panasonic FZ20 var, 12x optik ve 4x digital zoom. Ama makro çekerken zoom yapmaya müsade etmiyor, daha doğrusu yakın mesafeden zoom yapınca bir türlü netlik yapmıyor. Başka birşey yapmam mı gerekiyor? Merak ettim şimdi..

Benim çekim tekniğimde makro veya normal çekim modu farketmiyor. Ayrıca büyüteç değil mercek sistemi kullanıyorum. Bu sistemler bildiğiniz hazır olarak bulunan bir nevi objektiflerdir. Eğer ki sendeki makine bende olacak mesela o gördüğün çekirdekiteki siyah noktalar 3 kat daha büyük görünecekti.

• quote:

yahu olmasına olursa bu sefer mercek ön tarafa değil de arka tarafa konulacak. FAkat Mercek cinsleri de iyi ayarlanmalı(kalın kenarlı - ince kenarlı). YAni her mercek olmaz.

Farukbaba şunu bir anlatsana hele,
    resmi çekerken elindeki merceği makinene tam olarak dayıyormusun?
    makro çekeceğin objeye kaç cm. yaklaşıyorsun?
  • quote:

Orjinalden alıntı: jakalon

quote:

yahu olmasına olursa bu sefer mercek ön tarafa değil de arka tarafa konulacak. FAkat Mercek cinsleri de iyi ayarlanmalı(kalın kenarlı - ince kenarlı). YAni her mercek olmaz.

Farukbaba şunu bir anlatsana hele,
    resmi çekerken elindeki merceği makinene tam olarak dayıyormusun?
    makro çekeceğin objeye kaç cm. yaklaşıyorsun?

Tam olarak makinenin objektifine dayıyorum. Makro çekeceğim objeye yaklaşma mesafem bendeki mercek sistemlerinin odak uzaklığına göre değişiyor. Mesela Fotoğrafını yayınladığım dürbünden söktüğüm mercek ile objeye çok yakın giriliyordu. Bunun dezavantajı ise yeterli ışık alınmasının engellenmesi idi. Ama sonradan aldığım ve anladığım kadarıyla eski bir fotoğraf makinesine(veya kameraya) ait olan objektif(ki buda 4-5 adet mercekten oluşuyor. Çünkü merceklerini söküp tek tek temizledim) ile 3 santim kadar mesafeden netliğe ulaşıyorum. Olay bu kadar.

• Önceki resim dürbünün merceğiydi ha.
    O zaman sana zahmet şu merceğinde resmini koyarmısın?
  • 
Sayfa: önceki 5960616263
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.