Şimdi Ara

. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
5
Favori
15.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha 1 de kaydıysa bence bırak. Sen birde 3.Sınıfı gör ama emin ol hepsi çabuk geçiyor, zaten 1in bitmesine bir şey kalmadı hepi topu 2 yıl daha dişini sıksan 4te rahatsın.
    Mühendislik bumu derken de, maalesef %90'ı bu. Sıkıcı, bunaltıcı, çıldırtıcı.. kendine hobiler bul bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: aytac001

Kardeşim Allah kolaylık versin. Sana 13 yıl önce aynı bölümden mezun olmuş bir abin olarak tavsiyem bölümü bir an önce bırakmandır. Bunu dememin sebebi bölümün zorluğu,iş bulamama falan değil. Bölümde kız yok lan kız. Bizim sınıfta 1 tane kız vardı o da bir süre sonra evrim geçirmeye başladı. Bıyıklarını almamaya başladı,sesi kalınlaştı. Gardaş ne haber dediğini bile duydum kızın Bu bölüm adamı bitirir ama kız bakımından. Neyse hanım çağırıyor ben kaçar

Hocam bir büyüğümsünüz bulmuşken sorayım şuanda 10. Sınıfım derslerim iyi, iyi bir fen lisesinde okuyorum Allah'ın izniyle ilk 1000 girerim diye düşünüyorum sizce hangi mesleği secmeliyim bi aralar mühendislik istiyordum ama 2 yıldır sağım solum tıp mühendislik cezbetmiyor artık aklımda hem okulun güzelliği hemde ortamın güzelliğinden dolayı Akdeniz tıp var kazanmasıda zor değil 2 yıldır kızlarla şansım dönmedi unide hayatımın en güzel zamanlarını yaşamak istiyorum tabii kız meslegimde kazandığım para ve prestijimde önemli doktorlukta biraz yükseldikten sonra kendi capimda aydın gibi mesela öyle çok büyük olmayan şehirlerde ticarete atilmayi düşünüyorum böylece hayatimida feda etmiş olmam ne dersiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: efecan580

Şunuda hatırlatmak lazım apple da microsoftta uber de yahooda çalışan türk mühendislerinin hiçbiri lisansını odtü itü bogazici koçta yapmamış. Hepsi ülkenin 100 bin civarıyla alan ünilerde yapmış. Youtuber Selman Kahya yı takip edip görebilirsiniz

Bencede üniversitenin bir önemi yok hocam, önemli olan insanın kendisine kattıkları. Arkadaşlarımdan biri şuan Sonyde, bir başkası Microsoftta. Gerçi msdeki bilkent mezunu ama sonydeki sakaryadan mesela. Bende gidiceğim zaten kısmetse pek istemesemde bu ülkedeki dar görüş açısı vs. vs. (çok deşmiyeyim) buna zorluyor.

• :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kurt gibi açım -- 15 Mart 2021; 20:3:19 >
  • bestzedDH B kullanıcısına yanıt
    Güzel kardeşim zaten hangi üniversiteyi kazanırsan kazan hayatının en güzel yılları olacak. Çalışma derdin olmayacak, iş ,güç, geçim derdi umurunda olmayacak. Ta ki üni bitip çalışmam lazım diyene kadar. Sana tavsiyem sevebileceğin mesleği seçmen. Başarmanın tek sırrı bu. Sana mühendislik veya tıp kötü diyemem. Eğer öyle dersem kazandığım parayı inkar etmiş olurum Ama bana sorsan ben tıp okumak isterdim. Fakat bu konuda da Allah yüzüme bakmış. Sonradan farkettim beni kan tutuyor. Düşünsene ameliyata giriyorum hastayı bayıltmışlar. İlk neşter darbesiyle beni ayıltmaya çalışıyorlar

• Keşke yer değişebilsek :)

• 5. senem Yarın son sınava giriyorum
  • Çekilin Ben Baytarım kullanıcısına yanıt
    öyle bir tünel yok da bu arada...
  • agtr A kullanıcısına yanıt
    Neden öyle dediniz hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ev arkadaşımdan biliyorum zor bölüm.

• Çok güzel, özel yıllardı çünkü. Bir şarkı var

I know, what it is to be young,

But you don't know what it is to be old

diye. Aynı dertleri bizler de çektik, lanetler okuduk, şu yıllar hızlıca geçse de mezun oluversek diye. Oysa hayat denen şey bu zaten

Boşver, geçiyor yıllar, yaşadığın tünden keyif al, bir gün bir bakacaksın, mezun olalı 30 yıl geçmiş, bugünlerini özleyeceksin

• cpu06611 kullanıcısına yanıt
    2023ü bekle ve gör
  • Allahin comezi daha 1. Sinifta ne gordunki

• Ün. Olayı koca bir yalan Türkiye de. Okulda havayı civayı anlatırlar. İş hayatında kafanı duvara sürterler. Ama ama ama okulda bize böyle anlatmamışlardı dersin kes lan verdiğimiz işi bitir derler.

• Okulu da dersleri de amaç haline getirmeyin.Önemli olduğunu bilin,daha fazla abartmayın.Yaşınızda görmeniz gereken ne varsa görün,eksik kalmayın.Zaman geçiyor,o okul da bir şekilde bitecek.Yaşınızın kıymetini bilin.Okul bitince ve iş sahibi olunca süper şeyler olacak gibi gösterirler hep.Ne kadar iyi sonuçlandırsanız da vazgeçtiğiniz şeyleri yerine koymanın imkanı yok.Şu an bir PS alamadığın için üzülüyor olabilirsin.İleride en iyisini alacaksın ama o keyif hiç eskisi gibi olmayacak.

Yaşınızın güzelliklerini kaygılarınıza boğdurtmayın!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chnbs -- 28 Mayıs 2017; 23:40:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cpu06611

Benim TMMOB-Makina Mühendisleri oda numaram 109000 binlerde , bu ne demek biliyormusun, 110000 makina mühendisi var ve her geçen sene artıyor bu sayı ivmeyle. bunu karşılayacak sanayide yok ekonomide. herkes işsiz a.q. "Ülkede Makina Mühendisine ihtiyaç yok. Müzik yapan, Şiir yazan, Roman yazan, Eleştiren, sanatla uğraşan insanlara ihiyaç var bence. ayırca TMMOB (TÜRK MİMAR MÜHENDİSLER ODASI) na üye 450,000 yani yarım milyona yakın ülkede mimar mühendis var. size hiçbir ihtiyaç yok gençler gelmeyin buralara:D yoksa mezun olunca üzülürsünüz

Hocam merhaba makine mühendisliği odası aşağıdaki tüm mühendislikleri kapsıyor ondan dolayı üye sayısı fazla
    Makine Mühendisliği
    Endüstri mühendisliği
    İşletme Mühendisliği
    Sanayi Mühendisliği
    Uçak Mühendisliği
    Havacılık Mühendisliği
    Uzay Mühendisliği
    Sistem Mühendisliği
    Makina Teknik Metot
    İmalat Mühendisliği
    Üretim Mühendisliği
    Üretim Tekniği Mühendisliği
    Üretim Tekniği Sistemleri
    Mekatronik Mühendisliği
    Otomotiv Mühendisliği
    Enerji Sistemleri Mühendisliği

• Ben TMMOB de çalışıyorm dostm biliyorm. Bu kistede makina mühendisleri dışında üye olmak zorunda olan pek mühendis yok.Mesele o değil. Artış hızı yıllara göre artan bir ivme grafiği var. Bunu karşılayacak sanayi ve ekonomi de gelişmiyor takdir edersen

• George Bernard Shaw'ın güzel bir sözü var bu konuyla ilgili : "Egitimime okul yüzünden uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım."
  • 1.Sınıf o yaşam tarzına alışkın olmadığın için zor gelmiş olabilir. Doğru ben de hatırlıyorum 1. sınıftaki harcadığım eforu sonraki senelerde harcamadım. Ama bu 1. sınıfın zor olduğunu değil, diğer yıllarda benim daha az derse vakit ayırdığımı gösteriyor. 1 iyidir. Merak etme sonraki yıllar çok daha zor ama sen alışacağın için sorun olmaz. Alışamayacak olsan kaç kurtar kendini derdim ama demem, makine iyidir, güzel bakış açısı ve doğanın işleyişine dair temel bilgiler kazandırıyor insana, bitirince değerini anlarsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkerden -- 29 Mayıs 2017; 1:17:21 >
  • Bundan 3 sene 9 ay önce ben de 1. sınıfa başladım ve şu ana kadar yılların bir özetini yapmaya çalışacağım.

2013/2014 Makine Mühendisliği ve aileden uzak yaşamamın 1. yılı. Buzdolabım sürekli full+full, sosyal hayatım hep ev içinde geçiyordu neredeyse. Varsa yoksa ev eğlencesi, kısıtlı arkadaş çevrem vardı ve bunlar da memleketimden, liseden arkadaşlarımdı hep. Yeni arkadaş pek edinememiştim, bölümden 1-2 arkadaşım vardı, onlarla da okulda pek vakit geçirmiyordum. Dersten derse okulda, diğer zamanlarda evdeydim. Kız arkadaş maceram da pek olmadı, memleketteki kız arkadaşımla uzak mesafeli devam ettiriyorduk ve bir kaç tane de yine memleketten konuştuğum kız dışında kimse yoktu hayatımda.

2014/2015 Asosyal olarak adlandırdığım 1 senenin ardından, yüksek not ortalamam ve güzel planlamalarımla ERASMUS senesi olarak geçti. Bu makine mühendisliği konusunun dışında bir seneydi, tüm derslerden kaldım ve akademik açıdan boş bir yıl olarak düşünebiliriz.

2015/2016 Bu da bende ilk dönem ve ikinci dönem olarak ayrılır. İlk dönem tinder'ın da etkisiyle inanılmaz aktif bir flört hayatına giriş oldu benim için. Gezdiğim onlarca ülkenin ekmeğini de yiyordum tabii. Çok güzel ve çok entellektüel kız arkadaşlarım oldu. 1. sınıfta yaşadığım şehirde yeni bir kızla tanışamayan ben, 2. sınıfın hemen başlarında günde en az 1 kızla buluşma aşamasına geldiğim zamanlar geçiriyordum. Aklım bir yandan erasmus'taki maceralarımdaydı tabii, hiç bir kız oradakilerin yerini tutamıyordu fakat bazı yabancı kızlarla da tanıştım, bir tanesi Belçikalıydı ve dört dörtlüktü neyse konu buralarda çok dağılıyor. Bu dönemim, bir avuç erkek arkadaş, yüzün üzerinde flört ve erasmus'tan edindiğim bir kaç efsane arkadaşla devam etmekteydi. Öte yandan derslerim inanılmaz kötüydü, tüm hayatım boyunca aldığım en kötü notları alıyor, derslere katılmıyor, sınavlara bile zar zor katılım sağlıyordum. Bir çeki düzenin vakti gelmiş de geçiyordu ki tam da o sırada, 2. dönem başlamadan hemen önce tanıdıklar vasıtasıyla bir işe girdim. Hem çalışıyor hem okuyordum. Yaptığım iş mühendislik iş tanımının zaman zaman dışına çıksa da genelde excel, sunu hazırlama vs, pc başı hammallıktan öteye geçmiyordu. Arada da iş takibi evrak takibi vs. İşyerinde beni kendime getiren esas olay ise patronumun dünyanın en akıllı bilim insanlarından birisi olmasıydı. Erasmus öncesi, hedefim olan batı ülkelerinde akademik yaşantıma devam etme fikri, tekrar güç kazanmaya başlamıştı. Ama daha 1 dönemi vardı. Sosyal hayattan kolay kolay kopamıyordum. Lakin flörtlükte edindiğim deneyimle ustalaşmış, bu ustalıkla da bir bağımlılık kazanmıştım. Bu bağımlılık belki de dünyanın en güzel şeylerini sunuyordu fakat sürdürülebilir bir tarafı olmadığı, sürekli okuldaki notlarla puanlanıyordu. 20-35-15, bunlar belki de beni en çok üzen sayılardı. Yaşantıma bir denge gerekiyordu. Bu dengeyi kurmak için 2. dönem adeta bir veri toplama aşamasına dönüştü. İş hayatını tanıyor, flörtlük meselesinde kendimi ve neler istediğimi sorguluyor, okul konusunda ise hiç bir şey yapmıyordum çünkü zaten 2 seneye kadar başarılı bir öğrenciydim, geçmiş tecrübelerim yeterliydi.

2016/2017 -aka denge yılı- Yurtdışı ve yurtiçi güzel bir yaz tatilinin ardından sene içi hedeflerimi belirledim. Yol haritasını çok ince bir işçilikle oluşturdum. İş hayatındaki beklentilerimi, aşk hayatındaki beklentilerimi, okul hayatındaki beklentilerimi ve uzun dönemli hedeflerime göre şekillendirdim. BURALARI FİNAL HAFTASINDAN SONRA EDİTLEYECEĞİM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertrixfun -- 29 Mayıs 2017; 3:24:51 >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.