Şimdi Ara

Makedonya/Üsküp'te yaşıyorum soruları alayım. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
201
Cevap
20
Favori
37.383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: StoryBro

quote:

Orijinalden alıntı: Cihathalitt

quote:

quote:

quote:

- Aslen nerelisiniz Hocam memleket orası olduğu içinmi gittiniz yoksa okumayamı ?

- Devlet üniversitelerine gitmek zormu ordaki ?

- Bizim halka karşı nasıllar bize nasıl bakıyorlar ?

- Ortam nasıl balkan havası varmı ?

- Kızları nasıl

- Ordaki gıda sektörü nasıl örnek veriyorum orda dışarda tavuk döner ayran ne kadar

- Her kimliği passaportu olanı alıyorlarmı oturma vizesi vs nasıl aldınız ?

- Halkın geneli müslümanmı ?

- Arnavutlar ile ilgili sorun var diyorlar son zamanlarda doğrumudur ?

Teşekkürler

-Doğma büyüme buralıyım hocam. Ailem, akrabam, arkadaşlarımın hepsi burda.

-Devlet üniversitelerine girmek zor değil ama okumak çok zor. Yani cidden bitirmek için baya kafa patlatmak gerek. Her sene Türkiye'den buraya okumaya gelen yüzlerce öğrenci mevcut. Geneli buradaki özel üniversitelere giriyorlar.

-Hem buranın Türk yerlileri hem de Makedon halkı Türkleri çok sever. Zaten Makedonların hepsi Türk dizilerine bayılıyorlar. Oradan sempatiler var:)

-Balkan kızları efsanedir. Çok ülke gezdim bizim kızlar gibi cidden yok. Üstüne tanımam.

-Buranın yemekleri inanılmazdır. Elbet bir gün gelirseniz buraya has köfte yemenizi tavsiye ederim. 5 lira'ya harika tavuk döner yiyebilirsiniz.

-Türkiye'den buraya gelmek için vize gerekmiyor. Pasaport yeterli. 90 gün kalabilirsiniz misafir olarak.

-Halkın geneli müslüman değil. Zaten burası bir Makedon şehri. Fakat benim gibi buranın yerli Türk'leri mevcut. Yani şehir taş köprüden ikiye ayrılıyor. Bir kısmı müslüman diğer kısmı tamamen makedon.

-Arnavutlar biraz tuhaftır, inatçıdır:)

Teşekkür ederim hocam cevaplar için bir kaç daha soru sormak isterim müsadenizle :)

- Genelde üniversite için gelen öğrenciler hangi bölümleri ve hangi üniversiteleri tercih ediyorlar ( özel hariç devlet okulu olarak )

- Öğrenci için 1 ayda ne kadar para yeterli sizce ?

- Türk lirası nasıl orda geçermi yoksa euro dolar vs'mi var ?

- Bir öğrenci okuldan sonra neler yapabilir orda ortam anlamında ?

- İnternet hız durumları nasıl :D

Kullandıkları genelde anadil nelerdir ?

Türkiye'den gelen öğrenciler genelde özel üniversitelere giriyor. Çoğunluğu hukuk okuyor.

-Buranın en sağlam üniversitesi devlet üniversitesi olan Kiril i Metodi üniversitesi. Diploması bütün dünyada geçerli. Ben de Kiril i Metodi de okuyorum. Türkiye'den gelip burada okuyan arkadaşlarım var. Ben ekonomi okuyorum, arkadaşım tıp. Baya zor bi üniversite. ODTU gibi.

-Ben 300 euro ile çok rahat 1 ay geçiriyorum. 1000 liraya tekabul ediyor.
    Buranın standartları Türkiye'ye göre düşük hocam. Misal iphone 6s burada 500 kusur euro.. PS4 360 euro. Misal TR'de 450 euro. Teknolojik anlamda çok avantajlıyız. Her şey ucuz vergiler düşük olduğu için.

-Türk lirası burada geçmiyor. Buranın yerel kullanılan parası denar kullanılıyor. Euro ve dolar ile gelip denar'a çevirip kullanabilirsiniz. Euro ile de alışveriş yapabilirsiniz.

-Buranın kızları efsane olduğu için gece kulüpleri ve pub'lar çok revaçta. Makedon kızları oldukça rahat ve kompleklerinden arınmış. Yani kolayca tanışıp bir bira ısmarladıktan sonra takılabilirsin. :)

-İnternet hızı oldukça iyi. AKK diye bir şey yok. Bütün paketler sınırsız ve minimumu 10 Mbit.

-Buranın anadili makedonca. Ama Türkçe ve Arnavutça da oldukça kullanılır. Yani Türkçe bilirseniz zaten burada yabancılık çekmezsiniz.

Taşköprü Üsküp'ü ikiye ayırdığı için bir tarafta komple Makedon, diğer tarafta herkes müslüman Türkler'den oluşuyor. Hepsi sıcakkanlı ve misafirperver.

Hocam sağolun cevaplar için insan okurken heyecanlanıyor cidden

bir kaç sorum daha varda

- Sınavsız tıp vs nasıl okuyorlar ?

- Özel üniversite fiyatları nelerdir ?

-bizdeki gibi part time öğrenci çalışma sistemi orada varmı ?

- öğrenci eve çıkarsa ne kadar fiyatlar kira olarak ve oturma izni nasıl alınıyor ? benim bildiğim makedonyada oturmak için türkiyeden gelenler için orayla geçmiş bağlantı olması lazımmış yanlışım varsa düzeltin

- Futbol tutkuları varmı hocam

-Burada üniversitelere sınavla girilmiyor hocam. Kafan nereye eserse oraya giriyorsun. Benim okuduğum Kiril i Metodi devlet üniversitesi. Gerekli belgeleri verdim kayıt olum. Özel üniversiteler için de durum öyle. Misal tıp'ta okumak isteseydim okuyabilirdim. Türkiye'den buraya gelen öğrenciler için de durum böyle.

-Özel üniversite fiyatları.. Balkan Üniversitesi 3500 euro senelik. Mit üniversitesi ile Avrupa Üniversitesi 3000 euro. fiyatta ufak oynamalar olabilir tam emin değilim.

-250 euro'ya çok güzel evler kiralayabilirsiniz. Burada kiralar ucuz, evler güzel, temiz.

-Burada oturum izni almak için geçmiş bağlantısı olması gerekmiyor. Normal prosedürle alıyorsunuz belgelerinizle gidip.

-Futbolla araları iyidir. Türk futbolu da çok izlenir. Neredeyse her maç kafeler dolar 3 büyük takımlar oynarken.

• quote:

Orijinalden alıntı: alpbatu

quote:

Merhaba arkadaşlar. Makedonya/Üsküp'te yaşıyorum.Son yıllarda buraya üniversite okumak için oldukça fazla Türkiye'den gelen öğrenci var. Turistik gezi için de öyle. Elber merak ettiğiniz her hangi bir şey varsa sorabilirsiniz.

Biz de Mayıs veya Temmuz ayında gelmek istiyoruz. Sizce gezmek için en güzel mevsim veya ay hangisi tavsiyeniz nedir?

Özelden mesaj atabilirsiniz irtibat kurmak için. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Yazın burası aşırı sıcak oluyor hocam. Ama yazları bir ayrı güzeldir.. Bence Mayıs'ta gelin. Harika oluyor buraları baharda.

Gelmeden önce, ya da geldikten sonra bir şeye ihtiyacınız olursa özel'den ulaşabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Assander

Üsküp degil de makedonlar İskendere ne kadar saygı ve sevgi duyuyorlar ne kadar ataları olarak görüyorlar

İskender'i oldukça sever ve sahiplenirler. Öyle ki şehrin merkezinde koskoca heykeline rastlamak mümkün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TIRPAN

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TIRPAN

Şu avrupa üniversitesi hakkında bilgi verir misin sınavsız tıp diş falan varmış türkçe

Gelen Türk öğrencilerin çoğunluğu bu üniversiteyi tercih ediyor. Dediğiniz gibi sınavsız tıp-diş hekimliği bölümünü okuyabilirsiniz. Özel bir üniversite. Çok yakın bir arkadaşım o üniversitede asistan olarak çalışıyor. Üniversite hakkında ne sormak istiyorsanız buradayım.

Aylık masrafları hakkında bilginiz var mı YÖK denklik vermiyor diye duydum var mı bilginiz

Avrupa üniversitesi hariç her üniversitenin YÖK tarafından denkliği var. (Kesin bilmiyorum, yarın editleyeceğim)
    Kiril i Metodi- zaten diploması bütün dünyada geçerli.. (Devlet Üniversitesi) Dünyadaki en iyi üniversiteler arasında.
    Balkan üniversitesi (özel üniversite. tanınıyor) En çok Türk öğrenci burada.
    FON (özel üniversite-tanınıyor) Bolca Türk öğrencisi mevcut.
    Mit üniversitesi (özel üniversite-bolca Türk öğrenci mevcut burada da.. (Yök tarafından tanınıyor diye biliyorum, tam emin değilim yarın editlerim)

(Avrupa üniversitesi de tanınıyor normalde en son bir sorunlar oluştu, şu an mevcut durum ne bilmiyorum. Avrupa üniversitesi YÖK konusunu yarın editlerim. Burada da çok çok fazla Türk öğrenci mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cihathalitt -- 17 Mart 2016; 0:35:36 >

• Türkiye'den gelsem 7-10 gün kalsam kaça patlar? Uçağı sayma.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fpscake

Türkiye'den gelsem 7-10 gün kalsam kaça patlar? Uçağı sayma.

Nasıl harcayacağınıza bağlı. 200 euro. 600 lira.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cihathalitt -- 17 Mart 2016; 3:20:03 >
  • Makedonya ya sempatim var. Gelmeye çalışacağım şu an için tarih veremem ama bir yıl içinde muhtemelen Sizinle kontakt kuralım hocam mümkünse.

• Cok yakiniz bende kosovaliyim cok bulundum uskupte

• quote:

Orijinalden alıntı: Ottoman 1453

Makedonya ya sempatim var. Gelmeye çalışacağım şu an için tarih veremem ama bir yıl içinde muhtemelen Sizinle kontakt kuralım hocam mümkünse.

Tabii ki hocam. Beklerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheGodfather-

Cok yakiniz bende kosovaliyim cok bulundum uskupte

Ben de kosova'da çok bulundum. :) Prizren'i çok seviyorum.
  • Cihathalitt kullanıcısına yanıt
    Prizrenliyim kardesim memnun oldum

• Cihathalitt kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler

• Yarın bir gün olur da Makedonya'ya gelirsek sizinle irtibat kurabilir miyiz? :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • geçen sene nisan ayında makedonya kosova bosna karadağ arnavutluk turu yapmıştık

gezilip görülmesi gereken yerler, özellikle bizim ülkemize karşı çok olumlular genel itibariyle

prizren de kendimi Türkiye de sandım, neredeyse herkes Türkçe konuşuyor :)
  • Hocam sizin dediğiniz tüm dünyada diploması geçen üniversitede hangi bölümler var

Bir de ben de burdan başvuruda bulunsam ücretsiz okuyabilirmiyim eğer ücret gerekiyorsa ücreti ne kadar birde ilk sene Makedonca öğrenmesene okuna bilirmi cevaplarsan sevinirim teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gelmek isterim bir sempatim vardır Makedonya'ya

• Ben geçen sene gittim İskender heykeli falan çok hostu türkleri de pek sevmiyorlar sanırım ?

• Hocam bir arkadaşım yunanistanda Erasmus yapmıştı bizide davet etmişti vize işlemleri nasıl filan sorduğumuzda 1 hafta vizesiz kalabiliniyormus demişti yani makedonyaya geçerken sıkıntı olmayabilir

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fpscake

Türkiye'den gelsem 7-10 gün kalsam kaça patlar? Uçağı sayma.

Nasıl harcayacağınıza bağlı. 200 euro. 600 lira.

Kalacak yer, yemek, gezilecek birkaç yer TripAdvisor'de bakmıştım. Tamamen bunlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vayyy hemşerim

Doya doya gez güzel memleketimi, özledim oraları nasıl şuanda?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.