Şimdi Ara

macOS Monterey tanıtıldı: Evrensel kontrol, AirPlay to Mac, Shortcuts

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • macOS Monterey tanıtıldı: Evrensel kontrol, AirPlay to Mac, Shortcuts

Apple’ın masa üstündeki başarılı platformu macOS bugünkü yenilik yağmurundan nasibini aldı. Firmanın macOS Monterey sürümü dikkat çekici pek çok önemli yeniliği bünyesinde barındırıyor. 

Evrensel Kontrol nedir?

Mac sistemlerinin sonraki durağı olacak macOS Monterey güncellemesi ile gelen en dikkat çekici yenilik Evrensel Kontrol oldu. Bir Mac cihazındaki fare ve klavyenin iPad ve iPhone modelleri ile kullanılmasını sağlayan özelliğin videosu da ilgi çekiciydi. 

Ayrıca Bkz.Şarj cihazını iPhone kutularından çıkaran Apple, 1 milyon ton metal tasarrufu sağlayacak

Videoda bir MacBook bilgisayarının touchpad bileşeni yanına konan iPad’i de kontrol edebildi. İmleç iPad ekranına doğru kaydırıldığında akıcı bir şekilde iPad ekranına geçiş yaptı. Sonraki sahnede ise sete bir de iMac eklendi. iMac fare bileşeni önce MacBook ekranına sonra da iPad ekranına geçiş yaptı. 

Oldukça ilginç olan bu özelliğe AirPlay to Mac özelliği de eşlik ediyor. Bu kez imleç iPad ekranından bir fotoğraf karesini alarak önce MacBook sonra da iMac ekranına getiriyor. Bu özellik Mac bilgisayarların hoparlörlerini iPad ile uzaktan kontrol etmeye de yarıyor. 

Safari ve Shortcuts

iOS ekosisteminde kullanıcıların sık kullandıkları uygulamalar ile ilişkili görevleri otomatik olarak başlatabildikleri Shortcuts özelliği Mac sistemlere de geldi. Tek bir tıklama ile belirli bir kaynaktan ses kaydı başlatma, bir kaynaktan GIF oluşturma, belirlenmiş kişilerle dosya paylaşma gibi görevler hızlıca yerine getiriliyor. Ayrıca Automator görevleri ilk günden itibaren Shortcuts özelliğine aktarılacak. 

Safari ise yeni sekme özelliği sayesinde web sitelerinin temalarına uygun dinamik renk değişimi sunmasını sağlıyor. Sekme Gruplama türlerine göre sekmeleri gruplamanızı sağlıyor. Bu gruplar anlık olarak iOS Safari sürümünde de senkronize oluyor. Son olarak Safari eklenti desteği iOS Safari uygulamalarında da senkronize bir şekilde çalışıyor. 

Diğer yenilikler

macOS Monterey ile gelen diğer özellikler ise Facetime mekansal ses ve gürültü engelleme desteği, herhangi bir uygulama veya web sitesi üzerinde iken hızlı not almanızı sağlayan Hızlı Not, Notlar uygulamasında ortak çalışanların düzenlemelerini gösteren Aktivite Görünümü, yaptığınız işlere göre bildirim bileşenlerini fitreleyebileceğiniz Focus, SharePlay ile Facetime üzerinde içerik paylaşımı, fotoğraflardaki metinleri algılayabilen Canlı Metin, iCloud+ desteği, Apple M1 üzerinde mekansal ses desteği, eposta servisinde veri toplamanın engellenmesi sayılabilir. macOS Monterey bugünden itibaren beta sürecine başladı ve sonbaharda erişime açılacak. 

Kaynak:https://www.apple.com/newsroom/2021/06/macos-monterey-introduces-powerful-features-to-get-more-done/

• benim gibi 3-5 bilgisayar ile çalışan birine mac aldıracak bir yenilik. windows da biz daha ağ kuramıyoruz, dosya paylaşamıyoruz. adamlar sürükle bırak ile dosya paylaşıp kullanıyor.

böyle bişeymiş

https://www.youtube.com/watch?v=3PcKvaW5jzw

ama ne gereği var dimi. burası win7 sevicilerin platformu. bu tür yenilikler onlar için "çöp". bir şeyi kabul edin. windows macos un çok gerisinde. şimdi burada dosya yönetimi, paket yönetimi, çekirdek, dosya sistemi gibi konulara girip tartışmak istemiyorum.
  • Eh, pek fazla bir şey yok. Küçük bir güncelleme gibi olmuş ama sürümü büyük atlıyor; 11.0'dan 12.0'a.

• benim gibi 3-5 bilgisayar ile çalışan birine mac aldıracak bir yenilik. windows da biz daha ağ kuramıyoruz, dosya paylaşamıyoruz. adamlar sürükle bırak ile dosya paylaşıp kullanıyor.

böyle bişeymiş

ama ne gereği var dimi. burası win7 sevicilerin platformu. bu tür yenilikler onlar için "çöp". bir şeyi kabul edin. windows macos un çok gerisinde. şimdi burada dosya yönetimi, paket yönetimi, çekirdek, dosya sistemi gibi konulara girip tartışmak istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khrmndgn -- 8 Haziran 2021; 2:47:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: khrmndgn

benim gibi 3-5 bilgisayar ile çalışan birine mac aldıracak bir yenilik. windows da biz daha ağ kuramıyoruz, dosya paylaşamıyoruz. adamlar sürükle bırak ile dosya paylaşıp kullanıyor.

böyle bişeymiş

Onlar daha windows10 a alışamadılar hocam dur :D win7 tasarımını yapın geçin diyorlar win11 için :D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: onkuba

Onlar daha windows10 a alışamadılar hocam dur :D win7 tasarımını yapın geçin diyorlar win11 için :D

Alıntıları Göster

tamam çıktığı zamana göre çok iyi idi ( 2009 ) özellikle xp müdavimleri zor alıştı hatta çoğu inatla geçmedi. vista çıktığında facia dediler. biraz düzeltilmiş haline taptılar. -ki bu windows 7 oluyor. ben o zamanı da hatırlıyorum. o zaman da başlat menüsü çok karışık anlamıyoruz diye şikayet ediyorlardı. xp gibi başlat olsun diye az diretmediler.

kimse onlara neden kullanıyorsunuz diye sormuyor. chrome, firefox, ne bileyim bir çok program artık windows 7 için destek vermeyi bırakıyor. microsoft bile vazgeçmiş durumda. hala diretiyorlar. illede windows 7. ben normal de windows işletim sistemini sevmiyorum. ama adamlar kullanımı oldukça kolaylaştırmış.

ayarlar da bişey bulamıyorum diyor. kardeşim aramanın gücüne inan. o kutucuğa amale araması yap. "lütfen bilgisayar lütfen açıl" yaz yine sana sonuç çıkartır. bunu bile kullanamıyorsan ne diyeyim sana. ayrıca ne yapıyorsunuz bu bilgisayar da herhalde denetim masasından çıkmıyorsunuz. arayüz 95 ile 2021 yılı arasında hiç değişmedi. pencere yapısı, animasyonu, rengi, tipi, işleyişi hep aynı kaldı. sadece daha modern bir hale geldi. windows 7 de olupta windows 10 da olmayan ne var. diyeceksin ki widget geldi. yutubu aç 100 tane windows 7 ile ilgili video izle. ancak bir tanesinde o widgetleri açık bırakan birine denk gelirsiniz.

bence abi bunlar narsist kişiler. istedikleri olmuyorlar diye strese giriyorlar. çünkü bunlar her şeyin en iyisini bilerler. bizden daha üstün oldukları için tabi biz cahil kullanın windows 10 gibi saçma bişeyi sevmemizi anlamıyorlar. hele mac dedin mi sanki onları.. öpüyorsun. aman sakın diim yanlarında mac falan demeyin.

• adamları taktir etmeli !

MS gibi büyük pazara hitap eden işletim sistemleri

her donanımın bir biriyle olan sorunu analiz ederseniz

örneğin PC 10 parça ise ; toplama bir PC yaparken

10x9x8x7x6x5x4x3x2= 3,628,800 maksimum olası sorundan sadece 1 tanesini yaşama ihtimaliniz baya yüksek gibi !

ama diğer tarafta tek bir fabrikadan çıkan tek bir donanım

ya %100 düzgün çalışır rahat edersiniz

yada hiç çalışmaz ! en azından ortada tam bir netlik var. ! :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 8 Haziran 2021; 9:42:8 >
  • khrmndgn kullanıcısına yanıt
    Güya 3-5 bilgisayar kullanıyormuşsun, halen Mac almamışsın. Doğru ise demekki Windows kullanıyorsun. Ama Windows kullananlara da laf sokuyorsun. Mac de MacOS'da onyıllardır var.

Windows 7 isteriz diyenler mi Mac almana engel oldu. Teknoloji markete gittin MacBook'a elini uzattın da sopayla eline mi vurdular?

Şurada Mac alanlara, MacOS'a olumsuz bir yorum bile yokken kendi kendine saçma sapan bir polemiğe girmene, kavga çıkarma çabana diyecek söz bulamıyorum. Trollük bu olsa gerek. Bi tane de troll kanka bulmuşsun kendine.

• quote:

Orijinalden alıntı: myhotyro

Güya 3-5 bilgisayar kullanıyormuşsun, halen Mac almamışsın. Doğru ise demekki Windows kullanıyorsun. Ama Windows kullananlara da laf sokuyorsun. Mac de MacOS'da onyıllardır var.

Windows 7 isteriz diyenler mi Mac almana engel oldu. Teknoloji markete gittin MacBook'a elini uzattın da sopayla eline mi vurdular?

Şurada Mac alanlara, MacOS'a olumsuz bir yorum bile yokken kendi kendine saçma sapan bir polemiğe girmene, kavga çıkarma çabana diyecek söz bulamıyorum. Trollük bu olsa gerek. Bi tane de troll kanka bulmuşsun kendine.

çok güzel ön yargılısın.. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak böyle bişey sanırım. ben c# yüzünden windows kullanıyorum. ayrıca mac kullanmadığımı nereden biliyorsun. kendi kendine gelin güvey olmuşsun. sırf bana laf atacaksın diye bi güzel saçmalamışsın. nezaketten dolayı sana cevap veriyorum. kendimle polemiğe girmem, seninle girmemden daha faydalı olur bana.

sana yazdığım bu cevabı bi lütuf olarak gör ve konuyu uzatma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khrmndgn -- 9 Haziran 2021; 5:47:56 >

• Herkesin memnun olması imkansız ama umarım artık kullanıcıların %60-70'inin memnun kalacağı sistem olur.Halen Mojave kullanıoyurz

• full sürüm bekliyoruz şimdiden :D

• khrmndgn kullanıcısına yanıt

XP en iyisi hocam. tek geçerim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.