Şimdi Ara

Mac Pro vs IMac Retina 5K

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
1.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar şuan bir masaüstü bir Mac ihtiyacım var bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.

Mac Pro ve IMac 5K arasında kalmamın nedeni nesil ve teknolojinin performansa etkisi sizce Hala Mac Pro öndemi

27 inç Retina 5K IMac

4.2 GHz dört çekirdekli Intel Core i7, 4.5 GHz’e kadar Turbo Boost
    32 GB 2400 MHz DDR4
    512 GB SSD
    8 GB video belleğine sahip Radeon Pro 580

Mac Pro

3.5 GHz Xeon E5 3.9 GHz Turbo Boost 6 çekirdekli işlemci ve 12 MB L3 önbellek
    32 GB (4x8 GB) 1866 MHz DDR3 ECC
    256 GB SSD flash depolam
    Dual 6 GB GDDR5 VRAM'e Dual AMD FirePro D700 GPU 384 Bit- 2048 işlemci - 264 GB/s 3.5 Teraflop

• 3D Modelleme Cinema4D, Vray kullanılarak Render, Video Render, Simulasyon ve Animasyonları gerçekleştirmede kullanılacaktır.
    Grafik Programlarında After Effects, Photoshop, İllustrator, İndesign
  • Bana göre tabii ki Mac Pro. Uzun süredir araştırdım ve kullanan kişilerle iletişime geçtim. Hepsi bu tarz işlerde Mac Pro dedi.

Çünkü iş istasyonu. iMac 4 çekirdekli, Mac Pro ise en az 6 çekirdekli ve işlemci XEON. iMac'te ise mobil işlemci var.

Mac Pro'daki Ram ECC yani yine üstün. Ekran kartı D700 olan 6 GB çok daha iyi. Çünkü dual ve workstationa özel.

Ayrıca masaüstünde duracak cihaz. Mac Pro çok sessiz. Ama iMac ile render alırken inanılmaz fan sesi duyarsınız. iMac'in tek artısı 5K ekran. Mac Pro alın bence. Ama karar sizin. Bol şans.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burhanaks -- 3 Temmuz 2017; 23:53:37 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Bende Mac Proyu Tercih etme taraftarıyım daha iyi ve performanslı olduğunu düşünüyorum.
    Fakat teknoloji ve nesil farkı iMaci üstün kılabilir mi aklıma geldi özellikle Ramlerin DDR4 2400 Mhz olaması ve işlemciler aynı performansa yaklaşır mı daha yen nesil olduğu için düşünmüştüm.
  • zgn3535 Z kullanıcısına yanıt
    Biraz önce Geekbench test sonuçları sayfasında her iki cihazın da performans sonuçlarını gördüm:

http://geekbench.com/blog/2017/06/imac-27-inch-performance-june-2017/

Teste göre iMac 27" mid 2017 ile Mac Pro 2013 6 core karşılaştırmasında, iMac mid 2017 hem single core cpu hem de multicore cpu'da Mac Pro'yu sollamış. Aynı şekilde GPU testinde de Mac Pro'yu ezmiş görünüyor. Şaşırtıcı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burhanaks -- 4 Temmuz 2017; 19:4:1 >
  • imac 2017'lerde de xeon işlemciler kullanılıyor. mac pro yakın zamanda sıkı bir upgrade geçirmediyse, imac 2017'nin mac pro'yu geçmesi normal.

imac, mac pro'ya göre daha kapalı, bir nevi mühürlü bir kutu olduğu için ısınma problemi olacaktır.

youtube'dan araştırırsanız; hangi donanımda olursa olsun, yeni bir macpro alacağınız para ile, çok daha fazla kaba kuvvete sahip, windows sistemler toplandığını da görebilirsiniz.

edit:
    (imac pro olması gerekiyor, ilk satırdaki bilgim yanlış olmuş.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xpug -- 5 Temmuz 2017; 12:6:4 >
  • xpug X kullanıcısına yanıt
    Hocam iMac mid 2017'de intel 7. Nesil i7 işlemci var, Xeon yok. Xeon işlemci Aralık'ta çıkacak olan iMacPro'da var.

4.2 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 (4.5 GHz’e kadar Turbo Boost) ile yapılandırılabilir

• burhanaks B kullanıcısına yanıt
    oopss, doğrusun...
  • xpug X kullanıcısına yanıt
    Mac Prodaki Xeon işlemcinin render ve video editte fark edilir bir performans ortaya koyar mı sizce bu durumda.

Haklısınız Sayın Xpug bencede windows toplasam şuan uçacak bir pc ye sahip olabilirim toplam 14.000-15.000 TL bütçem var.
    Bu fiyata nasıl bir donanımda pc olabilir. yaklaşık 5-6 senedir mac kullanıyorum ve windows sistemden çok uzak kaldım bir öneriniz olabilir mi.
  • İMac' in üstün gelmesini doğrusu hiç beklemiyordum böyle bir şeyi çok bende çok şaşırdım.
    Acaba bu test aşamalarında hangi prosedürler uygulanıyor. Yani bütün özellikleri sonuna kadar zorlanıyor mu. Hala inanamadım.
    windows ortamında şöyle bir sistem toplayabilirsin diye net bir önerim yok maalesef.

mac pro güncel versiyonu ilk çıktığında, en üst opsiyonlarla aldığımızda, 17000TL gibi rakama geliyordu. uzun süre incelemiştim. o incelemeler sırasında da youtube üzerinde, baz model mac pro ile custom build windows makineler karşılaştırılıyordu. ikisi de 3000USD tutuyordu. sıfırdan açılış hızı, rendering ve test uygulamaları ile cpu ve memory'i epey hırpalıyorlardı.
  • Benim kişisel görüşüm şu yönde. Umarım faydası dokunur:

1- Öncelikle Mac fanboy değilim ama Windows ve PC gerçekten pişmanlıktır. Tecrübeyle sabittir. En üst düzey kullanıcı bile olsanız, illa ki çalışmanızın orta yerinde bir hata, bir driver çakışması ve güncelleme sonucu sistem çöküşü kaçınılmaz. Hatta şöyle diyebilirim. Bütün herşey full lisanslı bile olsa Windows'un sisteminde bozukluk var. Baştan sona dandik ve ötesi bana göre. Ben günlerimi işi gücü bırakıp sistemi formatlamak ve stabilite yakalamak uğruna geçirdiğini ve saçlarımı yolduğumu unutmuyorum. O yüzden MAC kullanan birinin, PC'ye dönmesi çok yazık olur.

2- Mac Pro 2013 yılının sonunda yani 2014 yılında üretilmiş bir masaüstü profesyonel iş istasyonu. Hala birçok ajansın vazgeçilmezi. Çünkü stabil. Çünkü ısınma problemi yok. Çünkü sessiz çalışıyor. Çünkü güçlü. Biraz geç de olsa işini sağlam bitiriyor. 2017 yılında hâlâ satın alınabilir ve her türlü işin de hakkından gelir.

3- Eğer aceleniz yoksa, Aralık ayında çıkacak olan iMac Pro'yu bekleyebilirsiniz.

4- PC kullanma konusuna sıcak bakıyorsanız size HP Z840 veya HP Z820 önerebilirim. Ayrıca Boxx iş istasyonlarına da göz atabilirsiniz. Mac Pro'dan %40-60 arası daha hızlı çalıştıklarını iddia ediyorlar. Youtube üzerinde karşılaştırma videoları var. Ama dediğim gibi donanım güzel olsa da sistem Windows ve her an her şey olabilir :)

5- Geekbench tarzı testlerde CPU ve GPU genel olarak test edilerek sistem performansı ölçülüyor ve sonuçlara göre de tüketici bir fikir sahibi oluyor. Bu yukarıda paylaştığım sonuçlarda iMac üstün gelmiş gibi görünüyor ama sizin yapmak istediğiniz işlere ve kullanacağınıza programlara uzun vadede güç getiremeyecektir. Aşırı ısınma, fan sesi rahatsızlığı gibi.

6- Mac Pro'nun yeni versiyonunun çıkması 2019'u bulur. Vaktiniz varsa ve idare edebileceğiniz bir bilgisayarınız da varsa bekleyebilirsiniz. Önümüzdeki sene , yeni modele geçmeden önce Apple, Mac Pro'larda yine bir indirim yapabilir. Ya da iMac Pro'yu çıkardıktan sonra tamamen Mac Pro'yu defterden silebilir.

7- 6 Çekirdekli bir Mac Pro alırsınız, sadece ekran kartını D700 seçersiniz. 3D modelleme kısmında ve After Effects render sırasında dual gpuda çok performans sağladığını gördüm Youtube üzerindeki testlerde:

Mac Pro ve Cinema 4D performansı:https://www.youtube.com/watch?v=OfRn1fAreVM

After Effects Render Dual GPU performansı :https://youtu.be/18mBUF3csSo?t=6m13s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burhanaks -- 6 Temmuz 2017; 13:30:35 >

• Malesef bu ay içinde siparişini geçmemiz gerekiyor. Tercihimi tabi ki Mac ten yana kullanacağım.

Ortopedi malzemesi üretimi yapan bir firmada kullanılacak 3000 ile 9000 arasında ürünün renderı alınacak.
    Ayrıca high polly insan iskeletleri üzerinde ürünler 3D simülasyon olarak video render alınacak.
    Beni en çok düşündüren bu 3D high poly insan iskeletleri üzerinde delikler açma işlemi sistemi en çok yoracak kısım bu hatta tek düşündüğüm konu bu diyebilirim.

Arkadaşın söylediği gibi genel bir performans testi olması İmac konusunda beni düşündürdü.
    Açıkçası bukadar yogun olarak kullanılacağı için düşünüyorum. İşte sıkıntı çıkarmamalı ısınma, hız problemi ve performansı etkilememeli bu işte Mac Pro mu İmac mi daha iyi çalışacak bir sisteme sahip karar veremedim.

Bir yandan İmacte laptop sistemi kullanılıyor. Diger yandan Mac Pro da Workstation sistem kullanılıyor diye düşünmüyor değilim ne yapmalı. :(

• Monitör dahil mi bütçeye? 14- 15.000 galiba bütçe?

• Monitor hariç bütçe 14-15.000 TL
  • Mac Pro da Karar kılınırsa monitor olarak 32" Asus PA329Q Pro Art Monitor almayı düşünüyorum.

https://www.asus.com/tr/Monitors/PA329Q/wheretobuy/

toplam 20.000 TL tutarında bir bütçe çıkarsa tabiki
  • ben olsam 5K iMac 'i tercih ederim
    Ne yaptınız, Mac Pro mu aldınız ya da iMac mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burhanaks -- 11 Temmuz 2017; 11:28:22 >
  • Ben de cok dusundum arastırdIm Imac karar verdım zamanı gelınce alacagım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 27 inç Retina 5K IMac

4.2 GHz dört çekirdekli Intel Core i7, 4.5 GHz’e kadar Turbo Boost
    32 GB 2400 MHz DDR4
    512 GB SSD
    8 GB video belleğine sahip Radeon Pro 580

İMac'e karar verdim. Geçen hafta sipariş verdim. Özel siparişe girdiği için yurt dışından gelmesini beklicem elime ulaşması 4 ila 6 hafta alacak.

Bana her şey dahil KDV Muafiyeti ve Kurumsal indirimiyle birlikte ile 13.000 TL mal oldu.

Herkese Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.