Şimdi Ara

Mac işletim sisteminde yazılım geliştirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
3
Favori
8.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lise son ogrencisiyim mac Dünyası'lar tanisali 2 yıl oldu ama beni şimdiden büyülemeye başladı.kucuklukten beri yazılım mühendisi olmak istiyorum..ama şimdi Apple dunyasında bu ısı yapmaya karar verdim..amacım program yazmak ve oyun geliştirmek.. Yalnız bunizde nerden başlıcam nasıl yapicam bilemiyorum..hevesim ve bu konudaki araştırma istegim beni buraya yazmaya teşvik etti..sizden istegim üniversiteye başlamadan bu konuda beni yönlendirmeniz..bu konuyla ilgili dergi
    Makale cd video her ne olursa olsun bana yol göstermenizi istiyorum.iOS da program yazmak ve oyun geliştirmek için ne yapmalıyım bana ne önerirsiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.....

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• ..

• Xcode öğrenerek başlayabilirsin.
  • Ne ise yarıyor bu

• C, C#, Phyton, Java gibi programlama dillerini öğreneceksin. Sonra Xcode programlarına hakim olmalısın, Xcode komple bir pakettir. Hem IOS a hem MAC OS X e program yazmak için araçlar/derleyicler falan filan içerir. MAC OS X üzerinde çalışır. Daha sonra cocoa nedir, carbon nedir bunları öğreneceksin. Framework yapılarını bileceksin, hangi programın hangi framework lere ihtiyacı oldunu bileceksin (Aynı MS in .net framework'leri gibi.). Ondan sonra bir MAC alacaksın, öyle sanalda veya hacintoshta program geliştirilmez, zaten yasak. Lisans ihlali yapmış oluyorsun. Sonra bu kadar şeyi becerebilirsen Apple a yıllık 100$ ödeyip developer lisansı satın alıyorsun ki yaptığın uygulamaları appstore da satabil. Hoş forumda şeyini sallasan IOS developer e denk geliyor :)) Merak ediyorum neyi develop etmişler diye de, sormaya çekiniyorum açıkcası :)) Adam sanal'a hacintosh kurmuş, IOS developer olmuş. Ne diyelim, hayatta başarılar. Ben 20 senelik programcıyım daha olamadım mesela :))

Türkiyede bunları öğreten bir üniversite olmadığına görede sana kolay gelsin diyoruz. Büyük kitap evlerinde bazı kitaplar var sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2smoke -- 22 Temmuz 2012; 11:17:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 2smoke

C, C#, Phyton, Java gibi programlama dillerini öğreneceksin. Sonra Xcode programlarına hakim olmalısın, Xcode komple bir pakettir. Hem IOS a hem MAC OS X e program yazmak için araçlar/derleyicler falan filan içerir. MAC OS X üzerinde çalışır. Daha sonra cocoa nedir, carbon nedir bunları öğreneceksin. Framework yapılarını bileceksin, hangi programın hangi framework lere ihtiyacı oldunu bileceksin (Aynı MS in .net framework'leri gibi.). Ondan sonra bir MAC alacaksın, öyle sanalda veya hacintoshta program geliştirilmez, zaten yasak. Lisans ihlali yapmış oluyorsun. Sonra bu kadar şeyi becerebilirsen Apple a yıllık 100$ ödeyip developer lisansı satın alıyorsun ki yaptığın uygulamaları appstore da satabil. Hoş forumda şeyini sallasan IOS developer e denk geliyor :)) Merak ediyorum neyi develop etmişler diye de, sormaya çekiniyorum açıkcası :)) Adam sanal'a hacintosh kurmuş, IOS developer olmuş. Ne diyelim, hayatta başarılar. Ben 20 senelik programcıyım daha olamadım mesela :))

Türkiyede bunları öğreten bir üniversite olmadığına görede sana kolay gelsin diyoruz. Büyük kitap evlerinde bazı kitaplar var sanırım.

quote:

Sonra bu kadar şeyi becerebilirsen

O kadar şeyi becerebilmek için (Ciddi anlamda) yıllar geçmesi lazım. Yanlış mı düşünüyorum?

• quote:

C, C#, Phyton, Java gibi programlama dillerini öğreneceksin. Sonra Xcode programlarına hakim olmalısın, Xcode komple bir pakettir. Hem IOS a hem MAC OS X e program yazmak için araçlar/derleyicler falan filan içerir. MAC OS X üzerinde çalışır. Daha sonra cocoa nedir, carbon nedir bunları öğreneceksin. Framework yapılarını bileceksin, hangi programın hangi framework lere ihtiyacı oldunu bileceksin (Aynı MS in .net framework'leri gibi.). Ondan sonra bir MAC alacaksın, öyle sanalda veya hacintoshta program geliştirilmez, zaten yasak. Lisans ihlali yapmış oluyorsun. Sonra bu kadar şeyi becerebilirsen Apple a yıllık 100$ ödeyip developer lisansı satın alıyorsun ki yaptığın uygulamaları appstore da satabil. Hoş forumda şeyini sallasan IOS developer e denk geliyor :)) Merak ediyorum neyi develop etmişler diye de, sormaya çekiniyorum açıkcası :)) Adam sanal'a hacintosh kurmuş, IOS developer olmuş. Ne diyelim, hayatta başarılar. Ben 20 senelik programcıyım daha olamadım mesela :))

Çok teşekkürler hocam kafamda yapılacak listesi oluşmaya başladı saolun

• quote:

Orijinalden alıntı: xtreme4495

O kadar şeyi becerebilmek için (Ciddi anlamda) yıllar geçmesi lazım. Yanlış mı düşünüyorum?

Tabiki dostum, + birde burasının Türkiye olduğunu düşünürsek ona bir ömür desek yeridir. Ha programlama bilgin vardır vs. daha kolay anlarsın, ama daha mac os x in ne olduğunu bilmeden kalkıp ben program yazacam dersen yapacak bişey yok malesef..
  • İyide bunu ogrenenler benden zeki degil..yapan insan anasinin karnindan elmayle dogmadi ya..ben yapicagima inaniyorum benden bilgili olanlardan hevesimi kirmamdegil yon gostermelerini istiyorum okadar..

• Arkadaş hevesini kıracak birşey söylemedi. Ben öyle düşünmüyorum... Aksine sana yol göstermeye çalışıyor. Bu işlere öyle Mac dünyasını seviyorum, Apple dünyasını seviyorum, Apple üzerinde program geliştirmeliyim hevesiyle başlanmaz diyor. Önce işi temelden kavrayacaksın sonra öğrendiklerini MAC OS ortamında kullanmak için cocoa nedir, carbon nedir falan öğreneceksin diyor. Yani merdiveni adım adım çıkacaksın öyle hoplaya zıplaya en üst kata çıkılmaz diyor. Çok da doğru söylüyor... C öğrenmeye çalışırken bile önce bir Hello World yazacaksın direkt eline karışık IDE'ler MS VS falan gibi şeyler almayacaksın diyor. Gerçi orada MS VS dememiş o örnegi ben veriyorum. Yani önce bir Hello World yaz. Şöyle bir Windows programlamayı falan iyice öğren sonra MAC'de yazılım geliştirmek istiyorsan onu da yaparsın. Sen kalkmışsın "Apple dünyası güzel yazılım geliştireyim" diye heves etmişsin. Önce temeli bir kavra sonra MAC OS X'de Xcode falan öğrenirsin diyor. Yani bunlara gelmeden önce alınacak bir sürü yol var diyor çok da dogru söylüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme4495 -- 22 Temmuz 2012; 17:17:26 >

• Müdür abartmayın o kadar yok ceo olum a.satim..ben hevesim var yol gösterin dedim naptiniz ya bende biliyorum bı anda olmicagini sadece bilgi verin dedim!!

• Ajitasyon yapma. Adam 41 yaşında ben 35 yaşındayım. Madem çok biliyorsan ne soruyorsun? Otur programını yaz millete sorma. Madem tavsiyelere "hevesimi kırdınız" vidi vidi diye ağlayacaksın, kendi kafandaki şeye göre cevap bekliyorsan sormayacaksın arslanım. Adam 20 yıllık programcıyım diyor. 20 yıllık programcının fikrini beğenmiyorsan ne konusuyorsun daha troll muhabbet yapıyorsun? Kapatırsın çeneni başka yorum beklersin. Yada bas git biz çocuk bakıcısı mıyız?
  • Yasına saygıligim ama kendinizi beğenmeyin istersen 200 yıllık yazılımci ol ama arkanda senin sanatını bırakacak 1 kisi yada senin sayende 1 kisi daha bu ise 4 kolla darılmadıysa yerim öle yazilimciyi ama sana bı tavsiyem bu ismi unutma..selametle

• Umarım istediğin noktaya öyle yada böyle gelirsin. Ama eğer gelebilirsen dediğim yollardan tek tek geçeceksin aksi mümkün değil. Memnuniyet duyarım kendini geliştirmenden kimseye düşman değilim. Ayrıca kendimi hiçbirşey sanmıyorum. Yazılımcı olduguma bile heryerde değinmem . Normalde böyle konularda her forumda görüş bile belirtmem. Çünkü kendine yazılımcı diyen o kadar çok kişi var ki... Onlardan biraz farkımız olsun değil mi? 2Smoke arkadaşın dedigi gibi önüne gelen developer önüne yazılımcı... Ama sen herkesi bırak 2smoke'u dinle. Doğrusunu o söylüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme4495 -- 22 Temmuz 2012; 21:56:52 >
  • Peki hocam siz daha doğrusunu bilirsiniz..dediğinizi bende biliyorum dedim ya kimse doğar doğmaz bilemez ben sadece bana yol göstermenizi istiyorum..sonuçta şişede yol gösterdi zamanında biri bana da biri öncü olsun istedim

• Bulunsun bende bakıcam bi ara
  • Bu isler emek ister.
    Kafa ister ve en onemlisi
    Matematik ister.
    Matematigin iyi degilse kapidan adimini atma.
    Cunku bu sektor yuvarlanasi bir tavsan deligi degil.
    Windows da hatta dos da herhangi bir calisman deneyimin hoksa baska bir hayalin pesine git bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @sheitank kardeşim, aslında ben sana direk yol gösterdim lakin yolun da çok uzun olduğunu yazdım. Basit bişey değildir yazılımcı olmak. Ezbercilik iç değildir. X programlama dilinin x komutları veya fonksiyonlarını ezberlemek, yalayıp yutmaklan olmaz. Ne zaman sen X bir dil için kendin bir fonksiyon türetebilirsin işte o zaman programcı olmaya başlıyorsun demektir. Üstte arkadaşın dediğinin aksine matematikten daha çok mantık işidir programcılık. Bir adam vardır sağ eliyle sağ kulağını tutar, diğeri vardır sol eliyle sağ kulağını tutar. Mantık basmadıktan sonra istediğin kadar matematik bil, herşey 0-1 den değil daha çok true/false dan ibarettir aslında. Matematiğinde en az normal denecek kadar iyi olmalı tabiki.

Bir programcılık kursunda ilk önce öğretilen şey çay demlemektir. Sana gereksiz geliyor işte böyle diyince. Çayın demlenme mantığını ve algoritmasını anlamalısın ki program yazacam diyebil. X dil Y dil farketmez her zaman bu işin mantığını kapmalısın.

Sonra hangi işletim sisteminde program geliştireceğine karar verip, o işletim sistemini yalayıp yutacaksın. Windows ise windows, os x ise os x neyse işte. Örneğin windows'u biliyorum demeklende olmaz. Sorsan herkes bilir. Ama desen ki API nedir, MAPI nedir, .net nedir vs,vs. bunları ancak bu işin gerçekten içinde olanlar bilir. Bunları öğrenmelisin. Aynı şey OS X içinde geçerli. Diğelimki bir tarayıcı yapacan basitten, webkit nedir öğrneceksin, buna bağlı framework dediğimiz kütüphaneleri öğrneceksin. Veri tabanlarını öğreneceksin. Uzar gider. Bunları bilmeyip, xcode programını açıp, şablondan bir program seçip 2 button koyarak herkez program yazar ne olacak. Onun için dedim işte elini sallasan IOS developer diye :)

Burdan ne çıkar, bunların hepsi zaman ve senin kapasitenlen ile alakalı durumlar. Bu da zırt diye olacak bişey değil. Sen darılma bize.

• quote:

@sheitank kardeşim, aslında ben sana direk yol gösterdim lakin yolun da çok uzun olduğunu yazdım. Basit bişey değildir yazılımcı olmak. Ezbercilik iç değildir. X programlama dilinin x komutları veya fonksiyonlarını ezberlemek, yalayıp yutmaklan olmaz. Ne zaman sen X bir dil için kendin bir fonksiyon türetebilirsin işte o zaman programcı olmaya başlıyorsun demektir. Üstte arkadaşın dediğinin aksine matematikten daha çok mantık işidir programcılık. Bir adam vardır sağ eliyle sağ kulağını tutar, diğeri vardır sol eliyle sağ kulağını tutar. Mantık basmadıktan sonra istediğin kadar matematik bil, herşey 0-1 den değil daha çok true/false dan ibarettir aslında. Matematiğinde en az normal denecek kadar iyi olmalı tabiki.

Bir programcılık kursunda ilk önce öğretilen şey çay demlemektir. Sana gereksiz geliyor işte böyle diyince. Çayın demlenme mantığını ve algoritmasını anlamalısın ki program yazacam diyebil. X dil Y dil farketmez her zaman bu işin mantığını kapmalısın.

Sonra hangi işletim sisteminde program geliştireceğine karar verip, o işletim sistemini yalayıp yutacaksın. Windows ise windows, os x ise os x neyse işte. Örneğin windows'u biliyorum demeklende olmaz. Sorsan herkes bilir. Ama desen ki API nedir, MAPI nedir, .net nedir vs,vs. bunları ancak bu işin gerçekten içinde olanlar bilir. Bunları öğrenmelisin. Aynı şey OS X içinde geçerli. Diğelimki bir tarayıcı yapacan basitten, webkit nedir öğrneceksin, buna bağlı framework dediğimiz kütüphaneleri öğrneceksin. Veri tabanlarını öğreneceksin. Uzar gider. Bunları bilmeyip, xcode programını açıp, şablondan bir program seçip 2 button koyarak herkez program yazar ne olacak. Onun için dedim işte elini sallasan IOS developer diye :)

Burdan ne çıkar, bunların hepsi zaman ve senin kapasitenlen ile alakalı durumlar. Bu da zırt diye olacak bişey değil. Sen darılma bize.

Vallahi hocam icimi cok rahatlattiniz yani hersey böyledir önce ısı kavramak lazım ne yapılıyor ne için yapılıyor bilmek lazım ama ben siz değerli büyüklerimden yol göstermenizi nereden başlamam gerektiğini söylemenizi istedim ki hani kafam da bi taslak oluşsun mesela ben su cevabı beklerdim x kitabını al kavrama çalış sonra y kitabında notlar al z programını yapmak için kendini zorla ben bu mesleği yapmakta cok karanlıyim ve Allah'ın izniyle yapicam şimdi tavsiyeniz nedir hocam nerden başlamam gerek sizce?

• Bence taban puanı çok yüksek olmayan bir Bilgisayar Mühendisliği yada Yazılım mühendisliği bölümü kazan. . Biraz Matematik, biraz Fizik öğrendim mi tamam. Kimya ve biyolojiyi saymıyorum bu ikisinin yanında onlar zaten ders değil. Onu yapan onları da yapar. Zaten bilgisayar programcısı olmak istiyorsan, zekana, IQ seviyene güveniyorsundur. Bu dersler sana zor gelmez. Ha programcı olmak için mutlaka mühendis olmak gerekmiyor tabii ki... Matematik de bilmen gerekmeyebilir hatta üniversite okumadan bile yapabilirsin ama hem motive olman açısından, hemde elinde diploma olması açısından tavsiye ediyorum. Üniversitede alacağın bilgiyle pek birşey öğrenemezsin zaten ama seni motive eder bu durum. Olayı daha ciddiye almanı sağlar belki. Şimdi yarın bu işler zor geldiği zaman sıkılıp bırakma ihtimalin var ama okul okursan onlar zaten senin derslerin olur. Emek vererek kazandığın bölümü öyle kolayca bırakmak istemezsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme4495 -- 28 Eylül 2012; 20:46:59 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.