Şimdi Ara

EVİNİZDE HANGİ MARKA ÇAMAŞIR MAKİNESİ VAR VE MEMNUNMUSUNUZ (49. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15.386
Cevap
160
Favori
1.632.343
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bugün sharp pt69r-hs modelin aldım default ısı ayarları
    alt kat için -3 üst için -18 olarak geldi bunu kaç derece olarak ayarlasam daha iyi olur ?

Edit : afacan! arkadaşımız diğer açılan konuda cevapladı. tşkl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyperActive -- 12 Ağustos 2008; 18:11:51 >
  • ben 2,5 sene önce 1000 liraya arçelik 3650 su jetli 1000 devir 7 kg luk,almıştım
    makine iyi de arçelik biraz pahalı geliyor bana artık
  • quote:

Orjinalden alıntı: afacan!

quote:

Orjinalden alıntı: alien_turk

çok sağolun bu arada bir şey soracağım su anda kulandığım makine ariston 1056tx, bunun kapasitesi hakkında bilginiz varmı ben 6 kg olarak hatırlıyorum ve kullanım kılavuzu yok elimde. bu arada was20360 yazmışım ama 20760 mış baktığım makine. normal fiyatı 1677 , kampnyalı fiyatı 1477 e geliyordu. was20760 konusunda fikriniz?

quote:

quote:

yalnız was20360 1472 normal fiyatı, wm10e461 in normal fiyatı 1327.wm10e461 in kampanyalı fiyatı ise nakit 900 ytl. Normal fiyatlara göre tabiiki 150 ytl fark var ve bosch tercih edilebilir bu farka. çamaşır miktarına göre suayarlama, sense plus gibi özellikler ikisindede var siz olsanız hangisini tercih ederdiniz. benim kaçırdığım kilo farkı dışında boschun üstün olduğu özellikler varmı?

İyi geceler. Kusura bakmayın, akşam forumda problem vardı, sizin mesajı attığınızı gördüm ancak mesajı okuyamamıştım. Az önce cevap yazarken tesadüfen gördüm, şimdi cevaplıyorum. Daha önceki mesajlarımda da program açısından 10E461 modelinin daha donanımlı olduğunu yazmıştım. Kilo farkı dışında kaçırdığınız iki nokta cihazın Alman malı olması ve Variosoft adı verilen, petek dokulu kazan sistemine sahip olmasıdır.
    Aslında fiyat güzel. Neredeyse aynı modelin Profilo marka olanı o fiyata satılıyor. İyi geceler dilerim.

Tam emin değilim ancak makineniz 5 veya 5,5 kilo kapasitelidir. WAS20760 sanırım yeni çıkan bir model. Bosch'un kendi sitesinde henüz yok, başka bir siteden inceledim. WAS 24760'taki tüm özellikler bu cihazda da mevcut, tek farkı 1000 devir oluşu. 20360'tan daha özellikli bir cihazdır. İncelemeniz için link:
    http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=7644&k_id=25&kn=%C7ama%FE%FDr+Makinas%FD

Fiyatı ise bence iyi. Özelliklerini de daha önceki mesajımda yazmıştım zaten Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir üründür. İyi günler.

sonunda 12s760 ta karar kıldım ve aldım. İlk çalıştırmamı da yaptım doluyken boştakinde daha sesli çalşıyor. birde sıkmada dururken eski makine gibi sarsılıyor. bu normalmi? Bana normal değil gibi geliyor, çünkü eski makiinem bunu son bir kaç senedir yapıyordu. Birde makinenin üzerine birşeyler koymak dengesini bozarmı? Mesela 1-2 kiloluk deterjan, kağıt havlu paketi gibi şeyler? Ses düzeyi bana tatminkar gelmedi doğrusu...

• Hayırlı olsun. Sarsıntı olayı ayakların iyi ayarlanmamasından kaynaklanır. Makinenin ayaklarını kontrol edin, dengesizlik varsa ayaklarını anahtar yardımıyla uzatabilirsiniz. Bir de tamburda hafif bir sarsıntı olursa normaldir; çamaşırın sıkmadan önce düzgün dağıtılmamsından dolayı titreşimi şaseye vermemek adına tambur biraz sarsılabilir. Üzerine normal miktarda yük koyabilirsiniz sorun olmaz. 1200 devirde iken biraz ses yapması da normaldir. Beyazlarda 1200, renkli giysilerinizde 1000 devire ayarlamanız yeterlidir. İyi geceler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thr_Y -- 13 Ağustos 2008; 0:25:20 >
  • makinenin yük sensöründe de sorun var, bir ölçüyor bir ölçmüyor. servis çağırdım, yarım saat kontrol etti, onda da bir yükü gösterdi bir göstermedi. Yük sensörü düzgün çalışmıyor diye bilgilendirme fişi tuttu, fabrikaya fsb yazılacak dedi. bende iade veya ddeğişim istediğimi belirttim. Eşimde yıkamasından pek memnun değil doğrusu. başka bir model önerisinde bulunabilirmisiniz.

quote:

Hayırlı olsun. Sarsıntı olayı ayakların iyi ayarlanmamasından kaynaklanır. Makinenin ayaklarını kontrol edin, dengesizlik varsa ayaklarını anahtar yardımıyla uzatabilirsiniz. Bir de tamburda hafif bir sarsıntı olursa normaldir; çamaşırın sıkmadan önce düzgün dağıtılmamsından dolayı titreşimi şaseye vermemek adına tambur biraz sarsılabilir. Üzerine normal miktarda yük koyabilirsiniz sorun olmaz. 1200 devirde iken biraz ses yapması da normaldir. Beyazlarda 1200, renkli giysilerinizde 1000 devire ayarlamanız yeterlidir. İyi geceler.

• quote:

makinenin yük sensöründe de sorun var, bir ölçüyor bir ölçmüyor. servis çağırdım, yarım saat kontrol etti, onda da bir yükü gösterdi bir göstermedi. Yük sensörü düzgün çalışmıyor diye bilgilendirme fişi tuttu, fabrikaya fsb yazılacak dedi. bende iade veya ddeğişim istediğimi belirttim. Eşimde yıkamasından pek memnun değil doğrusu. başka bir model önerisinde bulunabilirmisiniz.

quote:

Hayırlı olsun. Sarsıntı olayı ayakların iyi ayarlanmamasından kaynaklanır. Makinenin ayaklarını kontrol edin, dengesizlik varsa ayaklarını anahtar yardımıyla uzatabilirsiniz. Bir de tamburda hafif bir sarsıntı olursa normaldir; çamaşırın sıkmadan önce düzgün dağıtılmamsından dolayı titreşimi şaseye vermemek adına tambur biraz sarsılabilir. Üzerine normal miktarda yük koyabilirsiniz sorun olmaz. 1200 devirde iken biraz ses yapması da normaldir. Beyazlarda 1200, renkli giysilerinizde 1000 devire ayarlamanız yeterlidir. İyi geceler.

İyi akşamlar. Makinenizin problem çıkarmasına üzüldüm, geçmiş olsun. Siemens olmayacaksa Electrolux EWF16981 ve AEG Lavamat 74850 modellerini incelemenizi tavsiye ederim. İkisi de Avrupa üretimi ve sessizlikleriyle ön plana çıkan modellerdir. İyi akşamlar

• quote:

makinenin yük sensöründe de sorun var, bir ölçüyor bir ölçmüyor. servis çağırdım, yarım saat kontrol etti, onda da bir yükü gösterdi bir göstermedi. Yük sensörü düzgün çalışmıyor diye bilgilendirme fişi tuttu, fabrikaya fsb yazılacak dedi. bende iade veya ddeğişim istediğimi belirttim. Eşimde yıkamasından pek memnun değil doğrusu. başka bir model önerisinde bulunabilirmisiniz.

Cihazın kazanında çamaşır varsa yük sensörü devreye girmez. Eğer boşken de devreye girmiyorsa sorun var demektir. Bunu gelen servis elemanları umarım kontrol etmiştir.

Sarsıntı konusunda da ayak ayarı çok önemli, Siemens'in orijinal modellerinde ayaklar terazideyse şasede sallanma olmaması gerekiyor.

Temiz yıkamama konusunda da cihazdaki kir seçim opsiyonlarını kullanmanızı öneririm. Siemens'lerin programları genelde az kirli çamaşır üzerine kuruludur. Tam yükte veya kirli çamaşırlarda lekeli seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Tüm bunları kontrol etmenize rağmen sorun devam ediyorsa cihazı iade etmenizi öneririm. Bundan sonraki cihaz seçiminde sadece AEG veya Electrolux'ün üst serilerini önerebilirim ama bunlar da ultra sessiz inverter motora sahip olsalar bile sarsıntı emmede ve çamaşır dağıtmada Siemens kadar başarılı değillerdir. Siemens'in motor gürültüsü ise klasik tip motor olduğundan normal çamaşır makinesi sesi düzeyindedir. Sessiz veya ultra sessiz kategorisinde değildir. AEG ve Electrolux'ün üst serilerinde inverter motor var.

Bu arada Ariston AL1056TX çok yakından tanıdığım bir modeldir. 5kg kapasitelidir pamuklu programında 1kw elektrik ve 70lt su harcıyordu yanılmıyorsam. Temiz yıkar ama gürültülü ve sarsıntılı çalışan bir cihazdır Siemens'in ondan sesli olmasına şaşırdım açıkçası.

• 1999 da boch çamaşır makinesi aldık bugüne kadar tık demeden
    çalıştı ve daha servis yüzü görmüş değil
  • Cihazın kazanında çamaşır varken yük sensörü devreye girmez demişşiniz. Peki çamaşır miktarına göre deterjan miktarını nasıl belirliyor?
  • quote:

Orjinalden alıntı: azra3434

Cihazın kazanında çamaşır varken yük sensörü devreye girmez demişşiniz. Peki çamaşır miktarına göre deterjan miktarını nasıl belirliyor?

Yük sensörünün devreye girebilmesi için cihazı ilk çalıştırdığınız anda tamburun boş olması gerekiyor. Tambur boşken cihazı çalıştırıp istediğiniz programa getiriyorsunuz, ekran açılıyor ve yük sensörü devreye giriyor. Siz çamaşır doldurdukça ne kadar doldurduğunuzu anlık olarak gösteriyor ve buna göre deterjan tavsiyesinde bulunuyor. Cihazı açtığınızda makinenin içinde çamaşır veya bir ağırlık varsa yük sensörü devreye girmeden direk programa hazır hale geliyor. Eğer cihazınız bu şekildeyse bir problem yok, ancak tambur boş olduğu halde yük sensörü keyfi devreye giriyorsa cihaz arızalı demektir. Bunun sebebi cihaz su ile doluyken bir program iptal edilip diğeri açıldığında yük sensörünün sizi yanıltmasını engellemek diye düşünüyorum. Ondan tambur boşken devreye girecek şekilde dizayn etmişler herhalde. Deneyip sonucu paylaşırsanız sevinirim. Bir de gürültü sorununuz vardı, cihaz sıkarken ön ayaklarına ellediğinizde titreme var mı? Ayaklar dengesizse cihaz sıkarken ayaklar da titrer, titeyen ayağı çevirerek yere sağlam basmasını sağlayın. Cihaz sıkarken gövdede titreme olsa bile ayakların titrememesi gerek, dengede olduğunu buradan anlayabilrisiniz. Aslında bunların hepsini elbette servisin yapması lazım ama maalesef Siemens(ve diğer birçok firma) montaja işten anlamayan elemanlarını yolluyor. Onlar da cihaza sallama montaj yapıyorlar.

• quote:

Orjinalden alıntı: candogan62

quote:

Cihazın kazanında çamaşır varsa yük sensörü devreye girmez. Eğer boşken de devreye girmiyorsa sorun var demektir. Bunu gelen servis elemanları umarım kontrol etmiştir.

Sarsıntı konusunda da ayak ayarı çok önemli, Siemens'in orijinal modellerinde ayaklar terazideyse şasede sallanma olmaması gerekiyor.

Temiz yıkamama konusunda da cihazdaki kir seçim opsiyonlarını kullanmanızı öneririm. Siemens'lerin programları genelde az kirli çamaşır üzerine kuruludur. Tam yükte veya kirli çamaşırlarda lekeli seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Tüm bunları kontrol etmenize rağmen sorun devam ediyorsa cihazı iade etmenizi öneririm. Bundan sonraki cihaz seçiminde sadece AEG veya Electrolux'ün üst serilerini önerebilirim ama bunlar da ultra sessiz inverter motora sahip olsalar bile sarsıntı emmede ve çamaşır dağıtmada Siemens kadar başarılı değillerdir. Siemens'in motor gürültüsü ise klasik tip motor olduğundan normal çamaşır makinesi sesi düzeyindedir. Sessiz veya ultra sessiz kategorisinde değildir. AEG ve Electrolux'ün üst serilerinde inverter motor var.

Bu arada Ariston AL1056TX çok yakından tanıdığım bir modeldir. 5kg kapasitelidir pamuklu programında 1kw elektrik ve 70lt su harcıyordu yanılmıyorsam. Temiz yıkar ama gürültülü ve sarsıntılı çalışan bir cihazdır Siemens'in ondan sesli olmasına şaşırdım açıkçası.

yük sensörü, bazen boşken ağırlık var gibi görüyor, bazen olsada bir şey göstermiyor bazen düzgün çalışıyor. Bazende ekran çamaşır doldurup, kapağı kapatın konumunda bekliyor, o arada çamaşır atsanız bile...

Sonuçta, değişim kararı çıktı, herhangi bir diğer model ile değiştirebileceğimizide söylediler. Bir gün sonra, karar veremediğim için mümkünse iade istediğimi bildirdim . Birkaç saat sonra iade isteğimin kabul edildiğini bildirdiler. Buradan Siemens yetkililerine teşekkür ediyorum. Herhalde her anlamda müşteri memnuniyeti bu olsa gerek.

Belki yine bir siemens modeli alacağım... Çünkü buzdolabım ve fırınım siemens ve ikiside ,nazar değmesin, aldığımdan beri servis yüzü görmediler. Biri 5 diğeri 6 yaşında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alien_turk -- 22 Ağustos 2008; 0:06:28 >

• merhaba,
    daha onceki tavsiyelerle cok memnun kaldıgım cihazlar aldım, tum ilgilenenlere tesekur ederim. simdi bir arkadasım icin de tavsiye rica ediyorum.
    7 kg civarında yıkama kapasiteli, yuksek sıkma devirli, tam kurutmalı ve bu ozelliklerle birarada bulunabiliyorsa gumusle sterilize de yapabilen bir makine almak istiyor.
    tavsiyeleriniz icin simdiden tesekkurler ve sevgiler..
  • tekrar merhaba,
    onceki forum sayfalarında kurutmalı çamaşır makinesi için electrolux onerilmis. electroluxun EWW 12470 W ile EW 1290 W modelleri arasinda ne fark var acaba, ve hangisini tavsiye edersiniz. bir de siemensin ithal olan 7 kg civarı kurutmalı çamaşır makinesi var mı?
    lutfen yardımcı olur musunuz..
  • quote:

Orjinalden alıntı: pink_white

tekrar merhaba,
    onceki forum sayfalarında kurutmalı çamaşır makinesi için electrolux onerilmis. electroluxun EWW 12470 W ile EW 1290 W modelleri arasinda ne fark var acaba, ve hangisini tavsiye edersiniz. bir de siemensin ithal olan 7 kg civarı kurutmalı çamaşır makinesi var mı?
    lutfen yardımcı olur musunuz..

İyi akşamlar. Öncelikle Siemens'te 7 kg ve kurutmalı bir model yok.
    Seçtiğiniz iki Electrolux'ün özellikleri birbirine çok yakın. Tek fark sanırım 12470W modeli daha yeni bir model.
    Her ikisi de 6 kg yıkama, 3kg kurutma ve C sınıfı enerji tüketimine sahip cihazlardır.
  • Burda okuduğum kadarı ile aeg 74850 ve 72650 modellerinden alan oldu. yıkama, sıkma ve ses gibi izlenimlerini söyleyebilirlermi?
  • Yük sensörünün verimli çalışması için arasıra resetlenmesi gerekiyor.Reset derken bahsettiğim şeyi teferruatlı bişey sanmayın; kazanı bir-iki tur boş olarak çevirin,bu şekilde yük sensörü normalleşiyor. Bu, yük sensörlü modellerin hepsinde böyle,hatta Miele'de bile. Navitronic'de kullanma kılavuzunda dahi açıkca belirtilmiş. Bende önceden Arçelik 5200 vardı,yük sensörü onda da şahane çalışıyordu,şu an Siemens IQ var,onun da verimi aynı.Ama belirttiğim gibi,IQ'da da kazanı arasıra bir-iki tur çevirmezseniz kazan boşken çamaşır var gösterebildiği gibi doldurdukça çamaşırları yok sayabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makinecialt -- 25 Ağustos 2008; 10:57:49 >
  • Bu arada LG'nin yeni 7-8-9 kiloluk modellerini deneyimleme şansını yakaladım,gerçekten şahane makineler. Uzakdoğu menşeli makinelerin dengeleme sorunu olduğunu,sıkmada sessizlik yakalamak için LG'nin dengeleme kısmında çok oyalandığını,Samsung'un da LG kadar oyalanmadığı için darbeli sıkma gerçekleştirdiğini çok önceleri söylemiştim ama LG aşmış yeni modellerinde bu durumu. Bilenler bilir,Arçelik de bir ara LG'ye ürettirmişti bazı modellerini ve aslında onlar Arçelik damgasını taşıyan en kaliteli modeller oldular ama;

1. LG uretimi 8124 le ilgili bişey diyemiyorum çünkü Gürcan Bey sıkmada ses yaptığı sebebiyle iade etmişti onu ve haklı olduğuna eminim.

2. 2100 ve 2200'u kategori dışına alıyorum,onlar Arçelik'in en sağlam modelleri oldular ama kaporta olarak. Sadece sağlamlık yetmez bence; su-elektrik harcaması,dengesiz yük kontrolü,sessizlik ve kısa programlar da çok onemli bir çamaşır makinesini 1 numara yapabilmek için,o yuzden bana gore kendi uretimi oldugunu dusundugum 4500, Arçelik'in gelmiş geçmiş en sağlam ve kullanışlı modelidir (2200 kaportası, amortisorleri ve kazanı var ama kart kullanıyor,programlar cok guzel işliyor,dengesiz yuk kontrolu var,ana programda on yıkama sonrasında bile sıkma yapıyor,sessiz sayılabilecek bir motoru var cok kaliteli, komurler 15 yılda anca eskiyor ve bu konuda 20 yılla lider olan Miele'ye yakın bi sure. Sadece su harcaması biraz fazla,onu da 1/2 tuşunu kullanarak ya da becerebilenler tarafından preostat uzerinde basınç degişikliği yaparak aşmak mumkun) Am hiç mudahale etmeden iyidir diyeceğimiz Arçelik modelleri soruyosanız yine LG uretimleri derim :) Mesela 5850

Neyse, yakın bir akrabama aldırdım Arçelik 8144 BJ'yi; kulak hassasiyeti ben kadar yüksektir,emin olun, ve onun da yorumu: "sıkmada asla rahatsız edici ses duymuyorum, 1400 devirde bile.." şeklinde oldu.Zaten bikaç yıl önce Arçelik'in yine LG'ye ürettirdiği 5850 kullanmiştim ve sıkmada ne motor ne de amortisor vuruntu sesi duyardım,şaside de en ufak bir sarsıntı olmamıştı. Ben yeni LG'lerin tek parça kazağı ne kadar başarıyla dengeleyebildiğini,aynı çamaşırı yeni 8 kiloluk Siemens'lerin sıkma yapamadan nasıl gevşetme moduna aktardığını net olarak gördüm. Bunu canlı test ettikten bi sure sonra youtube'da da test etmiş birinin videosunu izledim,sonuc aynıydı. Şoyle açıklayım yeni LG leri:
    *Yeni LG'lerin yuk miktarini algılama metodu cok farklı,bir terazi vasıtasıyla değil,kazanı 3 defa ani dondurup ani durdurarak motorun bu iş için ne kadar enerji harcadığını,daha dogrusu motora ne kadar yuk bindigini ölcerek yapıyor çamaşır yuk testini,zaten makineyi on-off tuşuyla çalıstırdıgınızda ana programlarda sure gorunmuyor,yuk belirledikten sonra sure veriyor,bazen cok kısa tutabiliyor yıkama suresini.
    *Çamaşır dengeleme olayında mod değişikliğine gitmişler,once Siemensler gibi hızlandiriyor kazanı dengesiz yuk kontrol devrine,elbette ki o devre o sekilde cıkılırsa tek parca camasır zor alınır sıkmaya. Bunu bikac kez denedikten sonra cok daha dusuk devirden baslatarak bu işi,devri cok yavas yukselterek camasırın nerde kazana degmeye basladıgı algılıyor ve ona gore kazana çamasırı cok duzgunce yapıştırıyor.
    (Bunu Whirlpool AWM 8900 zaten yapmakta; 92 L iç hacmiyle ev kullanımı için uretilmiş en buyuk kazana sahip bir makine oyle kolay dengeliyor ki tek parca banyo havlusunu bile,inanamazsınız!! (haaa,tezgah altı kullanım şart değilse hala Whirlpool AWM 8900, onerebileceğim en mukemmel makinedir,tabi 2000-2500 ytl'yi çamaşır makinesine veririm diyenlere;ben deliyim,verdim :) :D )

Evet,LG bu konuda başarılıydı;biraz geciktirme yapması harici, ama durumunu çok daha iyi hale getirmiş. Fiyatları biraz yuksek gorunuyor ama o teknik ozellikler için bence değer; yük sensörü,direct drive,1400 devir,9 kilo yıkama,ve herseyden de onemlisi buhar ve su jeti,hele de buhar jeti muhteşem bişey!! Açıkcası Siemens WM12S760TR ile Arçelik 8144 BJ arasında ikilemde kalmiştim,bir de AEG 74850 vardı ki o Siemens'ten sessizlik ve saglamlık yonuyle daha ondeydi ihtimal olarak ama insanların Bosch ailesine zaaflarını gozonunde tutarak Siemens'i one almiştim.Neyse,neticede gercekten iyi bir karar alarak LG olayına girmişim. Ve diyorum ki, bu durumda LG'nin yeni modellerini maddi anlamda iyi ve orta seviyede olanlara öneririm :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makinecialt -- 25 Ağustos 2008; 11:01:00 >

• quote:

Orjinalden alıntı: makinecialt

Bu arada LG'nin yeni 7-8-9 kiloluk modellerini deneyimleme şansını yakaladım,gerçekten şahane makineler. Uzakdoğu menşeli makinelerin dengeleme sorunu olduğunu,sıkmada sessizlik yakalamak için LG'nin dengeleme kısmında çok oyalandığını,Samsung'un da LG kadar oyalanmadığı için darbeli sıkma gerçekleştirdiğini çok önceleri söylemiştim ama LG aşmış yeni modellerinde bu durumu. Bilenler bilir,Arçelik de bir ara LG'ye ürettirmişti bazı modellerini ve aslında onlar Arçelik damgasını taşıyan en kaliteli modeller oldular ama;

1. LG uretimi 8124 le ilgili bişey diyemiyorum çünkü Gürcan Bey sıkmada ses yaptığı sebebiyle iade etmişti onu ve haklı olduğuna eminim.

2. 2100 ve 2200'u kategori dışına alıyorum,onlar Arçelik'in en sağlam modelleri oldular ama kaporta olarak. Sadece sağlamlık yetmez bence; su-elektrik harcaması,dengesiz yük kontrolü,sessizlik ve kısa programlar da çok onemli bir çamaşır makinesini 1 numara yapabilmek için,o yuzden bana gore kendi uretimi oldugunu dusundugum 4500, Arçelik'in gelmiş geçmiş en sağlam ve kullanışlı modelidir (2200 kaportası, amortisorleri ve kazanı var ama kart kullanıyor,programlar cok guzel işliyor,dengesiz yuk kontrolu var,ana programda on yıkama sonrasında bile sıkma yapıyor,sessiz sayılabilecek bir motoru var cok kaliteli, komurler 15 yılda anca eskiyor ve bu konuda 20 yılla lider olan Miele'ye yakın bi sure. Sadece su harcaması biraz fazla,onu da 1/2 tuşunu kullanarak ya da becerebilenler tarafından preostat uzerinde basınç degişikliği yaparak aşmak mumkun) Am hiç mudahale etmeden iyidir diyeceğimiz Arçelik modelleri soruyosanız yine LG uretimleri derim :) Mesela 5850

Neyse, yakın bir akrabama aldırdım Arçelik 8144 BJ'yi; kulak hassasiyeti ben kadar yüksektir,emin olun, ve onun da yorumu: "sıkmada asla rahatsız edici ses duymuyorum, 1400 devirde bile.." şeklinde oldu.Zaten bikaç yıl önce Arçelik'in yine LG'ye ürettirdiği 5850 kullanmiştim ve sıkmada ne motor ne de amortisor vuruntu sesi duyardım,şaside de en ufak bir sarsıntı olmamıştı. Ben yeni LG'lerin tek parça kazağı ne kadar başarıyla dengeleyebildiğini,aynı çamaşırı yeni 8 kiloluk Siemens'lerin sıkma yapamadan nasıl gevşetme moduna aktardığını net olarak gördüm. Bunu canlı test ettikten bi sure sonra youtube'da da test etmiş birinin videosunu izledim,sonuc aynıydı. Şoyle açıklayım yeni LG leri:
    *Yeni LG'lerin yuk miktarini algılama metodu cok farklı,bir terazi vasıtasıyla değil,kazanı 3 defa ani dondurup ani durdurarak motorun bu iş için ne kadar enerji harcadığını,daha dogrusu motora ne kadar yuk bindigini ölcerek yapıyor çamaşır yuk testini,zaten makineyi on-off tuşuyla çalıstırdıgınızda ana programlarda sure gorunmuyor,yuk belirledikten sonra sure veriyor,bazen cok kısa tutabiliyor yıkama suresini.
    *Çamaşır dengeleme olayında mod değişikliğine gitmişler,once Siemensler gibi hızlandiriyor kazanı dengesiz yuk kontrol devrine,elbette ki o devre o sekilde cıkılırsa tek parca camasır zor alınır sıkmaya. Bunu bikac kez denedikten sonra cok daha dusuk devirden baslatarak bu işi,devri cok yavas yukselterek camasırın nerde kazana degmeye basladıgı algılıyor ve ona gore kazana çamasırı cok duzgunce yapıştırıyor.
    (Bunu Whirlpool AWM 8900 zaten yapmakta; 92 L iç hacmiyle ev kullanımı için uretilmiş en buyuk kazana sahip bir makine oyle kolay dengeliyor ki tek parca banyo havlusunu bile,inanamazsınız!! (haaa,tezgah altı kullanım şart değilse hala Whirlpool AWM 8900, onerebileceğim en mukemmel makinedir,tabi 2000-2500 ytl'yi çamaşır makinesine veririm diyenlere;ben deliyim,verdim :) :D )

Evet,LG bu konuda başarılıydı;biraz geciktirme yapması harici, ama durumunu çok daha iyi hale getirmiş. Fiyatları biraz yuksek gorunuyor ama o teknik ozellikler için bence değer; yük sensörü,direct drive,1400 devir,9 kilo yıkama,ve herseyden de onemlisi buhar ve su jeti,hele de buhar jeti muhteşem bişey!! Açıkcası Siemens WM12S760TR ile Arçelik 8144 BJ arasında ikilemde kalmiştim,bir de AEG 74850 vardı ki o Siemens'ten sessizlik ve saglamlık yonuyle daha ondeydi ihtimal olarak ama insanların Bosch ailesine zaaflarını gozonunde tutarak Siemens'i one almiştim.Neyse,neticede gercekten iyi bir karar alarak LG olayına girmişim. Ve diyorum ki, bu durumda LG'nin yeni modellerini maddi anlamda iyi ve orta seviyede olanlara öneririm :)

Söz konusu Lg modelleri hangileridir? Kullandınızmı veya tanıdığınız birinde varsa ses, yıkama vb. özellikleri nasıldır? Kötü bir 12s760 deneyimim oldu, ama siemens müşteri memnuniyeti kapsamında iade aldı makineyi (yük sensöründe sorun vardı)(siemense teşekkürler). Bunun dışında bir haftalık kullanımda pek iyi yıkamadığı kanaatini edindik. makinesiz kaldık ve yıkaması iyi (Çok kirli programlarını kullanmadan dahi), sessiz bir makine arıyorum. 7-8 kilo civarında standart çamaşır makinesi boyutlarını aşmadan tezgah altı kullanıma uygun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alien_turk -- 26 Ağustos 2008; 0:14:46 >

• ben de bosch diyenlerdenim. daha 1 ay oldu alalı.

BOSCH WAE 20461 7 KG.1000 DEVİR A SINIFI. son derece de kullanışlı değerlendirmenizi öneririm.
  • Merhaba Alien_turk,

Çamaşır makinesi için ne kadar bütçe ayırdığınıza bağlı olarak öneride bulunabilirim.

Anladığım kadarıyla sessizliği ön planda tutuyorsunuz, bu bağlamda Bosch-Siemens-Profilo ailesinin hiçbir modelini öneremem,Siemens IQ dışında ama o da 6 kg yıkama kapasiteli ve oldukça pahalı.

LG'leri kesinlikle öneriyorum, Arçelik 8144 BJ'yi de kesinlikle öneriyorum çünkü performansı tam anlamıyla test edildi;o bir LG :) Ödeme ihtimaliniz olan max. rakamı söylerseniz gerçekten sessiz olan bikaç model önerebilirim.

Gelelim teknolojiye.. Direct drive motorlar oldukça sessizler; diğer motorlar kayış-kasnak sistemi kullanıldığından ötürü özellikle sıkma esnasında kazanı yüksek devire çıkarabilmek için çok yüksek devirlere çıkmak zorundadir;örneğin 800 devir sıkma hızı için motor yaklaşık 8000 devirle döner yeni modellerde,Arçelik 2200 de ise 12800 devirdir bu. Firçalı motorlardaki oldukça rahatsız edici sesin sebebi de budur. Inverter motorlarda firça olmadığından ses cok daha azdır fakat 1000 devir ve uzerinde ses yine yükselir cunku bahsettiğim çok yuksek motor devirleri her kayiş-kasnak sistemli makinede olduğu gibi inverter motorlu modellerde de maalesef vardır.Direct drive'da kazanı doğrudan tahrik eden,kazanın tam arkasına yapışık,tepsi biçimli bir motor var ve kazanla motor devri tamamen aynı. Bu durumda motor sadece 1400 devirle dondugunde kazan da 1400 devirle doner ve muhtesem sıkma sonucu oldukca sessiz olarak saglanır. Direct drive motordan gelen ufak sesin sebebi de, firca kullanılmayan bir dogru akım motorundaki doğal mıknatıstan kaynaklıdır, eskiden teyp motorları vardı,kurcalayanlar bilir,içi boş silindir mıknatisin içinde dönen bir kollektör,motora enerji verilmeden,milinden elle cevrildiginde bile her 120 derece donüşte zorlama hissi verirdi,neticede metal ve mıknatıs birbirini çekmeye ugrasıyor ve yataklardan dolayı dokunamayınca birbirine,sadece zorlama yaratıyor. Buna benzer şekilde, direct drive motor da her 120 derecede degil de cok daha kucuk acılarda aynı zorlamayı hissettiriyor ve tık tık tık kucucuk,kulağınızı çok hassas şekilde makinaya verdiğinizde hissedebileceginiz bir sese sebep oluyor,ama bu surtme sesi olmadıgından devir yukseldiginde vinlama olarak kulaga geliyor,rahatsız etmiyor.

Bu arada, iade etmekte olduğunuz çamaşır makinesiyle ilgili çamaşır temizleme ya da leke sökme sorunu kesinlikle mumkun değil; Siemens ailesinin yeni modelleri Candoğan arkadaşımın da söylediği gibi,herhangi yardımcı fonksiyon tuşu kullanılmadığında kısa ya da orta yıkama süresi uygular. Çamaşırlar çok kirli ise mutlaka yoğun yıkama ya da lekeli tuşuna basılmalı,aşırı toz varsa mutlaka ön yıkama seçilmeli, yoksa makine,yıkamakta olduğu çamaşıra az kirli muamelesi yapar,lekeler çıkmaz,haksız yere suçlanmış olur :)

Ama bu savunmam Siemens ailesinin sessizlik konusundaki falsosunu asla değiştirmez,hala kollektor başındaki pulların geniş aralıklı olduğu demode fırçalı(kömürlü) motorlar kullanmakta ısrarcılar,bana göre sebep belli: ucuz maliyet,ellerinde kalan motorları değerlendirmek ve zaman içinde oluşacak kollektör ve firca arızalarından da servisler vasıtasıyla kar elde etmek. İllaha inverter motor ya da direct drive teknolojisi diye israr etmiyorum, Siemens IQ'nun ilk modellerinde, Arçelik 5300de, Miele'nin biçok modelinde fırçalı motor kullanılmıştır ama kollektor oyle kaliteli ve teknoloji anlamında üstündür ki sürtünmeden doğan ses minimuma indirilmiştir.Arçelik 5300de yıkamada nerdeyse ses duymazsınız,Siemens IQ 1630da sıkmada ufak bi ses gelir,Miele'lerde ise yıkamada ufak bir ses ve sıkmanın sadece yuksek devirlerinde(1300-1400 vs) ses duyarsınız.Siemens'in 8 kg yıkar,son modellerimizdir dediği makinalardaki gibi kulağınız asla sesten rahatsız olmaz.

Dediğim gibi,bana maddi gücünüzü söyleyin, size o parayla alınabilecek teknoloji harikası bir makina önereyim,ses sorunu yasamadan tertemiz çamaşır versin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makinecialt -- 26 Ağustos 2008; 15:12:42 >

• 
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.