Şimdi Ara

13 yıl sonra İkinci Üniversite İstiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Değerli Arkadaşlar! Ben Acil Tıp Uzmanlığımı bitirmek üzere olan bir doktor kardeşiniz olarak, içimde kalan mekatronik merakını bir üniversite oluyarak taçlandırmak istiyorum. Yalnız ben 2001'de öss'ye girmiştim. şimdi sistem de çok değişti şartlar da. Bana yol gösterecek bu konuda deneyimli arkadaşlara bazı sorularım var.

1. Benim durumumda olanlar var mı?

2. türkçe tarih ingilizce gibi bazı derslerden bir muafiyet söz konusu mu?

3. ikinci üniversitesini okurken askerlik tecili ile ilgili bilgisi olan var mı ( yaşım 30 ve uzmanlık eğitimimle birlikte 2014 sonuna kadar tecilliyim) ?

4. diyelim ki işlerim engel oldu ve 3. yılda dondurmam gerekti örneğin askerlik hastalık filan bir yıl ya da 1.5 yıl ara verilebilir mi? (biz tıp okudugumuz için normal öğrencililk kurallarını pek bilmezdik de o yüzden soruyorum)

5. diyelim ki Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliğine yerleştim. Gidip kayıt yaptırıp hemen dondurabilir miyim? (Uzmanlık Tayinimin Kocaeli'ye çıkması için Biraz zaman gerekiyor bir buçuk yıl kadar)

• önlerden yerimi alayım
  • Galiba bir tek 2. sorunuza cevap verebileceğim.
    Bildiğim kadarıyla mühendislik okusanız bile edebiyat, ink. tarihi vb. dersler zorunlu oluyor. Ama kredileri mühendislik derslerine göre düşük. Zaten çok kasmadan çalışarak da geçilebilir dersler.
    Bölüm ingilizceyse zaten hazırlık falan var. Atlarsanız bazı üniversitelerde mesleki ingilizce diye dersler de varmış. Mekatronik okuyacaksanız onunla ilgili terimleri vs. öğreniyorsunuz. O yüzden biraz araştırmak lazım. İngilizce okumayacaksanız dersi olmayabilir.
  • Yanıtlar gelmeye başlıyor. Yanıtlayan her arkadaşa şimdiden teşekkür ederim. Ben Hacettepe Tıpı da ingilizce okumuştum. ingilizce ile aram iyidir. muhtemelen hazırlık okumam. tıp fakültesinde de türkçe tarih gibi derler gördüğümüz için belki sayılıyordur diye düşünmüştüm.
  • camiaya bir mekatronikçi daha :)
  • mekatronik camiasına girmekten şeref duyarım :)
  • hocam yanlış anlama ama sen zaten 30 yaşına gelmişsin ve en güzel mesleklerden birini yapıyorsun bu yaştan sonra Türkiye'de mekatronik okursan ne imzan yetkin olur ne de bunla ilgili bir iş yapabileceğini sanmıyorum sadece bilgi ve merak için okursun ha yurtdışı deseydin robot müh diye geçer ve bir akrabam okumakta oradan biliyorum ve iş alanı çok iyidir zamanında bende araşitırdım elektrik elektronik müh yüksek lisansı makine üzerin yaparak fazlasıyla mekatronikçi oluyor şayet bende o yüzden elektrik elektronik seçtim bunlar benim düşüncelerim ben olsam işime devam ederdim gerekirse bir uzmanlık daha okurdum saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: xkvtx

hocam yanlış anlama ama sen zaten 30 yaşına gelmişsin ve en güzel mesleklerden birini yapıyorsun bu yaştan sonra Türkiye'de mekatronik okursan ne imzan yetkin olur ne de bunla ilgili bir iş yapabileceğini sanmıyorum sadece bilgi ve merak için okursun ha yurtdışı deseydin robot müh diye geçer ve bir akrabam okumakta oradan biliyorum ve iş alanı çok iyidir zamanında bende araşitırdım elektrik elektronik müh yüksek lisansı makine üzerin yaparak fazlasıyla mekatronikçi oluyor şayet bende o yüzden elektrik elektronik seçtim bunlar benim düşüncelerim ben olsam işime devam ederdim gerekirse bir uzmanlık daha okurdum saygılar

Tıp'ın puanı yüksek diyee Okuyanın mutlu olup olup Bir ömür rahat içinde yaşadığını düşünüyosunuz yaa üniversiteye başlayıp ikinci üçüncü senelerinde pişman olanları da gördüm bak bu abimiz de sevememiş demek ki Doktorluk iyi bi meslek değill

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mikacan

quote:

hocam yanlış anlama ama sen zaten 30 yaşına gelmişsin ve en güzel mesleklerden birini yapıyorsun bu yaştan sonra Türkiye'de mekatronik okursan ne imzan yetkin olur ne de bunla ilgili bir iş yapabileceğini sanmıyorum sadece bilgi ve merak için okursun ha yurtdışı deseydin robot müh diye geçer ve bir akrabam okumakta oradan biliyorum ve iş alanı çok iyidir zamanında bende araşitırdım elektrik elektronik müh yüksek lisansı makine üzerin yaparak fazlasıyla mekatronikçi oluyor şayet bende o yüzden elektrik elektronik seçtim bunlar benim düşüncelerim ben olsam işime devam ederdim gerekirse bir uzmanlık daha okurdum saygılar

Tıp'ın puanı yüksek diyee Okuyanın mutlu olup olup Bir ömür rahat içinde yaşadığını düşünüyosunuz yaa üniversiteye başlayıp ikinci üçüncü senelerinde pişman olanları da gördüm bak bu abimiz de sevememiş demek ki Doktorluk iyi bi meslek değill

bende onu diyorum sevip sevmemek senin beynine kalmış işin hep kötü tarafına bakarsan tabi sevemezsin ağabeyimiz zaten bir çok kademeyi geçmiş ve uzman olmak üzere sonradan pişman olmasın diye dedim 30'unda girse 34-35 yaşında müh olsa ne yapacak ben söyleyim tecrubesiz olduğundan iş bulamayacak tıpa geri dönecek

Edit:Birde bu yaştan sonra müh okumaktada zorlanabilir bunuda belirtmeliyiz uzun bir zaman ezber yaptıktan sonra sıkıntı olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xkvtx -- 9 Ağustos 2013; 17:30:06 >

• quote:

quote:

quote:

bende onu diyorum sevip sevmemek senin beynine kalmış işin hep kötü tarafına bakarsan tabi sevemezsin ağabeyimiz zaten bir çok kademeyi geçmiş ve uzman olmak üzere sonradan pişman olmasın diye dedim 30'unda girse 34-35 yaşında müh olsa ne yapacak ben söyleyim tecrubesiz olduğundan iş bulamayacak tıpa geri dönecek

Edit:Birde bu yaştan sonra müh okumaktada zorlanabilir bunuda belirtmeliyiz uzun bir zaman ezber yaptıktan sonra sıkıntı olabilir

Sevdiğin işi yapmak için hiçbir zaman geç değildir Bn şahsen ömrü boyu sevmediğim bişey yapacağıma İşsiz kalacağımı bilsem yine de sevdiğim işin peşine düşerm

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Sevdiğin işi yapmak için hiçbir zaman geç değildir Bn şahsen ömrü boyu sevmediğim bişey yapacağıma İşsiz kalacağımı bilsem yine de sevdiğim işin peşine düşerm

En iyisi arkadaşa bırakalım 30 yaşına gelmiş onun kararını o versin biz sadece görüşlerimizi belirtiyoruz sen ilgili bir şey demedim kendini katman yersiz ki bu düşünceleirn bir kaç senede değişeceğinede eminim o ayrı konu hiç bir şey o kadar kolay değil bir meslekte en kolay yanı okumak kalan herşey sıkıntılı (tıp tenzih edebilirim)o senin tercihin ama hayat kısa arkadaşın iyi düşünmesini isterim

• Bu yastan sonra mekatronik alaninda is bulamazsin. Hobi olarak okursun ancak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • xkvtx kullanıcısına yanıt
    ben mesleğim kötü demiyorum ki. bence harika bir işim var. zor belki ama. Kafamda bazı projeler var ve çoğu bir mühendislik alt yapısı gerektiriyor. Solidworks sertifikası aldım. iyi beceriyorum tasarımı. birçok proje var hayata geçirmeyi bekleyen. ben işime devam edeceğim zaten.
  • amacım da bu zaten hobi olarak yapmak :) ama ne yalan söyleyeyim ben bu bölümü okursam kimi gençler korkabillir bu yaşlı adam işimizi elimizden alırmı diye :) ama koca türkiye gençler herkese iş var :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Simone

Değerli Arkadaşlar! Ben Acil Tıp Uzmanlığımı bitirmek üzere olan bir doktor kardeşiniz olarak, içimde kalan mekatronik merakını bir üniversite oluyarak taçlandırmak istiyorum. Yalnız ben 2001'de öss'ye girmiştim. şimdi sistem de çok değişti şartlar da. Bana yol gösterecek bu konuda deneyimli arkadaşlara bazı sorularım var.

3. ikinci üniversitesini okurken askerlik tecili ile ilgili bilgisi olan var mı ( yaşım 30 ve uzmanlık eğitimimle birlikte 2014 sonuna kadar tecilliyim) ?

4. diyelim ki işlerim engel oldu ve 3. yılda dondurmam gerekti örneğin askerlik hastalık filan bir yıl ya da 1.5 yıl ara verilebilir mi? (biz tıp okudugumuz için normal öğrencililk kurallarını pek bilmezdik de o yüzden soruyorum)

5. diyelim ki Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliğine yerleştim. Gidip kayıt yaptırıp hemen dondurabilir miyim? (Uzmanlık Tayinimin Kocaeli'ye çıkması için Biraz zaman gerekiyor bir buçuk yıl kadar)

abi bence istediğini yap hayata 2 kere gelmeyeceksin zaten doktorsun az çok parada vardır okursun işte

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• lisans okuduktan sonra askerliği yapmadan ikinci defa lisans mekatroniğe kayıtta problem olabilir.
  • quote:

ben mesleğim kötü demiyorum ki. bence harika bir işim var. zor belki ama. Kafamda bazı projeler var ve çoğu bir mühendislik alt yapısı gerektiriyor. Solidworks sertifikası aldım. iyi beceriyorum tasarımı. birçok proje var hayata geçirmeyi bekleyen. ben işime devam edeceğim zaten.

hocam Türkiye'de yaşıyorsun insanlar yıllarca emek veriyor niçin dışarıdan gelen makineleri takıp çıkarmak için(makine müh gibi)istediğin projen olsun istediğin yaratıcı düşüncen olsun yurtdışına çıkmadığın sürece çok çok zor ki onlarda oradan üniversite okumanı bekler ki seni dikkate alsın gene sen bilirsin sen kocaelini bitirsen ne olur bitirmesen ne olur adamlar öğrenci çekebilmek için böyle bölümler açıyor 2-3 hocayla ders anlattırıyor sonra ne yapacan hiç imza yetkin bile yok ki bir şey tasarla üret yap belki sürekli olumsuz şeyler söylüyorum ama seni hep birşeyler engelleyecek bunun bilincinde olduğunu sanıyorum çoğu kişi o yüzden küçük yaşta sektöre giriyor ve hatalar yaparak bir yerlere geliyor senin durumun farklı o yüzden sana özel konuşuyorum hobiden öteye gidemezsin lütfen kusura bakla kimseye akıl vermek istemem ama dediklerimi değerlendir çünkü bende çok araştırdım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xkvtx -- 9 Ağustos 2013; 17:50:43 >

• değerli arkadaşlar konumuz ikinci üniversite okuyan ya da okumak isteyip bilgisi olanlara yöneliktir. Benim ne tercih edeceğim değil.
    Sorumu bu nedenle tekrarlıyorum.

Değerli Arkadaşlar! Ben Acil Tıp Uzmanlığımı bitirmek üzere olan bir doktor kardeşiniz olarak (ununu elemiş eleğini asmış, kendine göre iş kaygısı duymayan evli barklı....), içimde kalan mekatronik merakını bir üniversite oluyarak taçlandırmak istiyorum. Yalnız ben 2001'de öss'ye girmiştim. şimdi sistem de çok değişti şartlar da. Bana yol gösterecek bu konuda deneyimli arkadaşlara bazı sorularım var.

• o zaman ODTÜ kazanırız kardeş. yapmadığımız iş değil ki.
  • quote:

hocam yukarıda belirttim. Lisans mezunu olduktan sonra askerlik yapmadan ikinci defa lisansa kayıt yaptırmada engel var. ancak yüksek lisans, doktora, uzmanlık vs. yapılabiliyor
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.