Şimdi Ara

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.' (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.234
Cevap
74
Favori
135.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: inceyol

quote:

Orijinalden alıntı: kabde

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: @1453

arkadaşlar devam eden konut kredim var.
    DASK+konut sigortası+hayat sigortası

her sene bu 3 nü yeniliyordum bu sene sadece zorunlu olanları yaptırmayı düşünüyorum.kredim halkbankasından.
    bu konu ile ilgili nette ve çevremde her türlü bilgi konuşuluyor.ama ben kesin ve net bir bilgi istiyorum.ona göre bankayla konuşacagım
    evet arkadaşlar bu tarih itibariyle hangisi veya hangilerini yaptırmak zorunlu?
    bu konuda kesin ve net birli sahibi olan varmı?kaynakta gösterebilirse sevinirim.

selamlar,

dask konut paket sigortası ve hayat sigortasını yaptırman gerekiyor.
    bunları her sene yaptırmalısın, zorunlu çünkü.

konut pakette gününden evvel gidersen %5 indirimi oluyor.

bilgim net ve kesindir ;)

"dask konut paket sigortası ve hayat sigortasını yaptırman gerekiyor."

yanlış bilgi veriyorsunuz. sadece dask zorunludur.
    konut ve hayat sigortası, bankanın kendini garantiye alması için dayatmasıdır.

sizin dediğiniz diğer bankalar için geçerli.
    misal vakıfbank.

ancak halkbankta hepsini yaptırmak zorunludur.

o zaman şöyle tekrar edeyim:
    yasal olarak sade DASK zorunludur.
    hatta denemesi çok basit: bankadan konut ve hayat sigortaların zorunlu olduğuna dair bir yazı isteyin.
    vermez, veremez...

eğer herhangi bir banka konut ve hayat sigortaların zorunlu olduğunu belirterek sizden zoraki bu ücretleri almaya çalışıyorsa bunu her türlü geri alabilirsiniz. yeterki sözleşmelere "karşılıklı müzakere edilerek imzalanmıştır" şeklinde not eklemeyin.
    bu notu eklerseniz işler biraz karışır.

DASK zorunludur.

ancak kefiliniz yoksa hayat sigortası da zorunludur.

ancak arkadaşımız HAlkbank'tan sözediyor.

Halkbankta DASK , konut paket ve hayat sigortası zotrunludur.

hayat sigortasını ister bir kezde ödersiniz isterseniz seneden seneye ödersiniz.

Halkbankta bu 3 işi yenilememe gibi bir lüksünüz yok.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: x15

quote:

dosya masrafı, hizmet bedeli ve yeniden yapılandırma ücretini geri aldım.
    ipotek ve ekspertizi almadım. bunlar için zaten başvurmamıştım.
    duruşma dün olduğu için karar henüz yazılmadı. yazıldıktan sonra posta ile bildirilecek. yani şak diye geri alamıyorsunuz.
    yargıtaya götürebilir ama yargıtay da tüketici lehine karar veriyor.

İpotek ve expertiz içinde başvurmuş olsaydınız büyük olasılıkla onları da alırdınız.Benim mahkemede sonuçlandı.Bunların iadesine karar verildi.Banka da iade etti.

ekspertiz ücretinin iadesini alamazsınız.
    zira banakda onu farklı bir kuruma yaptırıyor ve masraf ediyor.

x15, kararı bizimle paylaşırsanız çok memnun oluruz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

arkadaşlar devam eden konut kredim var.
    DASK+konut sigortası+hayat sigortası

her sene bu 3 nü yeniliyordum bu sene sadece zorunlu olanları yaptırmayı düşünüyorum.kredim halkbankasından.
    bu konu ile ilgili nette ve çevremde her türlü bilgi konuşuluyor.ama ben kesin ve net bir bilgi istiyorum.ona göre bankayla konuşacagım
    evet arkadaşlar bu tarih itibariyle hangisi veya hangilerini yaptırmak zorunlu?
    bu konuda kesin ve net birli sahibi olan varmı?kaynakta gösterebilirse sevinirim.

selamlar,

dask konut paket sigortası ve hayat sigortasını yaptırman gerekiyor.
    bunları her sene yaptırmalısın, zorunlu çünkü.

konut pakette gününden evvel gidersen %5 indirimi oluyor.

bilgim net ve kesindir ;)

"dask konut paket sigortası ve hayat sigortasını yaptırman gerekiyor."

yanlış bilgi veriyorsunuz. sadece dask zorunludur.
    konut ve hayat sigortası, bankanın kendini garantiye alması için dayatmasıdır.

sizin dediğiniz diğer bankalar için geçerli.
    misal vakıfbank.

ancak halkbankta hepsini yaptırmak zorunludur.

o zaman şöyle tekrar edeyim:
    yasal olarak sade DASK zorunludur.
    hatta denemesi çok basit: bankadan konut ve hayat sigortaların zorunlu olduğuna dair bir yazı isteyin.
    vermez, veremez...

eğer herhangi bir banka konut ve hayat sigortaların zorunlu olduğunu belirterek sizden zoraki bu ücretleri almaya çalışıyorsa bunu her türlü geri alabilirsiniz. yeterki sözleşmelere "karşılıklı müzakere edilerek imzalanmıştır" şeklinde not eklemeyin.
    bu notu eklerseniz işler biraz karışır.

DASK zorunludur.

ancak kefiliniz yoksa hayat sigortası da zorunludur.

ancak arkadaşımız HAlkbank'tan sözediyor.

Halkbankta DASK , konut paket ve hayat sigortası zotrunludur.

hayat sigortasını ister bir kezde ödersiniz isterseniz seneden seneye ödersiniz.

Halkbankta bu 3 işi yenilememe gibi bir lüksünüz yok.

yasalar halkbanka ayrıcalık tanımıyorsa kanunen buna zorunlu diyemeyiz. ancak mesajımda da belirttiğim gibi dayatma diyebiliriz.

• quote:

Karar standart bir karar daha önce burada paylaşılanlardan bir farkı yok.Gerekçe müşteri ile müzakere yapılmaması.Bankanın elinde müzakere yapıldığını gösterecek bir delil yoksa yapılan yasal olmayan masrafları geri alabilirsiniz.
  • @inceyol hocam keşke bu soruyu 3 sene önce sormuş olsaydım :)
    bankada bizimle ilgilenen müşteri temsilcime mail atacağım.ilk başta bu yıl sadece zorunlu dask sigortasını yaptırmak istiyorum deyip fiyat isteyeceğim.hepsi zorunlu derse de zorunlu olduğuna dair yazı isteyeceğim.çok diretirse de sizin dediğiniz gibi hayat sigortasını önce 1 yıllık sonrada 2 yıllık teklif isteyeceğim.bunların hepsini de mümkün mertebe mail ortamında yapmayı düşünüyorum.
    sözleşmeye sizin dediğiniz gibi bir yazı yazmadım.
    ayrıca hiç bir kaynağa ve bilgiye dayanmadan konut sigortasını kesinlikle yaptırmayı düşünmüyorum.doğalgaz su tesisatında kaçak çıktı kapsama girmiyormuş.o zaman ben ne yapayım o sigortayı.tesisatçılar sigorta ödüyor ve sigortadan yaptıran müşterilerimiz oldu dediler.hangi sigortadır hangi bankadır anlam veremedim.

birde son çare el freni niyetine baktım olmuyor sağlam diretiyorlar.o zaman bende B planını devreye sokup başka yerlere yaptırıp getireceğim diyeceğim sırf kıllığına.
    Ha birde bu iş bu aşamalara gelirse ve çok can sıkmaya başlarsa da bu ödediklerimi ve krediyi ilk çekerken ki ödediğim dosya masrafı için tüketici hakem heyetine giderim.iş inada binerse 3 kuurş için gerekirse 5 kuruş masraf yapacak ptansiyelim var :)

son olarak;

@kabde arkadaşım çok teşekkürler umarım sen haklı çıkmazsın :)
    @inceyol hocam sizede çok teşekkürler.ben sizi tutuyorum :)

• DASK devletçe zorunlu diğerleri isteğe bağlı
  • :))

konu halkbank olunca ben haklı çıkacağım üzülerek söyleyeyim.

ister dışardan yaptırın ister bankadan yaptırın dask ve konut sigortalarını mecbur kılacaklardır size.
    dask fiyatları heryerde aynıdır bu arada.

hayat sigortasında ise 2 yıllık teklif alamayacağınızı söyleyebilirim.
    siz krediyi çekip kullandığınız için size 1er yıllık hayat sigortası yaptırtacaklardır.

kaldı ki fiyatları cüzidir.
    tüketici hakem heyetine ise 01/07/2012 den önce krediyi çekmişseniz başvuruda bulunabiliyorsunuz.
    aksi durumda bir hak iddianız olmayacaktır diye biliyorum.
  • Sözüm Senet; Adım İmzamdır..

hocam imzanızda korkutmadı değil ha.o zaman ben bir ilk yapayım ve kahraman olayım :)
    bu arada en azıdan biraz pozitif yaklaşmışsınız tüketici hakem heyeti yolumu kapatmamışsınız.kredim 2010 temmuz.gerçi denemişsiniz :)
    sonucu sizlere alıntı yaparak bildireceğim.
  • quote:

Sözüm Senet; Adım İmzamdır..

hocam imzanızda korkutmadı değil ha.o zaman ben bir ilk yapayım ve kahraman olayım :)
    bu arada en azıdan biraz pozitif yaklaşmışsınız tüketici hakem heyeti yolumu kapatmamışsınız.kredim 2010 temmuz.gerçi denemişsiniz :)

halkbankasının bu diretmeleri kesinlikle yasal değildir. hakkınızı arayın.

hayat sigortasına gelince.
    6 yıllık kredimde isteğim üzerine yapılan hayat sigortasında önce 1 yıllık sigorta yaptırdım ve 500 tl ödedim.
    2. yıl sigortacı bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine kalan 5 yıl için teklif aldım.
    sıkı durun; 5 yıl için verilen hayat sigortası fiyatı 480 tl idi.
    bu 480 tl yi 5 e böldürdüm ve her yılın haziran ayında hesabımdan tahsil ediliyor.

rakamlar 10-20 tl fark edebilir. belgelere bakmadan ayzıyorum.
    belgeleriyle de gösterebilirim.
    öyle kafasına göre "her yıl yenileriz" diyemezler.

görüşmeleri mail yoluyla yaparsanız, yazışmalar hakkınızı ararken kanıt olacaktır.

önemli olan haklı ya da haksız olmak değil, doğru neyse ona göre hareket edip hakkını yedirmemektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: x15

quote:

Karar standart bir karar daha önce burada paylaşılanlardan bir farkı yok.Gerekçe müşteri ile müzakere yapılmaması.Bankanın elinde müzakere yapıldığını gösterecek bir delil yoksa yapılan yasal olmayan masrafları geri alabilirsiniz.

arşivimi ve bu konuyu tekrar taradım. ipotek ve expertiz ile ilgili karar bulamadım.
    sakıncası yoksa pm ile gönderirseniz çok memnun olurum.
  • quote:

quote:

6 yıllık kredimde isteğim üzerine yapılan hayat sigortasında önce 1 yıllık sigorta yaptırdım ve 500 tl ödedim.
    2. yıl sigortacı bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine kalan 5 yıl için teklif aldım.
    bu 480 tl yi 5 e böldürdüm ve her yılın haziran ayında hesabımdan tahsil ediliyor.

görüşmeleri mail yoluyla yaparsanız, yazışmalar hakkınızı ararken kanıt olacaktır.

önemli olan haklı ya da haksız olmak değil, doğru neyse ona göre hareket edip hakkını yedirmemektir.

hocam bende sizin gibi düşünüyorum 1 yıllık ile 5 yıllık sigorta ücretini görünce açıkçası şok oldum bu kadarını da beklemiyordum.bu bilginizi asıl bir yakınım için kullanmayı düşünüyorum.onların nede olsa önlerinde bu yılı saymazsak 9 yıllları var.
    ayrıca tüketici kredilerinde 3 yıllık ise 3 yıllık sigorta başta yapılıyor konutta kasıtlı olarak bankanın yaptığı bir vurgun var.
    benim doğalgaz tesisatında ki sorun ile ilgili konut sigortasını yenilemek için arayanla konuşmuşum kapsamıyor demişti.birde halk sigortanın müşteri hizmetleri ile görüşeyim.olaya birazda orada ki mevzuda yol gösterecek.
    hocam gelişmelerden sizleri bilgilendireceğim.tekrar teşekkürler.

dip not:bu arada bana bankadan mesaj gelgi kredinize bağlantılı kredi hayat sigortası ve deprem sigortası poliçenizi yenilemek için şubeye basvurunuz diye.sanırım hayat+daskı zorunlu isteyecekler gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ankizmir -- 26 Haziran 2013; 23:33:18 >

• quote:

quote:

quote:

hocam bende sizin gibi düşünüyorum 1 yıllık ile 5 yıllık sigorta ücretini görünce açıkçası şok oldum bu kadarını da beklemiyordum.bu bilginizi asıl bir yakınım için kullanmayı düşünüyorum.onların nede olsa önlerinde bu yılı saymazsak 9 yıllları var.
    ayrıca tüketici kredilerinde 3 yıllık ise 3 yıllık sigorta başta yapılıyor konutta kasıtlı olarak bankanın yaptığı bir vurgun var.
    benim doğalgaz tesisatında ki sorun ile ilgili konut sigortasını yenilemek için arayanla konuşmuşum kapsamıyor demişti.birde halk sigortanın müşteri hizmetleri ile görüşeyim.olaya birazda orada ki mevzuda yol gösterecek.
    hocam gelişmelerden sizleri bilgilendireceğim.tekrar teşekkürler.

dip not:bu arada bana bankadan mesaj gelgi kredinize bağlantılı kredi hayat sigortası ve deprem sigortası poliçenizi yenilemek için şubeye basvurunuz diye.sanırım hayat+daskı zorunlu isteyecekler gibi.

arkadaşlar örnekle açıklamada bulunacağım ve zannediyorumk i böylesi daha nalaşılır olacak.

diyelik ki 80.000 tl lik konut kredisini 6 yıllık çektiniz.

halkbankasında ki uygulama şöyle olacaktır.
    ya 6 yıllık hayat sigortası yaptıracaksınız ve tüm ödemeyi peşinen yapacaksınız ya da seneden seneye yıllık yapacaksınız ödemeyi.

diyelim siz 3. yıla girdiğinizde ben kalan tüm tutar için 3 yıllık sigorta yaptırmak istiyormu diyemiyorsunuz.
    yine senelik yaptırıyorsunuz.

kaldı ki senelik sigorta yaptırmak sizin için daha karlı olur.
    zira her sene ödeyeceğini kredi tutarı düşüyor.

• quote:

tüketici hakem heyeti yolunuz açık.
    ancak ekspertiz konusunda yapacağınız başvuru hakem heyetince kabul edilmiş olsa ve sizin lehinize karar çıksa dahi banka o parayı size ödemez. avukatları aracılığı ile ve belgeler ile yaptığı harcamayı size gösterir.

dolayısıyla sizin lehinize sonuçlanda dahi paranızı geri alacağınız tarih ötelenir.
  • quote:

quote:

imza atılan sözleşmede madde 3 te sigortalar bölümünde ilgili konu açıkça belirtilmiştir.

kişi dask ve konut paket sigortasını yaptırmak zorundadır tarzında bir ibare mevcut.
    arzu ederseniz ibareyi tam olarak belirtebilirim sizlere.

• Şubat'ta tüketici mahkemesine başvurdum, Haziran sonuna duruşma günü belirlemek için karar verilecekti, karar geldi ve ilk duruşma günü 10 Aralık'ta..

Arkadaş ne hızlı işleyen bir yargı sistemimiz var. Dilekçe verildikten tam 1 sene sonra ilk duruşma görülecek. Şaka gibi..
  • inceyol İ kullanıcısına yanıt
    Benim Bankayla(İş Bankası) yaptığım kredi sözleşmesinin ilk sayfasında büyük puntolarla yazıyordu Konut ve Hayat sigortalarının zorunlu olmadığı. Sadece DASK zorunlu, adı üstünde...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaTRiX -- 4 Temmuz 2013; 14:06:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaTRiX

Benim Bankayla(İş Bankası) yaptığım kredi sözleşmesinin ilk sayfasında büyük puntolarla yazıyordu Konut ve Hayat sigortalarının zorunlu olmadığı. Sadece DASK zorunlu, adı üstünde...

merhaba arkadaşım dosya masrafını almak için THH ye müracaat ettiniz mi acaba ? Benim kredi de işbankasında olduğu için sordum.
  • _numlock_ kullanıcısına yanıt
    Hayır,
  • quote:

Orijinalden alıntı: omerx

quote:

Orijinalden alıntı: zeytin45

quote:

Orijinalden alıntı: omerx

quote:

Orijinalden alıntı: Brother-II

halkbanktan ben de ücretsiz aldım

1060 Konut kredisi dosya masrafı iadesni aldım banka tıketıcı mahkesıne itiraz etti o davayı da kazandım. Mart 2013
    1175 Konut kredi ve yapılandırma masrafı halk bankasından tıketici hakem heyeti lehime kadar verdi. 14 Haziran 2013
    200 İpotek fek ücreti ziraat bankası tüketici hakem heyeti lehime kadar verdi 14 haziran 2013

Hocam itiraz ettiğin kredi masrafları ne zaman alınmıştı senden yazarsan çok iyi olur

1175 Halk bankası 2009 Ekim konut kredisi halk bakasına aktarmıştım, Mayıs ayında başvurdum 14 haziranda sonuçlandı.
    200 Ziraat ipotek feyk ücreti mayıs ayında başvurdum 14 haziranda sonuçlandı.

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.' Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.'

Bugün itibariyle Halkbank parayı hesabıma yatırdı ve Tüketici Mahkemesine itiraz etmeyeceklerini söylediler.

• Arkadaşlar benden de akbank ipotek fekki için 300 tl istiyor daha yatırmadım. Yatırıp da itiraz edeyim. tüketici mahkemesine yol gösterirseniz sevinirim. teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.