Şimdi Ara

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.' (14. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.235
Cevap
74
Favori
135.805
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ayrıca 1200 tl üştü maşraflar avukatla oluyor diye biliyorum vakıfbank işini kovalayan arkadaşım söyledi bilği almak isteyen pm atsın link numara vs vereyim
  • Bireysel açtık avukata gerek yok arkadaşım.
  • HHK ıle 900 liraya karar verildi.2 ay ödemediler ankarada bu işleri yapan bir avukat buldum, masraf felan almadı benden 1 ay sürmedi tahsil etmesi.Sonrasında karşı dava açmışlar sağolsun onu da kazandı.İsteyen olursa pm atabilirim.
  • istanbulda böyle masraf almayan avukat tanıdığı olan var mı?
  • Cordor hocam ve yardımcı olabilecek arkadaşlar bende aynı şekilde bir devlet bankasından kredi aldım.

Sonrasında aynı yollar izlenerek Tüketici Hakem heyeti beni haklı bularak para iadesini istedi.Banka beni aradı ve :
    İsterseniz bu paranın tamamını değilde şu kadarını size verelim (yaklaşık 2/3) dedi.Yoksa paranın tamamını size öderiz
    ve üst mahkemeye gideriz diye de söyledi.Ben ise paramım tamamını istedim.banka paranın tamamını yatırmıs ve gerçekten üst mahkemeye
    (Tüketici Mahkemesi) gitmiş. Bana mahkemeden şöyle bir yazı geldi:

"HMK'nın317/2 ve 318.maddelerine göre dava dilekçesinin davalıya (ben) tebliğinden itibaren 2 haftalık süre içerisinde
    mahkememize cevap dilekçesi verebileceği, ayrıca cevap dilekçesi ile birlikte tüm delillerini açıkça ve hangi vakıanın delili olduğunu da belirterek bildirmek; elinde bulunan delillerini cevap dilekçesine eklemek ve başka yerlerden getirilecek belge ve dosyalar içinde bunların bulunabilmesini sağlayan bilgilere dilekçesinde yer vermek zorunda olduğu"

Hususlarının tensip zaptı ile birlikte davalıya ihtarına,masrafın gider avansından karşılanmasına....
    diye devam ediyor.

Bu noktada Tüketici mahkemesine benim müracaatım dilekçem ve yapmam gerekenler konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden çok teşekkürler.

• davacı: banka
    davalı : siz
    adres:
    t.c. vs

konu : dava dilekçesine cevaplarımızdır.

açıklamalar: konuyu özetleyin burdan mevzuat maddelerini kopyalayıp yapıştırın
    sonuç : davacının talebinin reddine karar verilmesini, tüketici hakem heyeti kararına uyulmasını, yargılama giderlerinin karşı tarafa yükletilmesi için gereğini arz ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Brother-II

halkbanktan ben de ücretsiz aldım

1060 Konut kredisi dosya masrafı iadesni aldım banka tıketıcı mahkesıne itiraz etti o davayı da kazandım. Mart 2013
    1175 Konut kredi ve yapılandırma masrafı halk bankasından tıketici hakem heyeti lehime kadar verdi. 14 Haziran 2013
    200 İpotek fek ücreti ziraat bankası tüketici hakem heyeti lehime kadar verdi 14 haziran 2013
  • quote:

Orijinalden alıntı: omerx

quote:

1060 Konut kredisi dosya masrafı iadesni aldım banka tıketıcı mahkesıne itiraz etti o davayı da kazandım. Mart 2013
    1175 Konut kredi ve yapılandırma masrafı halk bankasından tıketici hakem heyeti lehime kadar verdi. 14 Haziran 2013
    200 İpotek fek ücreti ziraat bankası tüketici hakem heyeti lehime kadar verdi 14 haziran 2013

Hocam itiraz ettiğin kredi masrafları ne zaman alınmıştı senden yazarsan çok iyi olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: inceyol

istanbulda böyle masraf almayan avukat tanıdığı olan var mı?

avukatlık masrafını bankadan tahsil ediyorlar bu şekilde anlaşırsanız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeytin45

quote:

quote:

Hocam itiraz ettiğin kredi masrafları ne zaman alınmıştı senden yazarsan çok iyi olur

1060 Ziraat bnkası 2008 Ekim, Ekim 2012 tüketici hakem heyetine başvurdum ocak ayında para hesabıma yattı mart 2013 mahkeme beni haklı buldu.
    1175 Halk bankası 2009 Ekim konut kredisi halk bakasına aktarmıştım, Mayıs ayında başvurdum 14 haziranda sonuçlandı.
    200 Ziraat ipotek feyk ücreti mayıs ayında başvurdum 14 haziranda sonuçlandı.

• quote:

quote:

quote:

quote:

1060 Ziraat bnkası 2008 Ekim, Ekim 2012 tüketici hakem heyetine başvurdum ocak ayında para hesabıma yattı mart 2013 mahkeme beni haklı buldu.
    1175 Halk bankası 2009 Ekim konut kredisi halk bakasına aktarmıştım, Mayıs ayında başvurdum 14 haziranda sonuçlandı.

• quote:

quote:

quote:

• 2 hafta önce halk bankasında kredimi tekrar yapılandırdım ve yapılandırırken 350 TL verdim el yazısı ile yazdırdılar. Bunu alabilen var mı acaba. Müşteri temsilcisi davaları akybettikleri için el yazısı ile yazdırdıklarını söyledi.
  • bize de yazdırdılar duruşmaya cıkıcaz temmuzda sonucu bildiririm.
  • İs bankai benden 2000 lira aldi toplam eksper falan bi dilekce yazdim iadeli tahahutlu gondericem buyuk ihtimal reddedickler dimi? Sonra tuketici mahkemesine gitmeliyim galiba??

Ziraat bankasi fek kaldirma parasi 200 TL aldi İlgili kredi yalovada ancak ben istanbulda yasiyorum illa yalovadaki tuketici hakem heyetinemi gitmeliyim??

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ekara7Tepe

İs bankai benden 2000 lira aldi toplam eksper falan bi dilekce yazdim iadeli tahahutlu gondericem buyuk ihtimal reddedickler dimi? Sonra tuketici mahkemesine gitmeliyim galiba??

Ziraat bankasi fek kaldirma parasi 200 TL aldi İlgili kredi yalovada ancak ben istanbulda yasiyorum illa yalovadaki tuketici hakem heyetinemi gitmeliyim??

Tüketici hakem heyetine başvururken iki kriter var.
    Ya ikamet adresinin olduğu hakem heyeti ya da şikayetçi olduğun bankanın oldugu yerdeki hakem heyeti.
  • Kredi aldigim bankalardan biri Yalova Ziraat digeri Kadikoy Isbankasi bende kadikoyde oturuyorum ozaman ziraat icin yaliva hakem heyetine Is bankasi icinde Kadikoydeki Tuketici mahkemesine basvurmaliyim degilmi??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ekara7Tepe

Kredi aldigim bankalardan biri Yalova Ziraat digeri Kadikoy Isbankasi bende kadikoyde oturuyorum ozaman ziraat icin yaliva hakem heyetine Is bankasi icinde Kadikoydeki Tuketici mahkemesine basvurmaliyim degilmi??

Adrese kayıtlı sistemde (muhtarlık) nereye bağlı iseniz oraya başvuruyorsunuz başka şehir ilçeye felan değil
  • Arkadaşlar Ankarada yeğenim Avukat önce benim 2008 deki masrafımı aldı sonra birçok arkadaşın parasını geri aldı, kendi uğraşamayacak olanlar veya hakem heyeti kararına rağmen ödeme alamayanlar varsa yardımcı olur, sizden hiçbir ücret almıyor hatta vekalet ücretinide kendisi karşılıyor pm ile ulaşın bilgilerini vereyim.
  • Adrese kayıtlı sistemde (muhtarlık) nereye bağlı iseniz oraya başvuruyorsunuz başka şehir ilçeye felan değil
    --------
    " Ticaret Kanununda öngörülen bir tarafı tacir olan sözleşmelerin diğer taraf içinde ticari olduğuna ilişkin madde hükmünün, tüketici hukukunda geçerli olmadığı, zira sözü geçen madde normunun taciri korumak amacıyla vaaz edildiği, sözü geçen hükmün, ticari amaç güdülmediğinden dolayı tüketici işlemi teşkil eden iş ve işlemlerde uygulanmasının adil olmadığı, zira Tüketici Yasasının, Ticaret Yasasına göre daha özel nitelikte bir yasa olduğu ve özel yasanın uygulanması gerektiği, bu itibarla gerek Tüketici Kanununda ve gerekse taraflar arasında kararlaştırılan sözleşme hükümlerinde, haksız şarta dayalı olarak iade taleplerinde temerrüt faizinin ticari faiz olduğu hususunda her hangi bir düzenleme bulunmadığı karşısında yasal faize hükmetmek suretiyle aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir."

bu Bankanın diğer dayanaklarını uçuran bir maddedir.

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=14483

Yargıtay 13.Hukuk Dairesi 2013/ 3676 Esas 2013/ 5247 Karar İçtihat

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.