Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (241. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 239240241242243
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • teşekkurler oncelıkle sorularımı yanıtladıgın için maxfocus arkadaşım ben bızım burdaki büyükçekmcedekı buderus bayısı aradım ve fıyat ogrendim gb042 için 1100 euro dedi son 1050 olur euro nakit dedı ama 1000 euro'ya alırız dıye düşünüyorum bıraz pazarlıkla montaj falan dahil ama eca confeo'da fiyat 1150 1200 eurolarda gezıyor ayrıca montajada para alıyolar galıba eca confeo'yu 1000 euroya montaj dahil alabılıcem bıyer varsa tavsiye edebılıcenız hemen alırım peşin para bu arada gb022 de bizim burdakı bayii son 1150,euro falan demıştı hatırladıgım kadarıyla... (bayının numarasını ısısandan aldım)
  • @ere21m b-Bende B.çekmecedeyim ve kombi arayışı içerisindeyim .

@maxfocus

Merhaba..

Demirdöküm sargon kombi almaya karar vermişken eski teknoloji bir ürün olduğunu ve %102 verimli olduğunu öğrendim . Fiyat ve özellik olarak Ariston Genus Premium 20.000kcal yoğuşmalı kombi bu ürün cazip geldi . Tavsiye edermisiniz acaba ?

Teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ere21m

teşekkurler oncelıkle sorularımı yanıtladıgın için maxfocus arkadaşım ben bızım burdaki büyükçekmcedekı buderus bayısı aradım ve fıyat ogrendim gb042 için 1100 euro dedi son 1050 olur euro nakit dedı ama 1000 euro'ya alırız dıye düşünüyorum bıraz pazarlıkla montaj falan dahil ama eca confeo'da fiyat 1150 1200 eurolarda gezıyor ayrıca montajada para alıyolar galıba eca confeo'yu 1000 euroya montaj dahil alabılıcem bıyer varsa tavsiye edebılıcenız hemen alırım peşin para bu arada gb022 de bizim burdakı bayii son 1150,euro falan demıştı hatırladıgım kadarıyla... (bayının numarasını ısısandan aldım)

Eğer ECA olarak bahsettiğiniz ürün bu ise CONFEO PREMIX 24kw 20.000 k.cal 1750TL şimdi fiyat aldım . Almak istediğim Ariston GENUS PREMIUM 20.000 k.cal için ise 1550TL fiyat aldım . Fiyatlar nakit fiyatları . Satıcı ile görüşmemde Ariston'un bu modelinin 10 numara cihaz olduğunu ve ECA dan daha iyi olduğunu söyledi ne kadar doğru bilemiyorum .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi twindiablo -- 23 Mayıs 2009; 14:18:17 >

• quote:

Orjinalden alıntı: twindiablo
    @ere21m b-Bende B.çekmecedeyim ve kombi arayışı içerisindeyim . @maxfocus Merhaba..
    Demirdöküm sargon kombi almaya karar vermişken eski teknoloji bir ürün olduğunu ve %102 verimli olduğunu öğrendim . Fiyat ve özellik olarak Ariston Genus Premium 20.000kcal yoğuşmalı kombi bu ürün cazip geldi . Tavsiye edermisiniz acaba ? Teşekkürler.

Selamlar,

DD Sargon ilk yerli yoğuşmalı kombi ve yoğuşma teknolojisi eskidir. Bunu daha önce yine bir arkadaşa cevaplamıştık. Eski yazılarda bu kombi ile ilgili ayrıntılı yazım var.

Benim yine eski yazılarımı okuduysanız, italyan menşeli ürünlere karşı çok sıcak bakmadığımı görürsünüz. Bu konuda benim kendi tecrübe ve birikimlerim var.Bu sadece kombi adına değil tüm italyan teknolojisi , sanayisi adınadır.
    Genelde ucuz çok özellikli ama fazla arge deyenimi içermeyen , kullanım içinde geliştirilen, belli bir standartın ötesine geçmeyen ürünlerdir.
    Çok memnun olanda olabilir , çok şikayetçi kısaca önceden de söylediğim gibi kumar oynamak gibidir.
    Tüm şikayet sitelerini ve forumları araştırın toplamda bu sonuca ulaşırsınız.

Bugün yoğuşmalı olarak alabileceğiniz bilinen Tr de servisi nispeten yaygın olan ürünler, buderus, viessmann, vaillant, bosch, eca, italyanlar içinde ise ferroli, immergas, adı yerli içi italyan Baymağın bazı modelleri yine aynı alarkonun ithal yoğuşmalı modelleri ile DD olabilir. Daha bir çok iyi markada var ama servis ve satış sonrası hizmetler ? Yani iş iyi kombiyi almakla bitmez. Viessmann en iyi markalardan ama mesela bursada hizmet veremiyorlar. Şimdi bursalı hemşerim, bir sorun yaşarsa ne olacak. kışın soğukta mı bekleyecek. En iyi marka en iyi ürün olsa ne farkeder. Isıtmayan kombiyi kim ne yapsın. Bu tür bir ürün alırken servis ve satış sonrası hizmet konularınada önem vermeniz şart.

Ben uygun maliyet arıyorsanız, yoğuşmalı olarak ECA ve baymak tavsiye edebilirim. Yok eğer bütçeniz uygunsa buderuss gb022 veya gb042 derim. İnternette uygun fiyatlı satış yapan yerler var.http://www.kombi.com/?gclid=CICil6Tk1poCFYYVzAodTE0Usw
    http://www.kombidukkani.com/?gclid=COX99Kfk1poCFRQSzAodSh2Qqw http://www.dogalgazmarket.com/ bu sitelerde çok uygun fiyatlar var. Doğalgaz marketten bende yerinde (içerenköydeki dükkandan) ürün aldım, gerçekten çok hesaplı fiyatlar oldu.

Söylediğiniz ariston ile ECA arasında 250 tl fark var. 250 tl için eca alınır. Aristonda haftalık program saatide varmış ama ürün olarak ECA daha iyi bir ürün. Kolay gelsin.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ere21m
    teşekkurler oncelıkle sorularımı yanıtladıgın için maxfocus arkadaşım ben bızım burdaki büyükçekmcedekı buderus bayısı aradım ve fıyat ogrendim gb042 için 1100 euro dedi son 1050 olur euro nakit dedı ama 1000 euro'ya alırız dıye düşünüyorum bıraz pazarlıkla montaj falan dahil ama eca confeo'da fiyat 1150 1200 eurolarda gezıyor ayrıca montajada para alıyolar galıba eca confeo'yu 1000 euroya montaj dahil alabılıcem bıyer varsa tavsiye edebılıcenız hemen alırım peşin para bu arada gb022 de bizim burdakı bayii son 1150,euro falan demıştı hatırladıgım kadarıyla... (bayının numarasını ısısandan aldım)

Eğer ECA olarak bahsettiğiniz ürün bu ise CONFEO PREMIX 24kw 20.000 k.cal 1750TL şimdi fiyat aldım . Almak istediğim Ariston GENUS PREMIUM 20.000 k.cal için ise 1550TL fiyat aldım . Fiyatlar nakit fiyatları . Satıcı ile görüşmemde Ariston'un bu modelinin 10 numara cihaz olduğunu ve ECA dan daha iyi olduğunu söyledi ne kadar doğru bilemiyorum .

Selamlar,

Evet peşinde ve farklı firmalarda çok daha uygun fiyatlar bulunabilir. 1750 çok iyi bir fiyat.
    Bahsi geçen aristonun hangi özelliği ECA dan iyiymiş? satıcı bunuda söylede mi? bence bir sorun , bu topicde değil ama bu forumda özellikle o otomatik su alma sistemi arızasından şikayetçi kullanıcılar var, ayrıca elektronik kart arızasından. Kimse sattığı ürünü kötülemez.
    Bence aristonun bu modeli kendi sınıfında 10 üzerinden ancak 5 alabilir daha fazlasını değil. Hadi ECA yı geçtim buderus ve viessmann bunlardan da iyiymiş , bu ürünler bile 10 üzerinde 8 alabilirken, ariston 10 üzerinden 10 alıyormuş. Tipik bir satıcı yaklaşımı.
    Ben 20 senedir alman ve italyan teknolojilerini kullanan (başka sektör ama italyanların dünyada söz sahibi olduğu) komplike makinelerin içindeyim. Eski kaliteleri bozulsa bile hala alman ürünleri italyanlardan çok daha üstündür ve ECA confeo premix gibi tübitak arge destekli geliştirilen ve kaliteli malzeme kullanılan bir ürün , aristonun bu bahsi geçen modelinden kesinlikle daha iyidir. Belki özellik bazında eksiği olabilir, zira genelde italyanlar, end. ürünlerinde özellik miktarını fazla tutarlar ki, satış tarafında avantaj sağlasınlar. (yada ekstraları bedava verirler).
    Kağıt üstünde baktığında bile teknik olarak ECA daha iyi durumda.
    24 FF modeli öncelikle 24 kw (20640kcal) değil 22 kw lık bir cihaz (18920kcal) kullanım sıcak suyunda da 25 kw ya 10 dk. süreyle çıkıyor.
    ECA Con.Pr. 24 kw gerçekten 50-30 da 20640 kcal dir . sıcak su içinde sürekli 26 kw verir 35 derece fark için 10,6 lt/dk su verir. (ariston maks değerde 10,3 lt/dk.) Tüketimde de ECA 2,33 m3/saat iken ariston 22 kw olmasına rağmen 2,34 m3/saat ile yine kağıt üstünde yüksekde kalıyor.
    Burda aristonun sirküle motorunda modülasyon yapabilmesi güzel bir özellik bu ECA yok ve bu sayede de %24 -%100 arasında modülasyon yapması başarılı bir özellik olmuş ama bunu tüketime yansıtamamış olması olumsuzluk. Gerçi dürüst olmak gerekirse bunun farkı düşük sıcaklıklardaki performansda belli olur. Sonuçda tüketim değerleri maks. üzerinden alınıyor.
    Genleşme tankı ECA 10 lt iken ariston 8 lt , sirküle pompasının debisi ve basma yüksekliğide aynı şekilde ECA süre oldukça düşük 2 mt de yükseklik için ECA 2,6 m3/saat iken ariston 0,92m3/saat ile gerçekten yaya kalmış. Üstelik maks kullanılabilir basma yüksekliği ECA da 6 mt civarında iken aristonda bu 4 mt ancak yaklaşıyor. Bunlara rağmen çekilen elektrik gücü ECA da 115 watt/saat iken ariston 120watt/saat ile yine yüksek kalıyor. Aristonun bir artısı zengin ekipman şık bir uzaktan kumandalı oda termostadı. Evet bu yünlerden ECA biraz fakir ama onda da modülasyonlu oda termostadı , dış hava sensörü gibi ekipmanlar mevcut, öyle çok şık estetik değil ama varlar. Garanti olarakda ECA 3 yıl (istenirse ek ücretle bir 3 yıl daha) aristonda bir çok yabancı marka gibi 2 yıl veriyor.
    Bu karşılaştırma daha çok uzatılabilir ama dediğim gibi aristonun bu modeli öyle 10 üzerinden 10 luk değil sadece 5-6 lık bir ürün olabilir.
    Size, bazı konuların satıcının anlattığı gibi olmadığını anlatmaya çalıştım. Son karar sizindir. Kolay gelsin.

• Sayın @maxfocus detaylı bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. CONFEO PREMIX için Avcılar Aydın Isı'dan nakit olarak 1700TL fiyat aldım . Sizin bilgilendirmeniz üzerine Ariston'dan vazgeçtim . CONFEO PREMIX alacağım. Bilgilendirme için teşekkürler saygılar.
  • sayın maxfocus arkadaşım uzun zamandır forumda bu konuyu takip ediyorum bizde evimize kombi düşünüyoruz.
    tabi kafam çok karıştı ben bir mühendisin ağzından kombide buderus lafını duymuştum son günlerdede yoğuşmalı
    kombilere taktım tabiki kombi demek hiç gaz yakmıycak demek değil ama bayan olarak evimin ekonomisinide düşünmem lazım. burda kombi kadar radyatörlerinde ısınmak açısından önemini öğrendim, her ne kadar kcal değerler kafamı karıştırsada. evimiz 5.kat çatı, tavanlar tahta lambir üzerinde 8cm izocam çatı şiltesi yeni döşendi bugüne kadar yalıtımsız 4 yıl boyunca gazı soba ve ocakta kullandık ısındık ama tek odada ev yapılırken su boruları yerden döşenmiş kombi yeride hazır tek eksiğimiz kombi ve petekler.tabi birde duvarlara yalıtım her ne kadar dışardan olması iyi olsada mecburen içerden yapma durumundayız binada bu işe yanaşan yok.evin üç cephesi açık bir tarafında bina var bir tarafı arsa ön tarafı güney akşama kadar güneş görüyor arka kuzey yatak odası banyo ve mutfak o tarafta kalıyor, evin kötü yanı en büyük oda daire kapısından ilk girişte, yaz kış orda oturuyoruz ev tapuda 110 m2 merdiven, wc, balkonuda düşersek

mutfak: 11 m2
    yatak odası:18 m2
    çocuk odası:13 m2
    küçük oda: 8.30 m2
    banyo: 6 m2
    giriş ( oturma odası ) : 19 m2
    antre :2 m2 ( burası wc ve banyoya giriş burda petek yeri yok )

evin yüksekliğide 2.40 normalden alçak her ne kadar gönlüm yoğuşmalı kombi istesede bu şartlarda uygun olurmu ? sizin önerilerinizden yola çıkarak ECA da olabilir diye düşündüm.bu konuda yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• bende geçen yaz burdan özellikle @maxfocus ve kullanıcıların tavsiyesi ile ECA CONFEO PLUS aldım.Önceleri Buderus ve Viessman ve ECA arasında kalmıştım.Ama ECA olsun yerli malı olsun dedim.
    Bayiden 1100 YTL ve 200 YTL ek masraflarla birlikte.Fiyat çok ucuz olduğunu sölyemek isterim ayrıca Buderus ve Viessman 1300 Euro + Montaj yani 1700 YTL civarına geliyordu o zaman.

1 Yıl oldu çok şükür herhangi bir sorun yaşamadık.Kombi alıcaklara tavsimdir...ECA
  • quote:

Arkadaşlar bunlar elindeki satılmayan malı kakalamak için yapılan tipik satıcı kurnazlığıdır, lütfen bu tip safsatalara inanmayın. Ariston ECA nın yanında bile anılmamalı bence..

Bakın yukarıda bir arkadaşımız ne yazmış, aşağıya alıntı yaptım..

quote:

Orjinalden alıntı: darkboys

ariston marka kombi almayında başka ne alırsanız alın.. kendim kullanıyorum, hiç memnun değilim..

• quote:

Orjinalden alıntı: shr_dlr
    sayın maxfocus arkadaşım uzun zamandır forumda bu konuyu takip ediyorum bizde evimize kombi düşünüyoruz.
    tabi kafam çok karıştı ben bir mühendisin ağzından kombide buderus lafını duymuştum son günlerdede yoğuşmalı
    kombilere taktım tabiki kombi demek hiç gaz yakmıycak demek değil ama bayan olarak evimin ekonomisinide düşünmem lazım. burda kombi kadar radyatörlerinde ısınmak açısından önemini öğrendim, her ne kadar kcal değerler kafamı karıştırsada. evimiz 5.kat çatı, tavanlar tahta lambir üzerinde 8cm izocam çatı şiltesi yeni döşendi bugüne kadar yalıtımsız 4 yıl boyunca gazı soba ve ocakta kullandık ısındık ama tek odada ev yapılırken su boruları yerden döşenmiş kombi yeride hazır tek eksiğimiz kombi ve petekler.tabi birde duvarlara yalıtım her ne kadar dışardan olması iyi olsada mecburen içerden yapma durumundayız binada bu işe yanaşan yok.evin üç cephesi açık bir tarafında bina var bir tarafı arsa ön tarafı güney akşama kadar güneş görüyor arka kuzey yatak odası banyo ve mutfak o tarafta kalıyor, evin kötü yanı en büyük oda daire kapısından ilk girişte, yaz kış orda oturuyoruz ev tapuda 110 m2 merdiven, wc, balkonuda düşersek
    evin yüksekliğide 2.40 normalden alçak her ne kadar gönlüm yoğuşmalı kombi istesede bu şartlarda uygun olurmu ? sizin önerilerinizden yola çıkarak ECA da olabilir diye düşündüm.bu konuda yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Selamlar,

İstanbul için 5 katlı bina 5. kat çatı dairesi. Tavanda yalıtım var dış duvarlarda yok peki camlar ısıcam mı? bu konuda bilgi eksik kalmış.
    Biz yokmuş gibi düşünelim. Bu durumda birim alan değerini 40 kcal olarak alalım.
    Ahşap malzeme, beton tavana göre daha iyibir yalıtım sağlar, ayrıca 8 cm lik çatı çiltesi ile oldukça iyi bir yalıtım sağlanmış. İçerden mantolama yapacaksanız, dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta vardır ve bir çok uygulamacı buna dikkat etmediğinden, netice istendiği gibi olmuyor.
    Özellikle dış cepheye uzanan kiriş ve kolonların tamamının mantolama yapılıması gerekiyor. Örneğin bir kirişin tamamı dış cephe boyunca uzanıyorsa bu kiriş iç cephede de tamamen mantolanmalıdır. Aynı şekilde bir kolonun misal yarısı dış cephede yarısı iç cephede kalsa bile , içerden tamamı mantolanmalıdır. Bu işlemin nedeni kolon ve kirişleri bir yapıda temel ısı taşıyıcılar olmasıdır.
    Ben kendi dairemde, 12 m2 lik çocuk odasında benzer durumu halen yaşıyorum. Odanın 3 cephesi dış cepheye açık ve sağ ile sol duvarlarda 1,7 mt genişliğinde 0,25 mt kalınlığında perde beton taşıyıcılar var bunların bir tanesi nerdeyse komple dış cepheye bakıyor ve içerden üstüne mantolama yapılmadığı için kışın ciddi derecede ısıyı emiyor. Diğeri ise büyük oranda yandaki diğer oda içinde kaldığı bu sorunu yaşamıyoruz. Her iki taşıyıcını yüzeyini elle kontrol edince bile ciddi bir ısı farkı olduğu anlaşılıyordu. Bu odada pkkp22 h:60 dan 1.0 mt olan peteği 1,2 mt ye çıkarmama rağmen ısıyı bir türlü diğer odalara eşitleyememiştim. Sonradan kontrol ettiğimde odanın duvar ve dışa bakan kirişlerler mantolama yapılmışken bu kısmın yapılmadığını fark ettim. Diğer odalar 22 derece ortalamada iken bu oda, olması gerekenden %40 daha büyük petek olmasına ve güneye bakmasına rağmen 20.5-21 dereceyi ancak buluyor. Düşünün ki 4,5 m2 lik bu yüzey 12 m2 lik odanın ısısını 1,5 derece soğutabiliyor. Bu nedenle kolon ve kiriş mantolamasına dikkat.

Gelelim asıl konuya, Tavanın alçak olması ısınmanın hızlı olması ve tüketimin düşmesi anlamına gelecek.

mutfak: 11 m2 * 2,4*40=1056 kcal/ 1650 = 0,64>>>0,7 mt %40 1 mt
    yatak odası:18 m2 * 2,4*40=1728 kcal/ 1500 = 1,15>>>1,2 mt %40 1,6 mt
    çocuk odası:13 m2 * 2,4*40=1248 kcal/ 1500 = 0,83>>>0,9 mt %40 1,2 mt
    küçük oda: 8.30 m2 * 2,4*40=797 kcal/ 1500 = 0,53>>>0,6 mt %40 0,8 mt
    banyo: 6 m2 * 2,4*40=576 kcal/ 1250 = 0,46>>>0,5 mt %40 0,7 mt
    giriş ( oturma odası ) : 19 m2 * 2,4*40=1824 kcal/ 1500 = 1,22>>>1,3 mt %40 1,7 mt

Toplamda 75,3 m2 için 7229 kcal ve pkkp22 h:60 olarak 5,2 mt petek sizin ihtiyacınızı görür.
    Yukardaki hesabı, 75-65 derecelik tesisat çalışma ısısına göre yapmıştık. Ancak m2 leriniz küçük olduğu için ve peteklerin yerleri müsait olduğu sürece %40 civarında büyüterek sistemi sürekli yoğuşmalı çalışacak şekilde de yaptırabilirsiniz. Bu durumda yaklaşık 60-50 derecelik tesisatta çalışmak mümkün olacakdır. Bu da istanbul için nerdeyse sürekli yoğuşma performansında çalışma demek oluyor.
    Tabiki petek maliyetinin artması anlamına gelir. Bu uygulamayı seçerseniz, 1 mt üstündeki peteklerinizi çapraz bağlattırmayıda unutmayın.

Gelelim yoğuşmalı ilk alım maliyetinin geri dönüşüne , sistemi tam yoğuşmalı performansı için bile kursanız, yüksek oranda (%15) tasarruf bile edilse, malesef küçük m2 den dolayı bu yüksek yüzdelik orana düşen parasal miktarda küçük olacakdır. Bu neden geri dönüş maliyetleri 10 senelere kadar çıkabilir.
    Eğer bütçeniz uygun değilse size ilk verdiğim ölçülerde 75-65 göre tesisat yaptırmanızı ve yoğuşmasız bir mesela DD nitron veya ECA confeo almanızı öneririm. Yada petekleri yine %40 fazlalıklı yaptırıp, yoğuşmasız kombide kullanabilirsiniz.
    Yok yoğuşmalı alıcam derseniz, o zaman buderus gb042 veya ECA confeo premix 24 kw sizin için uygun ürünler. Ayrıca petek boyunuda toplamda
    %40 artırarak (bu değerleri üstte verdim) uygularsanız , çok düşük kazan ısılarında min tüketimle ısınma sağlarsınız.
    Petekler uygulanacak termostatikvana lar ve kombiye takılacak dış hava sensörü ile oda termostadıda ekonomiyi ve konforu daha da arttıracakdır.

Petek olarak önerim pkkp22 profil ve h:60 yüksekliğinde demirdöküm plus veya ECA marka kullanmanızdır. Piyasada bir çok marka petek satılmaktadır. Ancak bunların çoğu profil yapıları ve demir fosfat ile yaş boya teknikli üretimden dolayı, düşük ısıl güç ve ömre sahipdirller.
    Ben son dönemde proterm ve immergas markalı petekleri gördüm fiyatları oldukça uygun ama ısıl güçleri düşükdür.
    Size bütçe durumunuza göre farklı alternatifler sunmaya çalıştım;
    1- Yoğuşmalı kombi ve 75-65 tesisat için petek ölçüsü,
    2- Yoğuşmalı kombi ve 60-40 tesisat için petek ölçüsü,
    3- Yoğuşmasız kombi ve 75-65 tesisat için petek ölçüsü,
    4- Yoğuşmasız kombi ve 60-40 tesisat için petek ölçüsü,
    5- İlk dört seçeneğe termo vana , dış hava sensörü ve oda termostadı ilavesi opsiyonu.

Tabi ki bunların en tasarruf yaratacak olanı 2 ve 5 seçeneklerin birlikte uygulanmasıdır. Fiyat performans derseniz 3 ve 5 seçeneğin birlikte uygulanması iyi netice verecekdir. Bunların dışında sadece 3 seçeneğini kullanıp artan miktarı içerden yalıtım için kullanırsanız , mevcuta görede en büyük tasarrufu sağlamış olacağınız tartışmasız bir gerçekdir. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 26 Mayıs 2009; 11:35:10 >

• quote:

Orjinalden alıntı: shr_dlr
    ..................................................................

Yaklaşık 75 - 80 m2 neti olan bir eviniz var. 24 Kw ( 20.000 kcal ) lık bir kombi fazla fazla yetecektir. Bence yoğuşmalıya bu m2 lerde gerek yok, Normal hermetik Eca Confeo Digital en kaliteli bir şekilde işinizi görecektir. Ama olsun ben yine de yoğuşmalı istiyorum derseniz Buderus GB 022 ile Eca Confeo Premix arasında bir seçim yapabilirsiniz. Yoğuşmalı olarak her ikisi de kaliteli cihazlardır..

• arkadaşlar bilgi ve deneyimleriniz ile verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. maxfocus arkadaşım ayrıca ayrıntılı olarak radyatör ölçüleri içinde sağol emeğine sağlık.bu arada camlarda ısıcam biz d.gaz sobasını kömür sobası yakar gibi yakıyorduk max 24 saat yanıyordu ancak bir yere gidersem söndürüyorduk,hiç yalıtım yokken en yüksek faturamız zamlı haliyle 19 m2 lik odada 140 tl idi. şimdi ilk etapta yalıtımı ele alacağız kombiyi almamızda bir iki ayı bulacak büyük ihtimalle sizin önerilerinize güvenerek eca olacak. yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı ilkesiyle

bu zaman zarfı içerisinde de vermiş olduğun yoğuşmalı yada yoğuşmasız seçenekleri değerlendireceğim.
    yoğuşmalı sistemte maliyetin geri dönüşü max 10 seneyi bulmasıda çok uzun bir zaman o konudada haklısın

ilginiz için tekrar teşekkür ederim en yakın zamanda sizi bilgilendireceğim.

• Arkadaşlar evim yerden ısıtma,daha önce DD sargon condanse düşünüyordum ,ama teknolojisi eski diyenler var buda bende şüphe uyandırdı.Bende Buderus logomax U062 düşünüyorum..

Yerden ısıtma ya bu kombi uygunmudur fikri olan arkadaşlardan ,yardım bekliyorum

şimdiden Teşekürler...
  • Selamlar,

"bu arada camlarda ısıcam biz d.gaz sobasını kömür sobası yakar gibi yakıyorduk max 24 saat yanıyordu ancak bir yere gidersem söndürüyorduk,hiç yalıtım yokken en yüksek faturamız zamlı haliyle 19 m2 lik odada 140 tl idi."

Öncelikle faydalı olduysak bizim için yeterli. Yanlız 19 m2 lik oda için bir ayda 140 tl aslında ciddi rakkam. Yaklaşık 124 m3 gaz yakmış ve alt ısıl değerden %90 verim için 920700 kcal/30 = 30690 kcal/gün ısı vermişsiniz. 24 saat sürekli yanmaya göre da saatte 1279 kcal ısı sürekli verilmiş. 19 m2 oda 2,4 mt tavan ile 40 kcal den 1824 kcal bulmuştuk. Yanmayan zamanlarıda düşününce uygulama için yeterli.
    Ancak yalıtım güçlendirilirse birim alan için aldığımız değer, 25 kcal üzerinden de rahatlıkla hesaplanabilir.

Ben kendi evimde 117 m2 net ısıtma alanı için (tavan yük. 2,67) geçen kış en fazla 347 tl ödemiştim 300 m3 de tüketim olmuştu. Bende 24 saat üstünden kullandım, ama bu 26 günlük faturada döneminde hiç kapatmadık. Günde 11,54 m3 çıkmıştık , saatte 0,481m3 tüketim olmuş. Bu da alt ısıl değerden ve %96 verimden 3808 kcal /saat olur. Demek ki her saat ısıtma alanının bu kadar ısısı dışarı uçmuş gitmiş.
    Yanlız sizin ısı kaybınız bu karşılaştırmaya göre, ciddi boyutta fazla gözüküyor.
    19 m2*2,4=45,6 m3 alan için saatte 1289 kcal ısı kaybı , ortalama 21 derecelik odalar için 117*2,67=321,4 m3 alan için saatte 3808 kcal ısı kaybı.
    Sizin oda sıcaklığının(25-26 derece) yüksek olduğunu düşünebiliriz. Ama yinede yüksek ısı kaybı var.
    Bu karşılaştırmayı ocak ve sıcak su tüketimi dikkate almadan yapmamıza rağmen bu değer bana çok fazla geldi.Bir yerde yanlışlık var.

Bu şartlarda ilk olarak yalıtımınızı iyileştirmeniz daha önemli gözüküyor.
    Birde daire alanı küçük olduğu için bir alternatifinizde inverter klimadır. Bu konuda da teklifler toplayabilir fikir alabilirsiniz. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 27 Mayıs 2009; 9:25:49 >

• Bütün forum dostlarına sevgiler , selamlar

annemın evınde ki kombi E.C.A. eskı modellerınden 2 gune kadar normal çalışırken sımdı suyu ısıtmamaya basladı çeşmeyi açtığımız zaman parlamıyor yanı suyu ıstımıyor ama kaloriferi açtığımız zaman parlama yapıyor acaba bunun nedeni nedir? Yardımcı olursanız sevinirim
  • quote:

Orjinalden alıntı: lastsoner
    Bütün forum dostlarına sevgiler , selamlar
    annemın evınde ki kombi E.C.A. eskı modellerınden 2 gune kadar normal çalışırken sımdı suyu ısıtmamaya basladı çeşmeyi açtığımız zaman parlamıyor yanı suyu ıstımıyor ama kaloriferi açtığımız zaman parlama yapıyor acaba bunun nedeni nedir? Yardımcı olursanız sevinirim

Selamlar,
    Sıcak su kullanıldığını anlayan akış sistem bozulmuş. Bir diyafram değişecek, 40 -50 tl ye servis yapıyor.
    Diyaframın olduğu parçayı sızıntı falan yoksa değiştirmesinler. Bazı servisler bunu gereksiz şekilde komple değiştirip, 100 tl gibi parça ücreti isteyebiliyorlar.
    Bazı kombilerde mekanik bir swich tetikleme yapıyor. Sonuçda basit bir işlemi var. Kolay gelsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: maxfocus

quote:

Orjinalden alıntı: lastsoner
    Bütün forum dostlarına sevgiler , selamlar

Selamlar,
    Sıcak su kullanıldığını anlayan akış sistem bozulmuş. Bir diyafram değişecek, 40 -50 tl ye servis yapıyor.
    Diyaframın olduğu parçayı sızıntı falan yoksa değiştirmesinler. Bazı servisler bunu gereksiz şekilde komple değiştirip, 100 tl gibi parça ücreti isteyebiliyorlar.
    Bazı kombilerde mekanik bir swich tetikleme yapıyor. Sonuçda basit bir işlemi var. Kolay gelsin.

tesekkur ederım hocam demek kı bızım elımızden gelecek bır sey degıl yardımlar ıcın tekrar tesekkurler

• Yeni aldığım dükkan üzeri olan 120 metre kare daireye kombi alacağım.
    Para möhim değil alabileceğim optimum ısıtma sağlayacak, kaliteli kombi markası ve modeli önerir misiniz?
    Mümkünsü sıcak suyu hemen verebilen modeller olsun. Sıcak su alacağım diye litrelerce soğuk su israf etmek istemiyorum.
    Bosch önermeyin zira az kullandığım en pahalı Bosch modeli azcık bir kullanımda hemen arıza yaptı. Önce 150 TL masraf ile yeni olan pompasını yetmedi bacası kısa dediler 50TL de ekstra baca parasını daha sonra 300 TL genleşme tankı değişim masrafını anında tahsil ettiler "İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim" PEH !
  • Selamlar,
    Tüm yazarlara ancak özellikle Taşkafa, maxfocus ' a katkıları için teşekkür ederim.
    3 gün önce ev aldım ve alınacak kombi konusunda yardıma ihtiyacım var.

Evim Malatya' da ,
    3. kat,
    Güney ve batı cepheli
    Zemin üzeri 3 kat binanın 2. katı (ara kat)
    Öğlen ve akşam güneşini alıyor.
    Binanın yalıtımlı olduğu belirtildi (nedir bilmiyorum)
    Pencelerer pimapen
    Alt katta yaşayan mevcut
    3 oda bir salon
    Tapuda 138 metrekare olarak ölçüldü.
    Eve gelen usta toplam panel radyatör uzunluğunun 5, 5 metre olduğunu ve ekleme yapılması gerektiğini belirtti.
    Eve eklenecek radyatörler ile 7-7,5 metre radyatör uzunluğu yapılmasını planlandık (sonbaharda)
    Bu ev ve radyatörler ile yağuşmalı kombinin uygun olmayacağını belirtti.

Gördüğüm kadarı ile birçok marka kombi hakkında yazılıp çizilmiş ancak Buderus (kalite açısından ) ve ECA(satış sonrası servis açısından) öne çıkmış.
    Buderus Gb022 20 kW yoğuşmalı+modulink kablosuz termostat+montaj 3.000 TL (3 taksitle) gibi bir fiyat da aldım .

4 aylık bebeğimiz de olduğu için sorunsuz çalışacak bir kombi taktırmak istiyorum,
    Optimum fiyat ve kalite dengesi açısından, Panel radyatöre yapılacak ekleme ve kombi konusunda önerilerinizi rica eder , şimdiden teşekkür ederim.

• quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa
    Yeni aldığım dükkan üzeri olan 120 metre kare daireye kombi alacağım.
    Para möhim değil alabileceğim optimum ısıtma sağlayacak, kaliteli kombi markası ve modeli önerir misiniz?
    Mümkünsü sıcak suyu hemen verebilen modeller olsun. Sıcak su alacağım diye litrelerce soğuk su israf etmek istemiyorum.
    Bosch önermeyin zira az kullandığım en pahalı Bosch modeli azcık bir kullanımda hemen arıza yaptı. Önce 150 TL masraf ile yeni olan pompasını yetmedi bacası kısa dediler 50TL de ekstra baca parasını daha sonra 300 TL genleşme tankı değişim masrafını anında tahsil ettiler "İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim" PEH !

Selamlar,

120 m2 net ısıtma alanı mıdır. Mevcut petekleriniz tipi ve toplam uzunluğu nedir. Taban ile tavan arasındaki mesafe , yalıtım durumu nedir.Bunlar belli değil ama genel bir bilgi istiyorsanız, 24 kw yani 20640 kcal bir kombi almanızı öneririm. (duruma göre 17000 kcal yetebilir.)

Sıcak su konforu için farklı uygulamalar var. En üst tercihde, anında ve yüksek miktarda sıcak su için boylerli bir kombi kullanmak gerekir. Bunun daha altında üzerinde micro boylerde denilen 3-4 lt lik kapasitesi olan kombiler olabilir. Diğer bir tercih ise confort modu olan sizin kullanım alışkanlıklarınızı hafızasında tutarar belli saattlerde , sıcak su eşanjöründe hazırda sıcak su tutan kombiler var.

Aytrıca burda bir gerçeğide kabul etmek gerekiyor, sıcak suyu aldığınız yer ile kombi arasındaki mesafe uzunsa suyun hemen gelmesini beklemeyin hattaki soğuk su akana kadar , sıcak su gelmeyecekdir. Burda hat uzunluğuda bekleme süresinde etken rol oynar.

Sıcak su için kriteriniz nedir tam bilmiyorum ama, ECA confeo veya fortius plus 24 kw, Vaillant atmoTEC/turboTEC plus kombiler 20-24 kw modelleri , buderus u062 modeli, Demir döküm olarak themafast 3,2 lt sıcak su deposu ile ve güç düşümü yapılarak kullanılabilir.
    Ama yoğuşmasız olarak, çok yüksek sıcak su konforu için paranın alabileceği en iyi cihaz 50 lt entegre boyleri ile viessmann vitopend 222 dir. Fiyat ise yoğuşmalı kombi fiyatlarını bile aşan 3500 tl ler civarında dır.

Sonuçda ise benim önerim ECA confeo veya fortius plus almanızdır. Bu modellerde (plus eki olan modeller) bulunan comfort özelliği, tüketicinin kullanım suyu alışkanlıklarını 12 saat boyunca hafızada tutuyor ve bu süre buyunca kombinin her kullanımında, suyun aynı sıcaklıkta temin edilmesine imkan sağlıyor. Böylece su armatürden soğuk akıp sıcağa dönmeye başladığı sırada, aradaki ısı farkını ortadan kaldırarak hem enerji hem de su tasarrufu sağlıyor. Comfort modu ile sizin alışkanlıklarınıza göre sıcak suyu önceden hazırda tutarak , daha çabuk sıcak su veriyor.
    Ayrıca bu plus serisinde otomatik kalibrasyon özellikleri olduğundan min. servis ihtiyacı söz konusudur. Kolay gelsin.

• 
Sayfa: önceki 239240241242243
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.