Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (808. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.861
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 806807808809810
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Program saati çok işimi görüyor. Özellikle çalışan eşler için ideal. Sabah 08:00 da kapanıyor, saat 16:00 da yanmaya başlıyor. Eve geldiğimizde ev ısınmış oluyor. Gece de uyurken gereksiz yanmıyor. Saat başı beş dakika yanıp kapanıyor, böylece ev soğmuyor. Kalktığımız da ev sıcak oluyor. Bu özelliği yüzünden seçmiştim. İyide yapmışım. bu kombiye geçen sene montaj dahil 1150 TL verdim. Servisinden de memnunum. Kobi alacaklara tavsiye ederim.
  • bende kombinin gereksiz çalışmasını önlemek amacıyla
    günlük program yapabilen oda termostadı almıştım.izmir gibi ılıman yerlerde oda termostatı işe yarıyor
    benim termostatın en önemli özelliği
    1 günü 6 ya bölmesi

çünkü kışın havanın soğuyacağı zamanlar belli olmuyor.karasal iklim olan yerlerde belli bir soğuk var.kombiyi açık tutmak zorunluluğu olabilir
    gündüz evde olmadığım zaman kombi gereksiz yere çalışmıyor.eve gelmeden 1 saat önce kombi açılmaya ayarlanmış oluyor
    ben eve geldiğimde kombi evi ısıtmış oluyor.gece yatarken de yattıktan 1 saat sonraya kombiyi kapanmaya programlıyorum
    gece boyunca evi ılık tutuyor.sabah yine yataktan kalkmadan 1 saat önceye ayarlıyorum
    ben kalktığımda ev sıcak oluyor.evden cıkarken de kombim arkamdan kendini kapatıyor

çok sert soğuklar gelince tabii bu uygulamaları yapmam zor,ama iklim dengeleri değişiyor
    geçen hafta türkiye nin batı bölgelerinde pastırma yazı yaşandı
    aralık ayında bunlar olabiliyor artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 14 Aralık 2011; 11:39:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: casper77

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: bdugac

Kombiyi 50c de 1 saat yan yarım saat sön şeklinde yaktığımda sıcaklık ortalama 23.5c tüketim günlük 8m3.

Kombiyi oda termostatıyla kullandığımda kombi 50c de termostat 23,5c ye ayarlı, tüketim aynı. Kombinin kapalı kalma süresi daha uzun olduğundan üşüme hissi oluyor.

Ben termostatsız kullanımdan daha memnunum. Acaba oda termostatı ile yanlış yaptığım bişeyler mi var?

Kombi Ariston Genus
    Termostat General Ht 300

Kombiyi 45 derece, oda termostatı 23,5 derece yapın, öyle kullanın. Akşamları ev bir türlü ısınmazsa 50 derece yaparsınız.
    Gündüz evde kimse yoksa General HT 300 ü günü 4 e bölerek kullanın.
    24-06 21,5 derece
    06-09 23,5 derece
    09-16 21,5 derece
    16-24 23,5 derece.
    Bu ayarlamalardan sonra sarfiyat ve konfor gözlemlerinizi yazınız.

ben de general ht 300 set oda termostatı kullanıyorum. kombi ariston clas. oda termostatı evde iken 23,5 dereceye, yok iken 21 dereceye ayarlı.
    bilidiğim kadarıyla general ht 300 oda termostatı programlamada 2'ye bölünebiliyor.
    4'e bölünebilyorsa nasıl?

Termostat ta gündüz modu ve gece modu olarak 2 sıcaklık seçilebiliyor fakat zaman dilimi olarak 24 e bölebilirsiniz her bir saat için bu iki sıcaklıktan birini seçebilirsiniz.

Aynı termostat tan bende kullanıyorum.
    sabah 8-12 arası 21 derece
    öğle 12-13 arası 23,5 derece
    Ö.Sonra 13-16 arası 21 derece
    Akşam 16 Sabah 8 arası 23,5 derece

yani zaman dilimi olarak istediğiniz kadar bölebilirsiniz ama bu 2 sıcaklıktan farklı sıcaklık seçilemiyor zaten gerek te yok.

• Dün bir haber vardı televizyon kanallarında. Ankara'da hava kirliliği ölçümleri normalin 2,5 katı üstüne çıkmış. İnsanlar doğal gazın pahalı olmasından dolayı artık kömüre dönüyor. Doğalgaz tamam temizlik, kullanım açısından da oldukça rahat. Ancak dışa bağımlı olmanın sıkıntısını vatandaş her zaman yaşıyor. Hepimiz kombi üstadı olduk neredeyse. Bütçeler belli arkadaş, boğazından kesemeyeceğine göre bir yerden kısacaksın. Daha ekonomik nasıl olur bu? Aramızdan kalsın bundan da daha ekonomik olmuyor ....Yakmayan kombi icat edilmedi. Nükleere de yüzyıl vardır galiba. Bireysel kullanıma izin verilirse tabi. Şimdi, evinizin altı üstü boşsa ısınamazsınız. Ben bunu tecrübe ettim maalesef. Altın bodrum, dükkan ise daha da vahim. Dolma yada yanma şansında yok. İkinci bir gözlemim, yalıtım, mantolama herneyse şart. Yeni binaların büyük ksımında var. Olmayana bişey diyemem. Daire başı 5-6 binlarandan başlıyor. Ama 2017 ye kadar mecburen ker binada olcak. Yasa böyle. Yoksa ne daireni satabilirsin yad kiraya verebilirsin. Cezası da cabası. Üçüncü gözlemim, tesisat borusu zeminden hele balkondaki kombiden balkon zemininden içeriye geliyorsa suyun soğuması kaçınılmaz. 50 ile gelen suyu 45 düşüyor belkide daha aşağıya. En iyisi süpürgelik üstü olması bence. Beni kombi balkonda ve boru beton zeminden odalara dağılıyor. Zehir gibi soğuk beotunun içindeki borudan geçen su elbette soğuyacaktır. Bu sene boruları zeminden iptal ettirip balkon geçişini süpürgelik üstü yaptırıp boruları kaplatacağım. Tespitlerim bu şekilde. Kombilere suç bulunmamalı. Omlar en kolay çözülebilir kusurları olanlar. Asıl yalıtım ve tesisat sorunlarını çözmek zor. Ama bir çok yeni inşaat müteahhit işi ve alıcıların bunlara müdahele etme şansı maalesef yok. Saygılarımla,

• Var olan ve yaşanan ve yaşanmaya devam edecek olan sorunları çok güzel özetlemişsiniz.Kombiye gelene kadar aşılması gereken o kadar çok yol varki ama biz TÜRK HALKI olarak yinede işin sonundan başlamayı çok severiz.Değişmeyiz biz.
  • yalıtım şart, herşeyden önce yalıtım yaptırıp sonra kombi ve petek derdine düşmemiz gerekiyor. 2011 yılında yürürlüğe giren yapı denetim ile artık binaların tavanlarınada yalıtım yapıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekdemir

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: erart

Selamlar, Sizlerden aşağıda belirttiğim özelliklerde yaptıracağım doğalgaz tesisatı için yorum bekliyorum.
    Bölge: İzmir
    Bina özellikleri: Yalıtımsız, 2 cepheli ve net 80 metrekare, camlar çift cam ve pen.
    Tesisat:
    ECA confeo premix yoğuşmalı(20640), alüminyum folyolu boru, termostat vanalar, airfel radyatör toplam 7,4 m.
    Biçilen fiat: 4650 TL(kombi+ocak 2 ağız gaz tesisatı)
    Bu tesisat bu cuma günü montajlanacak, eğer bu malzemelerle ilgili önerileriniz varsa değiştirebilirim, şimdiden ilginize teşekkür eder, başarılar dilerim.

radyatörlerin markası demirdöküm plus olsun

raydatörleri de çapraz bağlatın

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

Bu resimde 150 cm lik olanları için gösteriyor. Ben 130 ve 140 cm likleride çapraz bağlattım. Ama alttan

giden borunun görünmesi biraz canımı sıkmadı değil. İlerde 130 ve 140 olanları tekrar ya düz mü yaptırsam,

yoksa alttaki görünen boruları bir şekilde kamuflemi etsem diye düşünüyorum. Aslında iş yaptırdığınız

ustanın yeteneği çok önemli, mobil sistemden gelen boruların ucunu fazlaca kesmemiş olsaydı,

peteğin arakasında yukarıya doğru çapraz boruyu saklayabilirdi, yaparken uyardım ama anlamadı. Biraz

daha söylesen benmiyim usta senmisin triplerine giriyor. Eline aleti alan ustayım diye ortalıkta dolanmaya

başlıyor. Ustalık ayrı sanatkarlık ayrı iştir. İş yaptırıken usta aramayın sanatkar arayın.

resimde anlatılmak istenen çapraz bağlantının en sağlıklı bağlantı şekli olduğu
    bunun 150cmden küçük veya büyük diye ayırım yok.
    sadece "kesinlikle" 150cm ve 150cm den büyük petekleri mutlaka çapraz bağlatın diyor

ben 50cm peteğimi bile çapraz bağlattım

50cm petek: capraz bağlattım

120cm petek: çapraz bağlantı

200cm petek: çapraz bağlantı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 14 Aralık 2011; 13:58:59 >

• quote:

Selamlar, öncelikle gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler, doğalgaz tesisatı döşetmeye karar verdiğimde her zaman yaptığım gibi forumda konu hakkında sizlerin sayesinde bilgilendim. Gördüğüm kadarıyla tesisat yapan firmalar burada paylaşılan bilgiler düzeyinde değiller. İlginç olan bu firmaların sahiplerinin büyük bir bölümü de mühendis. Örneğin oksijen bariyerli boru diyorsunuz size tuhaf tuhaf bakıyor... Bakır boru deseydim karşıdakinin yüz ifadesini düşünemiyorum bile...O nedenle bende (forumlarda oksijen bariyerli boru yerine kullanılabileceğinden) folyolu boru dedim anladı. Benim de tercihim Demirdöküm Plus radyatördü, 200 TL ek maliyet çıkardı ve airfel de karar kıldık ama hala değiştirebilirim. Kombi konusunda ise ECA yı zorunlu seçtim gibi bir şey oldu. Çünkü ithal kombilerde fiyatlar internet fiyatlarından pahalı ve açıkcası enayi yerine konmak istemediğimden ECA yı seçtim, nerdeyse her yerde aynı fiyata satılıyor ve takılıyor. Ayrıca internetten alsanız tesisatçılar buna sıcak bakmıyorlar gibi... Doğrudur, İzmir bu konuda sıkıntılı. Aslında bu İzmir'in değil tüm Türkiyenin sorunu. Her yerde olduğu gibi fırsatçılar fırsat kolluyor. İşini seven ve gerektiği gibi fiyat isteyen bir esnafı bulmak sorun. Çünkü her konu da olduğu gibi bu konuda da insanlar yalnız bırakılıyorlar...Sayın Biral Doğalgaz telefonla konuştuğunuz ben değildim. Katkılarınıza teşekkür eder, başarılar dilerim.

maalesef bu tip bilgileri bilmek için mühendis olmak gerekmiyor,bende piyasada adı "mühendis" olup ta bazı şeylerden bi haber adamları biliyorum

bu forumda biray doğalgaz gibi deneyimli & bilgili kişileri bu tanımdan ayrı tutuyorum

piyasada iyi yetişmiş,araştırmacı olmak gerekiyor
    demirdöküm plus radyatörler diğer radyatörlere göre %10-15 daha fazla ısı verir.ve peteğin üstündeki boya daha dayanıklıdır
    demirdöküm plus radyatör alırsanız,peteklerin arkasına da ısıpan alüminyum levhası koymanızı öneririm
    koçtaşlarda bir paket 13lira,kendi evimde uyguladım.ısıyı duvara değil,ön tarafa doğru kanalize ediyor

eca confeo premix s iyi bir tercih

alüminyum folyolu boru tesisatı çok akıllıca

yalnız piyasada deliksiz ve delikli olmak üzere 2 çeşit alüminyum folyolu boru çeşidi vardır

siz "deliksiz alüminyun folyolu" boru seçin

folyolu boru,tesisata oksijen sızmasını önleyerek kombinizin eşanjörünü ve diğer parçalarını koruyacak
    kompozit boru yaptırsaydınız eşanjörün ömrü 10yıl değil de 5-6 yılda delinme olasılığı artacaktı

biraz daha tasarruf isterseniz eca nın modülasyonlu dijital oda termostadını alın
    kombiniz oda sıcaklığında modülasyon yapar
    bu da ek tasarruf demektir
    Modülasyonlu çalışmada kısa süreli yanma ve sönme döngüleri azalır ve böylece kombi metal parçaları daha küçük ısıl şoklara maruz kalır.
    yani kombinin kullanım ömrü de artar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 14 Aralık 2011; 14:14:30 >

• ustad bosh 2821H hermetik almaya karar verdiler.:D

bu kombiye ne diyorsun

120 net metrekare
    petek boyu 8 metre

kombi degisince 150 tl iscilik
    50 tl igdas degisim formu icin alcaklarmis

kombi degisince gaz hemen acilmiyormus servis geliyormus 1-2 gune oyle aciyorlarmis

pesin fiyati da 1718tl iyi midir buı fiyata bu kombicik:d
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Selamlar, Sizlerden aşağıda belirttiğim özelliklerde yaptıracağım doğalgaz tesisatı için yorum bekliyorum.
    Bina özellikleri: Yalıtımsız, 2 cepheli ve net 80 metrekare, camlar çift cam ve pen.
    Tesisat:
    ECA confeo premix yoğuşmalı(20640), alüminyum folyolu boru, termostat vanalar, airfel radyatör toplam 7,4 m.
    Bu tesisat bu cuma günü montajlanacak, eğer bu malzemelerle ilgili önerileriniz varsa değiştirebilirim, şimdiden ilginize teşekkür eder, başarılar dilerim.

Bu resimde 150 cm lik olanları için gösteriyor. Ben 130 ve 140 cm likleride çapraz bağlattım. Ama alttan

giden borunun görünmesi biraz canımı sıkmadı değil. İlerde 130 ve 140 olanları tekrar ya düz mü yaptırsam,

yoksa alttaki görünen boruları bir şekilde kamuflemi etsem diye düşünüyorum. Aslında iş yaptırdığınız

ustanın yeteneği çok önemli, mobil sistemden gelen boruların ucunu fazlaca kesmemiş olsaydı,

peteğin arakasında yukarıya doğru çapraz boruyu saklayabilirdi, yaparken uyardım ama anlamadı. Biraz

daha söylesen benmiyim usta senmisin triplerine giriyor. Eline aleti alan ustayım diye ortalıkta dolanmaya

başlıyor. Ustalık ayrı sanatkarlık ayrı iştir. İş yaptırıken usta aramayın sanatkar arayın.

sadece "kesinlikle" 150cm ve 150cm den büyük petekleri mutlaka çapraz bağlatın diyor

sayın disintegration resimlerde gördüğüm kadarıyla bazı peteklerinde dönüş suyunda vana yok, bunun

yerine vanasız dirsek görüyorum. Böyle yaptırmanız amacı nedir?Bilgilenmek isterim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Tesisat:

sayın disintegration resimlerde gördüğüm kadarıyla bazı peteklerinde dönüş suyunda vana yok, bunun

yerine vanasız dirsek görüyorum. Böyle yaptırmanız amacı nedir?Bilgilenmek isterim.

o dirsekler kat kaloriferinden kalma
    ben yaptırmadım,evi aldığımda kat kaloriferi vardı
    50cm lik peteği ve resmini çekmediğim sonradan evime eklettirdiğim 3tane peteği çapraz bağlattım

• quote:

Orijinalden alıntı: isobay

Doğalgaz tesisatını yapan firma şap altına alüminyum folyolu boru olmaz diyor. Şap altında kompozit boru döşenir diyor. Bu ne kadar doğrudur. Yoğuşmalı kombi takılacağı için tesisat borusununda önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu soruma cevap verecek yardımcı olacak arkadaş yokmu??
  • neden olmadığınıda neden sonuç ilşkisi kurarak açıklamadı mı?

bazı ustalar olmaz diyip kesip atıyor, neden sorusuna sorunca, ıııııı demeye başlıyor.
  • Teşekkürler disintegration, radyatör demirdöküm plus, deliksiz folyolu boru ve çapraz radyatör bağlantısı olarak tesisat niteliklerini değiştirdim, Varolun nurolun, ellerinize sağlık...
  • quote:

quote:

Doğalgaz tesisatını yapan firma şap altına alüminyum folyolu boru olmaz diyor. Şap altında kompozit boru döşenir diyor. Bu ne kadar doğrudur. Yoğuşmalı kombi takılacağı için tesisat borusununda önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu soruma cevap verecek yardımcı olacak arkadaş yokmu??

Boruların zemin üstünden, süpürgeliğin hemen üstünden geçirildiği, sonradan yapılan tesisatta aşağıdaki animasyondaki Dizayn Oksi Plus boruyu,
    http://www.dizayngrup.com/video/urun-animasyon/oksi-plus-kombi-borusu/oksi-plus-kombi-borusu.html
    Binanın ilk yapımında yada sonradan zemin altından geçen tesisatlarda aşağıdaki kılıf korumalı Dizayn Pex-b Plus boruyu kullanabilirsiniz.
    http://www.dizayngrup.com/video/urun-animasyon/pex-b-plus-borular/pex-b-plus-borular.html
    İki çeşit boru da oksijen geçirgenliğini önleyerek, tesisatta oluşabilecek korozyonu minimuma indirir. 2. animasyondaki boru kılıflı olduğundan dış etkenlerden korunmaktadır. Sonuç olarak tesisat zemin altından geçecekse Dizayn Pex-b Plus boruyu kullanabilirsiniz.
    Sonradan not: Sanırım ustanın elinde cam elyaflı (yada normal)kompozit boru var. Nedenini de sorun bari!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 14 Aralık 2011; 16:17:02 >

• quote:

Teşekkürler disintegration, radyatör demirdöküm plus, deliksiz folyolu boru ve çapraz radyatör bağlantısı olarak tesisat niteliklerini değiştirdim, Varolun nurolun, ellerinize sağlık...

bişey değil
    hayırlı olsun
    güle güle kullanın
    bende sizden bişey rica edeceğim
    tesisatınız ve kombiniz takıldıktan sonra
    bir süre kombinizi kullandıktan sonra
    kombi performansı ve yakıtıyla ilgili deneyimlerinizi bu başlıkta paylaşabilirmisiniz
    bu tip bilgiler bence önemli
    bu kombileri almak isteyenler için referans oluşturur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 14 Aralık 2011; 17:57:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: biloxeren

salon 5*5=25m2 180*60 petek var
    1.oda 4*4=16m2 150*60 petek var
    2.oda 3,5*3,5=13m2 110*60 petek var
    3.oda ve mutfak birleşik 5,5*5=28m2 130*60,100*60 2adet petek var.
    banyo 2*2,5=5m2 50*60 petek var
    antre 3*1=3m2 50*60 petek var

ev buşekilde toplam petek boyum 7,70 metre. ev ortalama 100-110 m2 falan.dış yalıtımım yok pencereler pimapen (kaliteli) yan taraflarım dolu binanın orta blokunda oturuyorum. üst katım dolu komşum var. 1. katta oturduğum için alt katım boş kiler olarak kullanılıyor bodrumlar var. kombi siparişi verdim ariston genus premium 24kw premix yoğuşmalı. umarım hata yapmamışımdır. oda termostatı taktıriyimmi ve taktırmam gerekiyorsa tavsiyeleriniz nedir acaba ? yardımlarınız için çok tşkr ederim.

Sn @biloxeren,
    Petek ilavesi yapmanız, 55C'yi geçmeyen kombi sıcaklıklarında ısınacağınız gün ve saat sayısını arttırır ve yoğuşma tasarrufundan daha fazla yararlanırsınız. Şöyle bir düzenleme yapabilirsiniz:

salon 5*5=25m2 180*60 petek var---> 100*60cm ilave (varsa 2.pencere altına değilse duvara)
    2.oda 3,5*3,5=13m2 110*60 petek var---> antredeki peteği buraya koyabilirsiniz
    antre 3*1=3m2 ---> 100*90 veya ne kadar sığarsa (90cm yükseklikte)
    diğer alanlar yeterli görünüyor.
    Daha düşük fatura için ilk yatırım maliyetinden kaçmamak gerekir. Çok değil 1-2 yılda amorti eder kendini ilave petekler.
    Ariston genus premium 24Kw, isabetli bir tercih. Şimdiden hayırlı olsun!

hocam cenabı Allah sizden razı olsun çok tşkr ederim tavsiyeleriniz için en kısa zamanda petek boylarını arttıracam. kombi tercihimi sizin ve sserin hocamın tavsiyesi üzerine aldım. çok ama çok tşkr ederim. umarım mevla sizide ömrünüz boyunca etrafınızda bilgileriyle sizi yönlendiren insanlarla karşılaştırır sıkıntı çekmezsiniz. Allaha emanet olun... saygılar..

• quote:

quote:

ev buşekilde toplam petek boyum 7,70 metre. ev ortalama 100-110 m2 falan.dış yalıtımım yok pencereler pimapen (kaliteli) yan taraflarım dolu binanın orta blokunda oturuyorum. üst katım dolu komşum var. 1. katta oturduğum için alt katım boş kiler olarak kullanılıyor bodrumlar var. kombi siparişi verdim ariston genus premium 24kw premix yoğuşmalı. umarım hata yapmamışımdır. oda termostatı taktıriyimmi ve taktırmam gerekiyorsa tavsiyeleriniz nedir acaba ? yardımlarınız için çok tşkr ederim.

http://www.ariston-tr.com/Katalog.pdf

http://www.kombipazar.com/?urun-144-Ariston-Modulasyonlu-Oda-Sensoru.html

modülasyonlu digital oda termostatı taktırın
    kombi seçiminiz bence çok iyi
    çok donanımlı+sessiz çalışan+verimli bir kombidir

çok soğuk bir kentte yaşıyorsunuz.bu petek boyları size yetersiz gelir
    ariston genus premium 12 metre peteğe kadar sıcak suyu rahat gönderir
    bence mutlaka petek boylarını arttırın

bence arttırın

yoksa hep yüksek kazan sıcaklığında kullananacaksınız

gerçi erzurumda başka şansınız yok
    kışın yoğuşmadan pek verim alamazsınız
    ama ilkbaharda kışın soğuk olmayan günler de ve sonbaharda yoğuşmadan maximum verim alırsınız
    bu da faturalarınıza yansır

tşkr ederim hocam bilgilendirme için. arkadaşta petek boylarımın yetersiz olduğunu söylemiş sizin gibi. kısa zamanda petek boylarını çoğaltıcam. saygılar...

• quote:

quote:

quote:

http://www.ariston-tr.com/Katalog.pdf

http://www.kombipazar.com/?urun-144-Ariston-Modulasyonlu-Oda-Sensoru.html

modülasyonlu digital oda termostatı taktırın
    kombi seçiminiz bence çok iyi
    çok donanımlı+sessiz çalışan+verimli bir kombidir

çok soğuk bir kentte yaşıyorsunuz.bu petek boyları size yetersiz gelir
    ariston genus premium 12 metre peteğe kadar sıcak suyu rahat gönderir
    bence mutlaka petek boylarını arttırın

bence arttırın

yoksa hep yüksek kazan sıcaklığında kullananacaksınız

gerçi erzurumda başka şansınız yok
    kışın yoğuşmadan pek verim alamazsınız
    ama ilkbaharda kışın soğuk olmayan günler de ve sonbaharda yoğuşmadan maximum verim alırsınız
    bu da faturalarınıza yansır

tşkr ederim hocam bilgilendirme için. arkadaşta petek boylarımın yetersiz olduğunu söylemiş sizin gibi. kısa zamanda petek boylarını çoğaltıcam. saygılar...

bişey değil
    hayırlı olsun

• Arkadaşlar Buderus GB-042 22K nin iki türü var biri Eco Plus diğeri de Konfor plus bu iki kombi arasındaki farkı bilen varmı.
  • 
Sayfa: önceki 806807808809810
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.