Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (52. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ferroli ile ilgilenen arkadashim - New Elite 24 ; Divatop 24; Domiproject 24 (D versiyonu).
    Bu 3 model kendileri arasinda en iyileri - normal bitermik esenjorlu dersen Ferroli modellerinde bu tipe gore en iyisi Domiproject F 24 D - digital LCD display; Ferroli patenli ozel bitermik esenjor; Siemens markali gaz valfi (shahsi dushuncem - Honeywell valflarina gore chok daha davamli ) ve s...
    - monotermik esenjorlu / plakali veya chift esenjorlu dersen Ferroli modellerinde bu tipe gore en iyisi Divatop - Domiprojectin tum ozellilerine ilaven chok daha gelishmish ana kartina sahip - elektrikten kaynaklanan dalgalanmalarina chok daha davamli...
    - Ferrolinin standart kombileri ichinde en iyisi sayilabilinen New Elite - ozelliklerini saysam sayfa yetmez - bu cihazda gordugum en iyi ozellik - dogal gaz basincinin dalgalanmalarindan kaynaklanan sicak su diskomforu ozel elektrikli rezistanla hall olunmush - kombinin ozel mikrotanki var ve bu tankin ichinde elektrikli rezistan yerleshtirilmish... Banyoda devamli sabit bsicak su konforunuz olur bu cihazla...
    Bide uzerine 5 yillik garanti belgesi; uygun fiyata yedek parcha ve yaygin servis agini gelebilirsiniz... Bence Ferroliyle kaybetmessiniz...
    Bu arada Viessmanin Dunyada 1 numara oldugunuda unutmamak lazim...

• quote:

Orjinalden alıntı: ozankaracan

Merhaba,
    Araştırmalarımdan edindiğim bilgiler ışığında sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım:
    1-Evinizin konumu petek boyutu v.s bilgilerinize göre 20 000 K lık bir kombi işinizi görecektir.
    2-ECA kombi benimde favorilerim arasında fakat kablosuz oda termostatının olmayışı büyük eksiklik bence de.ECA firmasına konu hakkında e-mail ile başvurdum ama yanıt malesef gelmedi.Cihazı oda termostatı olmadan kullanmak tabiki mümkün ama oda termostatı ile kombiye ara sıcaklık değerlerinde (örneğin 21-22-23-24 derece gibi) modülasyon yaptırabiliyorken oda termostatı olmadan ancak kombi üzerindeki sıcak su çıkış ısı ayarı ile ev içinde istenilen ısı değerine yaklaşmaya çalışıyoruz ( 40-50-60-70 derece gibi) amacımız olan ekonomik ve konforlu kullanım burada kısıtlanmış oluyor. Çünkü oda içinde istediğimiz örneğin 22,5-23 dereceyi kombi üzerinden sıcak su çıkış değerini değiştirmekle elde etmemiz pek mümkün değil..Başka firmaların kablosuz oda termostatlarını kendi kombinize uydurmak imkansız değil ama oldukça zor ve ciddi mühendislik çalışması gerektirir.
    3-Termostatik vana için söyleyebileceğim ise piyasadaki markaların birbirlerinin hemen hemen aynısı olduğudur.Çünkü T. vana çalışma prensibi gereği yapısal olarak basit bir düzenek içerir ama illede isim yapmış marka derseniz "denfos-ECA-buderus-sayabilirim.
    Son olarak kendi kişisel görüşüm; kablosuz oda termostatı tabiki konfor ve ekonomiyi yakalamak için çok önemli fakat birkaç tane termostatik vana kullanarak da benzer konfor ve ekonomiyi yakalamak uzak değil.Umarım yazdıklarım sorularınıza yanıt olabilmiştir..

quote:

Orjinalden alıntı: serrikoc

-Ege45 oda termostadı modülasyonsuz bile olsa kombinin bu özelliği olduğundan modülasyonlu bir şekilde çalışacağını söylemişti bu doğru mudur?

bir yanlışı düzeltelim. oda termostatları on/off çalışanlarlar ve sürekli regülasyonlu(modülasyonlu) çalışanlar olarak ikiye ayrılıyor. cihazınız modülasyonlu olsa bile modülasyonsuz oda termostadı takarsanız modulasyonsuz çalışır. buraya kadar olan kısmından eminim.
    bir diğeri ise tam emin olmamakla birlikte modülasyonlu kombiler oda termostadı olmadanda modülasyonlu çalışabiliyorlar. ama dediğim gibi bundan emin değilim ama öyle biliyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: serrikoc
    ..................................................
    -Ege45 oda termostadı modülasyonsuz bile olsa kombinin bu özelliği olduğundan modülasyonlu bir şekilde çalışacağını söylemişti bu doğru mudur?
    ....................................

serrikoc arkadaşım,
    benim yukarıda söylediğimi yazdığınız bilgiyi aşağıdaki alıntıdanmı çıkardınız. Bazen verilen cevaplar şahsa ve cihaza özel olabiliyor, bu nedenle soruyorum. Eğer aşağıdaki alıntıdan da değilse, lütfen siz o cevabı alıntı yaparak hatırlatın..

quote:

Orjinalden alıntı: ege45

Mutlaka kablolu modülasyonlu oda termostatı bağlatmak şart değildir. Kombi üzerinden ısıtma sıcaklık ayarı ile cihaz zaten modülasyonlu çalışır. Modülasyonlu Oda termostatı size kombi üstündeki suyun sıcaklık ayarıyla uğraşmamanızı sağlar. Eğer siz oda temostatı taktırmazsanız evin ısısına göre arada gidip kombiden suyun sıcaklığını ayarlamanız gerekir. Örneğin çok soğuk havalarda 40 derecede su sıcaklığı evi yeterince ısıtmayacağından kombinin yanına gidip bu dereceği artırmanız gerekecektir. Sonuç olarak modülasyon cihazın özelliğidir ve termostat taktırmasanızda bu özellik çalışır.. Ama bir şekilde kablolarını kanal içine alarak taktırırsanız çok faydasını görürsünüz, en baştada tasarruf açısından..
    .....................

Düzeltme: Alıntı sayısı azaltıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ege.. -- 23 Temmuz 2008; 10:30:07 >

• Merhaba,
    Arkadaşlar kombide modülasyon konusunda bir sorum olacak, bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum. Modülasyon yapabilme özelliği olan bir kombi, modülasyonlu oda termostatı bağlı olmaksızın nasıl modülasyon yapar? Modülasyonlu Oda termostatının görevini termostatik vanalara yaptırabilir miyiz?
  • Modülasyon konusunda vardığım sonuca Ege45 adlı arkadaşımızın vermiş olduğu alıntılardan ulaştım. Modülasyon yaparken sıcaklık değerini değiştirmeyebilir ama alev modülasyonu sağlayarak eşanjör ömrünü artırırken birazda tasarruf sağlamaz mı? Bir yanlış anlama varsa aydınlatırsanız çok memnun olurum.
    Takip ettiğim turkeyforumda viessman kombiye demirdökün oda termostadı takılmıştı hatta bununla ilgili yardımı donanımhaber forumuna da katılan kaliteli5 takma adlı arkadaşımız yapmıştı. Kombi üreticilerin ortak olarak kullandıkları oda termostat markaları olduğunu düşnerek diğer mesela buderusun yada başka bir markanın kablosuz oda termostadının ECA kombilerine uyma ihtimali olabileceği geldi. Taşkafa arkadaşımız kablosuz Honeywell fiyatının 310 YTL olduğu bilgisini vermiş. Kablosuz oda termostatları genel olarak yüksek fiyatlarda mıdır? 310 YTL çok da ucuz sayılmaz.

Ferroliyle ilgili bilgilerde birleşik eşanjörden bahsedilmiş bu durum çift eşanjörlülere göre avantaj mıdır dez avantaj mıdır? Ayrıca eşanjörlerinin bakır olduğu belirtilmiş(New elite modelinde farklı galiba) bu durum beni düşündürüyor. Ama 5 yıl garanti vermesi ürünlerine güvendiğinin bir göstergesidir. Eğer ferrolinin servis kaliteside iyi ise ikinci tercihim ferroli olacak.

• serrikoc arkadaşım;

Sanırım yukarıda size sorduğum yazımı görmediniz. Yukarıdaki yazımdaki soruyu yanıtlarsanız modülasyon hakkında merak ettiğiniz herşeyi teknik olarak anlatmaya çalışacağım. Ama önce lütfen sorumu yanıtlayın..
  • Sayin Serrikoc ... Ilgimi chekti ve sormak isterdim.... Ferroli 2ci tercihiniz olacakmish... Acaba Viessmann dan mi sonra 2ci? merak ettim sadece...
  • termostatik vana kombiden tamamen bagımsızdır. yaptığı tek şey takıldığı peteğin ortam sıcaklığı istenilen değere ulaşmışsa peteğe giren sıcak su miktarını kısmak veya tamamen kapatmaktır. modülasyonla hiçbir alakası yok.
    kombi kendi üzerinden modülasyon yapsada hespaların tümü teoride. mesela su 40 derece ile gelince ortamın ısındığını düşünüp yanma miktarını azaltabilir.
    benim mantığıma göre oda termostadı eğer ekonomik ısınma isteniyorsa olmazsa olmaz. hatta bence diğer odalarda özellikle kullanılmayanlar termostatik vana ile desteklenmeli. normal vana ile arasında 15 ytl fark var zaten. sadece şu bilgiyi bilin kaynak buderustur.
    istanbul koşullarında bir odanın sıcaklığını 1 derece artırmak tüketimi %10 artırır. gereksiz yere 1 derece ısınan odanın maliyeti budur.
  • quote:

serrikoc arkadaşım;

Sanırım yukarıda size sorduğum yazımı görmediniz. Yukarıdaki yazımdaki soruyu yanıtlarsanız modülasyon hakkında merak ettiğiniz herşeyi teknik olarak anlatmaya çalışacağım. Ama önce lütfen sorumu yanıtlayın..

Bu fikre varmamı sağlayan (yanlışta anlamış olabilirim)alıntı aşağıdadır.

quote:

Mutlaka kablolu modülasyonlu oda termostatı bağlatmak şart değildir. Kombi üzerinden ısıtma sıcaklık ayarı ile cihaz zaten modülasyonlu çalışır. Modülasyonlu Oda termostatı size kombi üstündeki suyun sıcaklık ayarıyla uğraşmamanızı sağlar. Eğer siz oda temostatı taktırmazsanız evin ısısına göre arada gidip kombiden suyun sıcaklığını ayarlamanız gerekir. Örneğin çok soğuk havalarda 40 derecede su sıcaklığı evi yeterince ısıtmayacağından kombinin yanına gidip bu dereceği artırmanız gerekecektir. Sonuç olarak modülasyon cihazın özelliğidir ve termostat taktırmasanızda bu özellik çalışır.. Ama bir şekilde kablolarını kanal içine alarak taktırırsanız çok faydasını görürsünüz, en baştada tasarruf açısından..

quote:

Orjinalden alıntı: PASSADEN

Sayin Serrikoc ... Ilgimi chekti ve sormak isterdim.... Ferroli 2ci tercihiniz olacakmish... Acaba Viessmann dan mi sonra 2ci? merak ettim sadece...

Şu andaki 1 . tercihim ECA Confeo 2. Tercihim Ferroli nin Confeo fiyatına eşdeğer modeli olacak. Ferrollinin 5 yıl garantili olması büyük avantaj ama servis kalitesi hakkında fazla fikrim yok.

Luigi benim termostatik vanalarla ilgili bilgi almak istememin nedeni kışın fazla kullanmadığımız salonu kullanılan alanlar kadar ısıtmak yerine 16-17 C sabitlemek böylece diğer odaları etkilemesini minumuma indirirken kısa süreli girişlerde çok soğuk olmamasını sağlamak. Ama ne kadar faydalı olur bilmiyorum sonuçta evin bir odasından bahsediyoruz dışa açılan kapı pencereler gibi yalıtımı sağlayamayız. Kapıların altından ve diğer bölgelerden soğuk hava girişi mutlaka olacaktır.

• serrikoc cevabın için öncelikle teşekkür ederim. Yanlış anladığınız çok açık.
    Benim söylediğim ;

" Eğer siz oda temostatı taktırmazsanız evin ısısına göre arada gidip kombiden suyun sıcaklığını ayarlamanız gerekir. Örneğin çok soğuk havalarda 40 derecede su sıcaklığı evi yeterince ısıtmayacağından kombinin yanına gidip bu dereceği artırmanız gerekecektir. Sonuç olarak modülasyon cihazın özelliğidir ve termostat taktırmasanızda bu özellik çalışır.. Ama bir şekilde kablolarını kanal içine alarak taktırırsanız çok faydasını görürsünüz, en baştada tasarruf açısından.. "

Burada dikkat ederseniz Eğer siz oda temostatı taktırmazsanız, diyorum. Modülasyonsuz oda termostatı taktırırsanız demiyorum. Öncelikle bu yanlış anlamayı düzeltelim. Madem bu konuyu açtık, biraz üstünde duralım. Söylediğimi yanlış anlamanıza rağmen aslında çıkardığınız sonuç çok ta yanlış değil. Yani bu konuda Luigi arkadaşın yazdığı ;

" cihazınız modülasyonlu olsa bile modülasyonsuz oda termostadı takarsanız modulasyonsuz çalışır. buraya kadar olan kısmından eminim. "

cümlesi tam olarak doğru değildir. Her ne kadar emin olsa da..
    Çünkü cihazın modülasyon özelliği modülasyonsuz oda termostatı takmakla yok olmaz, devreden çıkmaz. Bu durumda cihaz termostatdan modülasyon sinyali alamadığı için, ayarlanan su sıcaklığına bakacaktır ve bu değere göre modülasyona devam edecektir. Arkadaşımızın burada kastettiği termostatın modülasyonsuz çalışacağı ise bu doğrudur. Termostat modülasyonsuz yani aç-kapa çalışır ancak cihaz kombi üzerindeki su sıcaklık ayarına bakarak modülasyona devam eder. Bu durumda su sıcaklığını yüksek değerlerde tutmamanız gerekir. Bununla ilgili anlatımda en üst paragrafta var. Ancak istenen verimin ve tasarrufun elde edilebilmesi için modülasyonlu oda termostatı mutllaka gereklidir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ege.. -- 18 Mayıs 2007; 10:58:27 >

• Modülasyon ne demektir ?

Modülasyon, cihazın set edilen değere yaklaştığı zaman alev boyunu kısmasıdır.
    Üç tam modülasyon; Tesisat suyu sıcaklığına, Kullanma suyu sıcaklığına, Oda sıcaklığına göre yapılır.

Yanma için en önemli iki unsur yakıt ve havadır. Modülasyonun esası kombinin alev boyunu, dolayısıyla gaz hava karışımını ayarlayarak o andaki ısı ihtiyacı kadar ısı üretmesi, böylece yakıttan ve kombinin ömründen tasarruf sağlamasıdır.

Bir brülörden konutun o andaki ısı gereksinimine göre uygun yanmanın elde edilebilmesi, yani tam modülasyon için, iyi bir elektronik algılama ve kontrol sistemi ile hava ve gazın ayrı kontrol edilmesi çok önemlidir.

Modülasyon ile:
    - brülörün dur-kalk çalışması engellenir,
    - ısıtma konforu arttırılır,
    - sistem kayıpları minimize edilir,
    - ateşleme esnasında oluşan zararlı madde emisyonları azaltılır..

Alev modülasyonlu modeller alev boyunu ihtiyaç duyulan ısıtma miktarına göre ayarlarlar
    ve daha ekonomik yakıt tüketimleri vardır.. Kademeli ve kademesiz olmak üzere 2 modülasyon şekli vardır. Bu modülasyonu belirli aralıklarda yapanlar kademeli aralıksız olarak gerek duyduğu gaz miktarını tam olarak ayarlayabilenler kademesiz full alev modülasyonlu oluyor..

Bunlarda modülasyonla ilgili teknik genel bilgiler..

• Merhabalar,
    Kombilde modülasyon ve modülasyonlu oda termostatı konusunu günler öncesinde gündeme getirken aklımdaki bir soruya yanıt arıyordum.Bir kaç gündür konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların verdikleri bilgiler doğrultusunda aklımdaki sorunun yanıtını bulduğumu düşünüyorum.
    Şöyleki: Modülasyonlu bir kombiyi en ekonomik şekilde ve verimli kullanabilmek için tabiki modülasyon yaptırabilen oda termostatı gereklidir.Ama bu gerek şart değildir, yani evdeki peteklere takılacak kaliteli (hassasiyeti yüksek) termostatik vanalar ve regilaj ayarı ile de modülasyonlu oda termostatı kadar olmasa da modülasyon özellikli kombiye modülasyon yaptırtılabilir ve ortalamanın üzerinde ekonomi ve konfor sağlanabilir, diye düşünüyorum.Yani bu durumda kombinin yanına sık sık uğrayıp derece ile oynamaktansa oturulan odanın termostatik vana ayarını değiştirmek kafi gelecektir.Yorumumda yanılıyorsam lütfen beni bilgilendirin.Herkese iyi haftasonları diliyorum..
    Not:ege45 arkadaşıma ayrıntılı bilgilerini paylaştığı için ayrıca teşekkürler.

• Anlattıklarımdan lütfen modülasyonlu oda termostatına gerek yoktur anlamı çıkmasın. Kesinlikle en iyi verim ve tasarruf için modülasyonlu Oda termostatı mutlaka gereklidir. Benim söylediklerim sizden kaynaklanan herhangi bir nedenle modülasyonlu oda termostatı takamamanız durumunda kombinin çalışma şeklidir.

" Termostatik vanalar modülasyonlu oda termostatı kadar olmasa da modülasyon özellikli kombiye modülasyon yaptırtılabilir ", tanımı kısmen doğru olmakla birlikte tam olarak doğru değildir. Cihaz modülasyonlu oda termostatı olmadığı durumda modülasyon için giden ve dönen suyun sıcaklığına bakacaktır.

" Yani bu durumda kombinin yanına sık sık uğrayıp derece ile oynamaktansa oturulan odanın termostatik vana ayarını değiştirmek kafi gelecektir. " yorumunuza pek katılmıyorum. Bu cümlede ki " oturulan odanın termostatik vana ayarını " yerine " Modülasyonlu Oda Termostatı ayarını " koyarsak daha doğru olur.
    Çünkü cihaz sıcaklık derecesi yüksek ayarlanmışsa cihaz çok ısı ihtiyacı var gibi düşünerek daha çok çalışacaktır. Termostatik vanaların radyotörleri kapaması ise ancak cihaza dönen ve ısınması gereken su miktarını azaltacaktır. Bu da tabii ki biraz tasarruf yapar ancak hiçbir şekilde modülasyonlu oda termostatının yerini tutmaz.

Sonuç ; termostatik vana da taktırsanız, siz siz olun gerçek verim ve tasarruf için mutlaka Modülasyonlu Oda Termostatı taktırın..

Biraz karışık ve teknik bir konudur. İyi anlatamadığım bir yer varsa sorarsanız yanıtlamaya çalışırım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ege.. -- 18 Mayıs 2007; 14:09:10 >

• Ege45 arkadaşım;
    Termostatik vanalar modülasyonlu oda termostatı kadar olmasa da modülasyon özellikli kombiye modülasyon yaptırtılabilir "diyorum, sizde bu tanım kısmen doğru olmakla birlikte tam olarak doğru değildir.diyorsunuz.Yani benim bu cümlemde kısmen doğru olup kısmen yanlış olan yer neresi anlayamadım.Ben zaten "Termostatik vanalar modülasyonlu oda termostatı kadar olmasa da modülasyon özellikli kombiye modülasyon yaptırtılabilir " demekle termostatik vanaların modülasyonlu oda termostatının yerini tutamayacağını fakat yabanada atılmamaları gerektiğini vurguluyorum yani burada kısmen yanlış olan nedir inanın anlayamadım..İkinci bir şey " ben, "Yani bu durumda kombinin yanına sık sık uğrayıp derece ile oynamaktansa oturulan odanın termostatik vana ayarını değiştirmek kafi gelecektir" cümlemle oturduğumuz mekanda, odada modülasyonlu oda termostatının bulunmadığı, fakat bulunduğumuz odadaki radyatöre termostatik vana takılı olduğu varsayılan bir durumdan söz etmekteyim.Yani odada mod.lu oda termostatı varken ne diye vanalarla uğraşayaım ki
    Ayrıca sizinde dediğiniz gibi termostatik vana kombiye dönen ve ısınması gereken su miktarını azaltmak işlevini yaparken aslında (az yada çok) modülasyona önayak olmuş olmuyor mu? Yani termostatik vanalar devreye girip çıkarken "modülasyonlu" kombideki ısıtılacak su miktarını ve süresini değiştirirken suyu ısıtacak alevin boyutunu da direk olarak etkilemiyorlar mı?
    Sonuç olarak benim düşüncem de farklı değildi her ne kadar şuna buna katılmıyorum diyor olsanızda özünde sizde yazdıklarımdan "Modülasyonlu bir kombiyi en ekonomik şekilde ve verimli kullanabilmek için tabiki modülasyon yaptırabilen oda termostatı gereklidir.Ama bu gerek şart değildir, yani evdeki peteklere takılacak kaliteli (hassasiyeti yüksek) termostatik vanalar ve regilaj ayarı ile de modülasyonlu oda termostatı kadar olmasa da modülasyon özellikli kombiye modülasyon yaptırtılabilir " farklı bir şey söylemiyorsunuz.

• ozankaracan arkadaşım;

Yanlış anlamayın. Demek istediğim şu ; termostatik vanaların cihaza modülasyon yaptırma gibi bir özelliği yoktur. Yani cihaz bunlardan bilgi toplamaz. Buraya yazarken bu konuda bilgi almak için birçok kişinin okuduğunu düşünmek gerekir. Eğer termostatik vanalar cihaza modülasyon yaptırır gibi birşey dersek, buradan oda termostatının yerini aldığı gibi bir anlam çıkar. Bu nedenle yazdıklarınızın bazılarına " şuna buna katılmıyorum " demek zorundayım.
    Yani termostat takılı olduğu radyatörün suyunu kapattığı için cihaz modülasyon yapmaz. Dönen su miktarı azaldığı için cihaz daha az çalışır. Sekonder olarak etki yapar.

Aslında ben sizin ne demek istediğinizi, sizde benim ne demek istediğimi çok iyi anladınız. Gerisi çok önemli değil.. Sonuç üç aşağı beş yukarı aynı..

• quote:

" cihazınız modülasyonlu olsa bile modülasyonsuz oda termostadı takarsanız modulasyonsuz çalışır. buraya kadar olan kısmından eminim. "

cümlesi tam olarak doğru değildir. Her ne kadar emin olsa da..
    Çünkü cihazın modülasyon özelliği modülasyonsuz oda termostatı takmakla yok olmaz, devreden çıkmaz. Bu durumda cihaz termostatdan modülasyon sinyali alamadığı için, ayarlanan su sıcaklığına bakacaktır ve bu değere göre modülasyona devam edecektir. Arkadaşımızın burada kastettiği termostatın modülasyonsuz çalışacağı ise bu doğrudur. Termostat modülasyonsuz yani aç-kapa çalışır ancak cihaz kombi üzerindeki su sıcaklık ayarına bakarak modülasyona devam eder. Bu durumda su sıcaklığını yüksek değerlerde tutmamanız gerekir. Bununla ilgili anlatımda en üst paragrafta var. Ancak istenen verimin ve tasarrufun elde edilebilmesi için modülasyonlu oda termostatı mutllaka gereklidir..

bu konudaki bilgimi bosch türkiye genel müdürlüğünden kombilerle ilgilenen teknik personelden öğrenmiştim. kablosuz oda termostadı on/off oda termostadı olduğundan ötürü cihazımın modülasyon özelliğinin kullanılmayacağını söylemişti. oda termostadından ayarlanan sıcaklığın 1 derece altına düştüğünde çalışacağını, 1 derece yükseldiğindede duracağını söylemişti. yine de ben bu konularda uzman değilim.

• quote:

Orjinalden alıntı: Luigi

bu konudaki bilgimi bosch türkiye genel müdürlüğünden kombilerle ilgilenen teknik personelden öğrenmiştim. kablosuz oda termostadı on/off oda termostadı olduğundan ötürü cihazımın modülasyon özelliğinin kullanılmayacağını söylemişti. oda termostadından ayarlanan sıcaklığın 1 derece altına düştüğünde çalışacağını, 1 derece yükseldiğindede duracağını söylemişti. yine de ben bu konularda uzman değilim.

Olabilir, hepimiz zaman zaman yanlış bilgilendirilebiliyoruz. Belki de o bahsettiğiniz personel termostatın modülasyonlu çalışmayacağını anlatmak istemiştir. Sonuç olarak modülasyonun ne olduğunu bilmeyen kalmadı sanırım..

• Demekki modulasyon neymiş ? Kombinin tamamen kapanmadan yanarken aldıgı hava miktarını ayarlayarak ,alev boyunu uzatıp kısaltarak özetle yanan gazı azaltıp çogaltarak termostadın istedigi ısısyı ayarlamasıymış...22 yap deyince 22 yada 18 yap deyince 18 yada 25 yap deyince 25...Ama kombi kapanmıyor. Devamlı açık....Termostad modülasyonlu olacak..... Kombide bu özellik yoksa termostad ne yapsın ?... ECA KOMBİLERDE BU ÖZELLİK VAR. ...ALIRKEN İYİ ARAŞTIRIN....[

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 22 Mayıs 2007; 23:39:52 >
  • Öncelikle bilgi veren bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Benim kablosuz oda termostadı istememin nedeni kablo karmaşası olmaması ve taşınabilirliği nedeniyle daha daha esnek kullanım kollaylığıydı. Kablosuz olmasından dolayı doğru ölçüm yapmak için doğru yeri bulmak için kollaylık sağlayacaktı. Oda termostat seçimi ve montajı açısından aşağıdaki tercihlerden hangisi benim için uygun olur.

-310 YTL vererek kablosuz oda termostatı almak mı? (Biraz daha ucuza bulursam hiç düşünmeden alırım)
    -Kombinin bulunduğu salona Modülasyonlu oda termostadını taktırmak mı?
    -Yoksa Oda termostadını antreye taktırmak mı?

Kablosuz oda termostadı almazsam en akıllıcası ikincisi gibi geliyor. Tek kötü yönü termostadın devamlı kullanılan alan olan oturma odasında olmaması bu durumda termostat seviyesini biraz artırıp azaltarak ayarlayabilirim.

Koridor dış kapıya açıldığı için tesisat yenilemelerinde tabanı kırdırmamak için burada bulunan radyatörü iptal ederek oturma odasına taktık. Şu anda koridorda radyatör yok ayrıca dış kapıya açılması nedeniyle randıman almak zorlaşır.
    Oturma odasına götürmek 10-15 m normalde, dolaşarak giderse çok daha fazla kablo çekmek gerekeceğinden nasıl olur bilmiyorum. Ayrıca kapı geçişlerinde sorun çıkabilir.

Sonuç olarak ECA Confeo veya Fortius almam kesinleşti. Eğer tercihiniz doğru olduğunu düşnüyorsanız bir yerden sonra çok fazla ince eleyip sık dokumamak gerekiyor. Gerek başka yerlerdeki gerekse forumdaki arkadaşların tavsiye verdiği bilgiler sonucunda bir karar vardım. Bana göre mükemmel olmasada iyi bir tercih.

• Benim kablosuz oda termostadı istememin nedeni kablo karmaşası olmaması ve taşınabilirliği nedeniyle daha daha esnek kullanım kollaylığıydı. Kablosuz olmasından dolayı doğru ölçüm yapmak için doğru yeri bulmak için kollaylık sağlayacaktı. Oda termostat seçimi ve montajı açısından aşağıdaki tercihlerden hangisi benim için uygun olur.

-310 YTL vererek kablosuz oda termostatı almak mı? (Biraz daha ucuza bulursam hiç düşünmeden alırım)

Serrikoc arkadaşım merhaba,
    310 YTL vererek alınabileceğini söylediğin kablosuz oda termostatının, almayı düşündüğün ECA kombiye uygunluğu konusunu araştırdın mı? Yani orjinalinde kablosuz oda termostatı olmayan bir kombiyi nasıl olup da kablosuz termostatlı hale getirebileceğini paylaşırsan sevinirim.Bu arada 310 YTL ye satıldığı söylenen harici kablosuz oda termostatları ve kombilere bağlanma uygulamaları konusunda bilgisi olan arkadaşlardan da bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.Bu arada bahsettiğin bu kablosuz oda termostatının modülasyon yaptırabilme özelliği var mı?

• 
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.