Şimdi Ara

Denizcilik Fakültesi - Deniz Ulaştırma İşletme Müh.(Güverte) bilgi paylaşımı (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.704
Cevap
88
Favori
395.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: JooS

Öncelikle bu konuyu açtığınız ve cevaplarınız için ve diğer cevap verenlere çok teşekkür ederim. Bende şuan lise son öğrencisiyim ve MF bölümünde okuyorum. Bu konuyu baştan sona okudum ama geçip atladığım yerlerde oldu soracağım birkaç sorunun cevabını verdiyseniz özür dilerim. Bende uzun süredir bu mesleği düşünüyorum ilkokuldan beri hayalimdir. Çok forumda araştırdım burada size rastladığım için çok şanslıyım. Şuan kaç puan yapacağımı bilmiyorum ama 400 üzeri bir puan yapıp bu bölüme yerleşeceği mi sanmıyorum. Bunun için yarı burslu yada ücretli düşünüyorum. Bu mesleği bende sizin gibi para için değil denizle iç içe büyüyüp deniz aşığı biri olarak yapmak istiyorum. Bunun için ilk düşüncem İTÜ KIBRIS ve Piri Reis. Piri Reisin ücretini düşündüğümde Kıbrısa göre 2 katı fiyatı. Hemde Kıbrısa bakarsa İTÜ'nün bir kolu olduğu için isim avantajının olacağını düşünüyorum. Ama Piri Reisede bakarsak arkasında DTO var ve bu bence büyük bir avantaj. Sizde Kıbrısta okumuştunuz heralde oradaki yaşantınız olanaklar ve okul hakkında bildikleriniz tavsiyeleriniz var mı. Staj bulma sıkıntısının olduğunu söylediniz. O dönem staj yapamazsak çok kaybımız olur mu? Bu Gaziantep teki Zirve üniversitesi hakkında ne diyebiliriz? Biraz araştırma yaptım ama pek yararlı bir şey bulamadım. Birde şunu söyleyebilir miyiz? 'Rize, Trabzon, İTÜ, Zirve aynıdır hangisinden mezun olsak pek bir şey değişmez tüm okullardan da aynı mevki de mezun olacaksın' ve bu isimlerin bir faydası olur mu? Benim için okul, yer, sosyal hayat, üniversite olanakları önemli değil tek hedefim köprüde olmak. Şimdiden teşekkürler.

İtü kıbrıs kampüsünde şu an sadece vardiya zabitliği ehliyeti verilebilir,uzakyol vardiya zabitliği değil.Yani bir kere oranın üstüne çiz.

Piri Reis Üniversitesi ise uzakyol vardiya zabiti eğitimi vermekte ve şu andaki rektörü eski İtü Df dekanı.Piri Reis Üniversitesi'nin parasal imkanları oldukça iyi arkasında DTO'nun olması nedeniyle.Bu sene sahilde yapılan 100 milyon dolarlık kampüse geçiş yapılacak.Bunun dışında akademisyen kadrosu oldukça iyi.

Türkiye'de okumak bu bölümü her türlü daha avantajlı.Çünkü şirketler artık üniversite durumuna da büyük önem veriyor eleman fazlalaştığı için sektörde.İtü ingilizce,Piri Reis,Dokuz Eylül haricinde tercih etme derim.Hem okumak sıkıntı olur o yerlerde,hem de şirketler daha uzak yaklaşır.

Ayrıca şunu da söyleyeyim Kıbrıs çok pahalı bir yer.Piri Reis'in Üniversitesini rahatlıkla katlarsın orada haberin olsun.

• İTÜ İngilizce yada Dokuz Eylül ün puanı bana göre biraz yüksek. Şuan için tek tercih Piri Reis kalıyor. Peki KATÜ veya Rize için ne diyebiliriz bunlardan neler olabilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: JooS

İTÜ İngilizce yada Dokuz Eylül ün puanı bana göre biraz yüksek. Şuan için tek tercih Piri Reis kalıyor. Peki KATÜ veya Rize için ne diyebiliriz bunlardan neler olabilir?

Eğitim dilleri Türkçe,en önemli sıkıntı bu.Katü geçmişi olan bir üniversite ama Rize daha çok yeni.
  • ben lise son sınıftayım hayalim çocuklugumdan beri kaptan olmaktı fakat sözel derslerim daha iyi oldugu için sözel bölüme gittim ve bunun hata oldugunu son sene anladım . Piri reis üniversitesine yzde 30 bursla gitmek istyrm ancak buraya gittimmi fizik 2 mat 2 ve statik dersleri beni zorlucagını biliyorum ama yapılabilicek bişeymi yani ben mat 1 fizik 1 yapıyorm 9cü sınıfta gördüm ama mat 2 fizik 2 kimya 3 yıldır görmüyüm sözelci oldugum için acaba geçebilirmiyim yoksa sınıfta kalırmıyım ingilizcemde var . bi akıl verirmisnz bu sene tercih yapıcam ve kafam çok karıştı herkes sözelden çıktınmı o dersleri yapamazsın kalırsın diyor bi akıl verirseniz çok sevinirim bu meslegi gerçekten istyrm ona göre ilk 3 tercihe piri reisi yazıcam
  • ayrı olarak ingilizce okuyamazmıyız kursa fln gitsek? Olmadı tek seçenek Piri Reis.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sezer1994

ben lise son sınıftayım hayalim çocuklugumdan beri kaptan olmaktı fakat sözel derslerim daha iyi oldugu için sözel bölüme gittim ve bunun hata oldugunu son sene anladım . Piri reis üniversitesine yzde 30 bursla gitmek istyrm ancak buraya gittimmi fizik 2 mat 2 ve statik dersleri beni zorlucagını biliyorum ama yapılabilicek bişeymi yani ben mat 1 fizik 1 yapıyorm 9cü sınıfta gördüm ama mat 2 fizik 2 kimya 3 yıldır görmüyüm sözelci oldugum için acaba geçebilirmiyim yoksa sınıfta kalırmıyım ingilizcemde var . bi akıl verirmisnz bu sene tercih yapıcam ve kafam çok karıştı herkes sözelden çıktınmı o dersleri yapamazsın kalırsın diyor bi akıl verirseniz çok sevinirim bu meslegi gerçekten istyrm ona göre ilk 3 tercihe piri reisi yazıcam

Sözelden bu bölümü okumak kolay iş değil.Sonuçta bu bir "mühendislik" bölümü,dersler sayısal,sayısal birikim ve zeka gerekiyor.Bu durum seni elbette oldukça zorlayacaktır.Ama meslek lisesi nden bölüme gelen var.Çocuk 1 yıl dondurdu durumunu ve fizik,kimya,matematik çalışıyor bölüm için.Çabalarsan elbette olur ama kesinlikle büyük özveri lazım bunu bil.

@joos senin soruna gelince.Yüzde yüz ingilizce bir üniversite okumakla kursa gitmek arasında dağlar kadar fark var.Kurs hiç bir zaman o seviyeye gelemez.Sonuçta 1 yıl hazırlık okuyacaksın,üstüne 4 sene yüzde yüz ingilizce ders anlatılacak sana.Ciddi bir ingilizcen olacak bu durumda.Ama kurs sana temel şeyleri kazandırır.

Aslında meslekte İngilizce bilmeyen çok.Ama bunlar genelde "kakalak" denilen kuruyük gemilerinde kaptanlık yaparlar.Tankerlerde ise ciddi İngilizce bilgisi ister şirketler.Yine büyük şirketlerde de İngilizce bilgisi önemsenir kuruyük ve konteynırlarda.Elbette çabalayarak da önemli bir seviyede İngilizce ye gelebilirsin yine.

• İyi günler, acaba İtü'nün uolp-suny programından mezun olan bir kimse cruise gemilerinde iş bulabilir mi ? saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkceyhan1234

İyi günler, acaba İtü'nün uolp-suny programından mezun olan bir kimse cruise gemilerinde iş bulabilir mi ? saygılarımla...

İtü Suny programı çok farklı bir program değil sonuçta yine Türk ehliyeti alıyorsun.

Cruise gemileri Türk Güverte zabiti kabul etmemekte.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

İyi günler, acaba İtü'nün uolp-suny programından mezun olan bir kimse cruise gemilerinde iş bulabilir mi ? saygılarımla...

Cruise gemilerinde çalışan Türk zabitler de var.Bunun için illah Uolp ye gerek yok ki,ciddi manada bir para kendisi.

Cruise gemilerinde çalışmanızın esası kişisel birikiminizdir.3-4 dil bilmek en başta geliyor. Ayrıca deniz tecrübesi çok önemli.

Türk zabit cruise gemilerine giremez diye bir durum yok.Şu anda İtalya-Yunanistan arası bir cruise şirketinde çalışan tanıdık var.Yine internette araştırırsan bulabilirsin bu tür kişiler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaptanbarbaros

quote:

Cruise gemilerinde çalışan Türk zabitler de var.Bunun için illah Uolp ye gerek yok ki,ciddi manada bir para kendisi.

Cruise gemilerinde çalışmanızın esası kişisel birikiminizdir.3-4 dil bilmek en başta geliyor. Ayrıca deniz tecrübesi çok önemli.

Türk zabit cruise gemilerine giremez diye bir durum yok.Şu anda İtalya-Yunanistan arası bir cruise şirketinde çalışan tanıdık var.Yine internette araştırırsan bulabilirsin bu tür kişiler.

Güverte zabiti mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: fthzgr

quote:

Orijinalden alıntı: kaptanbarbaros

quote:

Güverte zabiti mi?

Evet,güverte zabiti.

• merhaba hocam,

tüm mesajları okudum bir arkadaş yüksek puan alanlar yazmasınlar yazmış siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? sonuçta iş garantisi bu devirde tıptan başka hiçbi bölümde yok birde bu bölümde var neden yazmıyorlar peki yüksek puanlılar? yalnızca çalışma koşullarındanmı yoksa başka sebepleri varmı şimdiden teşekkürler cevabınız için.

birde geleceği nedir bu bölümlerin? sonuçta bu bölümleri açmak için üniversite deniz kıyısında olmalı + eğitim için gemi lazım yani her kafasına esen üniversite açamaz bu iş imkanları azalmaz değilmi şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MateryalizminPeygamberi -- 7 Şubat 2013; 23:31:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TipsizArtiz

merhaba hocam,

tüm mesajları okudum bir arkadaş yüksek puan alanlar yazmasınlar yazmış siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? sonuçta iş garantisi bu devirde tıptan başka hiçbi bölümde yok birde bu bölümde var neden yazmıyorlar peki yüksek puanlılar? yalnızca çalışma koşullarındanmı yoksa başka sebepleri varmı şimdiden teşekkürler cevabınız için.

birde geleceği nedir bu bölümlerin? sonuçta bu bölümleri açmak için üniversite deniz kıyısında olmalı + eğitim için gemi lazım yani her kafasına esen üniversite açamaz bu iş imkanları azalmaz değilmi şimdiden teşekkürler.

Bence şu an için bile sıkıntı başladı. Benim mezun olup zabit olduğum 5 sene öncesine göre şu anda piyasada epey zabit var ve çalışanlar çoğaldı. Eskiden senede 3 sınav yapılırken şimdi ise sadece 1 ayda verilmeyen sınavları bilgisayar ortamında vermek kolaylaştı.Hizmet süreleri arttı. 36 ay ile şimdi birçok arkadaş 1 sene daha çalışacak ve piyasada adam birikecek.

Bence meslek zaten çoğu kişi için zor hele birde işsizlik başlarsa dahada zorlaşır.

• quote:

Orijinalden alıntı: coaxem

quote:

Orijinalden alıntı: TipsizArtiz

merhaba hocam,

Bence şu an için bile sıkıntı başladı. Benim mezun olup zabit olduğum 5 sene öncesine göre şu anda piyasada epey zabit var ve çalışanlar çoğaldı. Eskiden senede 3 sınav yapılırken şimdi ise sadece 1 ayda verilmeyen sınavları bilgisayar ortamında vermek kolaylaştı.Hizmet süreleri arttı. 36 ay ile şimdi birçok arkadaş 1 sene daha çalışacak ve piyasada adam birikecek.

Bence meslek zaten çoğu kişi için zor hele birde işsizlik başlarsa dahada zorlaşır.

cevabınız için teşekkürler umarım en kısa zamanda şartlar düzelir.Birde o kadar okuduğuım ama anlayamadığım bi mevzu var bu kurs olayı her mezun için geçerlimi yoksa sadece 2 yıllık mezunlar içinmi geçerli 6 aylık bir kurs varmış bitirince 4 yıllık mezunlar direk işe başlıyormu yoksa onlarda bu kursu geçiyormu şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MateryalizminPeygamberi -- 8 Şubat 2013; 11:01:21 >

• 6aylik kurs , eski Tudev,Ekol veya 2 senelik MYO ların intibaklarında vardi.

4 sene okuyunca zaten Uzakyol icin gerekli olan Imo 7.01 ve 7.02 derslerini aliyorsun. O yuzden bir daha kursa gerek yok.
    Ama bunun disinda Ecdis (Elektronik Harita) yada Köprüüstü yönetimi gibi özelleşmiş kurslar olabiliyor. Onlara katılabiliyorsun eğerki okulda eğitimi yoksa.

• quote:

6aylik kurs , eski Tudev,Ekol veya 2 senelik MYO ların intibaklarında vardi.

4 sene okuyunca zaten Uzakyol icin gerekli olan Imo 7.01 ve 7.02 derslerini aliyorsun. O yuzden bir daha kursa gerek yok.
    Ama bunun disinda Ecdis (Elektronik Harita) yada Köprüüstü yönetimi gibi özelleşmiş kurslar olabiliyor. Onlara katılabiliyorsun eğerki okulda eğitimi yoksa.

Abi staja usta gemici veya stajyer olarak gitme konusunda aldığım yorumlar kafamı karıştırıyor. Usta gemici bir arkadaş gemici olarak gitmemi öneriyor, gemide stajyerin bir şey öğrenemediğini aksine sürekli ezildiğini söylüyor. Bazı danıştıklarım da tam tersini söylüyor.

Benim aklımda ise eğer stajyer konumunda gemi bulamazsam karada kalmaktansa stajımı gemici olarak yapmak var. Bir stajyerin günlük yaptığı şeyler nelerdir? En son çare staj bulamayıp usta gemici olarak çıkarsam günlük 8 saat köprüüstü vardiyam oluyormuş sanırım, zabitin insafına mı kalmış bana bir şey öğretip öğretmemesi?

• quote:

quote:

Abi staja usta gemici veya stajyer olarak gitme konusunda aldığım yorumlar kafamı karıştırıyor. Usta gemici bir arkadaş gemici olarak gitmemi öneriyor, gemide stajyerin bir şey öğrenemediğini aksine sürekli ezildiğini söylüyor. Bazı danıştıklarım da tam tersini söylüyor.

Benim aklımda ise eğer stajyer konumunda gemi bulamazsam karada kalmaktansa stajımı gemici olarak yapmak var. Bir stajyerin günlük yaptığı şeyler nelerdir? En son çare staj bulamayıp usta gemici olarak çıkarsam günlük 8 saat köprüüstü vardiyam oluyormuş sanırım, zabitin insafına mı kalmış bana bir şey öğretip öğretmemesi?

Staja stajyer olarak gitmek avantajlidir. Az parada alsan yada hic alamasan bile yinede yerin belli olur. Gemici gitmeyi tasvip etmiyorum pek. Sonucta orada calisacagin adamlarla yarin birgun zabit olarak calisirsan sıkıntı yasarsin otorite konusunda.

• quote:

quote:

quote:

Staja stajyer olarak gitmek avantajlidir. Az parada alsan yada hic alamasan bile yinede yerin belli olur. Gemici gitmeyi tasvip etmiyorum pek. Sonucta orada calisacagin adamlarla yarin birgun zabit olarak calisirsan sıkıntı yasarsin otorite konusunda.

Teşekkürler abi.

Peki bu ambara inme çok tehlikeli bir iş mi? Her gemideki merdiven şöyle değil mi? Değilse bu olay harbi tehlikeli değil mi abi

• Evet ambara iniş tehlikeli ancak mecburen iniyoruz, hele ki benim gibi 2. Kaptan olunca daha fazla iniyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coaxem -- 21 Şubat 2013; 0:35:29 >
  • quote:

Evet ambara iniş tehlikeli ancak mecburen iniyoruz heleki benim gibi 2. Kaptan olunca dahada fazla iniyorsun.

herkese gereken cevabı veriyorsunuz öncelikle bunun için teşekkür ederim.

zaman nasıl geçiyor gemide sıkılmıyormusunuz yani iş haricinde mesai 8 saatse 8 saatte uyku desek geri kalan 8 saat ne yapıyorsunuz mesela ben olsam ps3ü pcyi xbox ı yığardım kamaraya
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.