Şimdi Ara

Airties modemlerde hız sınırlaması (Qos)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
3
Favori
21.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle modemimizin arayüzüne giriyoruz (genelde airties ip leri 192.168.2.1 olur )

Qos kısmından Qos Etkin kısmına tik koyup tamam diyoruz

Sonra trafik eşleme bölümünden ekle diyoruz ve rule kısmından oluşturacağımız (sınırlayacağımız kişinin ) kuralın adını seçiyoruz örn:berkay

trafik sınırlandırma kısmındaki kural adı üstte verdiğim örnekte berkay olarak geçiyor ve mac adresi ile ip yi yazmamız yeterli oluyor ( kişiyi static ip vermeyi unutmayın ) bknz:http://www.hizliupload.com/img/14255187110722780190.jpg Hizliupload.com

berkay ı cos 1 e atamıştık. trafik sınırlandırma bölümünden cos 1 e internet hızınıza göre % vererek maximum bant genişliğini ayarlayabilirsiniz

benim internet hızım 8mb %10 yaptığım zaman kişiye 1mb den düşük bir hız ayırılıyor

kaydet deyip çıkıyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trinamoe -- 1 Temmuz 2011; 20:41:27 >

• tesekkurler.
    QOS ( quality of service) aslinda hiz sinirlamasindan cok onceliklendirmesidir dolayisi ile sizin cos2-3-4 e vereceginiz max degerlerin toplami 100u gecmemeli, kendiniz cos1 i kullandiginizi dusunelim, min ve max 100 degeri tamam ama eger ikinci ucunku dorduncu kisilere tam bir sinirlama yapmak istiyorsaniz min=0 max=33 demeniz daha mantikli olur diye dusunuyorum. ama bu durumda cos2 yi kullanan hic bir zaman 2.7 mbiti gecemeyecektir tek basina bagli oldugu zaman bile.
  • Teşekkürler ama bir sorum var.

Şimdi kural eklerken hem ip hem mac adresi şart mıdır? Ben ip adresini buldum ve sadece bununla ekledim bu şekilde çalışır mı?

Bir de bulduğum ip aşağıda
    192.168.1.2
    192.168.1.44
    192.168.1.45

Doğru ip ler mi sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: oasisngn

tesekkurler.
    QOS ( quality of service) aslinda hiz sinirlamasindan cok onceliklendirmesidir dolayisi ile sizin cos2-3-4 e vereceginiz max degerlerin toplami 100u gecmemeli, kendiniz cos1 i kullandiginizi dusunelim, min ve max 100 degeri tamam ama eger ikinci ucunku dorduncu kisilere tam bir sinirlama yapmak istiyorsaniz min=0 max=33 demeniz daha mantikli olur diye dusunuyorum. ama bu durumda cos2 yi kullanan hic bir zaman 2.7 mbiti gecemeyecektir tek basina bagli oldugu zaman bile.

açıklaman için teşekkür ederim banada mantıklı geldi bende tam olarak bilmiyorum nasıl yapıldığını deneme yanılma yöntemiyle yaptım

quote:

Orijinalden alıntı: ヤシン

Teşekkürler ama bir sorum var.

Şimdi kural eklerken hem ip hem mac adresi şart mıdır? Ben ip adresini buldum ve sadece bununla ekledim bu şekilde çalışır mı?

Bir de bulduğum ip aşağıda
    192.168.1.2
    192.168.1.44
    192.168.1.45

Doğru ip ler mi sizce?

LAN istemciler kısmında bağlo olna kişinin bilgisayar adı yazar ve mac-ip adreslerini verir
    ben de tam olarak bilmiyorum konu dışında birisi sormuş kısaca özetliyeyim dedim bildiğim kadarını anlattım

• cok tşkler bırsey sormak ıstıyorum mac adresı tamamda kısı ıp degısırse ne olucak? yanı modemı acıp kapayınca yıne farklı bır ıp gelecek
  • onun için kişiye statik bir ip vermen gerek, hani dns ayarları yapıyoruz ya windowsta işte orada ipyi elle yapılandıracaksın

ip adresini herhangi bir tane girersin 192.168.2.XXX şeklinde mesela 192.168.2.100
    ağ alt maskesini otomatik kendi dolduruyor
    o üçüncüsü içinde modem ara yüzüne bağlanırken kullandığın ipyi atayacaksın airties ta 192.168.2.1

sonra bu ayarı yaptığın makine daima 192.168.2.100 olarak kalacak.
  • burası tamam burada sorun yokta.
    modem üstüde ses paketlerine öncelik vermek istiyorum.
    ofiste denedim.
    linksys ile çok güzel çalıştırdım.
    ancak airties 6430 mu ne onunla bi türlü başarı yakalayamadımm.
    modemde ses paketlerini önceliklendirme nasıl yapıcaz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muse00

cok tşkler bırsey sormak ıstıyorum mac adresı tamamda kısı ıp degısırse ne olucak? yanı modemı acıp kapayınca yıne farklı bır ıp gelecek

http://www.hizliupload.com/img/14255187110722780190.jpg

bu kısımda göstermiştim static ip olayını :)
  • beyler , benim modemde Qos ayarlaması yok, dlink marka, dsmartın
    bunun program versiyonu var mı ?

derken kendim buldum , netlimiter veya windows8 uyumsuzluğu var, netbalancer kullanabilirsiniz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.