Şimdi Ara

Karasal TV Anteni nasıl yapılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
71.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
    tüplü TV mi tamir etmemim (!) ardından
    televizyona bir de karasal anten yaptım. Şimdi izliyorum. Kanal sayısını 3 den 15 e kadar çıkaracak şekilde anteni geliştirdim. Bunu biraz daha geliştirmek ve yayınları cam gibi yapmak niyetindeyim. (Hazır anten al vs. demeyin. Zaten uydu alıcısı alacağım. Önemli olan teoriyi öğrenmek)

1- TVnin arkasına coax kablo taktım. 3 kanal geldi
    2- Coax kablonun diğer ucuna kola tenekesini 2 ye kesip Canlı ve toprak uca yarım kola kutularını taktım. 5-6 kanala çıktı.
    3- Kola kutularına 5-10 tane değişik uzunlukta kablolar kesip ekledim. Kanal sayısı epey arttı. 15 civarına geldi. Çoğu kanal da epey izlenebilir düzeye geldi.
    Ancak burada çıkan problem yansımalardan faz kaymalarından vs. çok etkilenme oldu. Yayın cam gibi duruyor ancak arkadan yayının kaymış hali gölge olarak çıkıyordu.
    4- Buraya kadar yaptıklarımın hepsini kaldırdım. 2 cm çapında 30 cm boyunda boru şeklinde 2 tane alimünyum folyo sardım. Bu 2 silindirik folyoyu birbirine ters şekilde bakacak şekilde yatay olarak koydum. Coax kabloyla TV ye bağladım.

Aşağıdaki şekile benzedi. Sadece silindirler folyodan yapılmış.
     Karasal TV Anteni nasıl yapılır?

Gölge sorunu ortadan kalktı. Kanal sayısı 15 gibi. Ancak bazı kanallar acayip bozuk gözüküyor. Ses düzeyi azaldı.

Şimdi soruma gelecek olursam. Neden içi boş 2 silindir anten görevi görüyor. İçi boş olmasının önemi ne ?
    Bu anteni geliştirmek için ne yapılabilir?

• 
Sayfa: 1 sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.