Şimdi Ara

Eve Sinema Odası Yapacağım, Fakat Ses Yalıtımı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
161
Cevap
13
Favori
58.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Önümüzdeki günlerde ev sahibi olmayı düşünüyorum. Büyük ve fazla odalı dairelere bakıyorum, 4+1 gibi. Amacım bir odayı sinema odası yapmak ve sinema için sağlam bir ses sistemi kurmak. Ankarada yaşıyorum, alacağım ev de apartman dairesi olacak, acaba sağlam bir yalıtım sağlayabilir miyim apartman dairesinde?
    Eve girmeden sinema odasının tüm yalıtım işini halletmek istiyorum. Tavsiyeniz var mıdır?

• İyi Çözüm Cam Yünü Gibi Bir Malzeme Kullanmak Ama Maliyetlidir. Piramit Tip Akustik Süngerlede Çözüm Üretebilirsiniz Duvar ve Tavanlara.
  • Valla kardeşim profesyonel değilim fakat kendi apartman dairemi yapmıştım zamanında koçtaştan elde edebilceğine yalıtım malzemeleriyle yapabilirsin kendinde fakat lat katındaki bassların vuruşunda mutlaka hissedecektir ayrıca tavanada yapılmıyor düşüyor ama yan daireye sesim çok gitmiyordu..

Profesyonel arkadaşlar çok ama nacizane oalrak benim yaşadıkalrım bunlardır..
  • quote:

Orijinalden alıntı: asvel21

Valla kardeşim profesyonel değilim fakat kendi apartman dairemi yapmıştım zamanında koçtaştan elde edebilceğine yalıtım malzemeleriyle yapabilirsin kendinde fakat lat katındaki bassların vuruşunda mutlaka hissedecektir ayrıca tavanada yapılmıyor düşüyor ama yan daireye sesim çok gitmiyordu..

Profesyonel arkadaşlar çok ama nacizane oalrak benim yaşadıkalrım bunlardır..
    Arkadaşlar öncelikle teşekkür ederim cevaplarınız için. Sadece yalıtım işi için 10 bin liraya kadar çıkabilirim. Bilmiyorum yeter mi ama ben kesin çözüm arıyorum, bu iş için kesin çözüm var mıdır yoksa illaki yukarıda arkadaşımın da dediği gibi bass lar kaçar mı dışarı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: runelgna

Arkadaşlar öncelikle teşekkür ederim cevaplarınız için. Sadece yalıtım işi için 10 bin liraya kadar çıkabilirim. Bilmiyorum yeter mi ama ben kesin çözüm arıyorum, bu iş için kesin çözüm var mıdır yoksa illaki yukarıda arkadaşımın da dediği gibi bass lar kaçar mı dışarı?

Alıntıları Göster
    O Paralara Rahatlıkla Yapılabilir İyi Birşey. Tabi Oda Kaç M2 Oda Ayrı Bir Durum. Birde İşi Yapacak Usta Önemli Bir Etken.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Delerıum

O Paralara Rahatlıkla Yapılabilir İyi Birşey. Tabi Oda Kaç M2 Oda Ayrı Bir Durum. Birde İşi Yapacak Usta Önemli Bir Etken.

merhaba,
    teşekkür ederim. Odanın boyutu henüz evi almadığım için belli değil malesef. Bu işi nasıl bir usta yaparki acaba?
  • quote:

quote:

merhaba,
    teşekkür ederim. Odanın boyutu henüz evi almadığım için belli değil malesef. Bu işi nasıl bir usta yaparki acaba?

Alıntıları Göster
    Bu konuyu bende merakla takip edeceğim, komşular rahatsız olabilir düşüncesiyle gönül rahatlığıyla kullanamıyorum sistemi, bu iş için de genelde kesin çözümü yok ne yaparsan yap ses gider dedikleri için çok üzerine düşmedim fakat makul bir fiyata büyük oranda çözecek bir malzeme varsa bende uygulamayı isterim.

• quote:

quote:

merhaba,

Alıntıları Göster
    benimde müstakil evim var yan tarafa inşaat yapılırken söylemiştim ses için kalın köpük felan koyun diye yaptılar ama bass lara çözüm yok abicim bendeki 38 cm sürücülü sub çalıştımı müzik dinlerken komşularda titriyor.

sonuç itibariyle verdiğim linkteki konuları komple incele
    http://www.fenokulu.net/portal/Sayfa.php?Git=KonuKategorileri&Sayfa=KonuBaslikListesi&baslikid=149&KonuID=871

burdan bir sonuç çıkacaktır en azından neyle uğraştığını bilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: HEKTOR-NG

benimde müstakil evim var yan tarafa inşaat yapılırken söylemiştim ses için kalın köpük felan koyun diye yaptılar ama bass lara çözüm yok abicim bendeki 38 cm sürücülü sub çalıştımı müzik dinlerken komşularda titriyor.

sonuç itibariyle verdiğim linkteki konuları komple incele
    http://www.fenokulu.net/portal/Sayfa.php?Git=KonuKategorileri&Sayfa=KonuBaslikListesi&baslikid=149&KonuID=871

burdan bir sonuç çıkacaktır en azından neyle uğraştığını bilirsin.

Alıntıları Göster
    100/100 ses yalıtımı pek mümkün değildir zaten pro ses stüdyosu falan değil sonuçda eviniz.En mantıklı ürün taş yünü bencede, öyle düşündüğünüz rakamlarada çıkmaz çok daha ucuza malolur mantolama ve alçıpan ilerinden anlayan düzgün bir ustada yapabilir.Bas sesler konusunda endişe etmeyin inşaat halinde yada sonradan kullanılacak 5 cm lik taş yünü plakalar ciddi oranda yalıtım sağlayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SertaçS -- 13 Ocak 2011; 16:48:29 >

• Öncelikle oturacağınız apartman dairesinin inşaat kalitesine bağlı olarak kullanacağınız sistemin kabiliyetleri ve sizin ne kadar yüksek seslere maruz kalmak isteyeceğiniz ve komşularınızı ne kadar sevdiğinizle ilgili bir konu.

izolasyon çok ciddi bir konudur. Komşulara ses gitmesin diyorsanız değil 10.000TL - 100.00TL bile çözüm olamayabilir eğer siz gerçekten çok sağlam bir sisteme ve dayanma gücüne sahipseniz.
    10.000TL gibi bir bütçe ile yapılacak iyileştirmeler sizin daha yansımasız bir odada daha iyi ses almanızı sağlayabilir o da işinin çok uzmanı kişiler tarafından yapılırsa ki ben Türkiye'de zor bulursunuz diye düşünüyorum ne yazık ki.

Bence fokus olunması gereken konu kısık seste bile tatmin edecek bir performans yakalayacak bir sistemi oluşturmak ve hedefleri büyütüp ileride müstakil bir eve sahip olup bir THX ULTRA sistem kurmak olmalı. Benimde hayalim bu

quote:

Merhaba arkadaşlar,
    Önümüzdeki günlerde ev sahibi olmayı düşünüyorum. Büyük ve fazla odalı dairelere bakıyorum, 4+1 gibi. Amacım bir odayı sinema odası yapmak ve sinema için sağlam bir ses sistemi kurmak. Ankarada yaşıyorum, alacağım ev de apartman dairesi olacak, acaba sağlam bir yalıtım sağlayabilir miyim apartman dairesinde?
    Eve girmeden sinema odasının tüm yalıtım işini halletmek istiyorum. Tavsiyeniz var mıdır?

• quote:

Orijinalden alıntı: HI-DEF-MAN

Öncelikle oturacağınız apartman dairesinin inşaat kalitesine bağlı olarak kullanacağınız sistemin kabiliyetleri ve sizin ne kadar yüksek seslere maruz kalmak isteyeceğiniz ve komşularınızı ne kadar sevdiğinizle ilgili bir konu.

izolasyon çok ciddi bir konudur. Komşulara ses gitmesin diyorsanız değil 10.000TL - 100.00TL bile çözüm olamayabilir eğer siz gerçekten çok sağlam bir sisteme ve dayanma gücüne sahipseniz.
    10.000TL gibi bir bütçe ile yapılacak iyileştirmeler sizin daha yansımasız bir odada daha iyi ses almanızı sağlayabilir o da işinin çok uzmanı kişiler tarafından yapılırsa ki ben Türkiye'de zor bulursunuz diye düşünüyorum ne yazık ki.

Bence fokus olunması gereken konu kısık seste bile tatmin edecek bir performans yakalayacak bir sistemi oluşturmak ve hedefleri büyütüp ileride müstakil bir eve sahip olup bir THX ULTRA sistem kurmak olmalı. Benimde hayalim bu

quote:

Merhaba arkadaşlar,

Abi fokus olunması nedir ya.Akşam akşam türkçe hocalarına malzeme çıakrtmayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: John PHILIPS

quote:

Öncelikle oturacağınız apartman dairesinin inşaat kalitesine bağlı olarak kullanacağınız sistemin kabiliyetleri ve sizin ne kadar yüksek seslere maruz kalmak isteyeceğiniz ve komşularınızı ne kadar sevdiğinizle ilgili bir konu.

quote:

Merhaba arkadaşlar,

Abi fokus olunması nedir ya.Akşam akşam türkçe hocalarına malzeme çıakrtmayın.

Alıntıları Göster
    Ben Fokus olmak bu zannediyordum yoksa başka birşey mi ?

• quote:

Ben Fokus olmak bu zannediyordum yoksa başka birşey mi ?

Alıntıları Göster
    Ben ne olduğunu bilmiyordum ilk defa duydum ilginç göründğ.Neyse konuyu dağıtmayalım azar işitcez.

• quote:

Orijinalden alıntı: John PHILIPS

Ben ne olduğunu bilmiyordum ilk defa duydum ilginç göründğ.Neyse konuyu dağıtmayalım azar işitcez.

Alıntıları Göster
    sakın fokus olmaya çalışmayın gözlere yazık

• quote:

sakın fokus olmaya çalışmayın gözlere yazık

Alıntıları Göster
    Daha önceden forumda bir arkadaş ses yalıtımı için niyetlenmişti.
    Maliyetli olsada güzel bir sisteme benziyor, incelemenizi tavsiye ederim.

internet sitesi
    http://www.mardav.com/sesyalitim_bolme_xw-fr6.asp

PROSONIC marka ses yalıtım sistemi.

Fakat o arkadaş araştırmalarının sonunda dairesini satmaya karar vermişti. Biraz ciddi bir iş iyice odaklanmanızı tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: xenkebikec

Daha önceden forumda bir arkadaş ses yalıtımı için niyetlenmişti.
    Maliyetli olsada güzel bir sisteme benziyor, incelemenizi tavsiye ederim.

internet sitesi
    http://www.mardav.com/sesyalitim_bolme_xw-fr6.asp

PROSONIC marka ses yalıtım sistemi.

Fakat o arkadaş araştırmalarının sonunda dairesini satmaya karar vermişti. Biraz ciddi bir iş iyice odaklanmanızı tavsiye ederim.

Alıntıları Göster
    Ben de düşünüyorum basit bir yalıtım. Sesin bir kısmını kesse bile bana yeter. Ne kadar başarılı olacak bilmiyorum ama benim planım şöyle; Zemin kaplamasının altına ve komşuyla bitişik duvara Ekoban döşemek. Yan duvarda Ekobanın üstünü alçıpanla kapatmak. Ekobanı @Teknika önermişti daha önce. İşe yaramasını umuyorum. Tabi sizin bütçe çok daha iyi, tavan-taban ve tüm duvarları kaplayıp, akustik düzenleme de yaparsanız, %100 olmasa da büyük ölçüde sesin gidişini engellersiniz diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: vitex

Ben de düşünüyorum basit bir yalıtım. Sesin bir kısmını kesse bile bana yeter. Ne kadar başarılı olacak bilmiyorum ama benim planım şöyle; Zemin kaplamasının altına ve komşuyla bitişik duvara Ekoban döşemek. Yan duvarda Ekobanın üstünü alçıpanla kapatmak. Ekobanı @Teknika önermişti daha önce. İşe yaramasını umuyorum. Tabi sizin bütçe çok daha iyi, tavan-taban ve tüm duvarları kaplayıp, akustik düzenleme de yaparsanız, %100 olmasa da büyük ölçüde sesin gidişini engellersiniz diye düşünüyorum.

Alıntıları Göster
    Eger gercekten Sinema odasi yapacaksiniz, Lambri Kaplamanizi Oneririm.

Yere masif agac doseme yapilir ve tavanda lambiri olursa, Sinema salonununzda yankiyi ve dusuk frekans titresimlerini oldukca absorbe edersiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: AIRBOSS

Eger gercekten Sinema odasi yapacaksiniz, Lambri Kaplamanizi Oneririm.

Yere masif agac doseme yapilir ve tavanda lambiri olursa, Sinema salonununzda yankiyi ve dusuk frekans titresimlerini oldukca absorbe edersiniz.

Alıntıları Göster
    http://theater.doodig.com/2010/01/30/setting-up-your-home-theater-system-in-an-apartment-or-condominium-with-neighbors-complaints-stop/

Bu değerlendirmede de anlatıldığı gibi en değerli öneri herkesin işte olduğu saatlerde film izlemek

• quote:

Orijinalden alıntı: vitex

Alıntıları Göster
    Merhaba arkadaşlar, herkese önerileri için teşekkür ederim. Hepsini bir bir inceleyeceğim.
    Bugün bir eve baktım, bir aksilik olmazsa alabilirim bu evi, yalnız bu iş için ayıracağım bütçe baya bir düşecek ev düşündüğümden pahalıya mal olacak gibi :)
    1000-2000 arasına düşecek yalıtım için bütçem. Oda da 10 m2 falan.

Kafama takılan bir şey daha var aslında. Odadaki kapı ve pencereyi nasıl izole ettireceğim ben? :) pencereyi tamamen kapattırayım mı? Kapattırırsam sağlıklı bir şekilde havalandırma işini nasıl yapacağım o odanın?

• quote:

Merhaba arkadaşlar, herkese önerileri için teşekkür ederim. Hepsini bir bir inceleyeceğim.
    Bugün bir eve baktım, bir aksilik olmazsa alabilirim bu evi, yalnız bu iş için ayıracağım bütçe baya bir düşecek ev düşündüğümden pahalıya mal olacak gibi :)
    1000-2000 arasına düşecek yalıtım için bütçem. Oda da 10 m2 falan.

Kafama takılan bir şey daha var aslında. Odadaki kapı ve pencereyi nasıl izole ettireceğim ben? :) pencereyi tamamen kapattırayım mı? Kapattırırsam sağlıklı bir şekilde havalandırma işini nasıl yapacağım o odanın?

Alıntıları Göster
    Kapı ve pencerede yalıtıma pek gerek yok, en kötü ihtimalle ses dışarı kaçar kimseyi rahatsız etmez.Pencere önüne kalın bir perde yeterli olur bence.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.