Şimdi Ara

Anal Fissür - Makat Çatlağı ( makatını seven okusun ) (28. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar: yngwiemalmsteen1 , yngwiemalmsteen1
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 7 Misafir (2 Mobil) - 6 Masaüstü3 Mobil
5 sn
6.079
Cevap
130
Favori
1.620.067
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lansinosh meme basi catlaklari icin doktor onun yerine fito krem verseymis keske. Ben rectoderm almadim. Proctoglevenol kullandim ide gunde 3 kere baticonlu sicak suya oturdun. Naparaaniz yapin kabiz olmayin ve mutlaka ama mutlaka sicak suya oturun. En az 3 kere 10 dakka. kabiz olursaniz vah ki ne vah alev cikartirsiniz vallahi.. kabakkk tuketin ve simdiki trabzon hurmasindan. Muthis liflii cok kolaylastiracak isinizi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende çatlattım galiba bu yazıyı ayakta yazıyorum
    acaba hangi bölüm bakıyor buna
  • Genel cerrahi.
  • araspasa A kullanıcısına yanıt
    Proctoglevenol un iyileştirici bir özelliği yok...hatta bazı durumlarda fissürün ilerlemesine de sebeb olur..bilginiz olsun..fissür kronik ise ameliyat olun..değil ise rectoderm çatlağı iyileştirir...Rectodermi doğru kullanmak çok önemli....ağrı geçse de kutu bitinceye kadar kullanmaya devam etmek gerekir...sabah akşam nohut büyüklüğü kadar...baş ağrısı yapacaktır,yanında ağrı kesici alın (parol yeterli)...

Lansinoh,anestol,fito v.b. size plasebo etkisinden başka bir sey yapmaz..bilginiz olsun...

ameliyat olsanız bile devamında 0,02GTN lik krem veya 0,04GTn(rectoderm) kullanın..çünkü ameliyat olan bölgede hasar varlığını korur ilacı kullanırsanız ameliyat sonrasını da ağrısız atlatarak hızlı iyileşlirsiniz...

Botox yazan epeyce arkadaş var..bu tedavi çok PAHALI...ve en önemlisi hereks bu tedaviyi uygulayamaz..

Hemoroid için kullanılan yöntemler(Hemoroid ilaçları dahil ) Fissürün ilerlemesine sebeb olur sakın UYGULAMAYIN !!!!
  • beyazid84 kullanıcısına yanıt
    Kronik Anal fissür var ise REctoderm bir işe yaramaz...Ameliyat olun mutlaka, Rectoderm duryorsa hala ameliyattan sonra sürmeye devam edin...Sonuçta hasarlı bölge aynen duruyor..ağrınızı giderir daha çabuk kendinize gelirisiniz...Bu ilaca ait medikal bilgiler de bu tavsiye edilir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanali33

Kronik Anal fissür var ise REctoderm bir işe yaramaz...Ameliyat olun mutlaka, Rectoderm duryorsa hala ameliyattan sonra sürmeye devam edin...Sonuçta hasarlı bölge aynen duruyor..ağrınızı giderir daha çabuk kendinize gelirisiniz...Bu ilaca ait medikal bilgiler de bu tavsiye edilir...

Hocam bu konuda bilgilisiniz galiba. Lis ameliyati lokal mi oluyoe genel anestezi mi

• Bende makat kenarisinda yara var ne yapsam iyilesmiyor tavsiyeniz varmi her wc de kaniyor

• quote:

Orijinalden alıntı: 9600_G_T

Bende makat kenarisinda yara var ne yapsam iyilesmiyor tavsiyeniz varmi her wc de kaniyor

Kardeş ne yap ne et kabız olma zorlama geçer kendiliğinden sıcak suya otur bol bol iyi bak müdüre şakası olmaz
  • Arkadaşlar selamlar,
    Çok uzun bir aradan sonra bu forma bir ileti yazıyorum. Genelde sadece merak ettiğim konuları takip ederim ama şu anda bu rahatsızlığı yaşadığım için tecrübelerimi paylaşmak istedim. Her bünyenin farklı olduğunu en başından belirtmek istiyorum. Benim için iyi olan belki sizin için hoş olmayabilir.

İlk önce rahatsızlığımın başlangıcı ile başlıyım. Bir tuğla attıktan sonra inanılmaz bir acı, şiddetli bir kanama ve 40 yılda 1 de olsa arada sırada peçete de kan görmenin artık vermiş olduğu alışkanlık ile umursamama. Ertesi gün tuvalete çıkmadım. 2nci gün tuvalete çıktığımda ise şok oldum. Kan kaybından tansiyonum düşene kadar süren 8 saatlik tuvalet maceramdan sonra durumun ciddiyetine varıp sabah ilk iş hastaneye yardırmam oldu. Bu arada geçen 2-3 günlük süreçte benzer rahatsızlılar ile ilgili herhalde bulabildiğim ingilizce türkçe herşeyi okumuştum. Hemoroid beklentisi ile gittiğimde aslında fissur olduğunu öğrendim. Standart kremler ile ağrı kesici verildi. Diyet tavsiyeleri. 2 hafta dene düzelmezse tekrar gel ameliyatlık durumu değerlendirilir denildi. Ama bunlar işe yaramıyordu. kanamalarım şiddetleniyordu ve ağrı dayanılmaz hal alıyordu. İlk muayeneden 3 gün sonra taze tuvalet denemesi sonrasında başka doktora gittim. Verilen ilaçları söyledim muayene sonrası kronikleşmiş ve ameliyat olmalısın dedi. Ameliyatta kararsız olduğumu belirtince daha etkili olsun diye 92 tl ye aldığımız kutsal merhemlerimizden biri ile başka bir ağrı kesici ve kanama azaltıcı hap (bu ilaç aynı zamanda şiddetli adet dönemi geçiren bayanlarada veriliyormuş) verdi. İlaçlar kremler biraz rahatlattı. Diyet çok başarılı şekilde uygulayamıyordum. Zaten ağrı o kadar şiddetliydi ki pek yemek yiyebildiğim bile söylenemezdi. hatta tuvalete normal şekilde çıkamıyordum olaya illa bir el atmam gerekiyordu. Yanıma bir kova sıcak su alıyordum ve her seferinde elimi, kovayı etrafa damlayan kanları görmek moralmen daha da çökertiyordu. Amcam arkadaşı bir cerrahı tavsiye etti ve ameliyat öncesi birde onunla görüşeyim dedim. İlk iki doktor el ile muayene yapamamıştı zaten. Bu o çılgın parmak muayenesini gerçekleştirdi. 3 yıldır sadece 2 veya 3 hastam ameliyat ile düzeldi geri kalanı toparladık dedi ve yaklaşık 30 dakika bu rahatsızlık ile mücadeleyi anlattı. Özel bir merhem reçetesi yazdı ve verdi. Şu anda rahatsızlığımın 3ncü haftasındayım. Biraz toparlandığımı düşünerek haftasonu kendimi şımarttım ve bir nevi sil baştan duruma düştüm ama ilk zaman ki kadar kötü bir noktada değilim. 3 gündür baya bir toparladım ve düzeleceğime dair moralim baya yüksek.

Bu rahatsızlığı yaşayan veya benzer bir şikayeti olan okuyorsa belki ufakta olsa bir faydam dokunabilir.
    1. Ne olursa olsun doktora gidin! Bu çok önemli arkadaşlar. Özellikle kan görmek birçok hastalıktan kaynaklanabilir. İnsanların yorumlarını bırakın doktorlar bile bazen karıştırabiliyor. Ama internet üstünden deli gibi araştırıp 3 doktora muayene olduktan sonra şunu söyliyebilirimki eğer gördüğünüz kan taze kan ise yani parlak renkteyse rahatlayabilirsiniz. Ama koyu kan ise durumunuz düşündüğünüzden de ciddidir. Koyu kan aynı zamanda dışkınızın siyah renge bürünmesine sebep oluyormuş.
    2. Sıkı bir diyet uygulamak için sakın ama sakın gecikmeyin ve hemen uygulamaya koyulun. İnternette baya bir diyet ürünleri ile karşılaşabilirsiniz. Benim şu anda huzuru bulduğum diyet haşlanmış ve zeytinyağlı kabuklu patates, mantar, pırasa, fasulye, nohut, mercimek, meyvelerden elma, çiğ sebzelerden havuç, domates, salatalık, kuru yemişlerdende kuru kayısı ve ceviz. Bu akşamda fırında balık deneyeceğim. Balık piştikten sonra bunuda bol zeytinyağı ile kendime sunmayı planlıyorum. Arada kaçamak yapmanızı tavsiye etmem. 1 hafta boyunca zeytinyağlı pırasa, fasulye vb yemekler ile kendime geldikten sonra çok et tüketmeyi seven biri olduğum için 1 gün kaçamak ilan ettim. Söylemesi ayıp kokareç ve pastırma yedim. Sonucu hemen sizinle paylaşıyım. Normalde hergün çıkarken 1 gün çıkamadım ve 2. gün biraz çıkabildim ve 3.gün bummm. Sil baştan :( O yüzden hastalığınız tamamen geçmeden kaçamak yapmayın veya tadımlık denilen bir kibrit kutusu kadar yapın. yaşadığınız acıyı düşünerek ertelemeniz kaçamakları şiddetle tavsiye edilir.
    3. Sıcak su banyosu!!! Bu hastalıkta cennette olduğunuzu hissettiren andır. hastalığın kronik bir döngüsü vardır. Yırtık canınızı yakar - vücüdünuzun kasılmasına sebep verir - Bu tekrarlayınca artık zihninize işlemeye başlar - canınız acıyacağı için dışkılamayı geciktirmeye çalışır vücüt - dışkılama geciktikçe dışkınız sertleşir (ve yumuşatıcılar bu noktada bir işe yaramaz!) - sert ve irileşen dışkı yırtığı daha da büyütür. Kronikleşme faslı bu olduğu için bu hastalığı doğal yolda iyileştirmede 2 amaç var! 1 dışkı yumuşak olacak ama ishal kadar değil. 2 bu kasılan kasın gevşemesini sağlayacağız. Birçok mesajda da bahsedildiği gibi verilen kremlerin çoğu aslında lokal ağrı kesici ve kayganlaştırıcı özelliği olan kremlerdir. Bu kasılmaları azaltmada sıcak suyu hiç sıkılmadan ve üşenmeden kullanın. Şu anda ben daha rahat, acısız olduğu için sıcak su içindeyken dışkılıyorum. Sıcak su banyosu için leğen almıştım ama komiktir vileda koyasında daha rahat ettim. Pozisyon olarakta uygun olduğu için 3 gündür klozet yerine onu kullanıyorum. Ağzına kadar sıcak suyu dolduruyorum ve oturuyorum. İş yerim evime çok yakın olduğu için ve işyerinde ki amirlerim sağolsun destek oldukları için sabah öğlen akşam sıcak su da oturma seansı gerçekleştiriyorum. O sırada tuvaletim gelirsede yapıyorum. Daha sonra yeni bir kovada tekrar temizlik ve dinlendirme için oturuyorum. Kurularken hassas davranın. kurulama çalışması tamamlandıktan sonra merhemlerinizi yenilemeyi unutmayın.
    4. Dışkının yumuşak olması lazım. Bu yüzden diyetiniz çok önemli. Madde 2'de ki diyetin yanında günde 2 bardak kayısılı form çayı içiyorum. bu çaylardada lif var tavsiye ederim. 3-4 litre arasında su ve kuru kayısı yiyorum. Canım abur cubur çektiğinde kabuğuyla elma veya havuç yiyorum. Çok az yemeğin. Günde 1 kere çıkmak gerek. İyileşme sürecinin önemli kısımlarından biride bu çünkü.
    5. Spor!!! Bu havalarda en rahat ve basiti yürüyüş. Çıkın yürüyün. Bağırsaklarınız biraz hareketlensin. Bağırsaklarınızı ovun okşayın buda hareketlendirir. Ben rahat gaz çıkarmak ve biraz hareket sağlamak için bacak çekerek mekik hareketini yapıyorum. Bu sayede hazır kilo verme fırsatını bulmuşken hafifte kaybolan göbek hem şekillensin hemde rahatlattığı için bunu yapıyorum.
    6. Tuvalet alışkanlığı. ıkınmak yok. Çıkacağı varsa çıksın. Ikınırsan hemeroidin yoksa bile hemeroidin başlar. Sıcak suyun içinde alaturka pozisyonun çıkıyorum ben. 3 haftadan sonra suratımda bir gülümseme var artık. Pozitif ol. Kendi kendine konuş. Rahatlamanı sağla. Derin nefes al ver. O kasılmayı ortadan kaldırmazsan bir adım ileri atamazsın!

Bende kötü sonuçlanan deneyimleride paylaşayım.
    Kırmızı et hele kurutulmuş et veya pastırma gibi şeyler yemeyin! Kol gibi!
    Turnçgillerden, turşudan ve baharattan vb uzak durun. Aynı ekşilik veya acılık diğer taraftada işliyor ve etkisi uzun sürüyor kıvrandırır!
    2 gün çıkmıyım geçer demeyin!!! Bu yırtık esneyen bir kasta olduğu için ne kadar çok esnetirseniz o kadar çok yırtılır. 2 gün içinizde tutmanız ebatı büyüteceğinden daha çok esneyecektir buda daha derin yırtık demektir. Aynı zamanda bağırsakta bekledikçe sertleşir. Bu da yırtık sayınız artmasına ve derinleşmesine sebep olabilir.
    Ikınmak yok!!! Bırak çıkacağı varsa doğal olarak çıkar. Elinle göbeğini okşa. Sabah kalkar kalkmaz su içerek güne başla.
    Çekirdekli kuru üzüm bende sıkıntı oldu. Çok sert parçalar sindirilmediği için çıkışta varlığını hissettirdi.
    kuru incir yediğimde içindeki o binlerce ufak çekirdeği hissetmiştim :) ama o dönemde destek ile bu işlemi gerçekleştirdiğim için olabilir. Şu anda uyguladığım taktikte muhtemelen bir sıkıntı çekmem. Ama denemeyi düşünmüyorum halimden memnunum.

En başta dediğim gibi bu benim çektiğim ızdırap ve tecrübelerim oldu. Bunlar herkeste farklı olabilir. ama umarım birazda olursa faydam olmuştur. Rahatsızlıkta doğal yöntemler çözüm olmayacaksa en popüler 2 tıbbı müdahale yöntemi var.
    1- Botoks - Tüm dünyada uygulanıyor. Ülkemizde pahallı. 1200-1500 tl gibi rakamlar uçuşuyor. Ameliyat düşünenlere ilk tavsiye edilen bu. sebebide basit. Ameliyatta yaşayabileceğiniz problemler kalıcı iken bunda geçici. Ve dikiş vb sıkıntılı dönemi yaşamıyorsunuz. operasyon süresi 1 dk. Ameliyathanede bile yapılmasına gerek yok.
    2- Cerrahi operasyon - kontrolsüz kasılmaya sebep veren 2 adet düz kas yakılarak kesiliyor ve bu kasılma oldığından ve rahat genişlemeden sonra diyete ve kerhem uygulaması düzenli devam ederse fissur kendiliğinden iyileşiyor. lokal anastezi ile 5dk lık operasyon.

Her iki ameliyatta gerekirse oluşan memeleri alıyorlar veya laser ile müdahalede bulunabiliyorlar. Çok düşük ihtimal olsada gaz tutamama ve ishal iken dışkı kaçırma riski ikisindede mevcuttur. Botoksun bu konuda ki farkı kalıcı değil botoks etkisi 2-6 ay içinde geçtiğinde bu sorununda ortadan kalkacak olmasıdır. Ameliyatta ki ise bu konuda kalıcıdır!

en önemli konu. Vücuduna değer vermezsen veya özen göstermezsen vucudun patronu olayı eline alır seni böyle süründürür. Ameliyat bile olunsa bu tekrar yaşanmayacak diye bir durum yok. Özen göstermezseniz tekrar yaşanır! Bu yüzden napıyoruz. Büyük patronun bizi böyle cezalandırmasından sonra sporumuzu yapıyoruz ve sağlıklı ve dengeli besleniyoruz!!!

Yoksa yeri geldiğinde her kalp atışını popomuzda hissedip o acıdan kafamızı ahanda böyle duvarlara vururuz.

Herkese geçmiş olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CuRs3 -- 21 Kasım 2014; 18:13:33 >
  • Vay arkadas ne onenliymis megersem diskilamak..
    kalbim popomda gidiyorum wcye

• Daha önceki mesajimda yazdığım yöntem tavsiyede bulunduğum 3 kişide işe yaradı. Ameliyatı düşünen arkadaşları denesinler bahsettiğim kremi. Biran önce kurtulmanız dileğiyle
  • Dusmanlariniza edilecek en buyuk beddua bu hastalığa yakalanmalaridir resmen adama sunu öğretir dotunun kiymetini bil.dottur deyip gecme surunursun.

• fizikci06 neyolaki bu krem. Benim bu ara yine hortladi yahu ula o kadar dikkat etmeme ragmen yine catlattk

• ben ultraproct pomad kullanıyorum iş ciddeye başladıgında hemen bunu kullanıyorum olay bitiyor.birde bunun ucu var kutu içeriginde fazla ilerlemiş ise bunun ile içede ilaç verilerek bir gün içinde rahatlama gösterir.5-6 tl lik bir merhemdir.hemoroid içindir ama işe yarıyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetkacan -- 30 Kasım 2014; 14:04:44 >
  • Arkadaşlar RECTODERM 0.4 gliseril trinitrat çalışan bir arkadaşım var elinde baya bir ilaç var sanırım 50 tl'den ürünü satın alabilirsiniz. İlgilenen Pm atabilir hepinize acil şifalar
  • Hemorita yeşıl krem diye bir merhem var nette kullanan varmı arkadaşlar çatlak icin

• Burda bir arkadaşın onerdigi lansinoh lanolin biraz rahatlattı ama malesef geçirme di .herhalde bizdeki 1.5 ay oldu kroniklesti. Yeni başlayanlarda veya çatlağı derin olmayanlarda ise yarar diye düşünüyorum. Kullanmanızda büyük fayda olabilir derinlesmeden

• Forever urunleri , lansinoh, fİTO krem, zeytin yağı, kudret narı kremi, sıkı diyet.aynen duruyor.1 hafta falanda recdoderm e şans verecem.olmassa artık son çarem gidip teslim olup amaliyat.

• quote:

Orijinalden alıntı: fatihçakıcı

Forever urunleri , lansinoh, fİTO krem, zeytin yağı, kudret narı kremi, sıkı diyet.aynen duruyor.1 hafta falanda recdoderm e şans verecem.olmassa artık son çarem gidip teslim olup amaliyat.

Ameliyat son çare. Sonuçta oradan kas kestireceksiniz, uzman bir doktora yaptırmalısınız bu işi. Çünkü o kas çok kesilirse gaz ve dışkı kaçırabilirsiniz, az kesilirse de rahatsızlığınız tekrar nüksedebilir.

Ameliyatı düşünmeden önce botoksu araştırın derim. Bazı doktorların "ameliyat şart" dedikleri durumların bile botoksla iyileştirildiği gerçeği var. Her ameliyat diyen doktora inanmayın yani, operatore gittiyseniz bir de profesore gidin. Maalesef bazı doktorlar sırf para kazanmak için kurtarılabilir fissürlere bile cerrahi işlem uygulamak istiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: unforgiven_41

quote:

Orijinalden alıntı: beyazid84

Ben aldım, 92 lira verdim. Hiçbir işe yaramadı.

Ameliyattan kaçmak için atmadıgım takla kalmadı. Aralık sonu gibi gidip ameliyat olmayı düsünüyorum.

@unforgiven_41

Ben çok kan kaybettiğimi düşünüyorum.Onun için ameliyat olmam lazım.Bende bide genel olarak hastane fobisi var ona rağmen ameliyatı göze almışım.Benim korkum sonrası kalıcı olarak abdest tutamazlık oluyormuş.

İyi de anal fissür çok kan kaybettirecek bir hastalık değil ki.

Anal fissürde peçetede damla şeklinde kan görürsünüz, Hemoroidte ise şırıl şırıl kan akabilir.

Bence siz başka doktora da görünün. Bu kadar kanama varsa kesin olarak hemoroidsiniz. Aynı zamanda hem hemoroid hem fissür de olabilirsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.