Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: kaytu* Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 6 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
31.299
Cevap
907
Favori
3.047.951
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Raskol

Selamlar,
    Bende benim krediyle ilgili bilgi vereyim.
    2010 yılı nisan ayında bir ev aldım. 136.000 TL
    Yapıkrediden kredi kullandık. 105.000TL 96 Ay 0,92 faiz oranı
    8 Ay ödedik ve 88 ayım kalmıştı şimdi yapılandırmaya gittik.

Yapılandırma;
    %2 ceza ile 101,600 TL üzerinden yapıldı.
    84 Ay 0,76 oran
    4 ay kredim azalmış oldu böylece.

@Ademcell hayat sigortası için şunu söylemek istiyorum.
    Bence ciddi bir borca giriliyorsa mutlaka yaptırmakta fayda var. Ben 8 yıl için 1500TL toplu ödeme yaparak
    sigorta yaptırdım. Diyelimki kredimin 3. senesinde vefat ettim(allah korusun) Sigorta tüm borcu bankaya ödüyor.
    Varisleriniz hiçbir ödeme yapmadan eve sahip olmuş oluyor ve o ilk 3 sene ödediğiniz tutar varislerinize geri ödeniyor.

kaç yaşa kadar kredi veriyorlar??

• quote:

Orijinalden alıntı: kronikyorgun

merhaba arkadaslar bu konuyu acarken hem kendıme hemde benım gıbı kredı cekerek ev almak ısteyen arkadaslara yardımcı olmak için acmıstım hemen hemen butun bankaları gezıp aldıgım teklıflerı bıldıgınız gıbı burada sızlerle paylastım ben bugun saat 11 gıbı vakıfbank izmir basmane subesınden 55 bın tl ıcın 72 ay vade ile 0,74 oranında 500 tl dosya 350 tl exper 250 tl dask kesıntısıyle toplam 1100 tl masrafla aylık ödemesi 988 tl olarak kullandıgım krediyle evsahıbı oldum ve bu mutlulugumu sizlerle paylasmak istedim umarım benım gıbı krediyle ev sahıbı olmak ,isteyen arkadaslarda en kısa zamanda hayallerine kavusurlar vakıfbankı tercik etmemın sebebı hayat sıgortası zorunlulugu olmaması ve yıllık hesap ucretı almamaları oldu sızlerde 1 2 puan assagıda bulup orana aldanmayın arkadaslar yııllık hesap ucretı toplam dosya masraflara ve dıger gıderlerıde goz onunde bulundurun herkese ıyı forumlar

hayırlı olsun ark ım, toplam kredi miktarı ve 72 ay ödeme periyodunda, ayda 988tl ödemeni anlayamadım ?? nasıl bir hesap oldu bu?

• ev alacaklar korkmasın...2005 gibi bende girdim banka kredisi ile ev işine..Korktum başlarda..5 sene vadeli çekmiştim..
    Nasıl öderiz ederiz dedik, ilk 1 sene zorlandık. Sonrasında baktımki borç bitmiş...Şu anda Allaha şükür kendi evimde oturuyorum
    Aldıgım yer Ankara Kennedy Cd. de...Ben alırken 110.000 civarıydı, şimdi satsam 200 den aşağı etmez...
    Eğer eşim gazlamasa ben hala kirada oturuyor olurdum
    Bir şekilde ödeniyor. Aksi halde hiçbirşey sahivi olamıyorsunuz...Biraz zorlayabilir ama para havaya gitmiyor sonuçta
  • quote:

Orijinalden alıntı: iyi - peki

alacağınız ev 100 bin altı ise yani 70-75 bin kredi için bankalar hala kendi çalışanlarını eksper olarak kullanabiliyor ve kredi daha kolay çıkıyor. 100 bin üstü eksper dışardan isteniyormuş, sebebini bilmiyorum.. benim eve banka kendi eksperini yolladı, hafta sonu hallettik ve 2 günde kredi çıktı.

120 ay için % 78 iyi bence de..

Yok öyle bişey, tüm eksper işlemleri dışardan yapılıyor. Banka eksperi kendi yapıyorsa karşılık ayırmak (tutarı zarar yazmak ) durumunda ki hiç bir banka yapmaz bunu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdinckazak

quote:

alacağınız ev 100 bin altı ise yani 70-75 bin kredi için bankalar hala kendi çalışanlarını eksper olarak kullanabiliyor ve kredi daha kolay çıkıyor. 100 bin üstü eksper dışardan isteniyormuş, sebebini bilmiyorum.. benim eve banka kendi eksperini yolladı, hafta sonu hallettik ve 2 günde kredi çıktı.

Yok öyle bişey, tüm eksper işlemleri dışardan yapılıyor. Banka eksperi kendi yapıyorsa karşılık ayırmak (tutarı zarar yazmak ) durumunda ki hiç bir banka yapmaz bunu.

bana bu sekilde söylendi, ben de bilgi olsun diye burada paylaştım. kredi uzmanı değilim. belki de yanlış anladım, bilmiyorum. bişey daha yazıcam ilaveten. benim aldığım ihtiyaç kredisini de konut kredisi faiz oranında kullandım. yani % 79 ve ayrı dosya masrafı da ödemedim. ama dediğim gibi belki de aldığım meblağ küçük olduğu içindir. 6000 TL

• Aldığınız kredinin az olmasından değildir.benim bundan haberim olmadığı için başka bankadan çekip 200 tl daha dosya masrafı yaptım.gerçi 12 puan daha uygun orandan aldım ama para miktarı az oldugundan kısa zamanda kapatırım diye dusunuyorum.bu durumda dosya masrafı vermek avantajlı olmuyor.
  • Kredi oranlarında yeniden artış yapılacak.Haberiniz olsun...
  • Bugün sabah haberlerde yer alıyordu, merkez bankası 1 - 2 ay içerisinde kredi kullanımını zorlaştırmak adına kredi oranlarında artışa gidecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lujin
    Kredi oranlarında yeniden artış yapılacak.Haberiniz olsun...

Kaynak nedir?
  • munzam karşılık oranları artırıldı
    haliyle bankalar hazineye şantaj amaçlı faizleri yükseletecekler
    sağolsun bizim bankalar yunan bankası finansbanktan daha insafsızlar
    neyse
    kredi faizleri haliyle yükselecek
  • eksper sorun degil..Bankaların anlaşmalı oldugu eksperler var. Duruma göre ayarlıyorlar genelde
  • İşe yeni baslamıs ekpserse her yola gelir ama tecrubelı ekspere işlemez oyle seyler.
    Pesin paranız olmadan daire almaya calısmayın eksper ıstenılen degeri vermez bos yere eksper uceti verirsiniz benden soylemesi.
  • 50-60 puan artacak diyorlar faizler için. Bu ne demek. 0,80 olan faiz oranı kaç olacak mesela?
  • evet merkez yine munzam karşılıkları artırmış.artış 0,5-1 puan olacak diyorlar ama bankalar en az 2-3 puan artırır yine.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: erdinckazak

quote:

bana bu sekilde söylendi, ben de bilgi olsun diye burada paylaştım. kredi uzmanı değilim. belki de yanlış anladım, bilmiyorum. bişey daha yazıcam ilaveten. benim aldığım ihtiyaç kredisini de konut kredisi faiz oranında kullandım. yani % 79 ve ayrı dosya masrafı da ödemedim. ama dediğim gibi belki de aldığım meblağ küçük olduğu içindir. 6000 TL

Bu arada artık hicbir banka ekspertiz işlemini kendi yapamıyor. BDDK 2011 yılının basında yasak getirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi axeseytan -- 25 Mart 2011; 10:39:57 >

• O zaman durum değişmiş...Bankalar yapamıyorsa kılıfı uyduramazlar. 2005 de sorun degildi..
  • Kredilerin yükseliceği kesin. Bankaların çok kredi dağıtmaması için devlet masrafları artırdı. Bankalar bu masrafı oranlarına yansıtmak zorunda. Yakın zamanda 1 üzerine çıkacağını sanmıyorum ama 0,90 civarılarına veya biraz üzerine çıkabilir.

Benim kredi başvurumda merkezden özel fiyatlama alındı. 0, 75 den almıştım 10 yıl için. Ama önceki gün çıkan kararla bu oranı iptal etmek zorunda kaldılar. 0, 78 den çekmek zorunda kaldım ne yazık ki.

Expertiz olayına bende şöyle bir açıklama getireyim. Yılbaşından sonra expertiz işini özel firmalara verdiler ama eğer bankanın iletişimi var ise ufak farkları halledebiliyorlar.

Örneğin 100.000 tl lik bir ev alacaksınız ve size 80.000 tl gerekiyor. Banka araya girerek expertizle görüşüp evi 105.000 - 110.000 arası bir rakam gösterebiliyor. Ama dediğim gibi ufak rakamlarda bunu yapabiliyorlar. Yoksa size 100.000 gerekiyor ise 125- 130 bin lira göstermeleri çok zor.

• Yardımlarınıza ihtiyacım var

Şu anda babam 79000 TL'ye ev almış ve 80.000 TL kredi çekmek istiyor 10 yıl için. Faiz oranlarına göre önerileriniz ne olur ?

Ayrıca babam emekli ve şu anda ek bir işte çalışıyor. Allah korusun vefat alma durumunda bazı banklar borcu kapatıyormuş diye birşey duydum, doğruluk payı var mı ?

Yukarıdaki mesajda hayat sigortası da geçiyor. Onunla ilgili ve ilk kez kredi çekileceği için bilmediğimiz ama bilmemiz gerekenler nelerdir ?

Şimdidden teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: x15

quote:

Orijinalden alıntı: lujin
    Kredi oranlarında yeniden artış yapılacak.Haberiniz olsun...

Kaynak nedir?

Zorunlu karşılık oarnları merkez bankası tarafından artırıldı.Buda demek oluyor ki faizler yükselecek...
  • quote:

Orijinalden alıntı: the-revival

Yardımlarınıza ihtiyacım var

Şu anda babam 79000 TL'ye ev almış ve 80.000 TL kredi çekmek istiyor 10 yıl için. Faiz oranlarına göre önerileriniz ne olur ?

Ayrıca babam emekli ve şu anda ek bir işte çalışıyor. Allah korusun vefat alma durumunda bazı banklar borcu kapatıyormuş diye birşey duydum, doğruluk payı var mı ?

Yukarıdaki mesajda hayat sigortası da geçiyor. Onunla ilgili ve ilk kez kredi çekileceği için bilmediğimiz ama bilmemiz gerekenler nelerdir ?

Şimdidden teşekkürler

Düşük faizlere pek aldanmayın.Kesintilerle masraflarla hiç anlamadan kazık yersiniz.Önemli olan toplam maliyettir.Toplam maliyet oranları en düşük olan bankayı tercih edin.Şu anda ''benim bildiğim'' en iyi oranlar halen daha Vakıfbank.
    Babanızın yaşına göre hayat sigortası yapıyorlar,eğer halen daha değişmediyse.Bazı bankalar hayat sigortasını çekilen kredinin miktarına göre yapıyorlarmış.Neyse babanızın yaşına göre hayat sigortası yapılırsa bayağı bir miktar tutar.Tahminim yıllık 600-900 arası olur.Vefat halinde hayat sigortası tüm borcu kapatır.Hayat sigortası yaptırmak zorunlu değil ancak yaptırmazsanız borç sahibinin vefatı halinde borcu kimse kapatmaz,banka ile anlaşmazsanız banka eve el koyar ve satar.

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.