Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (67. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.309
Cevap
109
Favori
2.447.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: MEHMET TURHAN

quote:

Orjinalden alıntı: m.gunay88

Arkadaşlar, konuyu takip eden bilir. Bir ara ben de rüzgar türbinleriyle ilgileniyordum, tam işe koyulacaktım ki yurtdışına çıkmam gerekti. 1 aydır İtalya'nın Bologna şehrindeyim ve ocak ayı gibi dönmeyi düşünüyorum. Belki buradan dönerken fiyatı Türkiye'ye göre uygun birşeyler bulabilirsem almayı düşünüyorum. Aklıma ilk gelen şey neodymium mıknatıslar. Arada 2 kat fiyat farkı var sanıyorum(ebay'dan bakabilirsiniz). Bir de kanat almayı düşünmüştüm ama o çok ağırlık yapabilir, emin değilim(Zaten benim bulduğum kanatlar, amerika, kanada vs çıkışlı olduğu için İtalya ile Türkiye arasında kayda değer fiyat farkı yok). Eğer Avrupa çıkışlı ürün bulursanız getirebilirim. Mıknatısa gelirsek, buradan dönerken kendim için 25 tane almayı düşünüyorum. Belki isteyen başka arkadaşlar için de alabilirim. Ama mesele gümrükte problem çıkar mı? Yani bunları birleştirip küp şeklinde de getirsem adamlar ticari mal diyerek gümrük isteyebilirler? Sizin yorumlarınız nedir? Gümrükte problem olmadan getirebilir miyim? Rüzgar türbini için gerekli, yurtdışında ucuz olan başka bir parça var mı sizin aklınıza gelen?

tüm mıknatıslarda manyetik alan gauss olarak anılır.her mıknatıs grubu (ferit-neodiyum gibi...)farklı gauss oranları vardır. kaldıki neodiyum mıknatıslarda 8-10-12-14-16-18 000 .....gauss olabilmekte ,bu durum fiyata ciddi şekilde yansımaktadır.zaten 8 000 ile 18 000 gauss mıknatısın da aynı fiyatta olmasıda beklenemez her halde.mıknatıs alımları yaparken ne aldığınızı mutlaka sorgulayın derim ben...

Ben N40 N42 gibi değerlerle belirtliliyor diye biliyordum. Peki bu değerler ölçüt olarak alınamaz mı?

• böyle durumlarda tek çare yapmak ve test etmektir,
    beklenmedik sonuçlar elde edilebilir,
    uzun kanat yavaş dönüyor diyoruz ve kısaltıyoruz değilmi,
    peki o uzun kanadı kısaltmasak,
    ortadan osmanlı kılıcı gibi kıvırsak
    aşağıdaki gibi

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: rondo1194

böyle durumlarda tek çare yapmak ve test etmektir,
    beklenmedik sonuçlar elde edilebilir,
    uzun kanat yavaş dönüyor diyoruz ve kısaltıyoruz değilmi,
    peki o uzun kanadı kısaltmasak,
    ortadan osmanlı kılıcı gibi kıvırsak
    aşağıdaki gibi

Rüzgar türbünü yapıyorum

"osmanlı kılıcı gibi kıvırsak" dediğin şeyi az önce atılan mesajdaki örnekte görmemiş olduğun sonucunu çıkarıyorum, doğru mudur?

bu kıvırma bir yere kadar işe yarayabilir ve unutmayın ki yol x kuvvet = döndürme momenti hesabını yaparken, bir yayın uzunluğunu değil, etkiyen kuvvetle, mil arasındaki direkt mesafeyi hesaba katmanız gerekir. dolayısı ile kanadın ucuna vuran kuvvet, şu yukarıda çizdiğin örmnekte, 60cm lik yol hesabıyla formüle edilmelidir. ha bu arada kanadın her noktasına vuran kuvvet x yol hesabıyla, bu kanadın topladığı tork değerini kabaca hesaplamak mümkün, ama yine atılan taş ürkütüln kurbağaya değmez.

eğer böyle bir eğimle yolu uzatıp torku da sanki dik çıktığımızda olduğu kadar artırabileceğimizi düşünüyorsanız, o zaman bu eğimi bir sprilal gibi uzatabildiğiniz kadar uzatın. spiral kanatlı bir pervane çap olarak kısa ama kanat olarak çok uzun olacaktır. bunu düşünmedim değil ama hem tasarımı zor ve pahaı hem de yararı konusunda çok şüphelerim var. yine de denemek ve görmek iyi olurdu.

• quote:

Orjinalden alıntı: angorapardus

Bu da Amerikalıların yeni gözdesi

Kanat arkasında yavaşlayan havanın hızlanmasını ve türbülansın azaltılması ile performansı artırıyor. söylendiğine göre bugünkü ticari türbinlerden % 75 daha verimli imiş. Ama nasıl üretilecek o muamma, en azından küçük boylar için ideal olabilir.

Rüzgar türbünü yapıyorum

%75 daha verimli olabilir ama % 100 daha pahalıysa ne olur? ucuz olandan 2 tane alırız ve hooop otomatikman
    % 14 daha verimli oluruz!

175w
    100w+100w=200w
    (200w-175w)/175w= 0.14

ki bu tasarım sırf maliyet gibi görünüyor... büyük yapmaya çalıştıkça da gerçekleştirme zorluğu ortaya çıkar

"yalnız sitesine de gidip baktım ki zaten bunu büyük türbinlere alternatif olsun diye ortaya sürmüşler. maliyeti yüksek de olsa eğer videoyu izlediyseniz çok etkileyici bir argümanı daha var, orada aşırı hızda parçalanan bir klasik rüzgar türbini gösteriliyor ki, aynen öyle infilak ediyor meret. bu tasarımın güvenlik açısından üstünlüğü olabilir. " (ekleme)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokenerjik -- 29 Ekim 2008; 18:57:56 >

• ayrıca bir şey daha dikkatimi çekti, eğer yine gözlerim beni yanıltmadıysa, önde görülen kanatlar sabit, ve gelen rüzgarı hemen arkasındaki ayrı bir pervaneye yönlendiriyor. bunun maliyeti klasik sisteme göre %200 falan olmalı. 2 katı ise %75 fazla verim bence çok iyi.
  • Arkadaşlar dünyadaki rüzgar tirbünü üreten firmalar bilmiyorum inceledinizmi Kenya bile var üzgünüm
    Home PMG's Windflowers Projects
    Workshop Crew. Contact

Small Turbine Entrepreneurs
    Please advise Webmaster in case of broken links - we take pride in maintaining links !!
    .
    Kali from Flowtrack
    Abundant Renewable Energy, USA
    AEROMAX, USA
    AEROCRAFT, Germany/Czech Republic
    AEROSMART, Germany
    Aircon, Germany
    ALEX GIERSCH, Poland
    (Click Siloweie wiatrowe)
    Ampair, UK
    Atlantic Orient, Canada
    BayWinds, USA
    Bergey, USA
    Bornay, Spain
    CARBON CONCEPTS, UK
    CRAFTSKILLS, Kenya
    CYCLONE, China/Canada
    DUAL ROTOR, UK
    ELECTRIC ENERGY, UK
    ElectroStera, Russia
    ÉNERGIE PGE, Canada
    ENTEGRITY WIND SYSTEMS, Canada
    Eoltec, France
    FINNWIND OY, Finland
    Flowtrack, Australia
    FORTIS WIND ENERGY, The Netherlands
    GAIA WIND, Denmar
    GOTWIND, UK
    GUAL INDUSTRIE, France/Spain
    GUSTO ENERGY Ltd, New Zealand
    INVAP (click industrial area), Argentina
    INVENTUS, Germany
    ISKRA, UK
    KESTREL, South Africa
    LVM, UK
    Marlec, UK
    MORATEC, Germany NAVITRON, China, UK
    North East Wind Energy, USA
    OTHERPOWER.COM, USA
    PITCHWIND, Sweeden
    Proven, Scotland
    ROPATEC, Italy
    QUIETREVOLUTION, UK
    RENEWABLE DEVICES/SWIFT TURBINES, Scotland
    SAMREY, UK
    Scienmet, Russia
    Scoraig Wind Electric, Scotland
    Southwest Windpower, USA
    SVIAB, Sweden
    Synergy, Hong Kong
    SUPERWIND, Germany
    TRAVERE INDUSTRIES, France
    TURBY, The Netherlands
    VAIGUNTH ENER TEK , India
    Vergnet, France
    WENVOR TECHNOLOGIES, Canada
    WES, The Netherlands
    WESTWIND, Australia
    WIND ENERGY PERU, Peru
    WINDCHARGER, USA (historical)
    WINDGENZEN, USA
    WINDKRAFT, Germany/USA
    WINDMISSION, Denmark
    WINDSAVE, Scotland
    Windside, Finland
    WINDSTUFFNOW, USA
    WIND TURBINE INDUSTRIES CORP., USA
    WINDWANDLER, Germany
    WINGLETTE, South Africa
    ZEPHYR - AIRDOLPHIN, Japan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbilek -- 30 Ekim 2008; 0:37:19 >

• quote:

Maliyet, elbette üzerinde düşünülmesi gereken bir durum ancak iddia edilenler doğru ise

1. düşük rüzgar hızlarında senin ucuza aldığın türbin çalışmaz iken bununla enerji üretebilirsin.
    2. ucuza aldığın türbin yüksek rüzgar hızlarında kilitlenip bunun halen çalışmasını seyredebilir.
    3. rüzgar çiftliği kurarsan aynı metrekarede bundan çok daha fazla yerleştirebilirsin.

Di mi enerjik...

1- düşük rüzgar hızında çalışmak çok önemli değil, yani getirisi yok. enerji = rüzgarın küpü olayından dolayı...
    2- bu yüksek rüzgar hızında çalışıyor olsa bile kendi kapasitesinin üstünde bir verimle çalışamaz
    3- bununla ilgili bir iddiası olduğunu görmedim, ama klasik türbinleri de istersen daha sık kurabilirsin, ki var öyleleri de, bu bir tercih meselesi, zorunluluk değil

sonuçta bu ya da önceki sistemler, benim dediğime gelir ve tek bir merkezden üretim yapmayı kabul ederlerse, %75 maliyetten ve %100 de verimden kazanacaklar! 1000 kule üstünde 1000 tane 25ton yok, 1000 tane kontrol ünitesi yok, sadece konstrüksiyona bağlı düşey eksen pervaneler, ve bu pervanelerin döngüsel kuvvetini tek bir kontrol merkezinde işe dönüştüren bir sistem. olay budur!

• quote:

Orjinalden alıntı: mbilek

m günay kardeş bu mıknatıslar beyaz rusya da daha ucuz idi geçen sene getirmek istedim işleyen bir cihaz olmadıgı için gümrük sözkonusu değil çıkışı ilgilili ülke kontrol eder, onlara sorduk sorumluluk ise taşıyan hava şirketine ait , biz manyetik alan oluşturan malzeme var deriz onlar kabul ederse dediler , hava yolu şirketlerinin genel prensibi bu tip malzemeleri taşımak için bir yönetmeliği var.(organ nakli ve özel durum diye başlıyor)nihayetinde pilotun insiyatifinde, ben gelirken sordum problem olmaz dediler, danışmadan bu işe kalkışma derim
    quote:

Orjinalden alıntı: m.gunay88

arkadaşlar, italya'dan ucuza bulabilir miyim bilmiyorum ama çinden bir firma buldum. 25 tane 46 x 30 x 10 mm N40 neodyum mıknatısın tanesi 2.3$ .
    Eğer 25 tane sipariş verilirse ürün fiyatı 25X2.3=57.5$ + 143.88$ kargo toplam 201.38$ oluyor. Eğer 50 tane alınırsa 50X2.3=115$ + 198.8$ kargo Toplamda 313.8$ ediyor. Bana 25 tane lazım. Eğer size de lazımsa bence ortak olarak bir sipariş verebiliriz. Hem ürün adedi yüksek olunca indirim de oluyor. Kargo da ucuza geliyor. Türkiye'de daha ucuza vereceklerini sanmıyorum. Tanesi 12$ diye biliyorum. Hesabı siz yapın. Ama tabi daha ucuzunu bulursanız neden olmasın. Yorumlarınızı bekliyorum

haklısın kardeş araştırmadan girmemek lazım bu işe.Zaten Avrupada üretim yapan bir mıknatıs firması bulamadım. Daha doğrusu italya ile Türkiye arasında kargo fiyatı farkı yok. Eğer fabrikayı bulabilirsem direkt fabrikadan alabilirim ama zor galiba. Türbin için kanat üreten firmalara baktığımda da onlarda zaten genelde kanada ya da amerikadan gönderim yaptıkları için, yine Türkiye ile italya arasında kargo farkı yok. Ama eğer sizin bildiğiniz, burada(italyada ya da yakın ülkelerde) üretim yapan yerler varsa oralardan ya bizzat ya da kargoyla alabilirim. Hem kendim hem de sizin için faydalı olur.

• Merhaba Arkadaşlar,

Ben yurtdışından bir fiyat istedim ve aşağıdaki cevapları aldım, normalde ems kargo ile gönderebiliyorlar.

TEKLİF -1-
    Material: Sintered NdFeB
    Size:46x30x10mm
    Grade: N40
    Coating: Ni
    Magnetization: MAGNETIZED
    Magnetization direction: thinckness magnetization(through 10mm)
    Quantity/Price:50-100pcs/ FCA HongKong: USD3.36/pcs
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    TEKLİF -2-
    Sintered NdFeB Magnets
    Grade :N40
    Dimension:46X30X10mm
    Magnetism direction:10mm
    Coating:Ni
    Quantity:100PCS
    Quantity/Price:50-100pcs/ FCA HongKong Unit Price:USD2.2/PCS ;

Bir arkadaşım çinden normalde her hafta ems kargo ile küçük elektronik cihazlar getiriyor (Ipod, mp4 çalar, flashdisk, SD card v.s.), eğer mümkün olur ise onun mallar ile deneme için 25 adet getirtmeyi düşünüyorum.

iyi çalışmalar,

engin

• quote:

Orjinalden alıntı: ŞEF34

m.günay88 arkadaşım.
    Bu bahsettiğiniz 46 x 30 x 10 ölçülerindeki mıknatıs büyük ihtimalle küp biçimindedir. Böyle küp biçiminde olan mıknatısları rotora yapıştırmak çok zor oluyor. Rotor üzerinde tam bir daire değilde mıknatıs sayısı kadar mesela 12 mıknatıs varsa 12 köşeli bir şekil oluyor. Mıknatısların kenarları bobinlere yakın oluyor, orta kısmı ise uzak kalıyor.

Şayet bulabilirseniz bir dairenin 12 ye bölünmüş hali gibi yani yay biçiminde olanından alın derim.

Birde genişliği 30 mm. imiş. Yapacağınız statorda 30 mm. ölçüsü denk geliyorsa ona göre alın.
    Bobinin bir kenarında N kutbu varken diğer kutbunda S kutbu denk gelecek şekilde dizdiğinizde mıknatıslar tam yerleşmeli. Biraz karışık oldu, bilmem anlatabildim mi ?. ( Tekrar okudum ben bile anlayamadım )

Bir de bulabilirseniz N45, N52 gibi çok kuvvetli olanlar var, onlardan almanızı öneririm.

valla ben de anlamadım! :)

yalnız şunu kesinlikle söyleyebilirim ki, küp, tüm kenarları eşit hacimler için kullanılan bir terimdir. yani 46 x 30 x 10 ölçüsü, "büyük bir ihtimalle küp biçimindedir" diye bir cümle olamaz, bu ölçüler kesinlikle bir dikdörgen prizmayı işaret eder. küp olsaydı 10 x 10 x 10 olması gerekirdi. kare prizma olsaydı, 40 x 40 x 10 olurdu mesela vs...

anladığım kadarıyla, diktörgen (ya da kare) şeklindeki bir mıknatısı yerleştiriken karşılaşılan bir sorundan bahsediyorsun. evet küçük ölçeklerde ciddi problem olur ama çap büyüdükçe daha az sorun yaratır herhalde... ki alternatörü de olabildiğince büyük çaplı yapmak pek çok açıdan iyi olur diye düşünüyorum... hem çok kutuplu olması hem de bir volan etkisi yaratması açısından olabildiğince büyük çaplı olmalı.

ama elbette yatayda çalışan bir pervaneye direkt monte edilenleri çok büyük yapmak zor. oysa alternatör yerde olsa, sabitleme sorunu olmasa, yer sorunu olmasa, ne kadar büyük yaparsan, o kadar düşük devride, ama olabilecek en yüksek voltaj ve amperde elektrik üretebilirsin bence...

• Herkese merhaba,
    forumu uzun zamandan beri izlemekteyim.bende bu işe merak sardım ve kendi çapımda tasarlama ve uygulama yoluna girdim.dikey tipte bir rüzgar türbini yapmaya başladım henüz bitmediği için resim koyamıyorum. Alternatör konusun tecrübeli arkadaşlara danışmak istediğim sorularım olacak.Ekte tasarladığım 6 bobinli 8 mıknatıslı star - delta bağlantı modelli alternatör den ne kadar verim alabilirim?
    Bobin teli 1.2 mm çap,210 sipir sayısı,her bobinde 33mt tel kullanılacak. 40*5 mm silindirik neodium mıknatıs kullanmayı düşünüyorum.Önerilerinizi bekliyorum...
  • quote:

Türkiye'nin de rüzgar türbini üreten bazıları % 100 yerli firmaları var ki ben bu işten biraz anlıyorsam artık dünyada her işi illaki tek başıma yaparım mantığı da bitmiştir.

1.http://saytyucel.com
    2.http://www.soytes.com
    3.http://www.altemaenerji.com
    4.http://www.ena.com.tr ( su pompalama sistemleri )
    5.http://modelenerji.com (sanırım yabancı ortaklı ya da öle bişi)

Belki başkaları da vardır. Yıllarca Sabancıların Koçların yaptığı gibi yabancıların teknolojisi ile üretip üstüne bir çivi bile çakmaktan aciz olursak, işte bu halde oluruz. Bu hal nedir ? Adamların 50 yıl önce başladıkları işe biz yeni başlamışız. Sanayicinin sadece tüccar olmaktan çıkması umuduyla bu alanda en ufak AR-GE geliştiren firmalarımıza desteğe devam.....

Bu arada neden kimse bu sayt yücel kanatlar hakkında yorum yapmıyor? Amerikalıların yaptığını, kanatlar üzerinde yapmışlar ve tamamen yerli ... Yoksa fikrimiz mi yok?

a dan z ye yerli, orijinal, tüm dünyadaki üreticilerin kullanmak için sıraya gireceği bir teknolojiye ve sisteme çok az kaldı... 9, 8, 7,.....

yücel kanatlar için söyleyecek pek birşey yok, sadece bir sezgim var, laboratuvarda elde edilen o bahsedilen (+) değerler, türbinde elektrik üretmeye kalktığında ne sonuç veriyor? bununla ilgili ben hiçbir şey göremedim, maliyet nedir, elektrik getirisi nedir? kaldırma kuvveti %200 fazlaymış... sonuç? koparmada mı silkmede mi?

bana en mükemmel pervaneyi getirin, ondan 100 tane takayım bir mile ve 100 katı güç alayım, bunu yapabilirim, bu güce ihtiyacı olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokenerjik -- 30 Ekim 2008; 21:30:48 >

• resim ekte ...

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • bu arada, bir arkadaşımın vasıtasıyla, rüzgar türbinleri için türkiyede alternatör üreten bir firmadan bir yetkiliyle tanıştım, henüz yüzyüze görüşmedim, muhtemelen 3-4 güne kadar görüşürüz sanıyorum. bana 25kw ya kadar halihazırda çalışan ürünleri olduğundan bahsetti. fiyatlar ve kapasiteler nelerdir öğrenip sizlere de aktaracağım.
  • quote:

ya enerjik birileri rüzgar türbini için alternatör üretiyor ve bizim haberimiz yok. Demek ki pazarlama zayıf... internetten haberi yok üreticinin... oofff offfff...

işe yeni başlamışlar anladığım kadarıyla, ama daha önce de tekstilcilikten devşirme, nett enerji, 500kw ya kadar jeneratör / türbin üretmek üzere yola koyulmuştu. alternatörmarketten de bahsettim, onlardan da haberleri var, dur bakalım ne çıkacak ben de merak ettim... laf arasında da web sitemizi henüz açmadık demişti bir de...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokenerjik -- 30 Ekim 2008; 22:46:05 >
  • Sonucun nasıl olacağını bende bilmiyoru .ancak araştırmaları sonunda düşük devirde verim vermesi sebebi aklıma yattı. yolladığım şemada (büyütünce) daha net gürülüyor mavi halka içinde S N kutupları olarak belirttim. Bazı mıknatısla bobine girerken bazıları boşta kalıyor.Alternatör sata firmalardan fiyat aldım. Fiyatları 500 -1000 dolar arasındafiyatlar verdiler.sonuç olarak kendim yamaya karar verdim.Ekte kullandığım dokümanlardan ferrit oksit 8 mıknatıs ile 6 bobin(iç 5*5 cm) 200 sipir den elde edilen verimi gösteren tablo mevcut.

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

• Yorumlarınız için teşekkür ederim.Birde star delta bağlantı şemasını ekleyeyim.
    Şarj ünitesi için çok sıkıntım yok bunu çözebilecek arkadaşlarım var.

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • dokümanları incelemek isteyenler buradan görebilir.
    http://turbin.org/
  • Nette araştırırken rastlamıştım ancak olayın başın iken biraz karışık geldiği için çok detaylı incelememiştim.Şimdi hesaplama formüllerini bulamıyorum.Bilen varsa paylaşırsa bende sevinirim.
  • 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.