Şimdi Ara

ingilizce klavyeyle Türkçe yazmak [ÇÖZÜLDÜ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
2
Favori
91.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Amerikadan bir klavye getireceğim. İngilizce bir klavye ve türkçe kullanacagım. Aramızda ingilizce klavye kullananlar varsa eğer �, é, ve " çift tırnak işaretinin olup olmadıgını soyleyebilirler mi.

TR klavyede çift tırnak " işareti escape in altında, é harfi shift+çifttırnak işareti, � Avro ise altgr+e oluyor. bunlar ingilizce klavyeyle nasıl basılıyor ve z nin yanındaki <> işaretleri ingilizce klavyede nerede acaba?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Konu eski bir konuymuş ama daha sonradan gören arkadaşlara yardımcı olması açısından Amerikan International (101 tuş) klavyeyi türkçe olarak kullanan arkadaşların aradığı eksik < > ve | tuşlarının yerlerini söylüyorum:

küçüktür işareti için AltGr (sag taraftaki alt tusu) + ~ (1'in sol tarafında türkçe klavyedeki " işaretinin olduğu tuş) tuşlarına basıyoruz.
    büyüktür işareti için AltGR ve 1 (bir rakamı) tuşlarına basıyoruz.
    pipe işareti için AltGr ve + (backspace tuşunun solundaki türkçe klavyedeki -) tuşlarına basıyoruz.

Şu an bu mesajı 101 tuşlu Amerikadan getirttiğim laptop'umun türkçeya ayarlanmış klavyesi ile yazıyorum ve herhangi bir ekstra karakter konfigürasyonu yapmadan tüm bu tuşları çıkarabiliyorum : <>|"é

Siz de Shift ve AltGr tuşları ile çeşitli kombinasyonları deneyerek istediğiniz karakterlerin nerelerden çıktığını bulabilirsiniz.
  • (Bir önceki mesajın devamı)

Türkçe özel harflerini yazbilmek için (âşçğüıöûî ÂŞÇĞÜİÖÛÎ), "Alt" tuşu bağdaşımını şöyle kullanın :

->AltGr + a = â
    ->AltGr + s = ş
    ->AltGr + c = ç
    ->AltGr + g = ğ
    ....
    ->AltGr + Shift + a = Â
    ->AltGr + Shift + s = Ş
    ->AltGr + Shift + c = Ç
    ->AltGr + Shift + g = Ğ
    ....

Gereken bilgiler şu adreste :www.buyukozdogan.com
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.