Şimdi Ara

OLDIES! '80 ÖNCESİ UNUTULMAZ YABANCI-TÜRK HAFİF-ANADOLU ROCK ŞARKILAR (52. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.417
Cevap
28
Favori
228.183
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1970, Modern Folk Üçlüsü, Deriko; THM tarihimizin en etkili folk gruplarından Modern Folk Üçlüsünün nedense şarkılarının çok az bir kısmı var internette, ve haklarında bilgi bulmakta kolay değil.

1974, Modern Folk Üçlüsü, Dudilli;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 10 Mayıs 2012; 19:39:12 >
  • 1975, Modern Folk Üçlüsü, Gecelerim; Modern Folk Üçlüsünden Doğan Canku söylüyor güzel şarkıyı.

1975, Modern Folk Üçlüsü, gel Ey denizin Nazlı Kızı;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 29 Ağustos 2010; 16:07:21 >
  • 1978, Modern Folk Üçlüsü, Sandal; Kız sandalı kalbim gibi oynatma dümende!

1975, Modern Folk Üçlüsü, Klasikler;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 29 Ağustos 2010; 16:12:00 >
  • Aslında Oldies tanımının epey dışında. ama yinede Kızıl Ordu korosununda burada olması gerekir sanıyorum. Çok tanınmış topluluğun özellikle Rus Şarkılarından oluşan, İspanyol-Türk şarkılarından güncel pop'a kadar çok geniş bir repertuarı var! Bildiğimiz birçok tanınmış şarkıyı asıl sahiplerinden dinlemek ilgi çekici olur;

" Kızıl Ordu Korosu Sovyetler Birliği Ordusu Kızıl Ordu'nun resmi korosudur. Koro erkek koro elemanları, orkestra ve dans grubundan oluşur. Rusya'nın halk şarkılarından, kilise müziklerine, opera aryalarından popüler müziklere kadar uzanan geniş bir yelpazede eserler icra etmişlerdir. Bunların arasında "Katyuşa", "Kalinka", "Kernina" ve "Ave Maria" en bilinenlerindendir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasında sonra da Rusya'da ve diğer ülkelerde konserler vermeye devam etmişlerdir.

Alexandr AlexandrovKızıl Ordu Korosu 1928 yılında Moskova Merkez Ordu Klübü'nde ilk şeklini almıştır. Kızıl Ordu Korosu adı altında oniki asker, bir vokal, bir akordiyon, 2 dansçı ve bir anlatıcı bulunmaktadır. İlk resmi gösterilerini 12 Ekim 1928'de Orkestranın 1929 yılında koro Sovyetler Birliği'nin Uzak Doğu bölgesinde demiryolu inşa eden askerleri ziyaret ederek konserler verirler. Değişik birliklerden insanlardan oluşan koro, orkestra ve dansçılardan oluşan grup rütbe ayrımı yapmadan amatör sanatı geliştirmek, askerlere moral vermek ve onların kaliteli müziğe ilgilerini çekmek amacı ile 1933 yılına kadar 300'e yakın etkinlik düzenledi. Bu dönemde grup sovyet şarkılarla beraber Vasily Solovyov-Sedoy Paris'de Uluslararası Modern Hayatda Sanat ve Teknoloji Sergisi'nde sahne aldılar ve juri tarafından Grand Prix Onur Ödülü'ne layık görüldüler.

Koro David Foster, Jean-Jacques Goldman ve Steve Barakatt gibi bir çok popüler sanatçı ve yapımcı ile birlikte de çalışmıştır.

1991 yılında Kızıl Ordu Korosu Berlin Duvarı'nın yıkılması üzerine Roger Waters'ın The Wall konserinde savaş karşıtı şarkılarından Bring the Boys Back Home (Çocukları evlerine geri gönderin) adlı şarkısında eşlik ettiler."
    Alıntı Wiki'den.

1948 yılında da işgal altında Berlinde tüm müttefiklerin katıldığı müzik etkinliğinin de katılımcısı oldular. ( Sanırım Patton filminde Patton'un Rus generalle pis pis bakıştığı etkinlik! )
    Koro toplam kadrosu dans topluluğu dahil 300 kişiye ulaşır.

1965, Kızıl Ordu Korosu ( Leonid Kharitonov solist), Song Of The Volga Boatmen; Volga Kayıkçısının şarkısı. Bas seslerin en sevdiği şarkılardan! Volga'da çalışan Burlak'ların şarkısı. Burlak nehrin akıntısının tersine gemiyi karadan çekenlere verilen admış, gemiyi nehir kenarından karadan gemiye bağlı iplerle çekiyorlar akıntının güçlü olduğu yerlerde, bildiğimiz sıradan kayıkçı değil yani.

Yukardaki şarkı için YT yorumcusu, " Çok seviyorum, çok korkuyorum" demiş!
    1941, Glenn Miller Orkestrası, Song Of The Volga Boatmen; Aynı şarkı, 1939-41'de savaştaki ABD'de listebaşıydı. Kızıl Ordu Korosu şayet sizde "baskına uğradık" duygusu uyandırdıysa bas sesiyle, bunu dinlemeyi tercih edebilirsiniz!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 29 Ağustos 2010; 22:54:05 >
  • Kızıl Ordu Korosu, Katyusha; Asker sevgilisini bekleyen tüm kızların şarkısı ( veya tersi! )

Aynı şarkı ama söyleyenler farklı! Dostluk konserlerinden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 29 Ağustos 2010; 22:59:28 >
  • Kızıl Ordu Korosu, Polyushka Polye; 1934'te Lev Knipper tarafından bestelenen şarkıda kırda Kazak süvari devriyesi anlatılır, iyi bir kayıtta arkada düşmana doğru dörtnala giden kazak atlılarının nal seslerini duyarsınız.

Kızıl Ordu Korosu, Dark Eyes ( Ociy cernye ); Rusçası için kusuruma bakılmasın lütfen! Sanırım dünyanın her yerinde siyah gözler var ve dünyanın her ülkesinde de bu şarkı bilinir.

Siyah Gözler

kara gözlüm, ateş gözlüm
    korkunç ve güzel gözlüm
    ne çok seviyorum seni,
    nasıl da korkuyorum senden
    belli ki uğursuz bir saatte tanımışım seni

kara gözler, alev gözler
    çağırır beni uzak diyarlara
    aşkın ve barışın hüküm sürdüğü yerlere
    acının olmadığı
    savaşın yasak olduğu yerlere

sana rastlamasaydım eğer
    bu kadar acı çekmezdim
    gülümseyerek yaşardım hayatımı...

mahvettin beni kara gözlüm
    ebediyyen mutsuz ettin beni
    kara gözlüm, ateş gözlüm
    korkunç ve güzel gözlüm
    ne çok seviyorum seni,

nasıl da korkuyorum senden
    belli ki uğursuz bir saatte tanımışım seni

EK: Üzgünüm çeviriyi nereden aldığımı yazmayı unutmuşum, aradan zaman geçincede bulmak zor tekrar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 18 Eylül 2010; 14:08:21 >
  • Kızıl Ordu Korosu, Kalinka;

Kızıl Ordu Korosu, The Birch Tree;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 29 Ağustos 2010; 22:37:03 >
  • Kızıl Ordu Korosu, Moskova Geceleri; Bahçede fısıltı duyulmuyor, Şafağa kadar herşey sakin,....

Kızıl Ordu Korosu, Nightingales ( Solovii );

Bülbüller, bülbüller, askerleri rahatsız etmeyin,
    Biraz uyumalarına izin verin,
    Biraz uyumalarına....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 29 Ağustos 2010; 23:18:35 >
  • Ociy Cernye bana hemen aynı adlı filmi hatırlattı (Oci Ciornie)..Nikita Mikhalkov'un bu çok dokunaklı filminin (Marcello Mastroianni'nin de son

filmlerinden biri)müziğini koymak istedim,ama youtube da yok.Onun yerine yine Mikhalkov'un ,yine çok etkileyici Güneş Yanığı "Burnt by the

Sun" filminin fragmanını buyrun:

Burnt by the Sun (Utomlyonnye Solntsem );

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi narissa -- 30 Ağustos 2010; 2:03:16 >
  • Özdemir Erdoğan'ın "Kimbilir"şarkısını ararken şarkının orjinalini buldum.1957 tarihli "To Pedi Ke To Delfini"isimli filmin bir sahnesinde Sophia

Loren ve ToniMaroudas söylemişler.Müzik Takis Morakis'e ait.Julie London ,Harry Belafonte, Nana Mouskouri, Giannis Parios, Haris Alexiou

coverları var.Yunanca sözleri Giannis Fermanoglou(Bizim buralardan galiba)yazmış..

Tania Tsanaklidou , Ti Einai Auto Pou To Lene Agapi ;

Özdemir Erdoğan , Kimbilir ;(TRT besteci adını sallamış! )

• Özdemir Erdoğan , Canım Senle Olmak İstiyor ;

Özdemir Erdoğan , Gözlerim Bir Yerden Aşina Size ;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi narissa -- 1 Eylül 2010; 10:53:58 >
  • Özdemir Erdoğan , Sevmekten Korkuyorum Seni ;

Özdemir Erdoğan , Sevgi Öyle Büyük ki;

• Özdemir Erdogan , Ayrilik Sarkisi ;

Özdemir Erdogan , Keman Ögretmeni ;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi narissa -- 1 Eylül 2010; 10:15:11 >
  • Özdemir Erdogan , Uzaklasma Benden Öyle ;

Özdemir Erdogan , Paranin Ne Önemi Var;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi narissa -- 1 Eylül 2010; 11:02:37 >
  • 1969 - Trio Los Panchos - La Malagueña

1976 - Trio Los Panchos - Quizás Quizás Quizás

• France 1958: André Claveau - Dors, Mon Amour

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nasozby -- 2 Eylül 2010; 0:34:00 >
  • 1971 ,Three Dog Night , Old Fashioned Love Song ;

1972 , Johnny Nash ,I Can See Clearly Now ;

• 1972 , Billy Paul , Me and Mrs Jones ;

1973 , Stevie Wonder , Superstition ;

• 1975, Semiha Yankı, Seninle bir Dakika; YouTube nimetleri İzleyici yorumları çoğunlukla çok düşük puanı hak etmediğinde birleşmişler şarkının, 35 yıl sonrada olsa hak yerini bulmuş.

• 1974, Barry Manilow, Mandy;

1978, Barry Manilow, Copacabana; Tam sıcak yaz şarkısı, sonu biraz hüzünlü!

• 
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.