Şimdi Ara

Kombiniz bir günde veya saatte kaç metre küp gaz yakıyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.566
Cevap
30
Favori
408.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evim 95 metrekare net, Kuzey güney Cephe, müstakil orta kat üstte altta yakan yok.. 14 Kasım da bu saate topla. Tüketim 89 metreküp. Oturma odası 23 derece diğer odalar ve Holde termostatik vanalar var siemens ve danfos karışık... Uk Tipi bazıları. Tüm odalar 20 de dereceye ayarlı. Hol 24 dereceye ayarlı 4 de vana diğer odalar ile isi dengesi oluştursun diye.. Kombi genelde 40 da soğuk zamanlarda 45 de çalıştı. Bitişik nizam 5 Cm xps mantolama mevcut 9 metre petek hep açık kapatma yok... Kombi Nitromix tam kapalı dolapta.. Metal vana ve filtreler var...oda termostati yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neo3516 -- 8 Aralık 2014; 21:41:28 >
  • hasancatak1 H kullanıcısına yanıt

O derecede evi ısttığına şükret hocam daha neyin normali.

• quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Bir sorum olacak ANKARA PURSAKLARDA 120 M2 EVİ TOPLAM 2,5 METRE BOYDA 4 ADET DD PANEL radyatörle 45 C de yakıp nasıl ısıttıgnızı cok merak ettim...keşke bizde ısıtabilsek....Gerçek bir mucize.... Aktuza yazdıkları için teşekkür ediyorum...tamamı dogru ve mantıklı....

@taşkafa kardeş açık panellerin toplam boyutu 2,5 metre... kalkıpta 4 * 2,5 metre elbette mucize olur. 3 odanın panellerini kapattım. oturma odası, mutfak ve koridor gerektikçede banyoyu açıyorum. mucize yok ortada yani, mucizeyi bırak benim kombi çok fazla yakıyor.

@bamsı_beyrek kardeş haklısın ama DH nin yapısını biliyorsun bir konu varken ikinci konu açmak mantıksız oluyor. Ancak kombi önerisi o kadar çokki onca görüş içerisinden hangi kombinin nekadar yaktığı sonucunu çıkarmak imkansız gibi. açıklama yazmama rağmen bazı arkadaşlar yinede suç işlemişiz muamalesi yapıyor anlamak mümkün değil. saygılar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozas -- 5 Kasım 2009; 15:43:42 >

• Bu çok güzel yazıya teşekkür ediyorum..Ellerin dert görmesin..Bir kaç cümlede benden olsun..Kombilerin yüzde bilmem kaçlık verim farkını araştırıken Asıl öenmli ayrıntıyı dikkate almıyoruz...Evimizin kevgir gibi duvarlarına , tabana, tavana dogru dürüst yalıtım uygulanırsa pencereler çift camlı yapılırsa Yakıt giderinden KAZANCINIZ YÜZDE 45 YILLIK ...Özeti bir yılda yakıt gideri olarak 1000 lira yakan evini dogru dürüst ısı yalıtımı yaptırsa 550 Lira yakacak. Gerçek ve devamlı ..Kazanç YALITIMDA:::Gaz fiyatı devamlı artıyor ve artacak.....Saygılarımla.. Ayrıca 4 kasım tarihli AKTUZ un yazısını lütfen okuyunuz...Son derece doğru ve tutarlı....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 27 Kasım 2009; 21:58:37 >

• Biraz detaylı bilgi ve veriler vereceğim. Umarım daha faydalı olur arkadaşlara.

Diğer güncel kombi tavsiye sayfasında yazdığım sorunlarım olduğu halde alttaki verilere ve değerlere sahibim.

Ev net 74 metrekare, dış cephe yalıtımı gayet iyi, odaların zeminde 1 santimlik dow yalıtım plakası var. Kalorifer tesisatını mobil sistem yaptırdım. kollektörden peteklere giden borular dizayn oksijen bariyerli borulardan.Toplamda 8 metre D.D.Plus petek ve 1.5 metre havlupanım var. 6 petekte eca termostatik vana var. Salondaki 2 petekte yok. (Havlupanda bile termostatik vana var.) Pencereler pimapen 7000 serisi. Cephem kuzey, doğu, güney. 12. ve ara kattayım ve etrafımız tamamen açık. Sert kuzey ruzgarlarına maruz kalan bir bina. Alt katımdaki komşum gündüzleri düşükte geceleri 2. kademede yakar(Aynı kombiye sahibiz) . Üst kattaki sadece akşamları yakar kaçta yaktığını bilemiyorum. Kombim mutfakta cam kenarındaki duvarda. (Balkonda filan değil) Karı koca iki kişiyiz evde. 3-4 kişi misafir geldiğinde vücut ısılarımızdan ve nefes ısımızdan alttaki ısı değerleri en az 1.5-2 derece artıyor.

Kombim bosch classic plus ve modülasyon sorunum var. 2 aydır çözemediler. kombi bir saatte 22 kez dur kalk yapıyor. Yinede kombinin bu olumsuz yanmasına rağmen.

kombi 1. kademede: dışarısı 9 derece yağışlı. Ev 21-22 derece 10 saatte 2.2 metreküp tüketim
    kombi 2. kademede: dışarısı 9 derece yağışlı. Ev 22-23 hatta 3-4 saat sonra 24 derece 10 saatte 4 metreküp.
    Hava güneşli ve dışarısı 10 derece civarındaysa kombi hiç yanmadan ev zaten 22-23 derecedir.

Doğal gaz sayacım kapımda. Kombide ki sorunumdan dolayı ciddi ciddi takip ettim tüketimimi.

• saın saygunes üst katı neden yakmıyorsunuz, alt ve üst katlarda toplam ne kadar petek var bilmiyorum ama tüketim değerleriniz benimki ile birebir aynı
    evim net 130 metrekare, 12 metre petek var, bina yalıtımsız, alt-üst boş, çok soğuklarda ancak 20 derece normal soğuklarda 21 derece oluyor ev.

salonu kapatmışsınız, üst katta kapalı, siz toplamda 7,3 metre petekle 175 metrekareyi ısıtmaya çalışıyorsunuz yanlış anlamadıysam,
    çorum gibi bir yerde bu kadar petekle o ev ısınmaz, ben 10 dan 12 ye çıkardım, çünkü ısınmıyordu, neticede biaraz daha fazla ödüyorum ama üşümüyorum, ben 7 metre petek yaksam donarım herhalde, üstelik 10 metre petek varken bile şimdikine yakın fatura gelecekti,
    şu an ortalama günlük 17- 20 metreküp tüketimim var ve ayda 400 gibi fatura geliyor, ben bunu 300 e çekmek için kombiyi kısarsam donarım ve verdiğim para boşa gider, o kadar vermişken 100 daha verir en azından üşümem.

daha az ödemeyi bence unutun, çünkü eviniz büyük,
    siz buraya gelipte günde 3-5 metreküple ısınıyorum diyenlerle kıyaslamayın,
    o evler 80-90 metrekare, altı üstü dolu, ılıman bölgedeki, 5 metre petekli evler,
    saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafay -- 8 Şubat 2012; 14:09:57 >

• mustafagor kullanıcısına yanıt
    Peteklere ikisi hariç (banyo ve koridor tercihen) termostatik vana taktırın kullanmadığınız odaları da 2 kademe (17°C) ile sınırlayın.
  • by rallier kullanıcısına yanıt
    Kış gelmeden petekleri büyütün.
  • slx S kullanıcısına yanıt
    Sıfır bina birinci yılında fazla yaktırır, duvarların kuruması gerekiyor. Seneye daha az yakarsınız, en azından yarı yarıya iner. Diğer sorununuz kombi; çok donanımsız modulasyon aralığı dar bir cihaz takılmış size, özellikle mevsim geçişlerinde sıkıntı yapacak, 2 radyatör hariç diğer radyatörlere kaliteli termostatik vana tercihen Danfoss RA2000 serisi taktırırsanız sorunu minimum düzeyine indirirsiniz.
  • noname0056 kullanıcısına yanıt
    En verimli yoğuşma 30C ile 40C arasındaki dönüş sıcaklıklarında olur. Yani bunların ortalama 5C derece üstünü alırsak, 35C ile 45C arasındaki gidiş sıcaklıklarında yoğuşma verimi broşürlerde yazan %107-108 (kısmi yükte) düzeyindedir. Normal şartlarda 55C civarı gidiş (50C civarı dönüş) yoğuşma için sınır kabul edilir; daha üstte yoğuşma gerçekleşmez ya da çok düşük gerçekleşir...
  • chem06 kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

Tüketim değerleriniz gayet normal. Havalar soğuyunca en düşük kombi setinde bile kullansanız tüketim artar...

Gece kombi hiç yanmadıysa odanın 20C dereceden 18C'ye inmesi de çok normal. Dışarıda gündüz-gece farkı 10-15C olurken sadece 2C iç fark çok normal. Isı yalıtımı ne kadar iyi olursa olsun içerden dışarıya, sıcak ortamdan soğuğa mutlaka ısı kaybı olur. Isı kaybının sıfırlanması için iç-dış sıcaklık farkı olmayacak ya da dışarısı daha sıcak olacak :)
  • can.avar kullanıcısına yanıt
    Yoğuşmalı kombide kazan sıcaklığı ısınabildiğiniz en düşük ayarda olmalı, 40°C yeterli geliyorsa kalsın.
  • can.avar kullanıcısına yanıt
    Faydasını muhakak görürsünüz. Kombi kazan sıcaklığı 55°C'yi geçmediği sürece tesisatınıza zarar gelmez, termostatik vana olmayan petekleri kısmayın devirdaim zorlaşıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lithium87

Evet siyah bölmeyi okuyorum ve size yaptığım bir tespiti söyleyeyim hemen.
    28.11.2013 günü saat 15:00 da sayacım 145 ... küsürdü.
    Bugün şu saat itibariyle sayacım kaç sizce ben söyleyeyim. 290 ... küsür.

size tavsiyem gidip kombinizi kapatmanız. ocağına incir ağacı tarlası oluşturmak üzere.
  • seyma1972 S kullanıcısına yanıt
    Mutfak evde en çabuk ısınan alanlardandır ve oda termostatı için hiç uygun olmaz. Uygun olan alanlar daha geç ısınan yerlerdir: salon, koridor gibi...

İkincisi RC 10'da proğramlama özelliği yok set değeri manuel değiştirerek kullanabilirsiniz...
  • seyma1972 S kullanıcısına yanıt
    RC 25 veya RC 35...

Bildiğim kadarıyla RC 25'de yüklü gelen 8 proğramdan birini kullanabiliyorsunuz...

RC 35 ise pahalı ama oda termostatından daha başka bir şey...Her şey yapılabilir...
  • gencadmin G kullanıcısına yanıt
    -10 için gayet normal.
  • Yav bu 19 20 dereceye ayarlayanlar nasıl ısınıyor. Ben 19 20 bilemedin 22 derece ayarlasam evde penguenler dolaşacak.ev de yalıtımlı ama 23.8 dereceye ayarlıyorum günde 18 m3 yakıyor. Ocağına incir ağacı ama evde de çocuk var
  • Aralik ayinda 193 milyon metrekup ile turkiye kendi rekorunu kirmis
  • quote:

Orijinalden alıntı: kronikyorgun

Aralik ayinda 193 milyon metrekup ile turkiye kendi rekorunu kirmis

tum evler yalitimli olsa tum borular bakir olsa tum kombiler premix yogusmali olsa turkiyenin ithal ettigi dogalgaz yariya duser, hatta daha fazla.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.