Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (115. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
25 Misafir (2 Mobil) - 23 Masaüstü2 Mobil
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.432.057
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İNVERTER KLİMALARLA İLGİLİ KÜÇÜK BİR YAZIDA BENDEN;

KLASİK KLİMALAR İLE İNVERTER KLİMALAR ARASINDAKİ FARKLAR BURADADA UZUN UZUN ANLATILMIŞ VE TARTIŞILMIŞTI , UZUN SÜRELİ KULLANILMAYACAK İSE VEYA ORTAMA KÜÇÜK KLİMA TAKILACAK İSE VEYA KÖMÜR SOBASI KULLANMAYA ALIŞKIN KİŞİLER İÇİN İNVERTER KLİMA ALINMAYABİLİR VE ALINMAMALIDIR DA. ÖTE YANDAN UZUN SÜRELİ KULLANILACAK İSE, ORTAMIN ISIL KONFORU ÖNEMLİ İSE, KIŞIN SOĞUTMA YAPILMASI İSTENİYOR İSE İNVERTER KLİMA ALINABİLİR.

KLİMALARDA DC İNVERTER TEKNOLOJİSİNİN KULLANILMASI, PAM ( DARBELİ GENLİK MODÜLASYONU ) KONTROL İLE ÇALIŞMASI SANAYİİDE KULLANILAN İNVERTER LERDEN FARKLI OLABİLİR.

AYRICA KLİMALARDA Kİ İNVERTER SERİLERDE BİLE YAKIT VE TASARRUF BAKIMINDAN DEĞİŞİK MODELLER VARDIR. MESELA ;

İNVERTER KLİMA
    POWER INVERTER KLİMA
    DELUXE INVERTER KLİMA

BU ÜÇ MODEL ARASINDA BİLE %10 LARA VARAN ENERJİ TASARRUFU FARKI OLABİLİR. ÖRNEĞİN 220V İLE ÇALIŞAN 45.000 LİK STANDART İNVERTER BİR KLİMA "B" SINIFI ENERJİ HARCAMASINA SAHİP İKEN , AYNI KAPASİTEDEKİ 380V İLE ÇALIŞAN POWER INVERTER BİR KLİMA "B" SINIFI ENERJİ HARCAMASINA SAHİPTİR. BU KONUDA HALEN BİRÇOK MARKADA BİRDEN FAZLA İNVERTER CİHAZ SATILMAKTADIR.

KLİMANIZ İSTER İNVERTER OLSUN İSTER KLASİK, ÖNEMLİ OLAN OZON TABAKASINA ZARAR VERMEYEN GAZ KULLANSIN !!

• sayın cengizumur bey

ben senelerdir bunları karşılaştırıyor ve bende sizin dediklenize katılamıyorum klima konusunda,şöyleki işyerimizdeki klima 18000 btu ve yer 70 metre kare carrier marka ve bu klima günde 15-20 saaat çalışır ve üç defa kompresör yaktı ve ömrünü daha kıa zamanda tamamladı,servisin dedigi şu bir motorun 10.000 saat ömrü varsa ve bu kulanma göre 5-10 yıl gidecekse bu klima 3-5 senede ömrünü dolduur çünkü yere göre yetersiz ve durmadan çalışıyor

yani yere uygun olmayan klima alındıgında küçük gibi hem daha fazla yıpranıp ömrünü kısa zamanda tamamlar hemde daha fazla elektrik çeker,halbuki 30 metre kare yere 16000 btu ınverter alsa idiniz devamlı çalışmayla daha az elektrik çekerdi bunlar seneledir yapılan denemeler ve çalışmalar sonucu elde edilmiş bilgilerdir

bende hepsi var klasik,ınverter ve her marka elimin altında istedigim kadar test yaparım ve yaptım asla sizin dediginiz gibi olmuyor

ve ınverter klima aynı evde 10 senedir çalışıyor gece gündüz asla ne ömrü bitti nede ınverter oldugu için fazla elektrik çekti ben inanmıyorum inverter klimanın ömrünün kısa olacagına,ama sanayi ınverter klima çalışma prensibi farklıdır bilemem

ama asla klasik klima ile ınverter bir degildir, aynı büyüklükte iki odada biri ınverter biri klasik çalışıyor ve ınverter olan daha az elektrik çekiyor ve daha çabuk ısıtıp sogutuyor kullanmasını bilirseniz

28 metre kare salonumda 24000 btu arçelik klima var kışın 1 saatte bile ısıtamıyor aynı büyüklükte başka salonda ınverter 18000 btu var ben ısınacagım derken o ısıtmışda btu bile düşürmeye başlamış yani iki klima asla aynı verimle çalışamaz ve klasik asla daha ekonomik olamaz

ama günde 3-5 saat çalıştıracak arkadaşlar ınverter almalarına gerek yok ben 24 saat çalıştırıyorum yeri gelince bana ınverter uyuyor

arkadaşlarımın evnde 4 tane ınverter var daaıkın ve saharp çok memnunlar yani bunu binkere test edip denedik sonuç belli

30 metre kare yeri asla 7000 btu klima harika yapamaz belki kıarbilir ama benim gibi 2-3 dakikada buz yapsın diyenler sinir bile edebilir kişilerin tercihleri tabii isteyen istedigini alır herkesin serinlik ihtiyacı farklıdır ben yazın klimasız duramam

--------------------------------------------

Dediginiz gibi 18000 btu'luk klima inverterle 14000 de calisabilir, fakat bu sirada eksik kapasitede calistigi icin pompa motorundaki kayiplar ve inverter uzerindeki kayiplar dusunuldugunde, hic inverteri olmayan 14000 btu'luk bir klasik klima, 14000 btu'da calisan ama aslinda 18000 btu olan bir inverterli klimadan daha az yakar.

-----------------------------------------------------------

buradaki alıntınıza katılmak mümkün degil sizde her iki tip klimayı aynı şartlarda test etseniz bizi anlayacaksınız zaten

konforda önemli klasik klima dur kalk yaptıkça oda bir ısınıp bir soguyor beni bu hasta ediyor ınverter klima ise sabip ısıda tuttugu için mükemmel

iyi günler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurcan1 -- 29 Mayıs 2007; 18:44:15 >

• Cengiz bey,

Madem cartelden laf açıldı, İstanbul'da yaklaşık 27 metrekarelik salonumda sadece soğutma amaçlı olarak senenin ancak 3 ayı kullanabileceğim bir klima ihtiyacım için cartelin aşağıdaki modeline ne dersiniz fiyatta uygun gibi geldi.

http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=555&k_id=146

Syg.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cebor

Cengiz bey,

Madem cartelden laf açıldı, İstanbul'da yaklaşık 27 metrekarelik salonumda sadece soğutma amaçlı olarak senenin ancak 3 ayı kullanabileceğim bir klima ihtiyacım için cartelin aşağıdaki modeline ne dersiniz fiyatta uygun gibi geldi.

http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=555&k_id=146

Syg.

cengiz bey sağlıkla çok ilgileniyor,özellikle hava temizleme konusunda baya katkıları var acaba bu bana göre kalitesiz klimanın gazı R22 mi yoksa çevreye duyarlı R 410 mu

• Arkadaslar,

Benim yuzumden caniniz sikilmasin. Ben inverterli klimanin yanindan bile gecmedim gectiysemde haberim yok. Sizin klima pratigiyle ilgili bilgilerinize kiymet verdigim icin burada yaziyor, soruyorum. Kisaca benim diger alanlardaki bilgilerimle klima konusunda soylenenler arasinda gordugum celiskileri cozmeye calisiyorum.

Bana sorulan seylere simdi cevap vermeye vaktim yok. Ilk firsatta yine biraz cevap verip birazda soru soracagim. Eger sizi kirdiysam kusuruma bakmayin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cengizumur

Arkadaslar,

Benim yuzumden caniniz sikilmasin. Ben inverterli klimanin yanindan bile gecmedim gectiysemde haberim yok. Sizin klima pratigiyle ilgili bilgilerinize kiymet verdigim icin burada yaziyor, soruyorum. Kisaca benim diger alanlardaki bilgilerimle klima konusunda soylenenler arasinda gordugum celiskileri cozmeye calisiyorum.

Bana sorulan seylere simdi cevap vermeye vaktim yok. Ilk firsatta yine biraz cevap verip birazda soru soracagim. Eger sizi kirdiysam kusuruma bakmayin.

ne kırması nereden çıkarıyorsunuz sizn ve bazı arkadaşların sayesinde foruma bilgi geldi
  • Rica ederiz Gürcan bey Yalnız ikide bir ceza almasanız süper olacak.

quote:

Orjinalden alıntı: gurcan1

quote:

Arkadaslar,

ne kırması nereden çıkarıyorsunuz sizn ve bazı arkadaşların sayesinde foruma bilgi geldi

• Siz bu ion meselesini çok inceliyorsunuz sanırım. Evet, Mits.Elk.(USA) Plasma iyonizasyonundan sonra aktif karbon filtreden geçiriyor. Ülkemizdeki klimaların çoğunda aktif karbon filtreden geçtikten sonra iyonizasyon oluyor. Ayrıca ben iyonizasyonun çok zararlı olduğu kanısında değilim.

Birde şu sitedeki bilgilere bir bakın.
    http://www.elektral.com.tr/php/TR/Dr_BioTRON_Hava_iyonizatorleri.php
    http://www.elektral.com.tr/Download/Brochures/bio%20TRON.pdf

Şöyle bir konu var; Sharp, Plasmacluster terimini elektronik iyon jenaratörü anlamında kullanıyor. Sharp(iklimsa) diyor ki: "Plasmacluster teknolojisi sadece Sharp klimalarda ve Sharp buzdolablarında bulunur. Bu sistem sayesinde elektronik iyon jenaratörü ile ortama eksi ve artı iyonlar yayılır. Bu iyonların havada bulunan bakteri ve küf benzeri zararlı maddeleri etkisiz hale getirdiği çeşitli deneylerle kanıtlanmıştır. "

Toshiba farklı kullanıyor. Plasmayı "hava temizleme" olarak adlandırıyor, diğerine iyonüretici(air ionizer) diyor.
    http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_icerik.asp?ID=ACU6
    http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/UrunSunumlari/ToshibaDaiseikai_PlazmaHavaTemizleme.swf
    http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/UrunSunumlari/ToshibaDaiseikai_IyonUretici.swf

quote:

cetins,

Verdiginiz linki dikkatli okuyunca Mitsubishinin Amerikada hava temizleyicilerinde kullandigi (dikkat Amerikada bunu dahi klimalarina koymuyor) plasma teknolojisinin calisma sekli Turkiyedeki Mitsubishi klimalarda kullanilan plasma tekniginden farkli gorunuyor.

Soyleki;

http://www.mrslim.com/CustomerCare/faqDetail.asp?FAQID=94

Bu sayfanin ortalarinda.

"The PLASMA deodorization process works by energizing molecules called radicals .........The activated charcoal filter then discharges these molecules"

demisler. Buradaki "discharges" kelimesine dikkatinizi cekerim. Benim buradan anladigim Ionizasyon sonucu ortaya cikan, ion denen radikaller Turkiyedeki modellerin aksine ortama verilmek yerine aktif karbon filtrelemeden gecirilerek aynen hakettikleri gibi bir baska zararli madde muamelesi gorerek deaktive ediliyorlar.

Turkiyedeki modellerde ise kisaca ion denen bu radikallerin filtrelenmek yerine ortama verildigi soyleniyor;

http://www.klimaplus.com.tr/urun_detay.asp?urunid=38&Katid=2

Yine sayfanin ortalarinda.

"Rahatlatıcı ve yatıltırıcı etkilere sahip negatif iyonda ortama verilir."

deniyor.

Kisaca Amerikada negatif iyonlar filtrelenmeye calisiliyor, Turkiyedeyse faydalidir denerek ortama veriliyor Yaniliyormuyum?

• Size katılmıyorum, son kat, çatısız veya çatılı daireler için verilebilecek normal klima btu'sunun bir üst modeli verilir. Gürcan "15000-16000 btu klima almanız gerekiyor" demekte haklı.

Toyota/Honda varken Şahin de alınmaz.

quote:

Orjinalden alıntı: EMRE_SAGANAK

quote:

Orjinalden alıntı: Klondike

Arkadaşlar bu yaz kısmet olursa ben de bir klima almayı düşünüyorum.sadece 22 m.karelik salonda
    kullanılacak.Ev, son kat ve çatısız(yazın epey sıcak oluyor) Duvardan duvara pencereli,güneye bakıyor,pvc pencereli.Isıtma özelliği çok önemli değil.Benim için tavsiyelerinizi bekliyorum.Bir de elektroluks marka klıma ile ilgili bilgisi olan var mı?Fiyatları uygun ve güzel bir kampanyası var(beyaz eşya alana klima %50 indirimli)Eğer işini görür derseniz alabilirim.Bu arada 800-900 lirayı geçmezse iyi olur.Çünkü Kayserideyim ve burada klimaya ancak 2-3 ay ihtiyaç oluyor.Saygılar

22metrekare biryere normalde 12000btu/h bir klima yeterlidir fakat söylediklerine göre fazlaca sıcakmış orası 15000btu/h bir klimada yeterli olacaktır senin için. ben şunu söyleyebilirim sana burda devamlı olarak yerli ürünleri kötülüyorlar ben ise onaylıyorum tamam söylenilen ürünlerin hepsi kaliteli çoğuylada gerek servis olsun gerek performans deneyleri azda olsa samimiyetim oldu ama maddi olarak çizginin üzerindeler bir şahin arabayla mercedesi kıyaslarsan herkez mercedes der ama gücü yetebilene ben sana şahin araba al derim heryerde yaptırabilirsin arızasını ve ucuza. şimdiden alıcağın klima hayırlı olsun.

• Havadaki o vatandaşlar sürekli olduğundan devamlı kullanmak gerekiyor ama ozon ve azotoksit gazları yaymayan ionizatör.
    İonizatörün hiç çalışmamasındansa, çalışabildiği kadar çalışarak onları yoketmesi en iyisi.

"Bulunduğumuz ortamda yeterli oksijen soluyabilmemiz için, havanın partiküller ve aerosollerden (virüs,bakteri, mantar, zehirli gazlar ve diğer tüm mikro toz ve kirleticilerden) arındırılmış olması gerekir. Tüm bu kirleticiler, pozitif yüklerden dolayı, soluduğumuz havada asılı kalır. Bizler ise gözle görülmeyen, bu sağlıksız ve oksijen yoğunluğunun olmadığı havayı farkında olmadan soluruz.
    ...
    Ortalama bir dağda bulunan kirletici, 1 litrede 1000 iken ev yada iş yerlerinde 1 litrede
    200.000 ile 1.000.000 parçacık bulunuyor. havaya yoğun olarak negatif iyon verildiğinde bu pozitif yüklü kirleticilerin etkilerinden kurtulup havayı gerçekten temizlemiş oluruz.(İstanbul gibi Türkiyenin altıda hatta beşte biri kadar nüfusa sahip ilinde kimbilir kaçtır?)
    ...
    Bütün negatif iyon jeneratörleri “taç etkisi” (ya da “corona”) temel alınarak yapılmıştır. Bu temele göre, çok güçlü bir negatif gerilime, yaklaşık 6000 ila 12000 volt değerinde, tabi tutulan bir iğne kullanılarak elektron yayılmaktadır. Bu cihazların üretimine bakıldığı zaman kullanılan akımın çok güçlü olduğu dikkat çekmektedir. Ancak bu akım çok güçlü olduğu takdirde iğne tarafından yayılan enerjetik elektronlar bir “plazma alanı” oluşturacak –bu da
    iki yükten de çok önemli miktarda bulunduran bir alan demektir- ve bunun sonucunda da kesinlikle ozon üretecektir. Ozon, üç oksijen atomu olan bir molekül tipidir. Bu molekül enerji alımı ile ortaya çıkar,hareketlidir, toksiktir ve de en önemlisi yaşayan her türlü canlı için çok tehlikelidir. Zararlı olan bütün bu özellikleri, hassas olan bir çok eşyanın zarar görmesine ya da yok olmasına bile sebep olmaktadır; örneğin mikro elektronik ve de kimya alanında bunun çok ciddi sonuçları olmaktadır. Bu sebeple ozon , negatif iyon üretimi esnasında kesinlikle devre dışı bırakılmalıdır ancak günümüzdeki taç etkisi ile çalışan basit iyonizörlerin tümü ozon üretmektedir."

Alıntı:http://www.elektral.com.tr/Download/Brochures/bio%20TRON.pdf

quote:

Orjinalden alıntı: ilhami

quote:

cetins,

Verdiginiz linki dikkatli okuyunca Mitsubishinin Amerikada hava temizleyicilerinde kullandigi (dikkat Amerikada bunu dahi klimalarina koymuyor) plasma teknolojisinin calisma sekli Turkiyedeki Mitsubishi klimalarda kullanilan plasma tekniginden farkli gorunuyor.

Soyleki;

http://www.mrslim.com/CustomerCare/faqDetail.asp?FAQID=94

Bu sayfanin ortalarinda.

"The PLASMA deodorization process works by energizing molecules called radicals .........The activated charcoal filter then discharges these molecules"

demisler. Buradaki "discharges" kelimesine dikkatinizi cekerim. Benim buradan anladigim Ionizasyon sonucu ortaya cikan, ion denen radikaller Turkiyedeki modellerin aksine ortama verilmek yerine aktif karbon filtrelemeden gecirilerek aynen hakettikleri gibi bir baska zararli madde muamelesi gorerek deaktive ediliyorlar.

Turkiyedeki modellerde ise kisaca ion denen bu radikallerin filtrelenmek yerine ortama verildigi soyleniyor;

http://www.klimaplus.com.tr/urun_detay.asp?urunid=38&Katid=2

Yine sayfanin ortalarinda.

"Rahatlatıcı ve yatıltırıcı etkilere sahip negatif iyonda ortama verilir."

deniyor.

Kisaca Amerikada negatif iyonlar filtrelenmeye calisiliyor, Turkiyedeyse faydalidir denerek ortama veriliyor Yaniliyormuyum?

Nihayet mantıklı bir çözüm görebildim.
    Hayal ettiğim kadarıyla, klimanının içine alınan havaya hemen iyon üreteciyle (iyonizer) negatif iyonlar veriliyor ve alınan havanın içindeki zararlılar
    etkisiz hale getiriliyor, bundan sonra ise havanın içinde kalan negatif iyonlar ortama salınmadan önce pozitif iyonlar sayesinde nötürleştiriliyor!
    Burada akla şu soru geliyor: "Ortama geri verilen havanın içerisinde zararlı bir bileşen bulunuyor mu?" (Yani, sistem ne kadar başarılı ?).
    Kısacası, ortama istenmeden negatif iyon ya da pozitif iyon veriliyor mu? Ayrıca, süzülen havada zararlıların ortalama yüzde kaçı etkisiz hale getiriliyor?[\b]

• Bu "inverter teknolojisi" 'ni sadece klimalarda olduğunu iddia eden beyaz eşya uzmanı Gürcan'la zamanında çok uğraştım kabul etmemişti. Bu yazıyı yazdığınıza memnun oldum.

http://forum.donanimhaber.com/m_3306812/mpage_13/key_/tm.htm#9066246

quote:

Orjinalden alıntı: DAIKIN

Size bununla ilgili bir örnek daha vereyim ve bunu araştırabilirsiniz.
    Sanayi tipi çamaşır yıkama sıkma makinalarında 2002 yılına kadar elektromekanik kavrama sistemi bulunurdu bununla beraber doğal olarak makinede çift motor bulunurdu. Biri Yıkama diğeri sıkma motoruydu.Kavrama sistemi sırasıyla makinanın yapacağı işlemi bilgisayar aracılığı ile kontaktörler vasıtası ile yapardı ( su alma + ön yıkama + ana yıkama + 1. sıkma + 2.sıkma v.s )
    Ama günümüzde artık sanayi tipi çamaşır yıkama sıkma makinalarında hız kontrol sistemi bulunmakta yani inverterli motor bulunmakta doğal olarak tek motora sahipler.

Peki sonuçta ne oluyor ne faydası var?
    Tek motorlu makina yani hız kontrollü makina diğerine göre bir baştan sona yıkama işlemini yaklaşık 12 dakika daha önce bitiriyor. Sıkma işleminde inverter motor sayesinde bir anda 1200 RPM çıkacağına 1200 RPM yi kademe kademe çıkartıp tambur içindeki tekstile zarar vermeyide engellemiş oluyor.

Tabi baktığınızda 12 dakikalık erken bitirme bu makinada kullnılan su, deterjan, elektrik, elektrik veya buhar maliyetlerini de daha aşağıya indirmiş oluyor.
    Anlattıklarımdan klimada inverter ile klasik arasındaki farkı eminim anlamışsınızdır.

Yine küçük bir hatırlatma;
    Biliyorsunuz artık dünyada klasik klima üretimi neredeyse bitti. Tüm üreticiler inverter klima üretimene geçtiler.
    Daıkın Klimayı bildiğiniz gibi Türkiye'ye Isısan firması getirtiyor. Ve Isısan sadece inverter cihaz getirtiyor bu ülkeye. Sadece ve sadece bu ülkenin ekonomik ve alım gücü şartları göz önüne alındığında önümüzdeki yıl için Daıkın!a non inverter cihaz siparişi edildi.

Saygılarımla

• quote:

Orjinalden alıntı: cetins

Bu "inverter teknolojisi" 'ni sadece klimalarda olduğunu iddia eden beyaz eşya uzmanı Gürcan'la zamanında çok uğraştım kabul etmemişti. Bu yazıyı yazdığınıza memnun oldum.

http://forum.donanimhaber.com/m_3306812/mpage_13/key_/tm.htm#9066246

quote:

Orjinalden alıntı: DAIKIN

Size bununla ilgili bir örnek daha vereyim ve bunu araştırabilirsiniz.
    Sanayi tipi çamaşır yıkama sıkma makinalarında 2002 yılına kadar elektromekanik kavrama sistemi bulunurdu bununla beraber doğal olarak makinede çift motor bulunurdu. Biri Yıkama diğeri sıkma motoruydu.Kavrama sistemi sırasıyla makinanın yapacağı işlemi bilgisayar aracılığı ile kontaktörler vasıtası ile yapardı ( su alma + ön yıkama + ana yıkama + 1. sıkma + 2.sıkma v.s )
    Ama günümüzde artık sanayi tipi çamaşır yıkama sıkma makinalarında hız kontrol sistemi bulunmakta yani inverterli motor bulunmakta doğal olarak tek motora sahipler.

Peki sonuçta ne oluyor ne faydası var?
    Tek motorlu makina yani hız kontrollü makina diğerine göre bir baştan sona yıkama işlemini yaklaşık 12 dakika daha önce bitiriyor. Sıkma işleminde inverter motor sayesinde bir anda 1200 RPM çıkacağına 1200 RPM yi kademe kademe çıkartıp tambur içindeki tekstile zarar vermeyide engellemiş oluyor.

Tabi baktığınızda 12 dakikalık erken bitirme bu makinada kullnılan su, deterjan, elektrik, elektrik veya buhar maliyetlerini de daha aşağıya indirmiş oluyor.
    Anlattıklarımdan klimada inverter ile klasik arasındaki farkı eminim anlamışsınızdır.

Yine küçük bir hatırlatma;
    Biliyorsunuz artık dünyada klasik klima üretimi neredeyse bitti. Tüm üreticiler inverter klima üretimene geçtiler.
    Daıkın Klimayı bildiğiniz gibi Türkiye'ye Isısan firması getirtiyor. Ve Isısan sadece inverter cihaz getirtiyor bu ülkeye. Sadece ve sadece bu ülkenin ekonomik ve alım gücü şartları göz önüne alındığında önümüzdeki yıl için Daıkın!a non inverter cihaz siparişi edildi.

Saygılarımla

gene yanlış yazıyorsunuz

ben beyaz eşya degil tv-klima-bulaşık makinesi-fotograf-çamaşır makinesi vs konularını çok iyi bilirim

ben ınverter sistemin her yerde kullanıldıgını biliyorum siz bilmiyordunuz çalışma prensibini

40 yıldır ben çok şey biliyorum,okumadıgım bilim dergisi kalmadı dahalen takip ediyorum

ben buradan hemen hemen hiç bir şey ögrenmedim ama ben ögrettim,almak isteyene zorla olmaz

• Arkadaşlar kimse kimseye kırılmasın, bu topiği eskiden beri takip edenler beni ve gürcan'ı iyi bilirler. Hala yazabiliyoruz.

Şu sözü unutmayın:
    "İlim bir hazinedir; anahtarı sormaktır. Allah size rahmet etsin, sorun; çünkü sormakla dört kimse mükafat alır: Soran, cevap veren, dinleyen ve onları seven." Hz. Muhammed

quote:

Arkadaslar,

• İyonizer konusunu bayağı bir araştırdım. Bu olay arap saçından da öteymiş!

Öncelikle konu ile ilgili kanıtlanmış tezlerin olmadığını belirteyim!
    Negatif iyonun mikropları öldürdüğü kanıtlanmamış. Ama mikroplara negatiflik kazandırılınca değdikleri
    ilk yüzeye yapıştıkları dolayısıyla etkisiz hale geldikleri görülmüş.

Negatif iyonun insan sağlığına zararı yokmuş. Zaten öyle olsa şelale yakınlarındaki insanların hasta olmaları hatta yaşayamamaları gerekirdi!
    Ancak, piyasadaki tüm iyon jeneratörlerinin yan ürün olarak ozon üretmeleri nedeniyle zararlı oldukları tahmin edilmekteymiş.
    Öyle ki bir ürün test edildiğinde iyon üreteci hiç negatif iyon verememiş sadece ozon üretmiş :)
    Çoğu iyon üretecinin aşırı şekilde ozon ürettiği düşünülmekteymiş!

İyon üretecinin sinirlere iyi geldiği ve ferahlık sağladığı ise en sağlam tez olarak görünüyor!

Araştırmalarım sırasında elektrostatik filtre ile iyon jeneratörü sanki aynı şey gibi duruyordu!
    Acaba "her yüksek gerilim; ozon ve negatif iyon üretir mi?" sorusu aklıma takıldı?

• White Westinghouse - WSA18PT5MB

arkadaşlar oda 35 metre kare yerde rabıta üzerine parke konulmuş.yani pareke beton üzerinde deil. 2 dış cepheye bakan duvar ve bu duvarlar kartonpiyer ile yalıtımlı. 2 adet pencere var ve pimapen. yukarıda verdiğim klimayı almayı düşünüyorum. ve bunu kışın ısınma amaçlı kullanmak istiyorum. yazın zaten bulunduğun yer oldukçe serin. soğutma fonksiyonunu fazla kullanmayacağım yani. bu klima hakkında tavsiyeleriniz nedir. bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa memnun olacağım...

Ayrıca evde sürekli olmadığımız için klimayı max sürekli olarak 5 saat gibi süre çalıştıracağız. o yuzden yukarıda verdiğim modeli tavsiye edebilirmisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi robtek -- 30 Mayıs 2007; 8:32:59 >
  • Merhaba
    12.000 Btu Daıkın inverter cihaz modelinden 3 ayrı model bulunmakta. Hepsinin fiyatlarını size burada yazayım.

FTXS35 C : 2.120 YTL

FTXG35 E : 2.690 YTL

FTXR42 E : 3.700 YTL ( 14.000 Btu- Ururu Sarara )

Yukarıda gördüğünüz fiyatlar peşin fiyatlar olup, kredi kartına taksitli satışlarımız bulunmaktadır.
    Cihazı almanız önemli değil, çayımı içmeye beklerim.))

Saygılarımla
    Cumhur Demirkahyalılar
    EDDA KLİMA

quote:

Orjinalden alıntı: samet007tr

quote:

Orjinalden alıntı: arda3a

Valla kafayı iyice karıştırdınız....

Tam inverterli Daikin klimaların fiyatlarına bakacaktım son yorumdan sonra biraz daha araştırma yapmaya karar verdim.

Ayrıca Daikin kullanan arkadaşlara bir sorum olacak acaba 12000 Btu luk inverterli daikinin fiyatları nasıl ben sitesinde henüz göremedim de?

Saygılar...

Biraz eski bir liste olabilir ama Daikinci Cumhur bey size yardimci olacaktir mutlak.

http://www.emaklima.com/kampanyalar/daikin.html

• Değerli arkadaşım almayı düşündüğünüz klima bana göre tam isabet, ben aynı zamanda White-Westinghouse da satıyorum. Enteresandır bugüne kadar en ufak bir şikayet gelmedi. Kime bu markayı verdiysem herkes çok memnun kaldı.
    Almanı tavsiye ederim.

Saygılarımla
    EDDA KLİMA

quote:

Orjinalden alıntı: robtek

White Westinghouse - WSA18PT5MB

arkadaşlar oda 35 metre kare yerde rabıta üzerine parke konulmuş.yani pareke beton üzerinde deil. 2 dış cepheye bakan duvar ve bu duvarlar kartonpiyer ile yalıtımlı. 2 adet pencere var ve pimapen. yukarıda verdiğim klimayı almayı düşünüyorum. ve bunu kışın ısınma amaçlı kullanmak istiyorum. yazın zaten bulunduğun yer oldukçe serin. soğutma fonksiyonunu fazla kullanmayacağım yani. bu klima hakkında tavsiyeleriniz nedir. bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa memnun olacağım...

Ayrıca evde sürekli olmadığımız için klimayı max sürekli olarak 5 saat gibi süre çalıştıracağız. o yuzden yukarıda verdiğim modeli tavsiye edebilirmisiniz.

• Forum her nekadar tartışmalı gitsede bilgi paylaşımından son derece memnun olduğumu belirteyim.

Benim merak ettiğim;

3 oksijen atomundan bir ozon molekülü oluştuğu bunun da canlılara zararlı olduğu belirtilmekte, bu bahsi geçen ozon, atmosferdeki ozon tabakasıyla aynı şeymidir? Eğer aynı şeyse klimaların ürettiği normalden fazla bir ozon mudur ki canlılara zarar versin.

Bu konudaki bilgi eksikliğimizi gidermeniz açısından açıklarsanız seviniriz.

Syg.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cebor -- 30 Mayıs 2007; 9:48:25 >
  • abi bune siz hala anlaşamamışsınız artık ortak nokta bulun diyecegim ama zor gibi görünüyor bende yazmaya başlayayım bari bundan sonra bilgileri çarpıştıralım
  • quote:

Orjinalden alıntı: art_SRY

abi bune siz hala anlaşamamışsınız artık ortak nokta bulun diyecegim ama zor gibi görünüyor bende yazmaya başlayayım bari bundan sonra bilgileri çarpıştıralım

Dün geceki anlamsız ve gereksiz tartışma gürcan bey'in 1 ay ceza almasıyla sonuçlandı.geceki mesajların çoğu silindiği için yazılanları okumanız
    mümkün değil. ama şahsi fikrim gürcan bey'in ceza aldığı bu tartışmada diğer arkadaşında ceza alması gerekirdi.gürcan bey'e verilen cezanın
    ağır bir ceza olduğunu düşünüyorum....

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gendarme -- 30 Mayıs 2007; 11:16:35 >

• 
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.