Şimdi Ara

Türkiyede yaşayıp çift vatandaşlığa sahip olanlar yazımı dikkatle okusunlar..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
2
Favori
35.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • konuyu bugün öğrendim aslında öğrenilecek pek bir yanıda yok senelerdir bu geçerli imiş.

kısaca konuya gireyim . bir ailede 2 tane çifte vatandaşlı kişi olursa işinize yarar bu konu

yurt dışından araba getirme konusunda 6ay türkiyede 6 ay yurt dışında kalma süresini herkes bilir

şimdi anlatacaklarım kesinlikle yasadışı olmayan vede herkesin uygulayabileceği vede türkiyede alacağı araba fiyatına almanyadan güzel bir a4 3 serisi yada 5 serisi yada e klass cdi bakabilirsiniz

cebimizde 20.000euro kadar para var . 35bin lira . türkiyeden ne alabilir mesela ? 2006 model dizel passat ? yada dizel vectra ? yada dizel 159 ?... hiç biri sanırım

ozaman şöyle kısaca anlatayım 20.000euro varsa almanyaya gidilecek çifte vatandaş olduğu için gidip cillopgibi 2006model 320d yada 2005 e klass 220cdi alınacak sonra arabaya gerekl, plaka takılacak vede türkiyeye getirilecek . şu ana kadar herşey normal prosedürde işleyecek . 6ay burda kalmak zorunda araba .
    hadi aldık arabamızı türkiyde 6 ay kaldık sonra çıkış yaptık . normalde 6 ay yurt dışında kalması gerekli öyle değilmi ?
    evet normalde öyle ama şöyle bir kaç saatlik uğraşla bundanda kurtulup arabaylar 2-3 gün sonra tekrardan türkiyeye gelip 6 ay daha kullanabilirsiniz . yani tüm sene araba burda bir giriş çıkış yaptığımızda ufakbir işlemle herşey hazır
    peki ne bu işlem ?
    ehliyeti olan vede çifte vatandaşlığa sahip olan ailenin diğer ferdi olması gerektiğini daha önce söylemiştim . evet işte araba sizin üzerinizden bu fert üzerine geçirilir vede yeni plaka alınır . adresin aynı olmasının önemi yok . sonuçra kişiler vede vatandaşlık numaraları zaten farklı .
    vede baba arabayı bulgaristanda oğlunun üzerine geçirerek birkaç gün varna sofya keyif yaptıktan sonra türkiyeye girdikten sonra bir 6 ay daha başlangıçı gördüğünde dahada keyiflenir araba 6 ay bulgaristanda yada almanyada yada vsvs ülkelerde yatmak zoruda kalmaz keyifle binilir ....

vede benim bildiğim yetkili servisleri kullanırken bile vergisiz şekildeişlemler yapılır . yani atıyorum arabanın bmw borusanad 100.000 bakımı 2.000lira ise 1.000liraya hazır olacak . (bu konuda net emin olamamakla birlikte daha önce aldığım duyumlardan yazıyorum vede taxx freeyide düşündüğümde gayet mantıklı görünmekte..)

bizde budurumu kullanacağız . türkiyedeki aracımızı satıp almanyadan düseldorf olur köln olur münih olur iyi bir araba alarak geldiğimizde izlenimlerimizi dahada yakından paylaşıcam . biraz süre daha var kendime bile araba alacakken türkiyeden almayacağım . zamanla daha netleşeek zaten konu . çünkü bu işlemi bu şekilde yıllardır sürdüren arkadaşlarımızı gördük bugün

• benım merak ettıgım yabancı uyruklu olan kısı araba yı aldıkdan sonra nasıl TR plakası takıp aracı burda kullanabılıyor.yada yabancı uyruklu oldugu ıcın arabayı kdv yada baska vergıler aracın uzerıne gelmeden alabılıyor.mesela su ılan bu araba nasl kac paraya alındıkı bu paraya satılıyo.bunu yurt dısından getırıpde araca TR plakasımı almıs bu adamlar.Arabayı satmak ıstıyor ama arabayı alıcak kısınınde yabancı uyruklu olması sart.

http://www.sahibinden.com/yabancidan_yabanciya_!_!_!_cok_temiz_mavi_plaka_bmw_3_18_ciWQQaXQQ4099335WQQpXQQdisplayitem

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.