Şimdi Ara

OPEL ZAFİRACILAR (25. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
777
Cevap
15
Favori
138.213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hakikaten öyle tam Almancı arabası gibi oluyor hele birde ağzına kadar yükleyince : )
  • AdminAS kullanıcısına yanıt
    Güle güle kullanın, kaç yılda bu hale gelmişti? değiştimeden çözmenin bir yolu yok muydu acaba araştırmışmıydınız kimyasal, mekanik bir temizlikle?
  • Meb76 M kullanıcısına yanıt
    Çok tşk ederim.. Evet başka yolla çözmeyi denedim. 75 TL verdim ve temizleme zımpara ve cila yaptırdım olmadı. En sonunda değiştirdim.

Aracım 2007 model boya değişen kaza olmadığını, çıkan farkarın gm olduğunu düşünürsek 8 yılda bu hale gelmiş ben 2. Sahibiyim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Elbette başka kaygılarda olsa, temel de ekonomik ömür dediğimiz bu mevzu yüzünden mecburen değiştirmek zorunda kalıyoruz, tamir imkanı o kadar kısıtlandı ki artık yakında sadece parça değiştireceğimiz "tamirciler" açılacak
  • Çıkan farlarım satılık ihtiyacı olan varsa iş görür.. TÜV muayenesinden felan geçiyor sorun yok yani
  • Günaydınlar,

Bir süredir bir araç içi kamerası almayı düşünüyorum, uzunca bir araştırmadan sonra yurt dışında bulunabilen bir modele karar verdim sanırım gelişi yaklaşık bir ayı bulacak.
    bu kamera aynı zamanda şerit dışına çıktığınızda sürücüyü uyarma özelliği gibi birkaç hoş özelliği olan bir makina (umarım elime geçtiğinde bende aynı kanaatte olurum). Diğer taraftan araç içerisine konumlandıracağım yer ile kafamda soru işaretleri var?!
    çünkü Zafira Tourer'larda dikiz aynasının arkasında kocaman bir aparat var zaten bu da genelde tavsiye edilen yere pek olmayacağını gösteriyor. Elbette benim kafamda bir kaç alternatif var ama yine de akıl akıldan üstündür diye sizlerle paylaşmak istedim, sizce neresi daha uygun olabilir. Ön camın bir kaç fotoğrafını ekledim yardımı olur diye.
    Şimdiden fikrini paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Umarım benden başka bu konuyu düşünen arkadaşlara da yardımcı olur fikir çalışması.
     OPEL ZAFİRACILAR OPEL ZAFİRACILAR OPEL ZAFİRACILAR

• Valla hocam bunu pek bilmiyorum ama ben kendi aracım için uzun araştırmalarım sonrası bir multimedya almaya karar verdim. Fakat araya far girince biraz erteledim.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-oto-goruntu-sistemleri-multimedya-oynatici-opel-astra-h-orjinal-konsol-yerine-navigasyon-215714247/detay

burada bahsi geçen cihazı Zafira için yapabileceklerini söylediler. Cihaz oldukça fonksiyonel ve kullanışlı. Herşeyden önce OEM olarak çalışması, direksiyondan kumanda edilebilmesi ve bu fiyata olması gerçekten süper.

Bu cihaza iki adet kamera taktığınızda (ki yapılabiliyormuş) hem geri görüş hemde sürüş kamerası olarak kullanıp kayıt alabilirsiniz.

Standart yol bilgisayarını ise resimlerdede görüldüğü gibi tavana monte ediyorlar ve oda çok değişik bir görüntü oluyor. Bence hoş

OPEL ZAFİRACILAR OPEL ZAFİRACILAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AdminAS -- 10 Haziran 2015; 13:42:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Meb76

Günaydınlar,

Bir süredir bir araç içi kamerası almayı düşünüyorum, uzunca bir araştırmadan sonra yurt dışında bulunabilen bir modele karar verdim sanırım gelişi yaklaşık bir ayı bulacak.
    bu kamera aynı zamanda şerit dışına çıktığınızda sürücüyü uyarma özelliği gibi birkaç hoş özelliği olan bir makina (umarım elime geçtiğinde bende aynı kanaatte olurum). Diğer taraftan araç içerisine konumlandıracağım yer ile kafamda soru işaretleri var?!
    çünkü Zafira Tourer'larda dikiz aynasının arkasında kocaman bir aparat var zaten bu da genelde tavsiye edilen yere pek olmayacağını gösteriyor. Elbette benim kafamda bir kaç alternatif var ama yine de akıl akıldan üstündür diye sizlerle paylaşmak istedim, sizce neresi daha uygun olabilir. Ön camın bir kaç fotoğrafını ekledim yardımı olur diye.
    Şimdiden fikrini paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Umarım benden başka bu konuyu düşünen arkadaşlara da yardımcı olur fikir çalışması.

Hocam o camdaki plastik bölümü açıp içine OGS veya HGS yi takıp sorunsuz çalıştığını söylemişlerdi Astra forumunda. Orada normalde far ve yağmur sensörü var. kamera oraya girse ve görebilse süper olur.

• Burock3427 B kullanıcısına yanıt
    çok güzel olurdu ama bizdeki araçlar de orada zaten bir kamera var! bunun dışında yan tarafında yağmur ışık sensörü var.
    Peki o zaman bizdeki kamera ne işe yarıyor? muhtemelen öndeki araçları tespit ediyor ve uzun kısaları yönetiyor ama bana öyle geliyor ki sanki aslında trafik levhalarında okur kapatılmış özellik olabilir mi acaba?
    Görünüşünü değiştiriyor arabanın, bir uçak havası vermiş. İlk fırsatta yaptırmalısınız bence de sürüş keyfinizi ve konforunuzu arttıracağı kesin. çok daha küçük kameralar onları tercih ederseniz ön camın ferahlığını da azaltmamış olursunuz.
  • quote:

çok güzel olurdu ama bizdeki araçlar de orada zaten bir kamera var! bunun dışında yan tarafında yağmur ışık sensörü var.
    Peki o zaman bizdeki kamera ne işe yarıyor? muhtemelen öndeki araçları tespit ediyor ve uzun kısaları yönetiyor ama bana öyle geliyor ki sanki aslında trafik levhalarında okur kapatılmış özellik olabilir mi acaba?

O kamera bizim donanımda yok diye biliyorum. AFL far sistemi olan araçlarda öndeki seyreden veya önden gelen trafiği algılayıp adaptive far özelliğini yöneten bir kamera oluyor ki o araçların ön camları da bizimkilerden farklı bir parça numarası var o kameranın okumasını sağlayan yerde bir göz var siyah kaplama olan bölgede. Yani bizde kör o özellik. Sport Astranın camını değiştirirken öğrenmiştim AFL olan aracın camı farklı olduğunu. Bizde o bölümde sadece yağmur ve far sensörünün sensörü bulunuyor. Zaten yağmur ve far sensörü olmayan araçların dikiz aynası direk cama bağlı o kapaklı kısım yoktur.

Diğer bir kamerada ön panjurda oluyor sanırım bu da Adaptive Cruise Control denen sistem olan araçlarda var. öndeki araçla olan mesafeyi okuyor. O araçlarda trafik işaretlerini da algılama özelliği sanırım yine camdaki bir kamerada oluyor.

Bizim donanım araçlarda o bölümde far ve yağmur sensörü harici bir şey yok diye biliyorum. Siz açıp baktınız mı gerçekten orada bir kamera var mı?

• quote:

Merhaba Burock3427,

Doğrusu Ad-blue o kadar uzun dayanıyorki araçtaki varlığını bile unuttum! sanıyorum 23binli bir km idi, artık sabrım gelmedi ve 5 Litre'ye yakın ad-blue ekledim.
    (bildiğim kadarı ile 5lt'den büyük bir deposu var, çünkü yaklaşık 5000km kala seni uyardığında 5 lt ilave ediyorsun)

Aslında çok araştırmıştım hangi marka diye ancak 20lt altında satışları olmadığı için bende benzin istasyonlarındaki açık ad-blue'lardan doldurtmuştum, şimdilerde 28500 civarındayım, çok şükür bir sıkıntım olmaksızın devam ediyorum.

Benim tecrübeme göre, rejenerasyon tekrar sıklığında en önemli etkenler kullanım şekli ve yakıt. Uzunca bir dönem Petrol Ofisi kullandım, bu dönem içerisinde bir ara sıklıkla neredeyse her 2000km de bir partikül filtresi yakımı uyarısı geliyordu bu yüzden bir kaç defa arabada misafirlerim olduğu halde bir kaç ekstra tur atmak zorunda kaldım. Ancak son zamanlarda Total kullanıyorum, tam km'yi hatırlamıyorum ancak uzun bir süredir bu uyarıyı almıyorum. Kullanım tarzım pek değişmedi halen karma ve sakin bir kullanım şeklim var.
    bu arada belki bu link'de ilginiziçekebilir:http://www.opel.com.tr/opel-serisi/satis-alani/arabalar/new_zafira/features/engines-transmissions.html

Özetle, Ad-blue'yu hiç kafanıza takmayın varlığını bile unutacaksınız zaten.

Tüm bunların dışında araçla ilgili kafanıza takılan herşeyi sorabilirsiniz, müsait oldukça zevkle cevaplarım.

Hocam bir şey danışmak istiyorum bu rejenerasyonla ilgili. Alıntıladığım mesajınızda Total öncesinde çok sık rejenerasyon yaptığını söylemiştiniz. Bunlar gizli temizlik miydi yoksa ekranda aracı sürmeye devam edin uyarısı çıkıyor muydu?

Ben aldığımdan beri 600-700 km içerisinde iki defa gizli temizlik yaparken yakaladım keratayı. 5 dk kadar sürdü ben de 2000 devir üstü çevirterek biraz yardımcı oldum kendisine (park halinde bile 2000-2500 devir yaptırdım). Benzin ortalamam ne güzel 7,5 civarına düşürmüşken 7,8'e çıkardı bu temizlik :(

Gizli temizlikler bende devam ediyor halen sadece büyük temizlik oldukça uzun bir zamandır uğramıyor bana bunun da yakıtla ilgili olduğunu düşünüyorum.
    Ben gizli temizliklerde extra destek olmuyorum, zaten kendisi ona göre süreyi ayarlıyor, start stop'u kapatıyor, vs : ) Fakat her halükarda ortalamayı arttırıyor.
    Ben pek emin değilim, içini açıp bakmadım ama orada bir kamera görünüyor sanki ( fotoğrafı iliştirdim bir de siz bakın isterseniz)
    Bizim araçlarda şöyle bir özellik var, karanlık yollarda farlar otomatik olarak uzuna geçiyor, ancak karşıdan bir araç gelirse ve/veya önünüzdeki araçların stop ışıklarını görürse hemen kısa hüzmeye kendiliğinden geçiyor. Bunu sadece ışık sensörü ile yapabileceğini düşünmüyorum, bana göre ışık sensörü sadece var/yok mantığı ile çalışıyor ( ışık belirlenen değerin altında, farları aç, iç aydınlatma tonunu ayarla, vs)

Opel'in bir kamerası daha var o aynen sizin tariflediğiniz gibi. Adaptive cruise control ise ön panjurdaki bir radar yardımı çalışıyor oldukça özel parça bu sürekli yaydığı dalga boyu ile önünüzdeki cisimlerle mesafeyi ölçüyor.
     OPEL ZAFİRACILAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meb76 -- 11 Haziran 2015; 10:46:12 >

• quote:

Ben pek emin değilim, içini açıp bakmadım ama orada bir kamera görünüyor sanki ( fotoğrafı iliştirdim bir de siz bakın isterseniz)
    Bizim araçlarda şöyle bir özellik var, karanlık yollarda farlar otomatik olarak uzuna geçiyor, ancak karşıdan bir araç gelirse ve/veya önünüzdeki araçların stop ışıklarını görürse hemen kısa hüzmeye kendiliğinden geçiyor. Bunu sadece ışık sensörü ile yapabileceğini düşünmüyorum, bana göre ışık sensörü sadece var/yok mantığı ile çalışıyor ( ışık belirlenen değerin altında, farları aç, iç aydınlatma tonunu ayarla, vs)

Opel'in bir kamerası daha var o aynen sizin tariflediğiniz gibi. Adaptive cruise control ise ön panjurdaki bir radar yardımı çalışıyor oldukça özel parça bu sürekli yaydığı dalga boyu ile önünüzdeki cisimlerle mesafeyi ölçüyor.
     OPEL ZAFİRACILAR

Resmini çektiğiniz yerin neresi olduğunu çözemedim. Aracın neresi burası?

Otomatik olarak uzun/kısa hüzmeye geçme olayını bilmiyordum. Bu AFL denen adaptif xenon far sisteminin özelliklerinden biri. Çok şaşırdım ve sevindim buna. İlk fırsatta deneyeceğim. Dediğiniz gibi bu özellik far sensörünün yapabileceği bir iş değil bunun için ışığa duyarlı bir kamera gibi daha komplike bir donanım lazım. Dışardan o karartılı bölgeyi dikkatlice inceleyeceğim hemen. Demek bundan dolayı araçta mercekli far kullanılmış. Mercekli far, merceksiz konvensiyonel sisteme göre daha pahalı bir sistem bunu niye takmışlar diye düşünüp duruyordum.

Aracın halojen farlarını Xenon'a çevirme olayını hiç araştırdınız mı?

Bu arada bugün bir özellik daha keşfettim. Size komik gelecektir bu. Dış dikiz aynaları elektrikli açılıp kapanıyormuş :)

• quote:

Gizli temizlikler bende devam ediyor halen sadece büyük temizlik oldukça uzun bir zamandır uğramıyor bana bunun da yakıtla ilgili olduğunu düşünüyorum.
    Ben gizli temizliklerde extra destek olmuyorum, zaten kendisi ona göre süreyi ayarlıyor, start stop'u kapatıyor, vs : ) Fakat her halükarda ortalamayı arttırıyor.

Benim bildiğim gizli temizlikleri yarıda kesmenin iyi bir şey olmadığı. Yani gizli temizlik sırasında kontağı kapatınca işlem yarıda kalıyor ve bu da iyi bir şey değil diye biliyorum. Bu gizli temizlikler sırasında segman aralarından kartele motorin sızdığı ve yağ seviyesini arttırdığı ve yağı bozduğu yönünde söylentiler var. Temizlik sırasında zengin karşım yaptığı ve özellikle rölantide bu fazla yakıtın kartele sızdığını söylüyorlar. Benim yardımcı olmam süreyi kısaltmak amaçlı ve rölantide çalışmasın ki silindir içerisindeki fazla motorin yanarak yağa karışmasın yoksa zaten seyir halinde giderken ekstra bir şey yapmaya gerek yok diye düşünüyorum. Ben dün eve gelmiştim bitirmesini bekledim yüksek devirde çalıştırdım bu yüzden.

Bir de bu gizli temizlik esnasında dikkat ederseniz yağ ömrünüz % olarak hızla düşüyor.

Gizli temizliği bir de şundan anlayabilirsiniz bellki de biliyorsunuzdur. Arka cam rezitansını açıyor motora yük bindirmek için. Ana tüketiciler ekranında görülüyor rezistansın açıldığı.

Bende bunu bilmiyordum, sanırım bundan sonra bende biraz yardım etsem iyi olacak : )
    Arka resistans ve start stop kendisinin iptal etmesiyle fark ediyordum sıkıntıyı. Bu arada 30K km geldim neredeyse, 700-750 TL bir masraf görünüyor : (
    Burası ön camın üzerindeki kutunun sensörsüz tarafından çekilmiş hali tabii bunu ancak fotoğrafla görmek mümkün torpido çok derin olduğu eğilmek bi hayli zor.

Aslında bir ara aklımdan geçti ama çok sağlıklı olmuyor (yükseklik ayarı yapılamıyor, Kelvin değeri başka bir sıkıntı, vs) diye duymuştum, bu yüzden pek araştırmamı derinleştirmedim.

Sağ ön koltuk altındaki panjurlu gözü buldunuz mu? yada bagajda ki iki tane kapaklı gözleri ?
  • Meb76 M kullanıcısına yanıt
    Far yıkama olmayan Xenon muayeneden de geçmiyor bu da en büyük sorun. 30 bin bakım 780 tl tuttu ama ben aracı aldığım bayiye yıktim o işi 45 bine kadar bakım derdim yok onda da garanti bitmiş olacağı için servise o kadar para dökmekten kurtuldum. Kendim dışarıda maks.350 ye yaparım.

O gözleri buldum :)

Ama fotoğrafın neresi olduğunu hala neresi olduğunu anlayamadım. Belki benim donanım farklıdır ben de yoktur.

Uzun kisa otomatik özelliğini nasil anlayabilirim olup olmadığını en kolay?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burock3427 -- 11 Haziran 2015; 20:06:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    karanlık bir yola çıkın farlar otomatikteyken, birden uzun hüzmeye geçecektir sonra yol boyunca bir ışık kaynağı çıkarsa yine kısa hüzmeye dönecektir.
    Bir de belli bir hızda olman lazım. Sizin aracınız enjoy prestige'di değil mi?
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.