Şimdi Ara

ARABANIZ LPG'DE KAÇ LİRA YAKIYOR ? (70. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.517
Cevap
34
Favori
681.733
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün İstanbula gittim 950 km yolda yaklaşık 133 Ytl lik LPG aldım 140 Ykr çıkıyor siz deyin yanılma payıyla 150 Ykr.
    Hızım ortalama 130 km/h, klima yolun yarısında açık, köprü geçişlerinde bekleme ve beklerken sinir olma dahil.OGS kuyruğunda 50 dakikada bekledim.
  • 1 litre benzinin verdiği enerji = 1,2 litre lpg'nin verdiği enerjidir.

Bu sebeple marka-model farketmeksizin 10 litre benzin yakan araç 12 litre lpg yakar. Lpg'yi % 20 fazla yakar yani.Olması gereken oran bu mudur? Evet. Peki bu oran sabit midir? Maalesef hayır.

NEDEN?

Lpg sisteminize ayar çekilebilir: tasarrufu %40-50-60 'lara çıkarılabilir. Ancak bu yapıldıgında motorunuza gereksiniminden çok daha az lpg gönderilecektir.Bunun adı FAKİR KARIŞIMDIR.

Fakir karışımın zararları:

Fazla tasarrufa sebep olacak fakir karışım motorunuza kalıcı hasarlar verebilir,önerilmez de.Fakir karışım, çok yüksek yanma odası sıcaklığı (piston ergimesi), düşük güç üretimi ve detonasyon oluşumu gibi sonuçlara yol açar.

5 litre motor yağı alan motoru 2 litre yağla soğutmaya benzer bu.

Fazla tasarruf yaptığınızın mutlulugyla bir de bakarsınız motorunuz kucagınızda dolaşıyorsunuz

Şayet böyle bir durum varsa ayarınızı olması gereken ölçülere çektiriniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Powershot S2 -- 5 Haziran 2008; 11:45:08 >

• 20 YTL 115 KM.
    TE O KAA SÜLEYM
  • 2500 cc istanbul gibi yoğun trafiği olan yerde 13-14 lt.dan aşağı yakmaz.
    quote:

Orjinalden alıntı: downahar

başka bişi söleyim babamda megane Privilage 2008 Model DCi 100 bg lik motoru olandan var oda sakin trafikte 5,9 - 6 lt yakıyor 3,20*6 = 192 ancak çok yoğun trafikte klima açık 7,5 - 8
    Lt Yakıyor 8* 3,20 = 256 YKR aracını benzine al aynı şartlarda kullan ozaman göreceksinki en az 400 -450 YKR yakıyor.. burda öyle 11 YKR 13 YKR değer verenler kafanı karıştırmasın.. 2,500 motor araçları soruyorum istanbul trafiğinde 350 -400 Arası yakıyor.. o 11 YKR yakanlar rampalarda kamyonun arkasına kanca atıyorlar aslında arabaları 0,02 YKR yakıyorda burda yazmaya utanıyorlar..

• son ölçüm gaz bitti ötmeye başladı benzine geçti 50 ytl gaz aldım yaptığım km 230.5 metresine kadar yazıyorum :D

50 ytl / 230.5 km = 217 ykr araç ankara trafiğnde kullanılıyor 2000 model 2000 cc focus ghia 130bg araç kiti zavoli

ama benim her mesajımdaki arabanın ayarı bozuluyor olayı yine oluyor yavaş yavaş çekiş falan çok farketti. Bakalım bu seferde bitti işte gaz öttü 230.5 km de 20 ytl lik aldım
    bu seferki sonuçlar daha kötü çıkacak gibi geliyor bana 2000cc focusu olan yokmu ne yakıyorsunuz. Birde bende bu yol bilgisayarında 1. viteste 50-60 lara kadar çıkıyor 100km deki yakıt miktarı 2. viteste 30-40 civarı 3. vitesten sonra 20 nin altına düşüyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: zappara

son ölçüm gaz bitti ötmeye başladı benzine geçti 50 ytl gaz aldım yaptığım km 230.5 metresine kadar yazıyorum :D

50 ytl / 230.5 km = 217 ykr araç ankara trafiğnde kullanılıyor 2000 model 2000 cc focus ghia 130bg araç kiti zavoli

ama benim her mesajımdaki arabanın ayarı bozuluyor olayı yine oluyor yavaş yavaş çekiş falan çok farketti. Bakalım bu seferde bitti işte gaz öttü 230.5 km de 20 ytl lik aldım
    bu seferki sonuçlar daha kötü çıkacak gibi geliyor bana 2000cc focusu olan yokmu ne yakıyorsunuz. Birde bende bu yol bilgisayarında 1. viteste 50-60 lara kadar çıkıyor 100km deki yakıt miktarı 2. viteste 30-40 civarı 3. vitesten sonra 20 nin altına düşüyor

var dostum.
    ankara gibi yoğun trafiği olan bir yerde %100 ş.içi için gayet iyi bir değer kesinlikle.
    ayar bozulma olayına gelince başka bir ustaya götür.
    yol bilgisayarına gelince focus1 lerin y.bil.ı diğer araçlarınki gibi belli bir hızdan (örnek 30km/h bazen 40)sonra değil anlık tüketimi her zaman hesaplar. bu değerler normal merak etme.
    1.vitesteki 50-60 değerlerini en agresif kalıkışlarda görürsün zaten ve 1-2 saniye sonra 20 lere kadar düşer zaten.

• son ölçümlerim ama bu değerler kesin benzinle 100 km de 7.5 litre 25 ytl

lpg ile 114 km de 16 litre 30 ytl

sonuç benzinde 250 bin lira lpg de ise 263 binlira nasıl değerler laptop bağlandı ama herşey normalmiş

bu değerler istanbul şehir içi değerler

lütfen biri beni vursun bıktım artık
  • opr kardeşim mutlaka bir yerlerde problem olmalı ya...
    benim aracım 2.0 herkesce malum ş.içinde 1.6 ya göre 1-1.5lt fazla yakar. ona rağmen en agresif ş.içi kullanımda bile 22 kuruşu geçmedi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: lmnggen

opr kardeşim mutlaka bir yerlerde problem olmalı ya...
    benim aracım 2.0 herkesce malum ş.içinde 1.6 ya göre 1-1.5lt fazla yakar. ona rağmen en agresif ş.içi kullanımda bile 22 kuruşu geçmedi.

evet bir yerlerde bir sorun var ama nerede onu bilmiyorum ilginçtirki serviste bilmiyor
  • opr gerçekten çok ilginç
  • quote:

Orjinalden alıntı: cemca06

Dün İstanbula gittim 950 km yolda yaklaşık 133 Ytl lik LPG aldım 140 Ykr çıkıyor siz deyin yanılma payıyla 150 Ykr.
    Hızım ortalama 130 km/h, klima yolun yarısında açık, köprü geçişlerinde bekleme ve beklerken sinir olma dahil.OGS kuyruğunda 50 dakikada bekledim.

eveeet.. sonunda akıllı bir değer verdin.. senin şu mübarek araba şehir içinde 11 YKR yakarken ne hikmetse.. uzun yolda 140 YKR yakıyor..
    arkadaşlar uun yolda 140-130 YKR ye inanılır ama hangi şehirde yaşarsan yaşa.. 11 YKR şehir içinde imkansız..
  • Bu arada arkadaşlar arabam 1500 Km de 30 YTL lik benzin tüketmiş iyimi sizce, + gaz masrafı tabi..
  • arkadaşlar en son hesabıma göre 0,164 ytl yakıyor benim 2004 vectra c aracım...
  • quote:

quote:

Dün İstanbula gittim 950 km yolda yaklaşık 133 Ytl lik LPG aldım 140 Ykr çıkıyor siz deyin yanılma payıyla 150 Ykr.

eveeet.. sonunda akıllı bir değer verdin.. senin şu mübarek araba şehir içinde 11 YKR yakarken ne hikmetse.. uzun yolda 140 YKR yakıyor..
    arkadaşlar uun yolda 140-130 YKR ye inanılır ama hangi şehirde yaşarsan yaşa.. 11 YKR şehir içinde imkansız..

Senin herhalde okunduklarını anlayamama, yorumlayamama gibi bir sorunun var zannedersem, mesajları sadece yazmış olmak için yazıyorsun. Dikkat edersen ortalama 130 km/h ile gittim demişim. Ben bu yolu 90 km/h ile gittseydim kesinlikle 100 ykr nin üstüne çıkmazdı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemca06 -- 6 Haziran 2008; 9:35:03 >

• quote:

quote:

quote:

Senin herhalde okunduklarını anlayamama, yorumlayamama gibi bir sorunun var zannedersem, mesajları sadece yazmış olmak için yazıyorsun. Dikkat edersen ortalama 130 km/h ile gittim demişim. Ben bu yolu 90 km/h ile gittseydim kesinlikle 100 ykr nin üstüne çıkmazdı.

• Ben sürekli şehir içinde kullandığım sürece 20 ytl lpg alırım Aygazdan
    Her aldığım gazı almadan öncesini tüketirim, 2-3 sefer el ile benzinden gaza geçirerek
    lpg yi bitirir öyle alırım
    Her defasındada günlük km yi, ortalama göstergeyi sifirlarım ve yakıtımı takip ederim
    Son aldığım 20 ytl lik gazı mecburen milangaz aldım sanırım 1,63 ytl idi

120 km sini çevre yolu ve İstanbul yolu (Ankara) 27 km kadarda şehir içi toplam 147 km yol yaptım (90-120 km hızla)
    Hala gaz var, belki 4-5 km daha gider oda benzindeki gidişe sayabiliriz

Bundan önceki aldığım gazda tamamen 125 kmde bitti. Tamamı şehir içi, çok kısa mesafelerde kullandım
  • arkadaşlar bana bir zavoli servis noktası söleyin kafayı yiyecem birde başka bir yere gösterecem arabayı en sonunda söküp atacam bu lpgyi ulan arkadaş araba ayarlanıyor 215-220 ykr yakıyor en fazla. 200 km sonra ayar bozuluyor şu anda 266 ykr yaktı arabada 1.6 dan bile kötü gidiyor şimdi gittiğim geldiğim yol hep aynı trafik hep aynı klima mılima açmam burdan sesimi duyan bir zavoli yetkilisi varsa bana adres verin yada bilenler varsa bana adres verirse sevinirim ankaranın her yeri olabilir..... msj atabilir veya email falanda atabilirsiniz zapparaaa@hotmail.com
  • arac :bmw 316 1600cc
    1 lt gaz :1.80 ytl
    yakıt :210 kr km
  • quote:

Orjinalden alıntı: dondurmaci

06. haziran cuma günü lpg dönüşümü yaptıralı tam 1 yıl olacak. Allah nasip ederse aldıgım tüm yakıtı ve yaptığım kilometreyi yazacağım.

1. YIL TARTARİNİ İZLENİMLERİ

lpg dönüşümü yaptıralı bugün 1 yıl 2 gün oldu.

1 yılda 25.148 km yol yapmışım.
    1982 litre lpg almışım, verdiğim lpg parası 2.980 lira
    158 litre de benzin almışım verdiğim para 470 lira

lpg + benzin tutarı = 3.450 lira

sırf benzinde kullansaydım, 1 yılda yaklaşık 1676 litre benzin harcardım
    1676 litre * 3,1 (ortalama benzin fiyatı) = 5.200 lira yapardı

5.200 - 3.450 = 1.750 lira ( Sisteme de bu kadar verdim )

bu günden itibaren benzinden kara geçiyorum İNŞALLAH....

[
    bu forumda beni yönlendiren lpgci arkadaşlara, Ünal Gedik Bey'e ve TARTARİNİ ye sonsuz teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dondurmaci -- 8 Haziran 2008; 15:06:12 >

• Aracım 1997 model TOYOTA CARİNA E 2.0 Gli Automatic

ZAVOLİ sıralı sistem LPG takılı

Ne yaptıysak yakıt tüketimi anormal.

100 Km de 23 Litre Yakıt ( LPG ) tüketimi var.
    Oysa benzin ile 100 Km de 11 Litre tüketiyor ( Şehir içi )

Bu nasıl iştir ?
    Bunun normal LPG tüketiminin 13 bilemedin 15 litre / 100 Km olması gerekmezmi ?

LPG takılı araçta ama Benzin ile kullanıyorum. Daha ekonomik oluyor
  • 
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.