Şimdi Ara

Türkiye'ye Afgan Göçmen Akını (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
424
Cevap
6
Favori
26.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
457 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yorumlara tekrar baktım. İçimizde ne kadar da çok ırkçı, yabancı düşmanı ve faşist varmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Moueson

quote:

Orijinalden alıntı: hop-e3

Yorumlara tekrar baktım. İçimizde ne kadar da çok ırkçı, yabancı düşmanı ve faşist varmış.

Evinde artık bir Afgan ve Suriyeli beslersin "ırkçı olmayan " arkadaş.

Söyledim ile bunun alakası var?

Kimse evinde bir yabancıyı beslemedigi için ırkçı olmaz.

Yalnız ülkene ayak basar basmaz seni öldüreceğine, ortadan kaldıracağına işini elinden alana inanan kişiler yabancı düşmanıdır.

'Yabancı'ya olan davranış hakkında' American History X' filmini izleyebilirsiniz. Eminim oradan çok daha güçlü argümanlar üretebilirsiniz yabancı düşmanlığı hakkında.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mavi Buz

Gelsinler herkes gelsin anasını satıyım hoş geldin iç savaş hadi buyurun.

Ülkeye yabancıların gelmesiyle iç savaş arasında nasıl bir bağlantı var acaba?

Bunun arasında hiçbir mantıksal bağ yok. Biraz mantık dersi alırsanız argümanın sonucu takip etmedigini ve bunun bir tür 'fallacy' (safsata) olduğunu anlayacaksınız.

Marx'ın söylediği gibi milliyetçilik ilkel bir hastalık gerçekten. İnsanlar ilkelce tepkiler dışında mantıklı iki cümle kuramıyor.

Bu insanlar ne yaşamış neden göç ediyor üzerine vicdanı ve ahlaki bir sorgulamayı geçtim zaten.
  • quote:

quote:

quote:

Yorumlara tekrar baktım. İçimizde ne kadar da çok ırkçı, yabancı düşmanı ve faşist varmış.

Yalnız ülkene ayak basar basmaz seni öldüreceğine, ortadan kaldıracağına işini elinden alana inanan kişiler yabancı düşmanıdır.

'Yabancı'ya olan davranış hakkında' American History X' filmini izleyebilirsiniz. Eminim oradan çok daha güçlü argümanlar üretebilirsiniz yabancı düşmanlığı hakkında.

Yanlış anlamayın ama gelen mülteciler pakistanlılar ve afganlar.Burada Suriyeliler den bahsetmiyoruz bir noktaya kadar Suriyeliler çekilir ama özellikle afganlar çok pis milletler .Bakın üstüne basa basa söylüyorum neredeyse geneli terörist tipli , tecavüzcü , sapıklar.Aynı cinsten birbirlerine tecavüz eden bir milletten bahsediyoruz burda.Boyle bir milleti içeri alarak büyük hata yapıyoruz sizinde eşiniz kardeşiniz vardır bunlar içerdeyken nasil rahat olacaksınız.Simdi genelleme yapıyorsun falan diyeceksin ama abartısız söylüyorum çoğu böyle hatta içlerinde bolca gerçek teröriste vardır.Bana inanmıyorsanız araştırın.

• Bi izmirlilerin canım istabula göçüşü

Bi de şu arapları tr ye göçüşü.

Al birini vur ötekine. Yaşanmaz hale getiriyorlar memleketi
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Yanlış anlamayın ama gelen mülteciler pakistanlılar ve afganlar.Burada Suriyeliler den bahsetmiyoruz bir noktaya kadar Suriyeliler çekilir ama özellikle afganlar çok pis milletler .Bakın üstüne basa basa söylüyorum neredeyse geneli terörist tipli , tecavüzcü , sapıklar.Aynı cinsten birbirlerine tecavüz eden bir milletten bahsediyoruz burda.Boyle bir milleti içeri alarak büyük hata yapıyoruz sizinde eşiniz kardeşiniz vardır bunlar içerdeyken nasil rahat olacaksınız.Simdi genelleme yapıyorsun falan diyeceksin ama abartısız söylüyorum çoğu böyle hatta içlerinde bolca gerçek teröriste vardır.Bana inanmıyorsanız araştırın.

Afgan kelimesinin yerine Türkü koyun....

Kabul eder misiniz böyle bir şeyi?

Eminim Pegida hareketi bu cümlenin aynısını bize kullanıyor.

Batılı ırkçı hareketlerin bize karşı bu söylemlerini hakaret kabul ederken kendimiz neden daha doğudaki toplumlar için bu cümleleri çok rahat şekilde kullanabiliyoruz?

Elimizde bir suç ölçer veya istatistik yokken böyle genellemeler yapmak haksızlık. 20 yıl önce aynı şey Kürtler için söyleniyordu. Şu anda epey azaldı bu genellemeler. Bu sefer milliyetçi öfkeyi boşaltmak için yeni halklar bulundu.

Artık başka halkları toptan kötülemeyi bırakalım ve öz eleştiriye geçelim her erdemli toplum gibi.

• yigitcan19901 Y kullanıcısına yanıt
    böyle mesajlar gelince mecburen "yaşın kaç?" sorusunu soruyoruz.

çünkü yirmi yaş altı hafifte bonzai kokusu geliyor mesajdan. şimdiden hayatta ezik başarısız olacağının garantisini saygısızlığından ve baban yaşındaki insanlara hakaret içeren yaklaşımlarından anlayabiliyorum.

20 yıllık devlet memuruyum, sen devleti ne sanıyorsun? hükümet tabi ki devletin uzman kurumlarına bu konularda fikir sorar ve kurumlar görüş bildirir. suriyeliler konusunda tsk içişleri bakanlığı gibi bakanlıklardan uzmanlar elbette hükümete görüş bildirmiştir.

hükümet suriyeliler konusunda her ne kadar hata etti ise de işin dram ve insani boyutu da vardır. sadece suriyelinin zenginine değil garibanına da bakmak gerekir. bizim milletin asla çalışmayacağı yerler ve şartlarda çalışıyorlar. tabakanelerin yıkıntılarında yaşayan aileler gördüm ki geceleri fare sürüleri dolaşır oralarda. allah kimseyi düşürmesin.

burada benim bildirdiğim görüşü eleştirebilirsin genç. ama saygı sınırları içinde. hayat tecrüben yok. bilgin yok bir de hakaret ediyorsun.

bana bir tane örnek ver ki bu ülkeye türk hariç gelip buraya yerleşip kalmış olsun. özal peşmergeleri getirdi birkaç seneye dönüp gittiler. hatta 1989 bulgaristan türkleri geldi ki asimile olmuş türklerdi çoğu döndü.

neden mi? çünkü bu ülke sandığımız kadar bulunmaz hint kumaşı değil. bu ülkede devlet vatandaşın iliğini sömürüyor. bu her konuda böyle. gıdadan teknoloji ürünlerine herşey dünya genelinin en az 3 katıdır türkiyede.

sen belki baba parası yediğinden bunun farkında olmayabilirsin ama türkiye dünyanın en pahalı ülkesidir net. onun için göçmen mülteci gariban yabancılar için durulacak yer değil...

• quote:

Orijinalden alıntı: _turbo_

Afganlarin sicili kabariktir. Uyusturucu, tecavüz ve bicaklamada en üst sirada yer alirlar.

Bu istatistiğe nereden ulaştınız acaba?

Hangi kavim söz konusu olsa onu bir numaraya yerleştiren ayarlamacı bir zihniyet var Türkiye'de.
  • Türkiye'nin azınlıklar ve yabancılar konusunda daha adil ve vicdanlı bir noktaya geldiğini sanıyordum. Bu başlık altında okuduklarım Beyaz Türklerin nefret saçmalarından başka bir şey değil.

Bu insanlar binlerce kilometreyi yürüyerek niçin bu yola çıkıyor, nasıl bir hayat sürmüşler, nasıl bir hikayeleri var, nereye gidiyorlar kimsenin umurunda değil. Haklarında bol bol kötülük yaptıkları ve yapacakları tahminleri var. Mesajlarda hiçbir ahlaki ve vicdani kaygı görmüyorum. Mesaj sahipleri sanki saraylar içinde yaşıyorlar ve onun dışındaki insanlar ölsün gebersin gibi kibirli insanlar gibi görünüyor. Toplum içinde yaşayan ve kendisinden çok farklı hayat tecrübesine sahip kişilerin bu kadar yüzeysel sloganik ve küfürvari yorumlar yapabileceğine inanmıyorum.

Sonuçta sokakta suçlu olmasına rağmen güçlü olduğu için üstümüze çıkmaya çalışan kişilerle karşılaştık veya kurumlarda bize haksızlık yapmaya çalışan kişilerle karşılaştık. Bu durumda gücümüz kendimize yeter ise 'adalet istiyoruz' deriz, yetmiyor ise 'insanlık öldü mü, neden kimse bana el uzatmıyor' deriz. Bu şekilde adalete, vicdana ve ahlaki bir duruş bekleriz.

Bu konuda da belki inanmayacaksınız ama bu maceraya atılmış da bizim gibi insan. Hergün sınıfta, İş yerinde, bisiklet sürerken, balık yakalarken, yüzerken karşılaştığımız bir insan. Onların da bir annesi var, ailesi var, sevdiği var. Üzüntüleri, mutlulukları var. Yaptığı iyilikler, kötülükler var. Her insan gibi.

Bu noktada bu insanları bizim gibi birer insan olarak düşünmeyi deneyecek olan varsa asagidaki yazıyı öneriyorum.

http://m.karar.com/yazarlar/yildiray-ogur/bir-fotograf-karesinin-hikayesi-6564

• ne kadar göçmen varsa suriyeli afgan vs. ne kadar varsa hepsini toplayıp hdpnin yüksek oy aldığı bölgelere yerleştirip bölgenin demografisini değiştirmek lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nizam-ı Cihan -- 5 Nisan 2018; 19:33:47 >
  • mustf9 kullanıcısına yanıt
    hmm 3 milyon suriyeliyi topraklara alma önerisini hangi uzman onayladı acaba... onca avrupa ülkesi,hatta bırak avrupalıları araplar bile bunları kabul etmezken, "al şu parayı suriyelileri bizim yerimize sen besleyeceksin ülkene sen kabul edeceksin" diye tayyipe teklifte bulundular ? bunların uzmanları geri zekalılarmış demek ki bizim uzmanların yanında.

yaşın daha 47 gelmişsin baban yaşında falan demişsin bir de babam 1957 doğumlu.biraz zorlasa senin baban yaşında olacakmış yani.

suriyeliler bizim insanların yapmadığı işleri yapıyorlarmışmış...hmm bu işler suriyeliler gelince mi icat edildi türkiyede ? suriyelilerden önce yok muydu bu işler ? o zaman kim yapıyordu bu işleri ?

suriyeliler gidecekmiş. he ya giderler.gitseler bayramlarda akrabalarına gittiklerinde(ki demek ki ortamda sıkıntı yok 1-2 hafta kalıp geri geldiler) orada kalır geri gelmezlerdi.neden geri geldiler şunu bir acıklasana madem orada bayramda 1-2 hafta kalabilecek ortamları vardı ? ad hominem yapmadan düzgünce acıkla mümkünse.

hükümet "hata" ettiyse mi ? tipik akp çomarı yorumu. hata bilerek yapılmaz. akpnin yaptığı şey bilerek yapıldığı sürece "hata" olamaz.bırakın şu adamların yaptığı negatif şeyleri "hata" şeklinde yorumlarla gözden küçültüp,adamları masum,saf göstermeye çalışmayı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yigitcan19901 -- 5 Nisan 2018; 19:44:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: _turbo_

Avrupada yasiyorum. Burdada Afganli cok var. Adam bicaklayip öldürme, tecavüz ve uyusturucu bunlarin isi. Bir degil iki degil bircogu bu halti yiyor. Gördügüm en tehlikeli insanlar bunlardir. Genelleme yapmak amacinda degilim ama aralarinda okumus kültürlü ve iyi olanlar azinlikta. Ben bu istatistigi kendi gözlerimle görüyorum zaten! Yarin aynilari Türkiyede olunca demisti dersin.

Gerek üniversitede gerek yurtdışı gezilerinde birçok Avrupalı insanla karşılaştım. Çoğu Avrupa'daki Türklerin tembel, işsizlik maaşıyla geçinen, uyuşturucu satıcısı, çete işleri yapan kişiler olduğunu söylüyor. Ben de evet bir kısmı öyle olabilir ama içlerinde iyi insanlar da var diyorum.

Sanırım Afganlara duyduğumuz hislerin aynısını oradaki insanlar sizlere karşı hissediyor. Nasıl hissettiriyor bu?

• hop-e3 kullanıcısına yanıt
    içlerinde iyi insanların olması kitlenin yüzcede büyük oranının üstteki belirtilen şeyleri yaptığı gerçeğini değiştirir mi ? avrupadaki türklerin cogunun işsizlik maaşıyla yan gelip yattığını ben de gayet net biliyorum.

ateş olmayan yerden duman çıkmaz. kimse gidip fransız için ingiliz için üsttekileri düşünmüyorsa,buna "neden türkler ile ilgili afganlar ile ilgili böyle bir düşünce varken bunlarla ilgili böyle bir düşünce yok? " şeklinde bakmak lazım. "içlerinde iyiler de var" gibi bir argüman olamaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vollkan59

Yahu arkadaş, bizim ülkemize ve dolayısı ile bizim sırtımıza getirdiği ağır yükü görmüyor musunuz bu mültecilerin? Sanırım tuzunuz kuru, madem vicdan yapacaksınız,ilk önce ülkemizde ki, GERÇEK ihtiyaç sahiplerine el atın ilk önce.

Ben bile Kılıcdaroğlu yerine 1000 kere tayyibi tercih ederim diyebiliyor iken, yapılanın yanlış olduğunu , önceliğimizin ülke insanı olması gerektiğini savunur iken, siz nasıl bu şekilde düşünüyorsunuz ilginç..

Muhtaç insanlara el uzatılır tabi ama , her şeyin bir sınırı var.

Bir komutanım vardı askerde kulakları çınlasın, bomba imha uzmanı,ben hayatımda bu kadar, önce düşünüp, akıl süzgecinden geçirip, daha sonra konuşan ve bunları neredeyse aynı anda çabucak yapan bir insan daha tanımadım. bazen konuşurduk, derdi ki; ''Aklın yolu bir'' tabi görebilene.

Öncelikle bu insanların ülkeye gelmesi, ülkeden geçmesi durumunda devlet size vermesi gereken paranın bir kısmını alıp bu kişilere mi verdi? Bu insanlar devletin parasıyla mı geçiniyor? (Fikirtepe'de oturuyorum. Mahalledemde birçok Afgan geri dönüşüm işinde çalışıyor. Eğer bu sektörde çalışıyor ve işinizin elinden alındığını düşünüyorsunuz iş bulma konusunda size yardımcı olabilirim. İşverenlerin hepsiyle tanıştım.)

İkinci olarak niçin bir devlet kendi vatandaşları olmayan insanlara karşı bir sorumluluk hissetmesin ki? Siz sadece kendi ülkenizin vatandaşlarını değer verilecek insanlar olarak görüp vatandaş olmayanlara karşı hiçbir sorumluluk hissetmiyor musunuz?

Bir insanın sınırın bu tarafında doğması onu değerli öbür tarafında doğması onu değersiz mi yapar?

İnsan, aklıyla başka ülkelerde doğan insanların tabiatlari itibariyle değerli olduğu ve bunların da kendi devletleri eliyle bir miktar yardım etmeleri gerektiği sonucuna varabilir.

Gönderdiğim yazıya bakar iseniz sorunun akp chp meselesi olmayıp küresel adalet meselesi olduğunu anlayacaksınız.

Ayrıca hangi akıldan bahsediyorsunuz? Biraz pozitivizm tartışmalarına bakar iseniz akıl ve rasyonelite kavramının ne kadar muğlak, tartışmalı olduğunu göreceksiniz.

Birbirinden bu kadar alakasız şeyden bahsedip sonucu akıl tavsiyesi ile bitirmeniz ise ayrı bir ironi.

• İran sınırına duvar örülüyordu ne oldu o iş
  • yigitcan19901 Y kullanıcısına yanıt
    çocuk sen gerçekten açık veriyor gol yiyorsun.

birkaç mesaj önce "devlet sınırlara çadırkentler kurup suriyelileri orada bakmayı hükümete önerdi, veya uzman kurum ve bakanlıklar bu yönde rapor verdi görüş bildirdi (ki bu tüm dünyada böyle yapılır) ancak hükümet (rte) bu öneriyi dinlemedi büyük bir hata yaptı, milyonlarca suriyeliyi ülkeye soktu" diye yazdığım neydi?

bana akp li demek için insanın ne kadar bonz veya hap atması gerekir bilmiyorum. çomarlığı zaten sana bırakıyorum. ayrıca baban 1957 li ise demek ki yaşın konusunda o kadar da yanılmamışım. babana da çomar deyişik filan diyor musun?

ne desen boş babana sor bakalım bu ülkede dururlar mı? bazı şeyler zamanla anlaşılıyor.

• Yoksa Rabia’nın 5. Parmağı tek ümmet mi ?
  • mustf9 kullanıcısına yanıt
    eee ad hominem yapma dedik yapmışsın ama ?

soruma cevap vermemişsin olmamış bu,değiştir tekrar yaz....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yigitcan19901 -- 5 Nisan 2018; 20:44:34 >
  • Gelsinler hepsi gelsin
    éfgénistanlılar gelsin pakİler gelsin afrikalılar da gelsin ırak suriyeler de gelsin
    Ben gitti gidiyor gibiyim
  • Gelsinler, neden rahatsız oluyorsunuz hadi madem rahatsız oldunuz reis size gitmeniz için müsade verdi, gidiniz efendiler imkanı ve aklı olup bu ülkede kalıyorsanız düşünmeyin sorgulamayın neden diye sormayın çünkü bu şekilde asla huzur bulamazsınız. A partisi B partisi olayı değil bu memleketin çapı bukadar.
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.