Şimdi Ara

SCENİC SEVERLER BURADA TOPLANALIM (400. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13.160
Cevap
142
Favori
1.356.694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 398399400401402
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

quote:

Orijinalden alıntı: GozgurS

Selam arkadaşlar,

2005 model 1.5 DCİ Privilege ve 1.5 DCİ Dynamique arasında ne fark var? 2005 model arabalarda kronik sorun varmıdır? Alınır mı?

Teşekkürler.
  • Yanlışlıkla çift mesaj atmışım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Clio98 -- 9 Mayıs 2011; 22:23:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: budak

triger setinin daha 30000 km si var yine de triger değişecek mi?155bin de değişmiş şu an 172binde herhalde triger değişirken devirdaim değişmemiş.

Eğer devridaim su kaçırıyorsa ve trigger kayışı da Antifrizli suyla ıslanmışsa o iş bitmiştir. İsterse daha 50 bin km kalmış olsun değişimine. Triggeri değiştirmek zorundasın. Aksi halde ömründen çok önce çürüyüp kopma ihtimali çok yüksek bir olasılık. Ancak devridaim su kaçırmıyorsa şimdi değiştirmene gerk yok. Bir dahaki trigger değişiminde değiştirirsin.
  • BU ÜÇÜNCÜ YAZIŞIM VE GÜNLERDİR CEVAP BEKLİYORUM.............. Herkese hayırlı günler bende 2 ay önce 2001 model 2.0 scenic rxi alarak scenic kullanıcıları arasına katıldım.Aracımı kompresyona soktuğumda iki silindirde değer 120 diğer iki silindirde değer 110 çıktı usta değerin çok iyi olduğunu söyledi scenic aracımla eğim değeri fazla olan rampalarda bile,( eski arabamla 110 km hıza kadar düştüğüm rampalarda) 140-150 km hızla rahatça çıktım fakat bazı forumlarda kompresyon değeri 170-180 lerde olan araçlar okudum.Benim aracın kompresyon değerimi düşük yoksa kompresyon değerini gösteren birimlerde farklılıkmı var.Herkese kazası belasız sürüşler.Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların acil cevap vermesi dileğiyl
  • quote:

Orijinalden alıntı: glasyal1

BU ÜÇÜNCÜ YAZIŞIM VE GÜNLERDİR CEVAP BEKLİYORUM.............. Herkese hayırlı günler bende 2 ay önce 2001 model 2.0 scenic rxi alarak scenic kullanıcıları arasına katıldım.Aracımı kompresyona soktuğumda iki silindirde değer 120 diğer iki silindirde değer 110 çıktı usta değerin çok iyi olduğunu söyledi scenic aracımla eğim değeri fazla olan rampalarda bile,( eski arabamla 110 km hıza kadar düştüğüm rampalarda) 140-150 km hızla rahatça çıktım fakat bazı forumlarda kompresyon değeri 170-180 lerde olan araçlar okudum.Benim aracın kompresyon değerimi düşük yoksa kompresyon değerini gösteren birimlerde farklılıkmı var.Herkese kazası belasız sürüşler.Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların acil cevap vermesi dileğiyl

Arkadaşım aracın hayırlı olsun. Aynı araçtan ben de de var. Dediğin konuda hiç bir bilgim yok o yüzden cevap yazamıyorum. Aracının çekişinden memnunsan gerisini boşver rahatına bak. Bir mahsuru yoksa kaça aldığınızı söyleyebilirmisiniz? Tekrar hayırlı olsun. İy geceler Dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: glasyal1

BU ÜÇÜNCÜ YAZIŞIM VE GÜNLERDİR CEVAP BEKLİYORUM.............. Herkese hayırlı günler bende 2 ay önce 2001 model 2.0 scenic rxi alarak scenic kullanıcıları arasına katıldım.Aracımı kompresyona soktuğumda iki silindirde değer 120 diğer iki silindirde değer 110 çıktı usta değerin çok iyi olduğunu söyledi scenic aracımla eğim değeri fazla olan rampalarda bile,( eski arabamla 110 km hıza kadar düştüğüm rampalarda) 140-150 km hızla rahatça çıktım fakat bazı forumlarda kompresyon değeri 170-180 lerde olan araçlar okudum.Benim aracın kompresyon değerimi düşük yoksa kompresyon değerini gösteren birimlerde farklılıkmı var.Herkese kazası belasız sürüşler.Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların acil cevap vermesi dileğiyl

Benimde bir fikrim yok. dolayısıyla bir şey yazmadım. Ancak bu forum çok yavaş işleyen bir forum. Yani sonuç normal. Benim bundan başka takip ettiğim diğer forum,http://www.renaultclubtr.com/forum/index.php var. Orada şansını deneyebilirsin. Cevap alma ihtimalin çok daha yüksek.

• karaaagac ben bu aracı 16500 aldım üzerindeki lastikler sıfır yeni alınmıştı faturası bende, lpg li ve hepsinde önemlisi 2003 aralık ayında trafiğe çıkışlı kaporta ustası ve motor ustası aile dostları 15 yakın scenic içinden bunu uygun gördüler bende aldım ve çok memmunum şükür km si ise 114000km de parasına ve donanımına göre bu piyasada bence tek geçilecek bir kaç araçtan biri bence hayırlı akşamlar .............
  • 1998 scenic için; krom yada nikelaj aksesuar bulamadım hiçbir yerde. Bilgisi olan varmı ?? Cam çıtası , ayna yada kapı kolu gibi ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: vehbihakan

esp konusunda başka bir forum sayfasından bulduğum bilgi şu şekilde:

Orjinalden alıntı: FRAGGER

Sayın Tubo ;

Renault Mais - Bursa Bölge Müdürlüğündeki bir tanıdığımdan öğrendiğim kadarıyla ;

2004 - 2006 model yılı 1.6 Scenic II lerin hiçbirinde ESP bulunmamakta.

FAKAT 2.0 136HP Scenic II lerin ESP ile birlikte geldiğini belirtmekte.

Makyaj yılından itibaren ESP'nin 1.6larda da opsiyon listesine eklendiğini fakat en azından Bursa'ya kendilerinin ESP'li 1.6 Sceniclerin getirmediklerini belirtti.

Ayrıca araçlarda sadece ASR nin olduğu ve ESP nin olmadığını da söyledi.

Bilginize sunarım.

Saygılarımla..

Çok teşekkür ederim ilginize.

Mais ile yaptığım görüşmede; Onlar da 2004-2006 arası 1.6 Sceniclerin ESP ile gelmediğini belirttiler, doğru kaynaktan doğru bir bilgi olduğu kesin.

Benim aracım 2004 1.6 SCENİC 2(dynamique) yalnız ESP olmadığı fikrine katılmıyorum , çünkü 15 gün kadar önce aracımda ESP arızası diye bir ibare çıktı ve servise gittiğimde bilgisayara bağladılar aracı kontrol ettiler ESP arızası yok deyip yol şartları yüzünden çıkmış olabileceğini söylediler (nerelerde kullandığımı sordular bende yeni 1300 km yol yaptığımı aracın altının yolda birkaç kez yere çarptığını yolun bir kısmının çok kötü olduğunu falan söyledim) arıza bildirimini sildiler. ESP olmayan bir araçta ESP arıza bildirimi nasıl olur ve yoksa servis neden ESP yok demedi olmayan birşeyin çalışıp çalışmadığını nasıl anlıyorlar....
    Heralde benim araç uzaydan gelmiş
    daha önce de marea kullanıyordum onlarda da bu tip şeyler duydum yalnız bazı araçlarda istek üzerine takıldığını biliyorum...
    bu arada aracım 193.000 KM LPG li ve ESP ile ilgili bildirim dışında hiçbir hata görmedim , ne çekişte bir sorun var nede herhangi bir ses arıza belirtisi bazen düşünüyorum km yüzünden acaba satsam başka bir araba alsam mı diye ama yerine bundaki zevki alabileceğim piyasada başka araç bulamıyorum hem zaten servisin söylediğine göre aracın motoru 350-400 km yi görür diyorlar iyi durumdaymış temelli satmaktan vazgeçtim bu araçla tek motorla 400 bin kmyi görmeyi hedefliyorum... göremezsin denebilir ancak ilk aracımız olan renault 12 toros u 20 yıl kullandıktan sonra sattık ve araç 3 kere 100 bin km yi devirdi ve sattığımızda hiç motor yapılmamıştı, o araç bile 300 bin yapıyorsa bu kesinlikle 400 bini görür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adrenaline-tr -- 16 Mayıs 2011; 22:05:47 >

• Bildiğim ve hatırladığım kadarıyla ESP arızası mesajı tek başına çıkmıyor. ASR/ESP arızası şeklinde çıkıyor. Eğer gerçekten aracınızda ESP olduğunu anlamak istiyorsanız trafiğin müsait olduğu bir yolda viraja sert girip aracın arkasını kaydırıp kaydırmadığına bakmanız lazım. Ben kışın karda denemiştim. Zaten benimkisi 2.0 motorlu olduğundan olduğunu biliyordum. ESP'nin sonradan takıldığını sanmıyorum. Hiç duymadım. Motor ömrü konusuna gelince, Benim 98 model Clio 1.6, 8V arabam vardı. 0 km almıştım. 2 sene önce sattığımda 405 bin km 'deydi ve motorunda en ufak bir yağ yakma, eksiltme yada üfleme yoktu. 300 bin km'deyken üst kapak contası değişimi için motoru açtığımızda silindir gömleklerindeki honlama izlerinin hala durduğunu ve en ufak bir aşınma belirtisi olmadığını hayretle gördük. Ancak benim kanımca bunda en büyük etken kullanılan yağdır. Ben en başından beri hep Mobil-1 0W40 tam sentetik yağ kullanmıştım. Başkada yağ tanımam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Clio98

Bildiğim ve hatırladığım kadarıyla ESP arızası mesajı tek başına çıkmıyor. ASR/ESP arızası şeklinde çıkıyor. Eğer gerçekten aracınızda ESP olduğunu anlamak istiyorsanız trafiğin müsait olduğu bir yolda viraja sert girip aracın arkasını kaydırıp kaydırmadığına bakmanız lazım. Ben kışın karda denemiştim. Zaten benimkisi 2.0 motorlu olduğundan olduğunu biliyordum. ESP'nin sonradan takıldığını sanmıyorum. Hiç duymadım. Motor ömrü konusuna gelince, Benim 98 model Clio 1.6, 8V arabam vardı. 0 km almıştım. 2 sene önce sattığımda 405 bin km 'deydi ve motorunda en ufak bir yağ yakma, eksiltme yada üfleme yoktu. 300 bin km'deyken üst kapak contası değişimi için motoru açtığımızda silindir gömleklerindeki honlama izlerinin hala durduğunu ve en ufak bir aşınma belirtisi olmadığını hayretle gördük. Ancak benim kanımca bunda en büyük etken kullanılan yağdır. Ben en başından beri hep Mobil-1 0W40 tam sentetik yağ kullanmıştım. Başkada yağ tanımam.

Maşallahı varmış senin clionun benim araçta da önceki sahibi motoru uzun gitsin diye hep 0W40 tam sentetik yağ kullanmış inşallah o kadar uzun ömürlü olur , birde şu ESP konusu yanlış anlamayın kimse yanlış biliyor yada 2004 lerde illa var diye bir iddiam yok dediğiniz şekilde arkadaşımın SCENİC inde de ABS/ESP diye çıkmış o da benim ikisi bozulmuş heralde dedi koltuğun altında bir parça değiştirdiler bende dedi(arkadaş arabadan pek anlamaz anlattığı arızayı yaptırması çok para tuttuğu için ben de acaba benimde mi öyle oldu diye korktuğumdan ilk ona sordum) ben deneme fırsatı bulamadım müsait bir yerde olup olmadığını deneyecem...hatta bozmazsak olup olmadığını koltuğu söküpte bakabilirim... kafamı çok kurcalamaya başladı çünkü servis hata kodunu sildi ve tarla gibi yollardan geçtik aracın sol marjpiyeli bile yamuldu yolda düşünün yani yolu serviste çok aşırı sarsıntıdan yada aracın dengesi çok fazla bozulduysa sensörler hata kodu vermiş olabilir deyip sildiler yani yol şartlarından dediler bi daha da çıkmadı zaten bir daha allah korusun öyle yollardan az kalsın arabayı dağıtacaktık. belkide fren sisteminde bir arıza var ben tüm araçlarımda bu tip konularda hiç taviz vermedim çok kılımdır güvenlik konusunda varsa birşey kesin yaptırmam lazım...birde şunu söyleyeyim daha önce ford Focus , Fiat Marea ,Renult Europa gibi araçlar kullandım ve ford servisi ile Fiat servisinde bozuk deyipte değiştirmeye kalktıkları bazı parçaları elektrikçi arkadaşla kendimiz onardık bozuk falanda değillermiş bunu fark ettik sadece kablo durumundan v.s. sorunlar 2. Marea da da aracım sx ti ve forumdan tanıştığım bir arkadaşıımda da sx vardı servise anlattım adamın arabasında ABS var diye onlarda sx lerde kesinlikle abs yoktur diyorları arkadaşla birlikte onun arabayla aynı servise gittiğimizde servis ABS varmış ilkkez ABS li sx marea geldi servise dediler normalde ELX lerde olur. (adamlar mor ötesi ışınlar yaydılar benimde araçta rolanti geziyordu kelebek değiştirmeye kalkmışlardı kabloyu söktük taktık düzeldi dedim 1 ayda bozulur dediler 7 ay sonra gittim hiçbirşey yok dedim 22000 km olmuştu bu servisçiler g...t olmaktan bıkmıyor anlaşılan )
    Zaten ESP olsada olmasada da çok umrumda değil ama varsa ve arızalıysa bi baktırmam da yarar var.
    Müsait olduğum bi zaman arkadaşlarla sökecez işlemi yaptığımda fotoğrafları koyarım buraya..
    birde taktıracak adama takılmaz diye birşey yok zaten... sanayide usta bir arkadaşımın ABS li, klimalı Şahin ' i var 94 model 4 disk fren... belki orjinalinde olmayabilir ancak parayı verdiğin zaman arabaya eklenemeyecek özellik yok...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adrenaline-tr -- 18 Mayıs 2011; 12:48:04 >

• Bu arada bende aracı alırken ESP li diye almadım. çünkü 2004 lerde ESP yok diye biliyorum araştırırken öyle okumuştum, ekrana çıkan ESP arızası ibaresi kafamı karıştırdı.. deyim yerindeyse deliye çomak anmak gibi bişey oldu. mutlu mesut ne güzel biniyorduk...işin içine merak girince insan bakma ihtiyacı duyuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adrenaline-tr -- 18 Mayıs 2011; 12:42:29 >
  • ARKADAŞLAR AYNI KONU BENZİNE YETEMİYORUM ARACIM SCENİC II LPGDÜŞÜNÜYORUM KULLANAN VAR İSE YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM İSTANBULDA İYİ BİR USTA TAVSİYE VE MARKA SSORUN YAŞANIYOR İSE NELERDİR TAVSİYELERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
    BENZİNDE ŞEHİR İÇİ 42KRŞ-43KRŞ NORMALMİ
  • quote:

Orijinalden alıntı: C 200

ARKADAŞLAR AYNI KONU BENZİNE YETEMİYORUM ARACIM SCENİC II LPGDÜŞÜNÜYORUM KULLANAN VAR İSE YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM İSTANBULDA İYİ BİR USTA TAVSİYE VE MARKA SSORUN YAŞANIYOR İSE NELERDİR TAVSİYELERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

Arkadaşım LPG dönüşümü için Manisa da oluşum nedeniyle usta tavsiye edemiyecem... ancak LPG de markadan çok montaj önemli montaj iyi olduktan sonra tüm LPG kitleri sorunsuzdur benim aracımda şuanda ZAVOLİ marka LPG var benzinle LPG arasında hiçbir farklılık yok... şu söylemler yanlış LPG de aracın çekişi düşüyor...stop etmeler oluyor... klimayı açınca araba titriyor, araba zorlanınca egzoz emisyonunu kontrol edin ibaresi çıkıyor v.s. bunlar tamamen montaj hatası sonucu meydana gelen şeyler 3 tane kullandığım araca LPG montajı yaptırdım ve doğru montaji forumdaki arkadaşlar ve çevremdeki arkadaşlarla birlikte tecrübe ederek öğrendik... en doğru montaj lpg enjektörlerinin yukarıda yani orjinal enjektörlerin basıncına eş değer basınç yapabilecek noktalarda bulunması sonucu oluyor... birde hortumların kıvrımsız düz gelmesi ve hortum boylarının birbirine eşit, uygun bir boyutta olması ve manifolta hepsinin aynı noktalardan ve aynı düzeyden girmesi önemli.... marka şu durumlarda önemli ben zavoliyi metal enjektörleri olduğu için tercih ettim çünkü metal her zaman plastikten daha sağlam ve sorunsuzdur, birde takılan LPG kitinin bilindik olması da servis olarak Türkiye nin her yerinde sorun çözebilmen açısından önemli

• Fotoğraf çok detaylı göstermiyor ama montaj hakkında bir fikir oluşturabilir motor üzerindeki plastik kapağın tam alt tarafında enjektörler , kapak altına doğru da hortumlar bulunuyor. şuanki montajın benzeri arkadaşımın megane2 sinde de var ikimiz de LPG ile ilgili en ufak bir sorun yaşamadık şuana kadar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adrenaline-tr -- 20 Mayıs 2011; 22:07:17 >

• arkadaşlar aranıza yeni katıldım 1 ay önce 2003 model 1.6 dinamic scenic aldım exper raporunu servisten aldım araç orjinal ve 88400 km de benzinli fiyatı 19 650 tl ağır bakımları da yapılmış sizce fiyat olarak pahalımı aldım acaba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sezgin_ege -- 22 Mayıs 2011; 1:44:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: panzer311

arkadaşlar aranıza yeni katıldım 1 ay önce 2003 model 1.6 dinamic scenic aldım exper raporunu servisten aldım araç orjinal ve 88400 km de benzinli fiyatı 19 650 tl ağır bakımları da yapılmış sizce fiyat olarak pahalımı aldım acaba.

Aracınız hayırlı olsun. Aracı görmeden Fiyat için bir yorum yapamam ancak şunu söyleyebilirim; Ben olsaydım üzerine 3 bin TL daha koyar yeni kasasını alırdım.
  • aslında 2001 düşünüyodum fakat az km ve temiz 2003 modeli bulunca kaçırmak istemedim verebilceğim miktar ancak bu kadar olduğundan yeni kasa alamadım aracın kazası falan yok her şeyi ile orjinal değişen yok çağla yeşili renk
  • quote:

Orijinalden alıntı: C 200

ARKADAŞLAR AYNI KONU BENZİNE YETEMİYORUM ARACIM SCENİC II LPGDÜŞÜNÜYORUM KULLANAN VAR İSE YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM İSTANBULDA İYİ BİR USTA TAVSİYE VE MARKA SSORUN YAŞANIYOR İSE NELERDİR TAVSİYELERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

Değerli arkadaşım benim aracımda imzamda belirttiğim araç.Bende 1 ay önce lpg taktırdım ama taktırmadan öncede yaklaşık 3 ay araştırdım. Ve sonunda BRC 'de karar kıldım. Sana da marka olarak öneririm ama markadan sonra bunu uygulayacak ustada çok önemli..Ben bu yüzden çanakkale'den kalkıp kocaeline gittim ve FS otogaz faruk sevgili'ye montajı yaptırdım sabah saat 9:30'da başladılar saat 15:00 gibi bitirdiler bende sürekli aracımın başında durdum .Bana herşeyi açıklayarak ve göstererek yaptılar.Çok memnun kaldım istersen lpg forumuna bakabilirsin . ayrıca bir önceki sayfada ( 133. syf) aracımın montaj resimlerini görebilirsin.
    Bu konuda karar vermenin ne kadar zor olduğunu ve aracını teslim edeceğin güvenebileceğin bir servis bulamamanın sıkıntısını çok iyi bilirim.O yüzden direkt tek isim verdim. ( ayrıca bu servisle herhangibir ilgim ve alakam yoktur. sadece işlerini yaptıkları memnun müşterilerinden biriyim.)

Not : AS-FS otogaz Tel : 0 (262) 239 46 30 - 0 (262) 335 20 28
    istersen bende yardımcı olurum. Arayıp konuşuruz

• Merhaba

bugün saat 6 sıralarında aracımın devir saati bozuldu.Gaza yüklenince devir saati sanki milim oynuyor canım sıkıldı:(

Bi sorum olacak;

aracımı haraket ettirip 10 km hızla ayağımı gazdan çektiğim zaman vites sallanıyor tabi bu sorun tüm vites değişimlerindede oluyor aracımın bütün motor kulaklarını kontrol ettirdim usta çözemedi bu modeller böyle dedi motor kulağı 2 önde 1 arkada bu modellerde böylemi:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askeri -- 22 Mayıs 2011; 23:37:24 >
  • 
Sayfa: önceki 398399400401402
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.