Şimdi Ara

Efsaneler Nokia projesine geri dönüyor (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Symbian Android gibi sandbox üzerine kurulmuş donanım sömüren bir sistem değildi. Cahil cahil konuşacağına Symbian'ın bu kadar geri kalmasının sebeplerini bir araştır. Nokia N97 gibi bir çöpü çıkarırken Samsung Cortex-A8 işlemcili Symbian yaptı. Symbian gerekli donanım desteği altında Android'in en basitinden 1 GHz'de yaptığı işi 720 MHz'de yapar. Artı düşük hızdan da pil tasarrufu sağlar. Bugün Symbian'ın 512 MB yapabildiği multitaskingi Android 2 GB RAM ile yapmaktan aciz.

Demişim ki 'Symbian gibi bir işletim sistemi yapan ekibe 100 milyon dolar ayırsaydı...'
    Symbian kötü diyor olsam o ekibe yatırım yapsaydı der miyim? Az kullanın şu beyni yazık israf etmeyin, bizi de böyle her cümleyi ayrı ayrı açıklamak zorunda bırakmayın. Ben bunları yazarken ne bileyim okuduğunu anlayamayan biri çıkacak saçmalayacak ama memleketin hali bu ne yazık ki.

Symbian geliştirilseydi Android'den üstün olurdu. 100-200mhz gibi komik işlemcilerde ne işler yapabildiğini kullanarak gördük. Üç boyutlu 'Carousel' arayüzü bile vardı.

Bu arada senin okuduğunu anlamaman benim suçum değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratkaya -- 18 Ağustos 2016; 22:34:33 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yılda en az 5 cihaz değiştiren Huawei ve Nokia'dan başka hiç bir markadan keyif almayan biri olarak diyorum ki; Nokia ClearBlack ekranı, stereo hoparlörleri, bilen göz ve benzeri özelliklere yazılım deneyimini de katar taş gibi bir fiyat performans cihazı çıkarırsa piyasayı kavurur.

• eski 6600 zamanlarındaki gibi döneceklerse başım üstüne ama son dönemdeki gibi döneceklerse gelmesinler daha iyi. 7610um vardı çok severek kullanırdım servis ücreti çok pahalıydı, 2 sene sonra ne parça ne yazılım desteği almak mümkün oluyordu. illa üst telefonlarını satmaktı tek niyetleri. sonra 5300 oldu ara model onu sevmedim çok. sonra n79um oldu. resmen aşıktım bu cihaza ve onu da 1,5 sene içinde çöp yaptılar. hala aklım o cihazımda gerçekten aşktı o. sonra istemeye istemeye onu da attık kenara e7 aldık klavyeli dokunmatik falan ama gördüm ki eski symbian da gitmiş nokia da bitmiş. zaten bir sürü politikasını sevmiyordum. iyi ki battılar demiyor değilim bazen. bazen de n79 ve 7610umun hatrına dönsünler diyorum.
  • Nokia dan şaşmam abi, laflarını duymaya başlarız yeniden

• Android ile değil meegoo ile devam edin yola.

• E30a Biner Yan Yan Gider kullanıcısına yanıt
    Ne rekabeti hocam? 808'den daha iyi fotoğraf çeken telefon yok hala piyasada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratkaya

quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Symbian Android gibi sandbox üzerine kurulmuş donanım sömüren bir sistem değildi. Cahil cahil konuşacağına Symbian'ın bu kadar geri kalmasının sebeplerini bir araştır. Nokia N97 gibi bir çöpü çıkarırken Samsung Cortex-A8 işlemcili Symbian yaptı. Symbian gerekli donanım desteği altında Android'in en basitinden 1 GHz'de yaptığı işi 720 MHz'de yapar. Artı düşük hızdan da pil tasarrufu sağlar. Bugün Symbian'ın 512 MB yapabildiği multitaskingi Android 2 GB RAM ile yapmaktan aciz.

Demişim ki 'Symbian gibi bir işletim sistemi yapan ekibe 100 milyon dolar ayırsaydı...'
    Symbian kötü diyor olsam o ekibe yatırım yapsaydı der miyim? Az kullanın şu beyni yazık israf etmeyin, bizi de böyle her cümleyi ayrı ayrı açıklamak zorunda bırakmayın. Ben bunları yazarken ne bileyim okuduğunu anlayamayan biri çıkacak saçmalayacak ama memleketin hali bu ne yazık ki.

Symbian geliştirilseydi Android'den üstün olurdu. 100-200mhz gibi komik işlemcilerde ne işler yapabildiğini kullanarak gördük. Üç boyutlu 'Carousel' arayüzü bile vardı.

Bu arada senin okuduğunu anlamaman benim suçum değil.

Nokia'nın teknolojinin gelişmesinde büyük bir engel olduğunu söyleyerek yazdıklarınla çelişiyorsun. Tam tersine o zaman için kısıtlı olan teknoloji ile adamlar hâlâ günümüz telefonlarında bulunmayan özelliklere sahipler. Bugün hâlâ Android telefonlarda FM verici gibi basit bir özellik yok. Adamlar bunu sekiz yıl önce yaptılar. Mobil cihazlara ilk defa USB OTG ve HDMI desteği getirdiler. O zamanlar için lüks sayılan Wi-Fi ve GPS gibi özellikleri mobil cihazlara ilk kez Nokia getirdi. Donanımsal hızlandırma desteğini ilk kez mobil cihazlara Nokia getirdi. Yani GPU temelli grafiksel arayüz oluşturma teknolojisinin temellerini atarak iOS ve Android gibi sistemlerin bugünkü hale gelmelerinde önayak olmuştur. İtelemek ile çeşitliliği karıştırmamayı öğren önce. N serisi de kullandım E serisi de ve adamların nasıl kategorize edip cihazları ayrı iş hatlarının kullanımı için uygun hale getirdiğini bizzat deneyimledim. PureView gibi bir teknoloji geliştirip kamerada devrim yaptılar. 2012'de çıkmış bir telefon 2016'da çıkmış S7'yi tokatlayabiliyorsa kimin teknolojide engel olduğunu tartışmaya gerek yok. Nokia'nın tek hatası düşük güçteki işlemcilerle cihaz çıkarması oldu. Haddinden fazla düşük donanım kullanarak sistemin insanlar arasında yavaş diye algılanmasına sebep oldu.

Asıl şimdiki üreticiler teknolojinin gelişmesinde engeller. Dua etsinler işlemci üretim teknolojileri ve Android var. İşlemciyi satın alıp üzerine Android koyarak teknoloji olmuyor maalesef. Bakıyorsun kameraya rezalet hepsi. Yoksa ne var işlemci koyup Android ile pazara sürmekte? İşlemci ve RAM yükseltmekten başka ne yaptılar? Yıllardır telefon şu kadar hızlı bu kadar hızlı demekten başka bir şey yapmıyorlar.

Hâlâ Nokia'nın teknolojinin gelişmesinde engel olduğunu mu düşünüyorsun? Sen en iyisi başka markaları kullanmaya devam et biz Nokia kullanırız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    Bende eski nokiaciyim evet yenilikler hep nokiadan gelirdi ama donanımın en başarısizida nokiadaydi. Diğer firmalar 720p ekranlı telefon çıkartırken Nokia 360pli amiral gemisi tanıtıyordu. 500 mhz Arm 11 işlemcileride unutmamak gerek , devamlı kasilan ve hantal işletim sistemi nokianin sonunu getirdi.

Nokiayi elop değil , şirket kendi kendisi batırdı.

Aynı dönemde çıkan galaxy s1 in işlemcisi n8 den 5 kat daha iyiydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-92A2F8722 -- 20 Ekim 2016; 9:38:36 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.