Şimdi Ara

dђ ғіат аlвeа такımı (709. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.349
Cevap
73
Favori
1.659.010
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 707708709710711
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ferhatleo

quote:

Orijinalden alıntı: fatih-92

quote:

dostlar araba 140000 kmyi devirdi nihayetinde. triger zincirini değiştirmek gerekecek şu aralar acaba tecrübeli arkdaşalar bu işin maliyeti hakkında bilgi verebilirmi? bursada küçük sanayide tavsiye edebileceğiniz ustalar varmı acaba? 1.3 multijet aracım zincir olduğundan biraz pahalı oluyormuş diye duydum ama, bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

S.A

Ben derim ki zincir ses yapmıyorsa değiştirmeyi düşünme gerek yok bunların ki kayış gibi kopma fln yapmaz ses yapmıyorsa boşuna para vermiş olacaksın.

Ben iki yılı geçti fiat araçlarının tamir bakımını yapıyorum 200.000km ticari taksi var hala bize gelen ve triger zinciri ses yapmıyor yapmıyor diye de değiştirmiyoruz.

O zincirin ömrünü kullandığınız yağ belirliyor eğer sürekli 5-40 tam sentetik yağ kullanıyorsanız sürekli zincir ses yapmaz ve değişimine gerek duyulmaz.

Bu söylediklerimi dikkate alırsanız paranız boşa gitmez çünkü 200 300 liraya değişilecek bir parça değil hatırladığım kadarıyla

iyi akşamlar arkadaşlar

A.S. ilginize teşekkürler. değerli albeacı arkadaşların yorumlarını epey okudum, 250.000 km bizim zincirler için çok iyi bi rakam, bende arabayı zorlamadan kullanırım, bakımlarımı bursa birmotta periyodik olarak yaptırırım, motorda gerhangi bir anormal ses te yok saat gibi maşallah, yağımı ve filtrelerimide her 10.000 de bir değiştiririm, uzun lafın kısası epey bir süre erteledim triger zinciri değişimini..

Vallaha abi ben artvin merkezde ikamet ediyorum Artvin sanayi sitesindeyim

Ne yalan söyliyim yakınlarda olsan da yanıma gelsen 140.000 km de triger zincirini değiştireceğim diye senden bir tek arabanı çalıştırmanı isterim ve zincir sesini dinlerim büyük ihtimal anormal bir ses yoktur kapatırım kaputunu sonra güzel bir çay ikram ederim ve hayırlı yolculuklar dilerim

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Motor Doktoru

quote:

quote:

dostlar araba 140000 kmyi devirdi nihayetinde. triger zincirini değiştirmek gerekecek şu aralar acaba tecrübeli arkdaşalar bu işin maliyeti hakkında bilgi verebilirmi? bursada küçük sanayide tavsiye edebileceğiniz ustalar varmı acaba? 1.3 multijet aracım zincir olduğundan biraz pahalı oluyormuş diye duydum ama, bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

S.A

Ben derim ki zincir ses yapmıyorsa değiştirmeyi düşünme gerek yok bunların ki kayış gibi kopma fln yapmaz ses yapmıyorsa boşuna para vermiş olacaksın.

Ben iki yılı geçti fiat araçlarının tamir bakımını yapıyorum 200.000km ticari taksi var hala bize gelen ve triger zinciri ses yapmıyor yapmıyor diye de değiştirmiyoruz.

O zincirin ömrünü kullandığınız yağ belirliyor eğer sürekli 5-40 tam sentetik yağ kullanıyorsanız sürekli zincir ses yapmaz ve değişimine gerek duyulmaz.

Bu söylediklerimi dikkate alırsanız paranız boşa gitmez çünkü 200 300 liraya değişilecek bir parça değil hatırladığım kadarıyla

iyi akşamlar arkadaşlar

Kardeş iyi güzel diyorsunda bizde karşılaştık ses yapmayan ama yolda çat diye kopan triger kayışlarını.. Lütfen masraftan kaçacam diye canınızı riske atmayın..Birde nerede çalışıyorsunuz yeriniz nerede?

Bak sen dedin Kayış kayış kopar ona birşey diyemem hatta bu gün olan bir olayı anlatmak istiyorum.

2005 model 95.000 km de 1.2 16v albea aldırdık bir yakınımıza adama eski sahibi demiş 70.000 km de değiştim bütün kayışları izde inandık ona yakınımıza kullan dedik biraz bu gün geldi bayağı yol yapmış aracı 108.000 km olmuş ben güvenemiyorum şu kayışın kapağını açıp bakalım dedi kırmadım kapağı açınca eksantirik kayışının hiç değişmediğini fabrikanın taktığı kayışla 108.000 km yaptığını gödüm ve kayış çatlamıştı yani çok gitmez her an kopabilirdi hiç durmadan değiştik kayışını demek istediğim tama eksantirik kayışını belirli km de değiştirmedinmi kopuyor bu kesindir elinde sonun da kopar ama zinci öyle zincirin kopma ihtamali yok en fazla ses yapar ses yaptığı için değiştirilir ses yapmadığı sürece değiştirilmez zincir bu kopma ihtimali %1 den bile az bunu demek istedim büyük ihtimal benden yaşça büyüksünüz abi

İyi akşamlar

Pardon yazmayı unutmuşum ben Artvin merkez sanayi sitesindeyim

Edit:Ekleme

Ben kayış yazdım farkına yeni vardım.benim söylemek istediğim burada zincir-kayış kıyaslamasından çok 140.000 km yi devirmiş bir araçtaki zincir değişimini ele almak.sonuçta zincirin kayış a göre daha uzun vadede kullanıldığını zaten herkez biliyor.ancak bahsettiğimiz araç 140.000 kmde ve nasıl kullanıldığı yada zincirin şuanki durumundan bi haberiz.. demek istediğim şu araç 140.000 km dedir hor kullanılmıştır peki bu durumda nolacak.bu arkadaş sonuçta usta değilki anlasın.. yani bu tür hayati konularda paranın ön plana çıkarılması yanlış demek istiyorum.. Kaldıki bizede geliyordu 90.000 km de zincir kırmış araç.. yani mademki sizde bu işin içindesiniz bilirsinizki her araç farklı oluyo.. Ben sıfır aracın daha 10.000 yapmamış aracın triger kayışını değiştiğimizi hatırlıyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: celikhuso

Acaba yakıt azaldığı zaman çekemiyor olabilir mi mazotu. İkaz ışığı sembolünü resimle ekledim. Bu uyarıyı verip stop etmişti araç.

dђ ғіат аlвeа такımı

aynı işaret bendede çıkıyordu,sen en iyisi şamandıra ayarına bir baktır bence..
  • 10 yıl Palio kullandıktan sonra salaklık yapıp Dacia logan mcv model arabayı almıştım şimdi onu elimden çıkarmaya çalışıyorum. Tekrar Fiat alıcam ama ne alsam diye düşünüp duruyorum. 2 seçeneğim var.
    1) ALBEA SOLE PREMIO 1.3 MULTIJET 70 HP 28,128 TL
    2) LİNEA 4K ACTUAL 1.3 MULTIJET 90 HP 28,781 TL

Yakıt tüketimi konfor vb. özellikleri kıyaslarsak hangisini almak daha mantıklı olur.
  • Arkadaşlar İyi Akşamlar , Size Albeamla İlgili bir soru sorucam . Şimdi 2005 model 109 binde olan aracım 20 tl lik mazotla en fazla 60 km yapabiliorm :( Size Bu bir sorun mudur yoksa yakıt değerleri normal mi :S Yol bilgisayarında yakıt ortalaması 7.5 Gösteriyor . Bir Anormallik Varsa Sizce Neyden Kaynaklanıyor Olabilir ? Cevaplarınız İçin Şimdiden Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: lemonyak

10 yıl Palio kullandıktan sonra salaklık yapıp Dacia logan mcv model arabayı almıştım şimdi onu elimden çıkarmaya çalışıyorum. Tekrar Fiat alıcam ama ne alsam diye düşünüp duruyorum. 2 seçeneğim var.

Yakıt tüketimi konfor vb. özellikleri kıyaslarsak hangisini almak daha mantıklı olur.

baz model boş linea almaktansa gider premio albea alırım...
  • lınea alacaksan kesınlıkle 1,5 motor almalısın 1,3 ler hem yakıt olarak fazla yakıyor hemde performansı dusuk oluyor yanı kasa agır gelıyor yalnız 28 bınlıra pazarlıkla daha da duser bellı ındırımler var onları yaparlar
    quote:

Orijinalden alıntı: lemonyak

10 yıl Palio kullandıktan sonra salaklık yapıp Dacia logan mcv model arabayı almıştım şimdi onu elimden çıkarmaya çalışıyorum. Tekrar Fiat alıcam ama ne alsam diye düşünüp duruyorum. 2 seçeneğim var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Thunchay

Arkadaşlar İyi Akşamlar , Size Albeamla İlgili bir soru sorucam . Şimdi 2005 model 109 binde olan aracım 20 tl lik mazotla en fazla 60 km yapabiliorm :( Size Bu bir sorun mudur yoksa yakıt değerleri normal mi :S Yol bilgisayarında yakıt ortalaması 7.5 Gösteriyor . Bir Anormallik Varsa Sizce Neyden Kaynaklanıyor Olabilir ? Cevaplarınız İçin Şimdiden Teşekkürler

hocam malum havalar soğuk.araçların çok yakması normaldir.bide bildiğiniz gibi fiyatlar arttı.yani 20 lira ile aldığınız mazot artık daha az.ondanda kaynaklanıyo olabilir
  • Yakıt Ortalaması 7 den aşağıda düşmüor bugün aracı fullemeden önce enjektör temizleyicisi eklettim bakalım bi faydası olcakmı
  • quote:

Yakıt Ortalaması 7 den aşağıda düşmüor bugün aracı fullemeden önce enjektör temizleyicisi eklettim bakalım bi faydası olcakmı

Enjektör temizlemeden sonra yakıt tüketimi artacaktır buna şaşırmamanızı tavsiye ederim
  • quote:

quote:

Yakıt Ortalaması 7 den aşağıda düşmüor bugün aracı fullemeden önce enjektör temizleyicisi eklettim bakalım bi faydası olcakmı

Enjektör temizlemeden sonra yakıt tüketimi artacaktır buna şaşırmamanızı tavsiye ederim

Bende aynı kanıdayım karbon clean ...vb. gibi enjektör temizleme işlemlerinden sonra bir müddet yakıt artar..

Yakıt pahalı olduğu için bu aralar herkesin aklında böyle sorular var.Ama bu soruların kaynağı aracınız değil yakıt fiyatları..

1.2 16v Albea için düşünürsek. şehir dışında kullanıma bağlı olarak 5.3-6 litre arası, şehir içinde ise 8-9 litre yakar.

Benzin 4 TL. buda şehir dışında kilometrede 220-240 krş rahat yakıyor demektir.Şehir içinde ise durum daha vahim, kilometrede 300-360 krş.

Ama benzin 3tl olsaydı şehir dışı 160-180 krş şehir içi 250 krş ortlama yakacaktı.

Yani eskiden 20TL lik benzinle 100 km den fazla giden araba şimdi 80km anca gidiyor durum bu....

Tabi arabalrın bakımıda yakıtı çok etkiler ,Tıkalı filitreler eski bujiler yakıt tüketimini çok artırır.

• quote:

Orijinalden alıntı: br251

quote:

quote:

Bende aynı kanıdayım karbon clean ...vb. gibi enjektör temizleme işlemlerinden sonra bir müddet yakıt artar..

Yakıt pahalı olduğu için bu aralar herkesin aklında böyle sorular var.Ama bu soruların kaynağı aracınız değil yakıt fiyatları..

1.2 16v Albea için düşünürsek. şehir dışında kullanıma bağlı olarak 5.3-6 litre arası, şehir içinde ise 8-9 litre yakar.

Benzin 4 TL. buda şehir dışında kilometrede 220-240 krş rahat yakıyor demektir.Şehir içinde ise durum daha vahim, kilometrede 300-360 krş.

Ama benzin 3tl olsaydı şehir dışı 160-180 krş şehir içi 250 krş ortlama yakacaktı.

Yani eskiden 20TL lik benzinle 100 km den fazla giden araba şimdi 80km anca gidiyor durum bu....

Tabi arabalrın bakımıda yakıtı çok etkiler ,Tıkalı filitreler eski bujiler yakıt tüketimini çok artırır.

Günaydın Arkadaşlar

dediklerinizin hepsi çok doğru birde buna kış ve soğuk eklenince yakıtı az yakması imkansız oluyor araçlarımızın benim albea da bu aralar fazla yakıyor ama ben pek önemsemiyorum kış soğuk hava vede bunların üstüne sehir içi kısa mesafe kullanıyorum yakıtın artması normal diyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatih-92 -- 13 Şubat 2011; 10:42:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: br251

quote:

quote:

Benizin fiyatlarına bide soğuk havalar eklenince albeam (1.2 16v) şehir dışında 25-26 krş yakıyor bu aralar.

• Vala arkadaşlar bn nezaman yakıt tüketimine baksam 7.3 lt den aşağısını görmedim.. Şuan araç bayağı bir uzun yola çıktı.(istanbul-manisa-izmir-denizli-istanbul) yola çıkmadan önce sıfırlamıştım bakacam nasıl durumlar..

şunuda ekleyeyim araç 1.4 benzinli fıre dynamic.. baya dynamic maşaallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Motor Doktoru -- 13 Şubat 2011; 13:13:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: efecan_demir

arkadaşlar başımdan geçen olay çooook önemli

1. 14.12 2010 da hatırlarsanız kaza yapmıştım. aracım pert olmuştu 2 gündür şaşkınlık içerisindeyim belki bu olay sadece benim başşıma gelmiştir.aracımın kasko değeri 24.700 dün kaskodan levent bey aradı ve bana pert paası olarak 12.000 tl teklif etti tabiki şaşırdım neden dedim bana aracımın 2008 10. ayda perte ayrıldığını söyledi. başımdan kaynar sular döküldü afalladım. hemen aldığım adamı aradım tabiki ulaşamadım çünkü şebekeymiş.

2.hemen en yakın sigortacı arkadaşlardan konuyu araştırmaları için yanlarını gittim.(bu arada kasko şirketim euroka sigorta garanti bankasında yaptırmıştım) tremer kayıtlarından bakıldığında şasi no motor no plaka tc kimlik aklınıza ne gelirse ama hiç birinde pert kaydı çıkmıyor. tekrar şaşırdım ilmini bilen sigortacı arkadaş bu işler böyle yapılır dedi ve motor numarasından bir sıfır eksik girdi ve pat karşımıza aracın pert kaydı çıktı tekrar afalladım.

3. daha detaylı araştırdığımızda pert olduğunda aracı daha fazla ekmek kazanılsın diye tek sıfır eksikli girilmiş çekme belgesine gerçeği yazılmış.istanbuldan bir eksper arkaş ile görüştüğümde ise bunların bir şebeke olduğunu rente carlardan ticariden çıkmaları pertleri falan bu şekilde yaparak piyasaya sürdüklerini öğrendim. ( işim içinde kimler var kimler buradan açıklamak istemiyorum hepsini savcıya bugün tek tek alnattım)

4. türkiyede gezen 2003 den sonraki arabalardan 10 tanesinden iki tanesinin bu şekilde olduğunu öğrendim. işyerinden arkadaşlara anlattım ve dediğim gibi 2008 model opel astra yeni kasa bir araçtada aynı şey çıktı. tekrar şaşırdık . ortalık karışık kime güvenecegimizi şaşırdık. ortalık dolandırıcı kaynıyor çok dikkat edin.siz siz olum babnıza bile güvenmeyin ben arabayı alırken servislere trifige her yere sordum hiçbirşey çıkmadı ayrıca ben kolluk kuvvetiyim düşünün ki beni kandıranlar millete neler yapar. kaskonun kayıtlarındada önceki pert görülmediği için 2 senedir kasko yapıyordu demekki kaza yapmasak böyle şeyler çıkmayacak ve millet kandırılmaya devam edilecek
    durum bundan ibaret arkadaşlar
    ruhsatınızda yazan numaraları aracınızda yazanlar ile kontrol edin motor no şasi no ile sigorta yapanlarda sorgulatın aralardan birer sıfır ekleyip veya çıkarıp tekrar sorgulayın temiz ise öyle alın. ayrıca kimseye güvenmeyin arabanın önündeki kayırlara numarala güvenmeyin fabrika faturasını buldurun benden tavsiye artık sıfır araba alırken bile her tarafına bile didik didik bakacagım benim düştüğüm hataya düşmeyin

bu arada kasko şirketi ile kavga dövüş 14.000 tlye anlaştık 4 000 tl zararım var daha fazlada zararım olabilirdi.

ayrıca eurokadanda memnun kalmadım 14 saat boyunca ulaşamadığım hasar dosyası sorumlusuna aracı vasıtasıyla sıkıştırınca bir saat içinde bana dönün yoksa sizi mahkemeye veririm uğraşırsınız sizi internettte rezil ederim diyince 25 dakikada bana döndü ve 14000 tl teklif etti.

durum bunlardan ibaret arkadaşlar biraz uzun ama kimse benim düştüüm hataya düşmesin çoook dikkat edin ÇOOOOOOOJKKKKKKKK ......

HOCAM GEÇMİŞ OLSUN VALLA BENDE SIRF BU KORKULARIMDAN DOLAYI SFIRI ARAC ALDIM BORCA GİRİP GEÇMİŞ OLSUN

• quote:

quote:

quote:

quote:

S.A

iyi akşamlar arkadaşlar

A.S. ilginize teşekkürler. değerli albeacı arkadaşların yorumlarını epey okudum, 250.000 km bizim zincirler için çok iyi bi rakam, bende arabayı zorlamadan kullanırım, bakımlarımı bursa birmotta periyodik olarak yaptırırım, motorda gerhangi bir anormal ses te yok saat gibi maşallah, yağımı ve filtrelerimide her 10.000 de bir değiştiririm, uzun lafın kısası epey bir süre erteledim triger zinciri değişimini..

Vallaha abi ben artvin merkezde ikamet ediyorum Artvin sanayi sitesindeyim

Ne yalan söyliyim yakınlarda olsan da yanıma gelsen 140.000 km de triger zincirini değiştireceğim diye senden bir tek arabanı çalıştırmanı isterim ve zincir sesini dinlerim büyük ihtimal anormal bir ses yoktur kapatırım kaputunu sonra güzel bir çay ikram ederim ve hayırlı yolculuklar dilerim

sağol kardeş, çayını içmiş kadar oldum, aracın motor sesi sorunsuz, sürtme, şıkırdama falan yok tıkır tıkır maşallah, motor doktoru abinin dediği gibi kilometre ile beraber arcın kullanıldığıda önemli , araç 85 000 kmden beri bizde sonderece yumuşak, zorlamadan ve bakımlarını aksatmadan kullandık hep şu ana kadar bi sıkıntı yaşamadık çok şükür, epey daha gider diye düşünüyorum, içim rahatadı, vazgaçtim triger zincirini değiştirmekten, herkeze teşekkürler, kazasız sürüşler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferhatleo -- 14 Şubat 2011; 11:28:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kuzumekan

quote:

Orijinalden alıntı: efecan_demir

arkadaşlar başımdan geçen olay çooook önemli

1. 14.12 2010 da hatırlarsanız kaza yapmıştım. aracım pert olmuştu 2 gündür şaşkınlık içerisindeyim belki bu olay sadece benim başşıma gelmiştir.aracımın kasko değeri 24.700 dün kaskodan levent bey aradı ve bana pert paası olarak 12.000 tl teklif etti tabiki şaşırdım neden dedim bana aracımın 2008 10. ayda perte ayrıldığını söyledi. başımdan kaynar sular döküldü afalladım. hemen aldığım adamı aradım tabiki ulaşamadım çünkü şebekeymiş.

2.hemen en yakın sigortacı arkadaşlardan konuyu araştırmaları için yanlarını gittim.(bu arada kasko şirketim euroka sigorta garanti bankasında yaptırmıştım) tremer kayıtlarından bakıldığında şasi no motor no plaka tc kimlik aklınıza ne gelirse ama hiç birinde pert kaydı çıkmıyor. tekrar şaşırdım ilmini bilen sigortacı arkadaş bu işler böyle yapılır dedi ve motor numarasından bir sıfır eksik girdi ve pat karşımıza aracın pert kaydı çıktı tekrar afalladım.

3. daha detaylı araştırdığımızda pert olduğunda aracı daha fazla ekmek kazanılsın diye tek sıfır eksikli girilmiş çekme belgesine gerçeği yazılmış.istanbuldan bir eksper arkaş ile görüştüğümde ise bunların bir şebeke olduğunu rente carlardan ticariden çıkmaları pertleri falan bu şekilde yaparak piyasaya sürdüklerini öğrendim. ( işim içinde kimler var kimler buradan açıklamak istemiyorum hepsini savcıya bugün tek tek alnattım)

4. türkiyede gezen 2003 den sonraki arabalardan 10 tanesinden iki tanesinin bu şekilde olduğunu öğrendim. işyerinden arkadaşlara anlattım ve dediğim gibi 2008 model opel astra yeni kasa bir araçtada aynı şey çıktı. tekrar şaşırdık . ortalık karışık kime güvenecegimizi şaşırdık. ortalık dolandırıcı kaynıyor çok dikkat edin.siz siz olum babnıza bile güvenmeyin ben arabayı alırken servislere trifige her yere sordum hiçbirşey çıkmadı ayrıca ben kolluk kuvvetiyim düşünün ki beni kandıranlar millete neler yapar. kaskonun kayıtlarındada önceki pert görülmediği için 2 senedir kasko yapıyordu demekki kaza yapmasak böyle şeyler çıkmayacak ve millet kandırılmaya devam edilecek
    durum bundan ibaret arkadaşlar
    ruhsatınızda yazan numaraları aracınızda yazanlar ile kontrol edin motor no şasi no ile sigorta yapanlarda sorgulatın aralardan birer sıfır ekleyip veya çıkarıp tekrar sorgulayın temiz ise öyle alın. ayrıca kimseye güvenmeyin arabanın önündeki kayırlara numarala güvenmeyin fabrika faturasını buldurun benden tavsiye artık sıfır araba alırken bile her tarafına bile didik didik bakacagım benim düştüğüm hataya düşmeyin

bu arada kasko şirketi ile kavga dövüş 14.000 tlye anlaştık 4 000 tl zararım var daha fazlada zararım olabilirdi.

ayrıca eurokadanda memnun kalmadım 14 saat boyunca ulaşamadığım hasar dosyası sorumlusuna aracı vasıtasıyla sıkıştırınca bir saat içinde bana dönün yoksa sizi mahkemeye veririm uğraşırsınız sizi internettte rezil ederim diyince 25 dakikada bana döndü ve 14000 tl teklif etti.

durum bunlardan ibaret arkadaşlar biraz uzun ama kimse benim düştüüm hataya düşmesin çoook dikkat edin ÇOOOOOOOJKKKKKKKK ......

HOCAM GEÇMİŞ OLSUN VALLA BENDE SIRF BU KORKULARIMDAN DOLAYI SFIRI ARAC ALDIM BORCA GİRİP GEÇMİŞ OLSUN

büyük geçmiş olsun kardeş, memlekete bak ortalık dolandırıcı doldu...

• ne demek ferhatleo abi yardımcı olabildiysem ne mutlu bana ben parana yazık olmasın istedim senin için dedim yani benim bir çıkarım yok bundan iyi günler
  • Herkeze merhaba.
    Bugün aracımı muayeneye götürdüm. Hafif kusus olarak egzos paslı, motor yağ kaçakları, şanzuman yağ kaçakları çıktı. Onay aldı muayeneden fakat ben biraz pimpirikli biriyim bu beni hemen rahatsız etti sizede sormak istedim daha önce başına gelmiş biri var mı? Baktırmalı mıyım yoksa o kadar önemli olacak bi sorun değil midir. Bide bunun sebepleri nelerdir?
    Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: önceki 707708709710711
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.