Şimdi Ara

<<Bilimsel Soru-cevap>> (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
135
Cevap
0
Favori
22.067
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: neverlate

Pipetle bardaktaki suyu içebilir miyiz ? sorusundan bir farkı yok gibi görünüyo. Suyu yukarı çekeriz bence...

+1

altaki su kabının üstü açıksa tabi
  • neverlate, kargaşa

pipetle su içebilirsin ama bunun bir sınırı yok mu? (borunun çapı önemli değil, peki emiş gücü önemli mi?)
  • sorudan anladıgım kadarıyla şöyle sorulsaydı daha net anlaşılırdı gibime geldi(tabi bunu kast etmiyorda olabilirsin) suyu yukarı daha hızlı çıkakarmak için pompanın gücünü artırmak yeterlimi?dogru anladıysam cevabı biliyorum söyliyim
  • sorudan anladıgım kadarıyla şöyle sorulsaydı daha net anlaşılırdı gibime geldi(tabi bunu kast etmiyorda olabilirsin) suyu yukarı daha hızlı çıkakarmak için pompanın gücünü artırmak yeterlimi?dogru anladıysam cevabı biliyorum söyliyim
  • şimdi cıvanın yoğunluğunu bilmiyorum ama eğer ki

0.76 * cıvanın yoğunluğu < 15 ise çekilemez...
  • Bana göre burda bi kısıtlama yok.. Su yaklaşık 10 metre yukarıya rahatlıkla çıkarılabilir ama 10 metreden sonra atmosfer basıncının olumlu etkisi işe yaramamaya başlayacaktır.. Fakat bu durum bize engel değil.. yeterince güçlü motorlarla suyu istediğimiz seviyeye çıkarabiliriz bence...

Demek istediğim ilk 10 metre için pompayı bir kere çalıştırıp durdurmak yeterlidir.. su akmaya devam eder kendi kendine.. 10. metreden sonra pompanın sürekli çalışması gerekir, çalıştığı sürece sorun yok... Sorun olsaydı sabancının kulelerinin üst katlarında tuvalet olmazdı sanıyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi [cins] -- 3 Kasım 2005, 3:28:03 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: [cins]

Bana göre burda bi kısıtlama yok.. Su yaklaşık 10 metre yukarıya rahatlıkla çıkarılabilir ama 10 metreden sonra atmosfer basıncının olumlu etkisi işe yaramamaya başlayacaktır.. Fakat bu durum bize engel değil.. yeterince güçlü motorlarla suyu istediğimiz seviyeye çıkarabiliriz bence...

Demek istediğim ilk 10 metre için pompayı bir kere çalıştırıp durdurmak yeterlidir.. su akmaya devam eder kendi kendine.. 10. metreden sonra pompanın sürekli çalışması gerekir, çalıştığı sürece sorun yok... Sorun olsaydı sabancının kulelerinin üst katlarında tuvalet olmazdı sanıyorum...

Bileşik kaplar prensibi yüzünden böyle birşey olmaz, pompa durduğu andan itibaren su gerisin geri ağağıya döner.

Bu yöntemle suyu ancak 10 metre 25 cm yükseğe çekebiliriz. Böyle bir yöntemle su çekmek, suyu aşağıdan basma yönteminden çok farklıdır. Aşağıdan basmaya kalkarsak suyun ağırlığını yenebilecek kadar güçlü pompalar kullanarak suyu istediğimiz kadar yükseğe çıkarabiliriz. Bu yöntemde sıvıların sıkışmaması prensibi kullanılır ve su sürekli alttan itilir (sabancı Center'da olduğu gibi).

Oysa yukarıdan çekme yönteminde durum farklıdır. Pompa yukarıdan vakum yapar, aslında suyu yukarı iten, ağağıdaki suyun açık tarafından iten atmosferin basıncıdır. Belli bir yükseklikten sonra atmosfer basıncı, su sütununun ağırlığını yenemez. Bu durumda istediğimiz kadar güçlü pompa kullanalım sonuç değişmez. Sonzuz güçte bir pompa ancak "sıfır vakum" yaratabilir. Sıfır vakumda suyun yükselebileceği yükseklik yaklaşık 10 metre 25 cm dir. Eğer su değil de cıva kullansaydık cıva sudan yaklaşık 13,5 misli daha ağır olduğu için cıva sadece 760 mm yükselebilecekti. (Normal şartları tarif edilirken bahsi geçen 760mm cıva basıncı buradan geliyor)

Toriçelli zamanında emme basma tulumbalarla suyun sadece 10 metre yukarı çekilebildiği biliniyordu ve toriçelliyi araştırmaya iten de buydu.

• quote:

Orjinalden alıntı: _ShineOn_

şimdi cıvanın yoğunluğunu bilmiyorum ama eğer ki

0.76 * cıvanın yoğunluğu < 15 ise çekilemez...

kaotikanın sorusuna doğru cevap verdiğimi varsayarak sorumu soruyorum :D lakin cıvanın yoğunluğu 13,5951 olduğundan dolayı suyu 1 atm'lik basınç altında en fazla 0,76*13,5951 = 10,33 metre yukarı çekebilirsiniz. bu arada kaotika senin cevap yanlışmış 8 santimetreyle kaçırdın bak

benim sorum:
    Türkiye'nin en büyük kumulu hangi ilimizdedir? bu kumulun adı fazladan puan getirecektir :D

• Bizim Antalya'da böyle alanlar var. Antalya'nın Lara mevkinde bir de Side Sorgun taraflarında var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Bizim Antalya'da böyle alanlar var. Antalya'nın Lara mevkinde bir de Side Sorgun taraflarında var.

yok antalyada değil
  • 4 saat olmuş cevap yok..

Türkiye'nin en büyük kumulu Konya'dadır. adı da Karakum muydu neydi...

cevabı ben verdiğime göre yine ben sorayım bari :D

Batı tarzında yazılan ilk Türk romanının adı nedir ve yazarı kimdir?
  • Şemsettin Sami'nin Taaşşuk-ı Talât ve Fitnat isimli romanı 1872 yılında yayımlanmış. Lisede görmüştük. konfirme etmek için google a baktım.
    Doğru mu?

O zaman siz de şunu bilin. Yazılı ilk türk tiyatro eseri?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaotika -- 4 Kasım 2005, 0:12:14 >
  • Yabancı dil, ekonomi ve maliye öğrenimi görmek üzere Paris'e gönderilen, yurda dönüşünde Agah Efendi ile birlikte "Tercüman-ı Ahval" adlı ilk özel gazeteyi çıkaran İbrahim Şinasi'nin gazetede yayınladığı "Şair Evlenmesi", yazılı ilk Türk oyunu olarak kabul edilir.

Soru : Diger bilim adamlarının varlıklarını keşfetmelerinden 20 yıl önce,kozmik ışınları açıklayan hangi bilim adamıydı.
  • kopernik
  • Soru : Diger bilim adamlarının varlıklarını keşfetmelerinden 20 yıl önce,kozmik ışınları açıklayan hangi bilim adamıydı.

Victor Hess.

Bu da benden

Kendi adıyla bilinen günümüzün bilgisayarlarının formel temelini oluşturan evrensel hesaplama hakinesini bulan ünlü İngiliz Matematikçi kimdir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: evrimci

Soru : Diger bilim adamlarının varlıklarını keşfetmelerinden 20 yıl önce,kozmik ışınları açıklayan hangi bilim adamıydı.

Victor Hess.

Bu da benden

Kendi adıyla bilinen günümüzün bilgisayarlarının formel temelini oluşturan evrensel hesaplama hakinesini bulan ünlü İngiliz Matematikçi kimdir.

cevap:
    Alan Mathison Turing .

soru:

Evrende ençok bulunan element hangisidir ??
  • quote:

Orjinalden alıntı: zero01

quote:

Orjinalden alıntı: evrimci

Victor Hess.

Bu da benden

cevap:
    Alan Mathison Turing .

soru:

Evrende ençok bulunan element hangisidir ??

hidrojen.
  • Yanlış
    quote:

Orjinalden alıntı: competanxp

kopernik

• quote:

Orjinalden alıntı: _eDDie_

cevap:
    Nikola Tesla

soru:

Kıbrıs Barış harekatı sırasında Bir Türk uçağı tarafından batırılan Türk gemisinin adı ? (halen içimizi parçalar bu olay)
  • Batırılan geminin adı kocatepe,
    -------------------------------
    Windowsta "con" isminde bir klasör neden olşturulamaz?
    (Aklıma soru gelmedi, şimdilik bununla idare edin)
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.